Po smrti otce, anglického krále Jiřího V. (Michael Gambon) a skandální abdikaci krále Eduarda VIII. (Guy Pearce), je Bertie (Colin Firth), který celý život trpí vadou řeči, nečekaně korunovaný králem Jiřím VI. Země stojí na prahu 2. světové války a zoufale potřebuje silného vůdce. Proto králova žena Alžběta (Helena Bonham Carter), budoucí královna matka, domluví svému muži setkání s excentrickým terapeutem řeči Lionelem Loguem (Geoffrey Rush). Po tuhém začátku se tito dva ponoří do neobvyklého způsobu léčby a časem mezi nimi vznikne nenarušitelné pouto. S pomocí Loguea, rodiny, vlády a Winstona Churchilla (Timothy Spall) král překoná koktání a pronese zásadní řeč v rádiu, která inspiruje anglický lid a spojí jej ve válečné bitvě. (oficiálny text distribútora)

Taio

Kebyže film nedostal tolko ocenení kolko dostal asi by som sa k nemu dopracoval možno až za rok a neni to ani nič pre mňa "historicky životopis"... Herecké výkony ma ale dostali (najmä G.Rush). ()

Guzo

Velmi mile mě překvapilo, že ačkoli se jedná drama, poměrně často jsem se pousmál a není to bráno celou dobu jen vážně. Jinak celkové zpracování i film jsou na mě až trochu moc "britské" (ano, vím, že se jedná o anglického krále), styl točení jako by se se vrátil o několik desítek let zpátky, ale jelikož se jedná o historický film, je to jen dobře. G.Rush zahrál svou roli naprosto bezvadně, nicméně Colin Firth na můj vkus trochu přehrával a nepůsobil tolik přesvědčivě. Chápu, proč Králova řeč vyhrála Oscara, ale i tak mi celou dobu něco chybělo, abych dal ještě o tu jednu hvězdu víc. ()

ABCD Marta

Respekt patří člověku, jenž přišel s nápadem z de facto britsky konzervativně konverzačního hovna vytvořit tak oduševnělý snímek, jehož nejsilnějším článkem jsou výkony obou hlavních postav a nejslabším to, že druhý den jsem si, stejně jako v případě Rain Mana, víceméně nepamatoval detailně jedinou scénu, a to se u těch nejlepších nestává. ()

Puyi

Tak tohle je prostě nádhera! Krásný příběh (celý dej mě úplně pohltil), výborná kamera a hlavně jeden lepší herecký výkon než druhý - Colin Firth - naprosto zasloužený Oscar a asi by si ho zasloužili I Geoffrey Rush a Helena Bonham Carter..Skvělý, skvělý film!!! ()

drackula

Kráľova reč je v prvom rade brilantne zahraná. Ak nerátam hlavného predstaviteľa Colina Firtha, ktorý bol po práve ocenený oscarom, tak úžasný výkon predviedol aj Geoffrey Rush, ktorého úlohu si divák okamžite zamiluje. Strhujúce, milé, vtipné, historicky verné...superltívov by sa našlo neúrekom. Kráľova reč je skrátka skvelý film, z úžasným záverom v ktorom skrátka musíte kráľovy držať palce. 100 % ()

Koryntos

Celý film na mě působil tak nějak ano, ne, ano, ne a opět ano, ne. Dala bych tak 2a půl *. Viděla jsem ho v originále s titulky a prvních 15 minut, jsem vůbec nechápala, o čem je řeč. Navíc jsem nějak nepostřehla, že král má ,, mo mo moribundus“. Zajímavé téma vycházející ze skutečnosti, ale koktavostí trpělo určitě více osobností, o kterých nikdo film nenatočil. Celý film na mě působil tak nějak odměřeně a sucharsky, tedy britsky, nevím, jestli ke škodě, nebo k užitku, nějak se pořád nemohu rozhodnout. Třeba po opětovném shlédnutí, v budoucnu, své hodnocení přehodnotím. Geoffrey Rush byl však skvělý. ()

mirec88

Prenádherný a prekrásny film. Som šťastný, že som ho videl v kine. Na konci som mal slzy v očiach. Niečo úžasné. Vďaka takýmto filmom aj v dnešnej dobe môžem povedať, že sa ešte točia kvalitné, krásne a pozitívne filmy. Aj keď bol Colin Firth úžasný aj jeho výkon, jeho postava veľmi sympatická, ale najviac ma zaujal príbeh aj herecký výkon Geoffreyho Rusha - to bola tak krásne napísaná postava s úžasnou empatiou, ľudskosťou a nebojácnosťou, že ma fakt dojala. Klobúk dole. Tento film je fakt výborný. Zasmejete sa, poplačete, porozmýšľate nad krásou života a keďže ja milujem Anglicko, vidíte aj krásnu britskú scenériu. K tomu krásna hudba a žiadna nuda. Krásne pohladenie na duši... ()

Ravi

Příběh George VI. je ukázkou bravurně zfilmované biografie. Sice postrádá širší souvislosti a pro historiky fajnšmekry ztrácí smysl, ale pro široké publikum je hlavní linka a příběh více, než na dotek. Australan, co říká králi "Bertíku" - člověka si film rychle získá a až do konce nepustí. Pro mě osobně Timothy Spall nejlepší Churchill, co kdy byl na plátně. 90% = 4+/5 ()

mkubalikova

WOW! Před tím radiovým projevem jsem králi držela palce i na nohou a na konci tleskala, jak kdyby oznámil konec války, ne její začátek. Britové opět dokazují, že když chtějí, umí natrhnout zadek celému Hollywoodu i s jeho obrovskými rozpočty. 100% ()

vyfuk

Toto je poprvé kdy píšu komentář ještě před dokoukáním filmu. Příběh je sice jen o jedné věci, ale je to tak překrásně sformováno. Je mnoho filmů, které se mi líbí, ale něco vám řeknu... ať jdou ty ostatní do háje! Tohle je určitě jeden z nejlepších a nejkrásnějších filmů, který jsem kdy viděl, který kdy byl vytvořen, který kdy natočil Hooper, ve kterém kdy hrál Firth, a který kdy získal Oscara. Je to nádhera. ()

Mr.KarlAdler

Nevěřil jsem Hooperovi, nevěřil mu jeho kvality. Co s tak jednoduchou a filmově nezajímavou zápletkou udělat? Dokument? Jenže jsem se zase přepočítal (o to větší slast mi to přineslo). Když se někdo s citem pro historickou skutečnost rozhodne natočit film o inteligentních lidech, dostane k tomu doslova fantastický scénář z první ruky, vybere si vynikající herce a nevím co ještě všechno... byla by zatracená hloupost dělat jenom nějaký dokument! Originální záběry kamery, skvělé interiéry i exteriéry, výborně vše dokreslující hudba, jsou to nejmenší, co může Králova řeč nabídnout. V první linii jsou to výkony Geoffreyho Rushe, na jehož postavu Lionela Loguea snad nezapomenu ani po ráně do hlavy, a Colina Firtha, jehož koktavé veličenstvo by při vší úctě k Bettanymu nikdo lépe nezahrál. Decentní humor, co si paradoxně nebere žádné servítky, to je prostě Británie. ()

TheRoller

"They're idiots." - "They've all been knighted." - "Makes it official then." Kráľova reč je dôkazom toho, že ak sa stretnú ľudia, ktorý to vedia za kamerou a ľudia, ktorým to ide pred ňou, nemôže z toho vzniknúť nič zlé. Životopis, ktorý od odľahčeného úvodu postupnou gradáciou prechádza do vážnej drámy, a celkom mu to ide. Keďže hlavnou témou je reč, na scenár boli kladené veľké nároky. David Seidler ich splnil na 100% a pridal k tomu akúsi nadsázku, ktorá mu v konečnom dôsledku priniesla (plne zaslúženého) Oscara. Veľmi potešila hudba a najmä kamera, ktorá bravúrne zachraňovala nudnú réžiu. Tá sklamala zo všetkého najviac, pretože sa celý čas kŕčovito držala príručky "takto zrežírovať film, aby z toho nebol prúser" a nepriniesla žiaden výrazný, charakteristický prvok, ktorý by sa okamžite vynoril po spomenutí Kráľovej reči. V tomto prípade bol Oscar úplne mimo a všetci ostatní nominovaný (hlavne Aronofsky) si ho zaslúžili viac ako Tom Hooper. Naopak dianie pred kamerou bola jedna báseň, bez výnimky. Firth je pravdepodobne najšpičkovejšia špička súčasnej britskej filmovej špičky (konečne, už roky zaslúžený Oscar!), Helena Bonham Carter je na rovnakej pozícii v ženskej kategórii. Napriek toľkej chvále, Geoffrey Rush bol ešte o jeden pikometer lepší, čo sa zdá až neuveriteľné. Tak silné trio sa len tak nevidí. Akadémia zas a znova, až na samotného Fitha, úplne mimo... Trošku nešťastné je obsadenie inak skvelého Guya Pearceho, na ktorom, nech je akokoľvek nalíčený, je jednoducho vidno, že je od Firtha mladší. Celkový dojem, hlavne kvôli diétnej réžii bol "aha, fajn, tak takto to bolo" a je tým, čo film oberá o plné hodnotenie. Zostáva už len dodať, že pozerať Kráľovu reč s dabingom je ako počúvať rap - radí sa to medzi hudbu, ale je to totálne o ničom. 85% ()

Autogram

Ponorenie do kráľovskej rodiny a ich osobných problémov sa môže niekomu páčiť a niekomu menej. A hoci uznávam, že filmársky je to zvládnuté dokonale, tak sa striedali výborné chvíľky s tými slabšími. Výborné boli samotné scény terapie už od samého začiatku, Mozartova hudba mi asi nikdy nepripadala vhodnejšia. Ako slabšie by som označil scény, ktoré boli zamýšľané ako veľkolepé, ani záverečná reč ma nejako neohúrila. –––– Je národ pripravený na dve minúty ticha v rádiu? ()

Bagr_007

Minimalistická historická dramedie, které jsem Oscary z celého srdce nepřál, ale čas ukázal, že i na opakované zhlédnutí funguje výborně. ()

Roseinka

Moc pěkný film se skvělým obsazením. Přestože to vypadá jako nudné téma, tak jsem se vůbec nenudila. Bylo to celé takové sympatické. Stačilo mi to však vidět jen jednou, byla jsem zvědavá, proč je to oskarový film. 7,5/10 ()

Styxos

Strhující herecký koncert excelentního Colina Firtha a perfektního Goeffreyho Rushe. Britové zkrátka a dobře umí a je učiněná radost, koukat se na jejich filmy. ()

Vitoraz

Nevím jak se to povedlo ale počínaje Colinem Firthem přes Geoffreye Rushe a Helenou Bonham Carterovou konče,všichni podávají skvělé herecké výkony.Dojemný příběh o tom jak se z podceňovaného následníka trůnu stává opora národa v nastávající druhé světové válce. ()

JančiBači

Neskutočne pôsobivé a hlavne dpbre zahrané.Colin Firth môže chystať miesto pre oscara, bude určite zaslúženy. Ja osobne by som ho doprial aj pánovi Rushovi. Neskutočne dojímavý koniec ma doslova k filmu priklincoval.Tak tiež podmanivá hudba. Dúfam, že Fincherova socialna sieť obíde na oscaroch na prázdno :-D ()

Čeká nás nový Nekonečný příběh

21.06.2022

Britští záporáci ztratí jizvy

Britští záporáci ztratí jizvy

02.12.2018

S poněkud zvláštní novinkou přišel minulý týden Britský filmový institut (BFI). Organizace stojící například za snímky Králova řeč, Sunshine nebo 28 dní poté oznámila, že přestane podporovat filmy,… (viac)