2. světová válka: Ztracené filmy

• Česko Druhá světová válka: zapomenuté filmy (viac)

Se vzácným archivním záznamem, díky vyčerpávajícímu celosvětovému hledání, se v této řadě seznámíme s deníky a zdrojovými dokumenty, abychom mohli následovat osobní příběhy těch, kteří bojovali ve významných bitvách. (oficiálny text distribútora)

jizvoun

Hezky odvyprávěné a sestříhané příběhy lidí, kteří se podíleli na tom dosud největším válečném konfliktu na zemi. Je to mnohdy sirové a depresivní, většina příběhů je vyprávěna obyčejnými lidmi, pěšáky, sestrami v nemocnicích a piloty stíhaček, takže se zde nekoná staré pozlátko alá paměti generála McArthura v křesle s vínkem a doutníkem ()

Marze

Viděl jsem díl o Tichomoří, které není tak zajímavé jako Evropa. Vlastně se opakuje pořád to samé. Hezká pointa na závěr - Roosevelt film s drastickými válečnými záběry povolil, protože si to přáli vojáci a ejhle - podpořilo to prodej válečných dluhopisů a podporu veřejnosti k válečnému úsilí. Japonský císař byl zrůda a Američané ho kvůli stabilitě v zemi nechali vládnou i po válce. To čínští císaři po celou historii neměli touhy rozšiřovat své území a handrkovat se se sousedními národy o území jako to dělali Evropané. ()

Arsenal83

Jednoznačne dokument výlučne z amerického pohľadu, a preto sa venuje len americkej armáde a prevažne vojne s Japoncami. Na druhej strane sú to vzácne svedectvá a zábery, ktoré bežne v iných dokumentoch ukázané nie sú. Na zamyslenie je tá vernosť Japoncov, ktorú nedokázali Američania pochopiť. Všade, kde prišli, civilné obyvateľstvo radšej po tisícoch páchalo samovraždy než uznať porážku. Realizmus a naturalizmus v jednom. Zábery nie sú krásne vyretušované a digitálne upravené, ale aj takéto zrnité majú svoju veľkú hodnotu. ()

Wladi.mir

Musím uznat, že je tento dokument trochu chaotický, ale po 3. díle se to dalo v pohodě sledovat. Jinak šlo určitě o hodně zajímavý dokument. Můžeme například porovnávat s Apokalypsa: 2. světová válka, ta je o dost lépe shrnutá a také se člověk více dozví. Zde je oproti tomu chaotické přelínání z fronty na frontu, z příběhu na příběh, ale zase ty příběhy lidí jsou hodně zajímavé. Jinak je pravdou, že se většina příběhů (záběrů) točí okolo pacifické fronty. Škoda, že do tohoto dokumentu nezahrnulo i ruské tažení. (Tam mohlo být poctatně více zajímavých příběhů.) Z dílů samotných bych mohl vyzdvihnout nad ostatní jen ten poslední díl. V něm všichni, kteří vypráví své příběhy došly ke stejnému závěru. ()

Cocacolix

Líbí se mi, že dokument bere válku jako celek a není rozdělen na válku v tichomoří a v evropě. Jde tak, jak šel čas. Tato varianta má ale i nevýhody. Je to totiž na úkor informací a chybí ještě linie s východní frontou. Zatímco u série Vietnam in HD je jasné, o čem dokument bude, tady je to horší. Je to dokument americký a výsledek je tomu podřízen ( ostatní spojenecké akce pouze letmo zmíněné nebo vůbec opomenuty). Vzpomínky veteránů jsou sice emotivní, místy ale převažují nad výkladem, což je škoda... Přesto je to ale zajímavý dokument. Znalosti mám odjinud, takže nové záběry a vzpomínky veteránů jsou pro mě jen a jen přínosem. V tomto duchu bych uvítal i další série (Korejská válka, Afganistán vs. SSSR, Irák vs. USA (obě verze) ()