Klasická komedie N. V. Gogola v provedení herců pražského Divadla Na Jezerce... Komedie o dlouho připravovaných námluvách i strachu dostat se jednou provždy do chomoutu patří k nejhranějším dílům ruské klasiky. Poskytuje řadu skvělých komediálních situací a hereckých příležitostí. Dvojici přátel – váhavého Podkolatova a aktivního Kočkareva hráli v Divadle Na Jezerce Radek Holub a Marek Taclík, nevěstu na vdávání, které už mnoho času nezbývá, Barbora Hrzánová a dohazovačku Teklu Ivanovnu Miluše Šplechtová. Originální komediální postavy ale vytvořili v rolích nápadníků také např. Jan Hrušínský nebo Miroslav Vladyka. (Česká televize)

Blofeld

V režii Lukáše Hlavici plejáda velice schopných herců v čele s Miluší Šplechtovou přehrává jako o život, zatímco satirické ostří Gogolovo se kamsi ztratilo. Uznání patří zejména Barboře Hrzánové, která uprostřed toho všeho běsnění dokázala vytvořit ve své Agátě alespoň trochu lidskou postavu. Jinak je to pustá řachanda - pokud ale pobaví, tak proč ne. ()

ostravak30

Užívejme si ruské mistry svého řemesla alespoň ze záznamů, protože ruské hry v Česku byly již staženy z repertoárů a jen tak se na prkna, jež znamenají svět nevrátí. A přitom je to škoda. Zrovna Gogol je příkladem ruské klasiky, která v podání kvalitních herců ani v současnosti nezestárla. Přitom komedie tohoto divadla také zrovna moc nemusím,. Ovšem Barbora Hrzánová a především Radek Holub, Marek Taclík či Miroslav Vladyka jsou prostě mistři svého řemesla, kteří hrají ačkoli nic neříkají. Obyčejné a běžné situace tak dokáží zahrát mistrovsky a já jsem se vskutku pobavil. A řekněte sami...o kolik by ubylo rozvodů, kdybychom se opět vrátili k podobnému způsobu vybírání nevěst a ženichů. Dnes si lidé vybírají sami a jak to vypadá. ()

easaque

očekával jsem klasické divadlo, ale dočkal jsem se splácaniny, která se sice věrně drží předlohy výtvárně i kostýmově, ale režisér se jí snažil omladit chováním postav, které asi v rámci větší zábavy užívají moderní narážky a některé i vulgarismy. To mi tam vůbec nesedlo a navíc od žádného herce jsem necítil věrný natož vyjímečný výkon. Na základě toho všeho dávám jen 2* a jsem rád, že jsem to viděl jen v TV - z divadla bych asi odešel dost zklamaný a možná i o přestávce. [ PŘÍBĚH: 1 /// NÁLADA: 3 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ] ()

kajas

Divadlo Na Jezerce mám hodně ráda, proto jsem se těšila na televizní uvedení hry z jeho repertoáru. Paní Hrzánovou bohužel nemohu zkousnout i nadále a ač má jistě své herecké kvality, mně celkový zážitek spíše kazila. Taclík je můj oblíbenec a zde vyloženě perlí, stejně tak vyčnívají nad ostatní Holub a Hrušínský. Neznám literární předlohu, nemohu tedy soudit z tohoto hlediska, ovšem konec mě také nenadchl. I délka představení mohla být jistě alespoň o pár minut kratší. ()

Amonasr

Přenést Gogolovu Ženitbu na současné jeviště jistě není jednoduché, aby zaujala dnešního komerčně zpovykaného diváka, který se chce hlavně bavit, ať to stojí, co to stojí. Na Jezerce proto vsadili na exaltované přehrávání herců, kteří tuto disciplínu dobře ovládají. A že to byl pro divadelní kasu asi dobrý tah, o tom svědčí hlavně povrchní hihňání a pochechtávání diváků od začátku až do konce, kteří se smějí jak na povel úplně všemu, dokonce i tehdy, když není čemu. Pro mě to byl ovšem z celého představení nejrušivejší moment - víc bych tentokrát asi ocenil záznam bez obecenstva. Chápu nicméně, že hrát pro sečtělejší návštěvníky už ale dnes prakticky není možné a i proto má pitvoření navrch. ()