Po smrti otce, anglického krále Jiřího V. (Michael Gambon) a skandální abdikaci krále Eduarda VIII. (Guy Pearce), je Bertie (Colin Firth), který celý život trpí vadou řeči, nečekaně korunovaný králem Jiřím VI. Země stojí na prahu 2. světové války a zoufale potřebuje silného vůdce. Proto králova žena Alžběta (Helena Bonham Carter), budoucí královna matka, domluví svému muži setkání s excentrickým terapeutem řeči Lionelem Loguem (Geoffrey Rush). Po tuhém začátku se tito dva ponoří do neobvyklého způsobu léčby a časem mezi nimi vznikne nenarušitelné pouto. S pomocí Loguea, rodiny, vlády a Winstona Churchilla (Timothy Spall) král překoná koktání a pronese zásadní řeč v rádiu, která inspiruje anglický lid a spojí jej ve válečné bitvě. (oficiálny text distribútora)

MatyM

Nic moc jsem od snímku nečekal, leda tak přeceněné upovídané drámo prošpikované britskou láskou ke královské rodině, ale nakonec se ze snímku vyklubal moc hezký, dojemný, příjemný, svižný excelentně zahraný film, dokonale zmáknutý snad ve všech ohledech. Nelze než doporučit, krása. ()

JK-Stinger

Colin Firth v úžasné roli koktavého krále právem získal zlatou oskarovou sošku. Jeho výkon je naprosto vynikající a lehce tak zastiňuje ostatní, neméně dobré výkony, především Geoffreyho Rushe. Přestože tento druh filmu není úplně mým šálkem čaje, musím uznat, že jsem se bavil a rozhodně prožil ty dvě hodinky spokojeně. ()

M1k9

Úchvatné. Jsem zaskočen. Přestávám se divit, proč tento film posbíral letošní Oscary. Colin Firth je kvalitní herec a znovu to potvrdil. Geoffrey Rush však zahrál snad svoji životní roli. Krásný filmový dárek, který pohladí nejedno srdce. 8.5/10 ()

bolan

Nevím jestli tento originální logopedický námět je tím, co mě odrazovalo, každopádně udělat z něj oscarový film je slušně odvedená práce. Samotný král mi byl víc než nesympatický, ale lehkost a humor, kterým je film prošpikovaný byl natolik chytrý, že jsem si k němu nakonec našla cestičku. ()

kdosizrosy

Už od začátku je to ten komerčně laděný film, který má vydělat co nejvíc peněz. To je první věc, která filmovému aranžmá škodí, ale budiž. Colin hraje skvěle a Geoffrey taky, hudba je příjemná, kamera precizně zvládnutá a tak dál. A v tom je právě ten problém. Je to až přemrštěně načinčané, takřka bez jediného kazu. Nadto mě ten příběh, i když je celkem silný a ne nudný, jak se na první pohled může zdát, příliš nezasáhl. Příznávám, moc mě to nebavilo a neoslovilo. Slabota. A to dost velká. Zbytečně přeceňované. ()

Lachvos

Ale velmi dobré tři hvězdy, celkově hodnotím jako slušný výkon scénáristů a excelentní výkony herců hlavně v rolích hlavních...Od začátku jsem tomuto filmu nefandil i přes nálepku "Jeden z nejlepších snímků roku 2010", také jeho historické zařazení a vcelku jednoduchý nápad a provedení mi nešlo úplně do noty. Poté co jsem ho zhlédl, sic až napotřetí, celý a v kuse, se kaji a beru vše zpět ;) Provedení věru britské (i když to povedené nezáměrné míšení národností rolí a herců, kteří se jich ujali, je celkem k pozastavení) a zvláště humor z této země já miluji, tak i příběh zprvu jednotvárný nabývá nečekaných rozměrů, když vám až na konci díla dojde co vše s "Královou řečí" vlastně souviselo. Firthovi s Rushem tleskám, obdivuhodné výkony (i když na první volbu Bertieho -Paula Bettanyho- bych byl vážně zvědav), Carter výborně podporuje, Pearcova "negativní" role zvládnutá na jedna a ostatní tvoří vpravdě slušné křoví :) Ještě jen poznamenám, ex- a interiéry sem opravdu výborně zapadají a dotvářejí celkový dojem filmu až bych řekl k dokonalosti... ()

RomanHyde

Výborná filmařina, nevšední téma na základě skutečné události, skvělí herci a žádná krev, zbraň či násilná smrt.. Je to na dnešní dobu opravdu nevšední film, anglicky konzervativní a překvapivý.. stejně jako Oscar za nejlepší film :) Ovšem historie se neptá na detaily. Králova řeč mne do kolen neposlala, ale kvalita a originalita z něj číší z každého okénka :) Krásný film! ()

Pawlisman

Film mě tedy moc neoslovil, téma mi přislo na přiliš zajímavé. Logopedie..... A nelíbila se mi forma koktání - dyť mluvil skoro normálně... 8/10 ()

camper

Tohle není úplně film, na kterej bych se sám od sebe podíval. Okolnosti mě k tomu donutily. :-D Ne, tak jsem si říkal, že když už to má ty 4 Oskary, že se na to podívám! Musím konstatovat, že film má opravdu něco do sebe a ocenění jsou zasloužená! Kdo by to byl řekl, že se o vadě řeči jednoho královského potomka, který se souhrou okolností stal králem, dá natočit film, na kterej člověk hned tak nezapomene. Vedle Colina Firtha, který byl opravdu přesvědčivý a jeho filmového terapeuta Geoffreye Rushe bych chtěl taky vyzdvihnout výkon mé oblíbenkyně, Heleny Bonham Carter, která sice neměla takový prostor rozvinout svůj talent, jako zmínění dva mistři svého oboru, ale ani tentokrát mě nezklamala. ()

rotel

Z môjho pohľadu je pozeranie tohto filmu v inom jazyku ako originál zasadná chyba. Bohužiaľ sa to stalo aj mne, no na náprave sa už pracuje. ()

Pavelos

Neskutečně pozitivní a motivující snímek.. Nejlepší herecký výkon roku v hlavní roli, po právu oceněný Oskarem.. K tomuto snímku není třeba dalších slov.. To se musí vidět, ale hlavně v originálním znění!! ()

Mrs.Bailey

Jelikož mám, stejně jako hlavní postava, problémy s mluvením na veřejnosti, odteď si vždycky představím, že přede mnou stojí Lionel a láskyplně diriguje moji řeč. Věřím, že to bude lepší :). Králova řeč je filmem se strhujícím příběhem. Během každého veřejného vystoupení jsem Bertiemu držela palce a moc mu přála, aby dokázal a řekl veřejnosti, jaký dobrý a rozumný člověk se v něm skrývá, zvlášť v tak zlé době. Skvělá práce, zaslouženě odměněná Oscary. ()

Mafyn

Musím konstatovat, že mě tento film doslova vcucl do svého neuvěřitelného děje. Neobyčejný výkon Colina Firtha se nesl ladně celým příběhem filmu a u toho mu zdatně sekundoval jeho herecký kolega Geoffrey Rush. Příběhy vycházející ze skutečných událostí, jsou prostě příběhy, které nevymyslíte. Asi bych si nedovedl představit, jek se může cítit člověk s touto vadou řeči a přitom s takovou nekonečnou zodpovědností vůči národům. Prostě krásný film. ()

jacksax

Potěšení velké, herecké výkony strhující (viděl jsem nadabované), děj emotivní. Přestože konec vlastně každý zná, nebylo to nijak nalajnované či předvídatelné. Nicméně (jak už se u těch dramat-velkofilmů stává pravidlem) poněkud černobílé a nejde do ničeho, co by mohlo pohoršit. Nejde na dřeň. Proto ta čtyřka, jinak vlastně bez výhrad. Asi by bylo zajímavé porovnat s verzí v původním znění.. ()

Pedro Morales

Chvíli to trvalo, než si ke mě film našel cestu, zpočátku na mě působil tak nějak chladně a odtažitě. Někdy od druhé poloviny už mě měl pevně ve své moci, i když svým způsobem chladně na mě působila Králova řeč po celou dobu. Všichni herci byli úžasní, mám pocit jako by jim ty role snad musely být šity na míru. Colin Firth a Geoffrey Rush táhnou film neskutečným způsobem, ale nikdo z dalších nezůstává nijak pozadu, H. B. Carter jsem si zamiloval snad v první minutě a s každým dalším záběrem mě dostával ještě víc a víc. Závěrečná řeč je svým způsobem skutečně monumentální, ale nemůžu si pomoct, nejlepší scéna podle mě stejně byla, když ke konci filmu přišla Myrtle domů dřív než měla. ()

waits

Firth a Rush zblízka jako na divadle, radost pohledět. Tedy vidět tyhle dva na divadle, na konci stojím a fakt dlouho aplauduji..Ten film je v podstatě komorní, režie nevtíravá, vše s důrazem na mluvený pro-projev (hehe). Rušivá pro mě byla jen manýra, schválnost, se kterou kamera zabírá doleva hledící postavu na levé stranš plátna a vice versa. To co jsem nejprve pokládal za snahu o vyjádření psychického stavu dotyčného se ukázalo být zbytečnou originalitou (Hobber toéž použil, tíž zbytečně i v dalším filmu). Náhled pod pokličku královského trápení je ovšem velmi povedený, Churchill je přirozeně charismatický, Eduard VII je vzhledem ke svým historickým minelám (příklon k Hitlerovi během války) podán v celkem přijatelném světle, hlavní persona JIří VI je zahrána naprosto skvěle. Jen nevím, jestli se budu někdy dívat znova. Přece jen to koktání je trochu nakažlivé..:) ()

Swoser

Představte si Anglii ve 20. století. To spojte s nejlepšími anglickými herci a herečkou. K tomu dejte skvělého režiséra, vynikající scénář, a kameru s výpravou ani nemluvě. Po kombinaci těchto věcí vám vznikne majestátní dílo. Oskar přeju. 100% si ho zaslouží. Hlavně Colin Firth. ()

Čeká nás nový Nekonečný příběh

21.06.2022

Britští záporáci ztratí jizvy

Britští záporáci ztratí jizvy

02.12.2018

S poněkud zvláštní novinkou přišel minulý týden Britský filmový institut (BFI). Organizace stojící například za snímky Králova řeč, Sunshine nebo 28 dní poté oznámila, že přestane podporovat filmy,… (viac)