Doktor Jack Kevorkian chtěl vždy pomáhat lidem odejít z tohoto světa. Smrt ho fascinovala a vždycky ji viděl jako součást přirozeného řádu věcí. Často také mluvil o právu na důstojnou smrt. Při svých pravidelných nočních pochůzkách po nemocnici vždy pozoroval oči umírajících, zdali mu neprozradí něco víc. Právě tyto pochůzky mu vynesly nelichotivou přezdívku doktor Smrt. Kevorkian se po setkání s jedním ochrnutým pacientem, jehož kvalita života se prakticky rovnala nule, rozhodl přejít od slov k činům a sám začal pracovat na stroji, který nazval Mercitron. Měl pouhým stisknutím tlačítka pacientovi umožnit jednoduše a důstojně ukončit svůj život, pokud si to bude přát. Dal tak vzniknout zcela novému oboru medicíny - euthanázii. Sám poskytoval v této oblasti poradenství. Začalo to obyčejným inzerátem v novinách, pak přišla první pacientka a zanedlouho o tom měl slyšet celý svět... Detroitského patologa ztvárnil Al Pacino a za svůj strhující herecký výkon byl oceněn Zlatým glóbem. Biografické drama s hvězdným obsazením portrétuje i několik lidí, kteří Jacku Kevorkianovi pomáhali. Nejbližší okruh příznivců vzdělaného patologa tvořili jeho sestra Margo (Brenda Vaccarová), jeho dlouholetý přítel, technik Neal Nicol (John Goodman), aktivistka Janet Goodová (Susan Sarandonová) a právník Geoffery Fieger (Danny Huston). Film, realizovaný v produkci HBO, ověnčený dvěma Cenami Emmy, natočil režisér Barry Levinson. (HBO GO)

Sandiego

Kvalitně natočené a okořeněné nevšedními hereckými výkony, příběh přes slibný rozjezd mě bohužel postupně přestával zajímat a poslední soudní proces mě již byl téměř ukradený - vděčné téma, které skutečný život rozvinul trochu nevděčně, scenáristická konstrukce by snímku určitě posloužila lépe. ()

erased

Jacka Kevorkiana jsem vždy považoval jen za trochu bláznivého dědulu s "pokrokovým", ale trochu extrémním smýšlením. Osobnost kterou mi představil Al Pacino nemohla být mým předsudkům vzdálenější. Jako vždy se samozřejmě nabízí otázka, nakolik je jeho ztvárnění věrné realitě. Přesto je zde jeho postava renesančního člověka s humanitními ideály (přitom na hony vzdálenému někomu dokonalému) ve svém boji proti předsudkům, přetvářce a slepému pokrytectví dovedena k dokonalosti. Před shlédnutím tohoto filmu jsem očekával cokoli, jen ne jeden z nejpřesvědčivějších proti-náboženských filmů. Nakonec jsem ale přesně to dostal a s výsledkem nemůžu být spokojenější. ()

Freemind

Vynikající televizní film/slušný film pro kina. Kevorkianovy lapálie bohužel nejsou natolik akční, aby je někdo mohl přetavit na strhující drama. Jistě, film nepostrádá dojemné okamžiky, Al Pacino je naprosto dokonalý, všechno má hlavu a patu. Děj ale velmi zpomalují hluchá místa, chybí tady nějaký směr, gradace a nakonec i pointa. Rozhodně nesouhlasím s tím, že by to měla být nejlepší Pacinova role - už jen proto, že zde nedostal žádnou strhující scénu, prostor pro pořádný nášup (viz. Kupec benátský, Ďáblův advokát, Carlitova cesta). Zkrátka a dobře - nadšení? Ne. Spokojenost. ()

Macejko

Strhujúci film o jednom pozoruhodnom mužovi a jeho úprimnej snahe ľuďom pomáhať. Avšak snahe, ktorá sa nestretla s pochopením. Režisér bravúrneho Rain Mana Barry Levinson vytvoril ďalšie fantastické dielo, ktoré by smelo mohlo napochodovať do kina a už iba zaslúžene zbierať vavríny. Vynikajúca sústredená réžia je však chtiac-nechtiac predsa len zatienená famóznym výkonom hereckého titana Ala Pacina, ktorý si povedal "Hollywood na mňa posledné roky sral, ale ja vám ešte ukážem, ako sa to robí!" a vystrihol si Jacka Kevorkiana tak dokonale a životne, že už len dívať sa naňho je zážitkom najťažšieho kalibru. Keď na konci rozhorčene kričal na právnika, prirovnávajúceho eutanáziu ku genocíde, behal mi mráz po chrbte a prežíval som hnev spoločne s Pacinovou postavou. A vôbec, aj ostatní herci sú výborní. Susan Sarandon a Danny Hustoň si svoje úlohy užívajú a dávajú do nich maximum. Vyzdvihujem výkon neveľmi známej Brendy Vaccaro (aka Kevorkianova sestra) - jej hádka s Pacinom patrí medzi nejlepšie momenty filmu. You don´t know Jack je proste obrovské "fuck you" smerom k Hollywoodu a dôkaz, že televízny film neznamená iba nejakú Julie Lescautovú a že kašľať na starých pardálov Pacina a Levinsona sa nevyplatí. ()

numi

Výborný námět, který je sám o sobě dostatečně třeskavý, Al Pacino skvělým podáním Krvorkiana ještě stupňuje až někam k blízkosti Dvanácti rozhněvaných mužů. A ač jejich fatálnosti i filmových kvalit nakonec nedosáhuje, zůstává výjimečným příspěvkem na ožehavé téma asistovaných sebevražd a právních absurdit. ()

Kaluž

Škoda, že tenhle film nejde do kin. Téma eutanazie by mělo být probíráno neustále v co nejširším kontextu a na všech frontách, dokud nedojde k prolomení středověkých předsudků a uzákonění tohoto lékařského zákroku alespoň v civilizovaném světě. Kevorkianova práce totiž stále působí spíše jako výkřik do prázdna (byť hlasitý), dobrovolný odchod ze světa v případě, kdy člověk trpí nevyléčitelnou nemocí, je možný pouze ve vybraných zemích Starého kontinentu (v USA snad jen Oregon). Film rozvířil debatu i u nás doma, znáte to, co by, kdyby… Rozhodně se mi nechce skákat pod vlak nebo pouštět si plyn a Holandsko také není zrovna za humny. Umírajícímu člověku v nemocnici bohužel nezbývá nic jiného než vyhladovět na morfiu. A pokud mne zrak nešálí, kalendář ukazuje rok 2010. Vynikající Al Pacino ve vynikající režii Barryho Levinsona. ()

Maq

Dobrý životopisný film. Zajímavá osobnost, seriózní scénář, promyšlený, všechno jak má být. --- Pokud jde o můj názor na téma euthanazie, nechápu sice, jak lze odsoudit člověka za vraždu a vyloučit důkazy o jeho pohnutkách, ale jinak přístup amerických soudů schvaluji. Řada komentátorů tady nadává, ale co jsme vlastně viděli? Kevorkian byl za asistenci při sebevraždách opakovaně zprošťován obžaloby. Co chtěl a nedostal, totiž aby stát či Unie přijali zákon upravující euthanazii, je podle mého názoru chyba. Musel by se určit orgán, který by o věci rozhodoval. Vyjadřovali by se lékaři, úředníci, právníci, příbuzní... někdo by to celé musel zaplatit... a někomu by musela být uložena povinnost to vykonat. Michiganské soudy namísto toho řekly, že když se toho někdo odváží, a je při tom tak svědomitý jako Kevorkian, není to zločin. To přece úplně stačí. ()

MATADOR

Na televizní poměry hodně zdařilý životopisný snímek, který by se ani nemusel stydět za nasazení do kin. Jelikož téma Euthanázie je přesně to, co má jak mnoho podpory, tak i mnohy odpůrců. V tomhle tom směru je You Don't Know Jack opravdu mistrně zfilmovaným tématem, které bude ještě pěknou řádku let rozporuplné! ()

Aiax

Nejen že podle spousty fandů tady Al Pacino podává zatím svůj nejlepší výkon (a to je opravdu co říct), nejen že se Barry Levinson předvádí tak, jak to co deset let umí jen on, nejen že mistra Pacina podporuje koncertní těleso dalších skvělých herců v čele se Susan Sarandon, tenhle film je navíc DŮLEŽITÝ. Zní to strašně, já vím, ale je to tak. Fakt. Lidé se bojí institutu asistované eutanazie, protože lidé se zkrátka od přírody bojí všeho neznámého. Většinou nevědí, oč jde, myslí si, že někdo chce jezdit po republice a vraždit staré lidi, a nechtějí o něčem takovém ani slyšet. A tak se ve špitálech, hospicích a domovech pro přestárlé dnes a denně odehrávají hrůzné lidské příběhy, příběhy o utrpení, bezmoci, falešné morálce a sobeckém svědomí, ze kterých člověku vstávají vlasy na hlavě. Al Pacino v roli doktora Kevorkiana, zřejmě nejznámějšího aktivisty za legalizaci eutanazie, ukazuje všem, kdo se chtějí dívat, že koncept důstojného odchodu ze života je vysoce morální a etický akt milosrdenství, že není čeho se bát a že je nejvyšší čas pokročit na vyšší civilizační stupeň a přijmout příslušné zákony. Takový film mění lidská srdce, lidské mysli a lidskou historii. Šest hvězdiček z pěti. ()

Colonist

Už jsem se pomalu začínal bát, že Al Pacino navždy zakotví ve vodách thrillerů nevalné kvality (zdravím Jona Avneta), ale naštěstí ho vzal k sobě na palubu ostřílený mazák Barry Levinson, a tak mohl Pacino zase jednou ztvárnit pořádnou charakterní roli. No a jako Jack Kevorkian předvedl skvělý výkon. Tento snímek je důkazem, že americké televizní filmy nemusí být jen dvoudílné katastrofické slátaniny s mizernými efekty, když jde o produkci HBO, může vzniknout strhující příběh o jednom doktorovi a jeho boji za právo na důstojnou smrt. Ať už chcete nebo nechcete, film vás přinutí zamyslet se nad daným tématem. A to je dobře... ()

grogodil

Moju milne zažitú predstavu a dojem z osoby doktora Jacka Kavorkiana ako nejakého druhého Mengeleho, vybudovaný na základe prečítania nejakého povrchného dávneho článku ešte z čias naväčšieho humbuku okolo jeho súdneho procesu, mi Al Pacino s Berrym Levinsonom doslova otočili v priebehu niekoľkých minút o 180 stupňov. Vynikajúco natočené (Jackova obhajoba patrí k najdramatickejším zfilmovaným súdnym momentov aj napriek vopred známemu ortieľu), postojom nestranné a hlavne dostatočne hlboko rozpitvané, zároveň tématicky silnejšie, zaujímavejšie a hĺbavejšie, než čokoľvek za posledné mesiace (roky) a samozrejme skvele odohrané (úchvatní Al Pacino, či Danny Houston). Po dlhej dobe skutočne vynikajúci film. ()

TominoLa

Pěkný film s excelentním Al Pacinem na téma, které by se dalo rozebírat hodně dlouho a těžko by všichni došli ke stejnému názoru. Já mám, ale jasno, Jack Kevorkian má můj velký obdiv! Neměl jsem totiž možnost jako uživatel J*A*S*M slyšet i opačný názor, který by mě zajímal a přivedl k zamyšlení. A jestli opravdu je tak ve filmu mi chyběl. ()

radektejkal

Poté, co třetí světová válka - zabíjení jiných - přestala být tématem, stalo se jím zabíjení sebe sama. Asistovaná sebevražda či euntanázie (nevidím mezi oběma praktikami valný rozdíl - dále jen E) pretenduje, že je schopna pomoci lidem důstojně zemřít v případě, že jsou dlouhodobě sužováni bolestmi a nemocí - a že to skutečně, explicitně chtějí. Film řeší řadu problémů spojených s E, ale jiné opomíjí. Zmíním se o dvou: 1. Možnost zneužití E. tj. psychické ovlivnění pacienta (rozhodně jde o pacienta, jak říká i Jack Kevorkian): otrávenými ošetřovateli, lačnými dědici, nevlídným prostředím. 2. Nahrazení E skutečnou sebevraždou (ta ovšem vyžaduje víc vůle): odmítnutím léků, hladovkou (viz třeba Džaina, (sanskrtsky जैन, česky Vítěz), který přestal jíst jen proto, že v 80. letech věku považoval svůj životní cyklus za ukončený, i jeho současník Buddha si ve stejném věku pomohl podobným způsobem (vědomě snědl zkažené maso) - připomínám také, že Kevorkian se o hladovku také několikrát "pokusil") atd. V blízké budoucnosti bude stále více starých a nemocných lidí, kteří v podstatě přežívají svoji smrt a rádi by se s ní už konečně sešli (jeden kamarád mi vyprávěj o svojí babičce, jak běhala po zahradě a křičela: "Tak kde seš, kde seš ty kurvo s kosou!)". Doporučuji Badhamův film "Čí je to vlastně život ", který tuto problematiku sleduje kongeniálně z opačné strany a přitom řeší bod č. 2. Tento film jsem viděl s českým dubingem, který mi nepřišel vhod, především k Al Pacinovi mi nesedl. ()

Fanucci

Kevorkian má charisma a Al ho zahrál famózně. Bohužel filmu schází ostřejší tempo a stopáž je taky krapet moc dlouhá. Ale bezesporu jde o silný film, který by určitě (hlavně fanoušci Pacina!) měli vidět. ()

Sheldra

Je fajn, že mají Amíci v ústavě právo na štěstí, ale možná by tam měli zakomponovat i právo sám si rozhodovat o svém těle a životě. Tohle je prostě klasická ukázka amerického pokrytectví – a já myslela, že politici veřejné mínění neposlouchají jenom u nás! Páni nejvyšší soudci, ať už kvůli pánbíčkářství, strachu z pobouření upjaté části populace nebo pocitu, že vláda musí rozhodovat úplně o všem, samozřejmě nikdy nepřipustí, že by člověk měl mít právo sám rozhodnout, jestli chce, nebo nechce umřít. Možná by jim (stejně jako vševědoucím lékařům) prospěla nějaká doba pobytu v ochrnutým těle, trpícím neustálými bolestmi, a začali by na touhu v takové situaci umřít nahlížet malinko míň skepticky, a ne jako na něco, co člověk se zdravým úsudkem nemůže nikdy udělat. Příšerně mě to rozčiluje a smekám před umanutým Kevorkianem, který se rozhodl pustit do boje s větrnými mlýny se vskutku vrcholným nasazením. Že u toho párkrát udělal debilní rozhodnutí, které asi dost napomohlo závěrečnému nezdaru, to už je jiná věc. Každopádně Al to skoulel devastačním způsobem a Zlatý glóbus i Emmy si fakt zasloužil. Až někdy HBO natočí nějakou sračku, asi se půjdu ožrat... ()

BoredSeal

Je příjemné vidět povedený film, který zároveň vyvolává nějakou společenskou diskuzi (a opět připomíná, jak organizované náboženství likviduje náš svět). Inteligentní film bez cíleného patosu. Al Pacino je výborný už tradičně a i ostatní role jsou zahrané a obsazené výborně. Já jsem teda rozhodně pro eutanazii, ale doufám, že Al Pacino jí ještě dlouho potřebovat nebude... ()

TheDon

Fenomenální Al Pacino ve filmu, ze kterého jsem měl husí kůži ještě dlouho po tom co skončil. Hlubokej, mrazivej, plnej emocí, empatie a hlavně nezištné snahy opravdu pomáhat těm, co o to vůbec ještě dokážou poprosit. V otázce euthanasie jsem jednoznačně pro. A co se týče boha, ani já neholduji smyšlenému a mám toho svýho na hudebním nebi. 100% P,s: je neuvěřitelný, jakej prostor k zamyšlení nad touhle problematikou nabízí tenhle film a na druhou stranu je pro mě neuvěřitelný i to, jak jsou lidi strašně omezení.... ()

Bill Murray bude ztracen v Afghánistánu

Bill Murray bude ztracen v Afghánistánu

08.02.2014

Barry Levinson dal světu Dobré ráno, Vietname nebo Rain Mana, v posledním letech pak zaujal především televizním dramatem Doktor Smrt s Alem Pacinem. Teď nicméně chystá pořádný celovečerní comeback,… (viac)

The Rock a Hemsworth: Pro ranec dolarů

The Rock a Hemsworth: Pro ranec dolarů

06.01.2012

Akční hrdina minulého a podle traileru na G.I. Joe: Retaliation i tohoto roku Dwayne Johnson pokračuje v linii filmů, ve kterých spíš někdo dostane nakládačku, než objetí od šťastné rodiny.… (viac)