14 mečov

(festivalový názov)
  • Česko 14 ostří (viac)

Kung fu thriller z raného období dynastie Ming. Nastupující císař zřizuje propracovanou vnitřní bezpečnostní síť tím, že vytrénuje sirotky z ulice v přísném totalitním režimu. Dostávají název Jinyi Wei, "Brokátoví strážci". Jejich velitelem je Qing Long "Azurový drak". Agent tajné služby (Donnie Yen) má v této historické řežbě roli zachmuřeného válečníka, jenž se umí ohánět mečem jako nikdo jiný. (Vämpiriüs)

Hapretor

Unylé, klišoidní, rádoby dojemné a filozofující. Vykradení "Tygr a drak" a dalších kung-fu hovadinek. Nebýt Tau-Tau, dám jen 1*. - Nuda, jen na uspání. Věřte mi - funguje to. ()

drankeryth

Dobre spracovany kung fu film zo starovekej Ciny, ktory ma nesklamal a s radostou som ho sledoval az do zaverecnych tituliek. Krasne spracovane bojove sceny a dobove kostymy vo mne zanechali dobry dojem, ze tento film brali vazne a neodflakli ho. Vo filme hra skvely herec Donnie Yen, ktoreho som poznal po prvykrat vo filme Red Force. ()

Anduril

Taký pekný, jednoduchý, bojový film. Naozaj jednoduchý dej a zápletka. zaujímavo spracované súboje, nadprirodzené schopnosti hlavnej záporáčky. Pobavil ma tiež odznak povolania hlavného klaďasa (drevená bednička s mečmi, lanom, šípmi...), vôbec to nebolo ťažké a nezavadzalo to pri súbojoch. Ku koncu ma fest pozitívne prekvapila aj hudba. Škoda že to nebol úplný happy end, ale budiš. Pekný film. ()

Biopler odpad!

Urážka bojových umení, urážka samurajského štýlu. A k tomu režisérova neschopnosť nakrútiť film, kde by sa nám celý dej nezlieval do neporiadku. ()

Kingjiri

"Kdokoli mi zkříží cestu, ať přítel, či nepřítel, tento svět opustí dřív než já!" Čching-Lung mi snad promine a nepošle mě na onen svět, když řeknu, že tohle za moc nestálo. Akce sice byla docela pěkně natočená (možná ještě líp zahraná), ale věčný zpomalovačky mi z ní dost kazily dojem. Efetky občas nic moc, hlavně pri závěrečný bitce. Příběh mě moc nebavil a v půli filmu jsem myslel, že už jsou ty dvě hodiny za mnou, jak se to hrozně vleklo. Uplně jiná liga, kde všechno šlape jak má a objevuje se tam Donnie Yen v hlavní roli, je Yip Man, a to oba díly. ()

zberatel

Ako fanda Donnieho a jeho umenia davam za 4. Pribeh nieje sice nicim vynimocnym, a ma vela much ale vizual hlavne bojovych scen je super. Ano, su tam lacne CGI sceny ale tie sa daju odpustit, lebo je ich malo a su kratke. A na zaver Zhao Wei je fakt na zjedenie :) ()

Tamten

Snímek vycházející z klasických čínských kung-fu filmů, ovšem v moderním podání. Na rozdíl od svvých starších kolegů dává více důrazů na děj (nečekejte žádný lumén, ale hrůza to také není) a oprosťuje se od podivného čínského humoru, který sarší snímky hodně shazuje. Horší je to se souboji. Klasické snímky neměly souboje nikdy moc reálné, většinou to byly spíše ukázky jednotlivých technik, přičemž v každé se herci zastavili, aby měl divák dost času si techniku prohlédnout. Dalo see tedy alespoň dívat na neuvěřitelné schopnosti herců, když už ne na reálné soouboje. Tento snímek souboje hodně zdynamičtil, bohužel k tomu nepoužil schopnosti herců, ale triky a digitální zpracování. Ve výsledku jsouu soboje ještě mnohem méně uvěřitelné a navíc v nicch nikdo nic moc nepředvede. ()

netWoor

u čínských filmů je největší problém, že první polovinu vůbec nevím kdo je kdo a tedy co se vlastně děje, kdo koho vraždí či zachraňuje a proč. Tady to dokonce trvalo 3/4 filmu. Jinak jde ale o klasiku z historického prostředí, kde se tancuje s mečem či jinými originálními vraždidly (ani nevím, jestli byl praštěnější ten samonaváděcí "bumerang" či to s čím máchala dívčina) a fyzikální zákony jsou jen tak pro ozdobu. Samotný děj (o který ale jako vždy nejde) je takový všelijaký a moc nerozumím, proč je takovej humbuk kvůli nějakýmu pečetidlu. Sečteno a podtrženo, nic převratného, ale ani žádná velká urážka. Prostě standart.... ()

Looka

85% tradičně - ve smyslu osmdesátých let - pojatá historka ze staré Číny. Pod hávem moderního vizuálu se skrývá klasický příběh o cti a zradě. Chvílemi film připomíná Zradu a pomstu, chvílemi staré pecky s J. Chanem. Záleží na tom jestli máte takové filmy rádi. Synové natočili současnými prostředky to co jejich otcové točili o generaci dříve. Asi jediné co bych vytkl jsou počítačové záběry z ptačí perspektivy, na druhou stranu u starších filmů tohoto typu jsme přivírali oči mnohem víc. A rádi. ()

L3G1ON4R

Pokud má člověk chuť podívat se na kus východní historie smyšlené či podle skutečností, jsou filmy nejenom s Donnie Yenem tou správnou volbou. Hollywoodská továrna na sny produkuje kvanta efektních filmů hlavně za účelem zisků, a komu by se každý druhý film nelíbil. O východu se to nedá říct stejnou měrou, protože drtivá většina jejich tvorby je založena na legendách či historii. Styl a podání je úplně někde jinde a nedá se srovnávat se zeměpisným opakem. Divák který není zhýčkaný americkou produkcí a očekává kulturní zážitek, sáhne po duchaplnějším materiálu. 14 Ostří je pěknou akční melou s logickou myšlenkou a přímým dějem. Ve skutečnosti nejde o vyprávění o generálovi jenž je vycvičen k vládnutí meči jako nikdo jiný. Příběh vypráví o snaze zastavit jednoho vládce v dynastii Ming, aby nenastala krutovláda. Také o společenství a silnou vůli bojovat proti pravidlům i za cenu svého života, pokud jde o správnou věc. ()

anyonecek

Donnie Yen zase došel vymlátit všechny nepřátele a tentokrát mu i pomáhalo pár zaběhlých ovcí. Dějově je to jako vždy takový podprůměr, ale u těchhle filmů je to hlavně o akci a to si myslím, že tu byla dostatečně. Pořád mi ale něco alespoň na ty 4 hvězdičky chybí. 70% ()

brasek

Podľa mňa zaujímavý film, ale privítal by som podstatne priamejšiu zápletku... Zo začiatku mi celkom nebola jasná zrada Qing Longa, pointa cisárskej pečate..atď. Samozrejme plynutím deja sa všetko pomaly vykresľuje. Akčné scény boli na kvalitatívne dobrej úrovni, hoci na môj vkus tam bolo veľa gymnastiky. Dej filmu plynie dynamicky dopredu a nie sú tam nudné a nič nehovoriace pasáže, všetko z môjho pohľadu bolo v tomto smere vyvážené. Aby som film len nechválil, tak mi vadilo veľa vedľajších postáv ako napr. banda Nebeských orlov, aj keď zohrali svoju úlohu, postrádal som dramatizáciu hľadania Qing Longa a možno viac politických hier na oživenie zápletky. Ale inak som spokojný a dávam štyri hviezdičky, aj keď štyri je troška veľa... ale tri je hrozne málo. ()

djcremo

Dosť zamotaný príbeh a na môj vkus dosť prehrávajúci herci. A to je pre mňa veľká škoda, lebo potenciál tento film má a veľký, aj kamera je dobrá, taktiež ako ujdu aj bojové scény, len keby sa kládol väčší dôraz na scénar, réžiu a na vytrieskanie väčšieho kapitálu, čo by určite nebol problém. ()

aannemer

Problém asijských filmů je v tom, že se mi jejich tváře zdají tak strašně všechny stejné. Půl filmu jsem tápal, kdo je kdo a kdo s kým vlastně a proti komu. Bylo hodně komplikované se v tom trochu vyznat. Druhá půlka se mi už jevila přímočařejší a jednodušší. Ale jinak docela hezká pohádka. ()

jopal odpad!

Toto bolo co? Pri prvych bojovych scenach som myslel, ze sa mi sniva a ked zacali herci "lietat" vzduchom som to jednoducho vypol... ()

Cid

Tož., bylo to takové divné,ani moc dobré,ani moc špatné,ani moc logické,ani moc nelogické. Takový gulášek bez cibule. Co se týče akčních scén, filmový Donnie je prostě borec, co se týče romantiky je filmový Donnie prostě blbec. Nu což, nezbývá než nabrousit meče a vytepat nějaký nový a lepší scénář. Herce na to majů, tož teď ještě aby bylo pero ostřejší než meč a je vyhrané. ()

Mukade

Super! Skvelé (pre wuxia-filov) .Btw, CGI je pre wuxia darom z nebies, napr v tomto filme "vyzliekacia technika" tej ninja-girl vyzerá vďaka tomu báječne :) ()

svist10

Další akční drama - thriller, zkouknutý v krátké době. Znovu s Donnie Yenem a Wei Zhao, ale tentokrát o mnoho lépe. 14 čepelí má daleko víc akce, je o něco epičtější, krajinu jak z Tygra a draka a perfektní hlavní postavu. Činglong (snad je přepis správně) má za sebou temnou minulost a krátkou budoucnost, sám se zdánlivě proti všem chopí posledního úkolu. Atmosféra easternu cáká na všechny strany, kamera oproti většině zdejších komentů VÍ co zabírat, takže v šavlovačky jsou přehledné a střih na sebe navazuje. Akce je správně dynamická a dravá a chemie mezi hlavními představiteli docela funguje, takže nebýt těžce přehnaného finálního souboje, sahaly by čepele i po 5ti *. takhle za slušné 4. ()