Po smrti otce, anglického krále Jiřího V. (Michael Gambon) a skandální abdikaci krále Eduarda VIII. (Guy Pearce), je Bertie (Colin Firth), který celý život trpí vadou řeči, nečekaně korunovaný králem Jiřím VI. Země stojí na prahu 2. světové války a zoufale potřebuje silného vůdce. Proto králova žena Alžběta (Helena Bonham Carter), budoucí královna matka, domluví svému muži setkání s excentrickým terapeutem řeči Lionelem Loguem (Geoffrey Rush). Po tuhém začátku se tito dva ponoří do neobvyklého způsobu léčby a časem mezi nimi vznikne nenarušitelné pouto. S pomocí Loguea, rodiny, vlády a Winstona Churchilla (Timothy Spall) král překoná koktání a pronese zásadní řeč v rádiu, která inspiruje anglický lid a spojí jej ve válečné bitvě. (oficiálny text distribútora)

Veres

Film skvělý, v některých okamžicích vulgární, že se mi nechtělo věřit, že to opravdu mluví Colin Firth (ve výsledku ovšem takhle vulgarita vyšla opravdu vtipně). Famózní je i výkon Geoffreyho Rushe, který dokonce přebil i jeho roli Barbossy v Pirátech z Karibiku. Oscara by si Geoffrey zasloužil, škoda... ()

Kaculka1995

Po shlédnutí Oscarů, aniž bych předtím viděla všechny nominované filmy, sem si řekla, že když tenhle dostal čtyři asi bude na co koukat. A taky že je! Nikdy bych netušila, že by mohlo drama z královského přostředí chytnout někoho jako já, ale stalo se. Teprve po tomhle filmu jsem pochopila, jak důležitý úkol mají tyto vysoce postavené Hlavy, jaké nároky se od nich vyžadují. Obdivovala jsem Lionelovo umění pochopit co člověk potřebuje nebo co se mu stalo a vědět jak na to bez předchozího vzdělání, ne že by snad v něčem takovém moc pomohlo, a věřit v to, že někomu pomůžete i když vy sám moc úspěchu nemáte a to vše dělat pro něj a ne pro sebe. Taky skvěle zahraná role od Colina Firtha ..Oscara mu moc přeju!.. věřím že musí být těžké už jen předstírat koktání, jeho vztah s bratrem je také dost na hraně a vůbec mu nepomáhá vyřešit jeho problém, avšak nejlepší scény jsem viděla v "ordinaci":cvičení, ty výbuchy vzteku, pak svěřování s věcmi, které bolí v srdci pořád, ale pomáhá jen o nich mluvit... Tento, řekla bych hvězdně obsazený film má velký potenciál a je se pořád na co dívat. ()

Cannonball

Herecké výkony boli nadpriemerné hlavne Firth a Rush ale ani Carterová nezaostáva. Výborný film ako keby vystrihnutý y veľkej knižky "Ako získať Oscara", tj podobných filmov je dosť a ani tento neprekypoval originalitou. Odporúčam. ()

Anarion

Tak jsem konečně uzřel tohoto snímku, a již chápu, proč je tak dobře hodnocen a proč vyhrává takové množství cen. Pocit a atmosférá, které film v divákovi, potažmo v celém auditoriu vyvolává, jsou natolik ceremoniální a slavnostní, že na jeho účet nelze vyřknout jakoukoliv kritiku. Jedním dechem je ovšem nutné dodat, že i bez této emocionální roviny by se na snímku těžko hledal nějaký významnější zádrhel. Herecké výkony, především ústřední hrojice Firth-Rush-Carter, jsou brilantní, režie je výborná a kamera také stojí za to. A jelikož už nyní víme, jak dopadlo letošní udělování "zlatých sošek," tak bych ještě rád dodal, že dle mého skromného názoru je vítězství v hlavní kategorii rozhodně zasloužené (obzvláště při pohledu na ostatní nominované audiovizuální počiny). A i když s tímto mým názorem nesouhlasíte, přesto doporučuji Královu řeč shlédnout, už kvůli své dějepravné hodnotě. ()

Raptile

Boring! mnohem raději bych viděl na stupni vítězů oscara třeba film Zelená zóna s Mattem Damonem nebo Počátek. Vyloženě jsem se nenudil ale znovu bych se na to nikdy nedíval!!! =) je to takový film celkem o ničem nečekejte žádné emoce jen krále, který koktá a logopeda co mu pomáhá pak promluví do rádia a je konec. ()

m.a.s.

Nádherný strhující film, který zachycuje přátelství dvou rozdílných lidí v těžké době lidských dějin. Colin Firth je bez nadsázky geniální, a to, jak se doplňuje s Geoffrey Rushem, je jedinečné. Následné vykreslení onoho netradičního příběhu o síle přátelství, vůli, důvěře a odhodlání je excelentní. I když se jedná o jednoduchou dějovou linku, tak scénář je vyšperkovaný, perfektně vyladěný. Řekl bych, že oskara za nejlepší režii si více zasloužil Darren Aronofsky než Tom Hooper. To ale nic nemění na mém názoru ohledně Královy řeči. ()

muttant

Myslím, že tento film naplno ocenia ľudia, ktorí naozaj vedia, aké to je, stáť pred čakajúcim zástupom a pokúšať sa vysloviť slová, ktoré sa im ešte nikdy predtým čisto vysloviť nepodarilo. Film má v sebe poriadnu dávku ľudskosti a veľmi príjemne sa naň pozerá. Vyzdvihol by som hlavne prácu s kamerou, nasranosť hlavnej postavy a zobrazenie vnútorných bojov pred publikom. Logopéd v podaní Geoffrey Rusha úplne super. Jeho dialógy s Colinom Firthom patria medzi to najlepšie, čo vám snímok ponúkne. Film roka? Môže byť. -Why should I waste my time listening? -Because I have a voice! ()

matufran

Tomuto snímku nelze snad nic vytknout. Ze začátku, pro mě osobně, nudný děj začal asi po 40. minutě nabírat na obrátkách a stával se zajímavějším. Vychutnával jsem si excelentní výkony Colina Firtha a Geoffreyho Rushe. Režisér perfektně využil kombinaci známých herců s kontrastem méně známého pana Rushe. Plusem je určitě doba ve které se děj filmu odehrává v pozadí s politickými problémy a hrozbou 2. světové války. ()

Jungler

Krásné... miluju anglický filmy a tehle je přímo esencí britského filmařství. Firth koktajícího monarchu ztvárnil naprosto geniálně. Nejvíc mě ale asi dostala Bonham Carter... ta ženská je prostě dokonalá. Obvykle hraje všemožná třeštiprdla ale tady byla dokonalá dáma. Perfektní film ()

benny159

Zo začiatku som tomu nevedel prísť na chuť, neskôr ma zaujali herecké výkony Colina Firtha a Geoffreyho Rusha. Inak u mňa priemer. Nebol som z toho tak očarený, a ani sa ma to tak nedotklo, ako som čakal podľa tunajšieho hodnotenia. Príjemná dráma, ale vychvaľovať to do nebies rozhodne nebudem. ()

Trishka

Musím se přiznat, že o anglické koruně první poloviny 20. století toho moc nevím, takže i osud Jiřího VI. byl pro mě novinkou. Králova řeč je moc pěkné komorní drama s vypilovanými dialogy a laskavým humorem. Colin Firth si za něj div nevysloužil piedestal, ale nutno říct, že sošku by si zasloužila i Helena Bonham Carter, protože její Alžběta se vší tou trpělivostí, oddanými pohledy a grácií byla prostě skvělá. ()

p.i.t.b.u.l

Králova řeč patří jisto jistě mezi filmové skvosty. Nicméně uznávám, že se najde někdo, kdo z tohoto filmu nebude vyloženě nadšený. I já jsem měl tyto pocity, když jsem se díval....ale postupem času po shlédnutí filmu a hlavně po závěrečné řeči, oznamující vyhlášení války, jsem si uvědomil, jak brilantní snímek to vlastně je. Když nad tím tak přemýšlím, natočit film o koktavém králi, který má panickou hrůzu veřejně vystupovat a natočit to s takovým citem, je více obtížnější, než se může zdát. Zde se to povedlo. Králova řeč Vás pobaví, nadchne, dojme a to vše po boku skvělých hereckých osobností jako G. Rush či C. Firth. Snímek Vás upoutá nevšedním pohledem do královské rodiny, ale také ukáže druhou stránku královského života. Mně se tento film líbil, má své pro a proti. Nebude to film pro každého. Netrpělivý diváci, co hledají trochu akce budou asi zklamáni. Ti ostatní si možná užijí tento film jako žádný před tím. ()

cromagnon

Kombinace historického dramatu s konverzační komedií. Náležitá výprava se smyslem pro detail není samoúčelná a neruší, není však ojebaná. Spíš jsem si říkal: sakra - tenhle malý záběr musel stát nehorázný prachy. Firth mě svým neuvěřitelně suchým ksichtem, s kterým pronášel sebeironické bonmoty, totálně uzemnil a nyní je všem jasné, že je také excelentní komik. Pearce v roli jeho bratra nám dal nahlédnout na temnější stránku doposud miláčka britského národa, který kvůli lásce opouští konvence královského dvora. A ano, na konci jsem brečel. Po dlouhé době jsem byl zcela pohlcen a výborně se bavil. ()

Nupaky

Koktavý král Jiří VI., neuvěřitelné! Krásný film s výborným obsazením nás provede tajemstvím a utrpením Jiřího VI. v 118min tak hladce, že na konci si řeknete ještě, ještě kousek toho "neznámého" příběhu se štastným koncem! ()

bobin

Oslnivý film, který pro mě hodně znamená, protože i já jsem trpěl v dětství touto poruchou řeči . Je to zpočátku konverzační komedie, která ale mistrovsky přejde do historického dramatu . Je oscarově ověnčená právem. ()

Zoltar78

Hezký malý film o lidském trápení, odvaze a přátelství. Film pevně stojí na výkonech hlavních představitelů Colina Firtha a Geoffreyho Rushe. A ti jsou zde skutečně famózní! S malými výrazovými prostředky umí rozehrát své postavy naprosto přesvědčivě. Jejich postavy jsou skuteční lidé a já jim věřil první poslední. Dokázali mě rozesmát i citlivě dojmout. Před onou velkou řečí jsem byl nervózní jako pes. Držel jsem Bertiemu palce co mi jen síly stačily :-). Cestou z kina jsem si uvědomil jak mě tento malý film příjemně pohladil po duši a dal mi na dvě hodiny zapomenout od mých každodenních starostí, byť jsou zcela odlišné od těch královských :-)...a to není vůbec málo... ()

Čeká nás nový Nekonečný příběh

21.06.2022

Britští záporáci ztratí jizvy

Britští záporáci ztratí jizvy

02.12.2018

S poněkud zvláštní novinkou přišel minulý týden Britský filmový institut (BFI). Organizace stojící například za snímky Králova řeč, Sunshine nebo 28 dní poté oznámila, že přestane podporovat filmy,… (viac)