Američan

Nájomný vrah je nútený utiecť zo Švédska po tom, čo zabil svoju priateľku. Jeho zamestnávateľ trvá na tom, že nemôže ostať v Ríme a poradí mu, nech sa uchýli do dedinky v talianskych horách. Tie by mu mohli ponúknuť zaslúžený odpočinok. Zoznámi sa tu s katolíckym kňazom a zaľúbi do prostitútky. Ale keďže v jeho živote nie je miesto pre šťastie alebo lásku, dostáva novú prácu. Navyše sa v dedinke začínajú zjavovať podozrivé osoby... Nájomný vrah Jack (George Clooney) je neustále v pohybe a stále sám. Po tom, čo sa jeho zákazka vo Švédsku skončí omnoho tragickejšie, než predpokladal, uchýli sa na taliansky vidiek, kde sa schováva v stredovekom mestečku. Užíva si nerušené chvíle v prostredí, kde sa akoby zastavil čas,  skamaráti sa s miestnym kňazom Benedettom (Paolo Bonacelli) a zároveň aj očarenie miestnou kráskou Clarou (Violante Placidová) prerastá do ľúbostného vzťahu. Idylka však pretrváva iba do chvíle, kým ho neosloví krásna a záhadná Mathilda, ktorá od neho chce, aby pre ňu zostavil zbraň. Jack túto zákazku príjme, no postupne, ako zbraň vylepšuje, začína v ňom narastať podozrenie až paranoja, že sa ho niekto pokúsi zabiť. Jack sa teda rozhodne vystúpiť zo svojho tieňa, čím naruší pokoj mestečka a začne pokúšať svoj vlastný osud... (TV JOJ)

Juto

Pomalý, pochmúrny, atmosférický, ale prakticky bezvýrazný pohľad na samotár, ktorý je posadnutý svojou prácou, nemá žiadnych priateľov, okrem jednej ženy, ktorá je k nemu nevysvetliteľne pripútaná. 6,5/10 ()

frings

Ano, mám rád pomalu plynoucí filmy, ale musí tam být pořádný scénář. Zajímavé, jak farář i štětka věděli, že skrývá nějaké tajemství - haha :-D no a ten úplný konec v autě, ten to zazdil. ()

c.tucker

Trošinku mě to připomnělo skvělé Hranice ovládání od Jamusche, ale tohle bylo trochu svižnější. Pozorovat tichou práci nájemného vraha je zajímavé i nikoliv, jelikož přípravy vyžadují nicnedělání, stálé obhlížení určitých míst a sledování perimetru. Atmosféra získaná režií byla hutná a napínavá. Vyústění jsem tak trochu čekal, ale i tak bylo pro mě celkem silné. Obsazení na jedničku spolu s hudbou i režií, ale i tak mi to na plný počet hvězd nestačilo. ()

Maty85

Režisér snad u toho natáčení spal či co? Jako určitý potenciál ten film určitě má. Clooney na tom není taky špatně, ale z drtivé většiny zkrátka komorní, utahaný a nezáživný. ()

BoXBe

Legendární režisér hudebních videí se rozmáchl nad italským zapadákovem s producentem a chladnokrevným zabijákem Georgem Clooneym toužícím po úniku od oceli k něčemu, co možná kdysi dávalo smysl. Krásné ženy, nádherné prostředí a tajemně neutěšená atmosféra hříchu. Líbilo se mi to klubové pomalé tempo. To mám rád :) ()

dr.fish

Velmi slušně natočené pomalu se vlekoucí drama stárnoucího zabijáka, který už toho chce nechat, ale dát výpověď v tomto oboru se nenosí. Clooney toho ve filmu moc nenamluví, snaží se hrát své trápení vnitřně a vcelku se mu to daří. Nenudil jsem se ani chvíli. Ačkoli to není žádný převrat ani revoluce, rozhodně čistá žánrovka a dobře udělaná...80% ()

papaJA21

Ze skvělého fotografa se stává geniální filmař. Má to nejlepší z Jarmusche a Wenderse. Dalo by se říct, že Američan je klasická evropská detektivka, nebo přesněji, jaká by si troufám říct byla , nebýt zdrcujícího vlivu americké produkce. V samotném filmu je spousta odkazů na anglickou francouzskou a německou produkci 70. a 80. let. Ať už je to první scéna jak vystřižená z bondovky, avšak velmi rázně skončena, aby bylo hned od počátku jasné, že nejde o žádného žoviálního nafintěnce. Nebo honička ve spoře osvětlených uličkách s velmi realistickým průběhem. Úplně vidím Alana Delona. Vším se ve filmu šetří ve prospěch zintenzivnění tíživé atmosféry a pochopení pocitů hlavního hrdiny. Násilím se šetří, ale když už tam je, je brutální. Stejné je to s dialogy. Už se těším až si film po pár týdnech pustím znova, možná ještě jednu hvězdičku přidám. ()

mortak

Ano, Clooney jako muž, který podvědomě hladá spořádaný život, ale dokáže se této představy dost drasticky rychle zbavit (začátek filmu), muž, který to se zbraněmi umí jako málokdo (scény, kdy sestavuje a cizeluje zbraň patří k vrcholům filmu), ano jeho herecký výkon je hlavním magnetem filmu. Jenže zbytek pokulhává a někdy i štve - SPOILER - zbytečná postava kněze, nesmyslný děj (honička a zabíjení v malém městě, a žádné vyšetřování - WTF!, zabijáci se chovají amatérsky - stopy ve sněhu!!!, závěr filmu na procesí), a hlavně závěrečná metafora s motýlem. ()

sir-dave

Ano, Američan by byl ideální kdybych si to pustil na pc, zvolil rychlý posun a za 10 min by bylo po všem. Měl bych z toho asi to samé, jako z návštěvy kina. Moc jsem od toho nečekal, v rámci svého žánru a především záměru v jakém stylu to natočili to nebylo špatné ale předlouhé nic neříkající záběry mě trochu uspávali. Tohle nebyl šálek mého čaje :-) ()

nineweh

Film, který neurazí, ale ani nenadchne. Vlastně je tak zapomenutelný, že jsem skoro zapomněla ho ohodnotit... Po pravdě řečeno jsem od Corbijna čekala víc. ()

bartias

Po černobílé "umělecké" biografii zpěváka kapely Joy Division Iana Curtise natočil Anton Corbijn další vyloženě nehollywoodský kousek, tentokrát ale s velkou hollywoodskou hvězdou. Američan není typické drama (a už vůbec ne akční) o zabijákovi zašitém v zapadlém evropském městečku. Je poznat, že Corbijn má za sebou dlouhou a úspěšnou kariéru fotografa. Scény často plynou beze slov a veškeré pohnutky hlavního hrdiny se objevují jenom ve výrazu tváře George Clooneyho. Jejich hra s kamerou a postavami nakonec ze všeho nejvíce připomíná pomalý spaghetti western. Když na ni přistoupíte, může přijít vhod. 7/10 ()

danliofer

Tak tento typ filmu mě u Antona Corbijna značně překvapil. Ani špatný, ani vyčnívající z řady... George Clooney ze sebe umí vydat více (např. v takové Syrianě). Zde nebyl jeho herecký potenciál skoro vůbec využit... ()

flyboyeda

Anton Corbijn je frajer. Mam k nemu respekt, ale uzivatel Cival to vystihl celkem trefne. Ta snaha je celkem zjevna, na druhou stranu mam "tyhle" filmy hrozne moc rad a za snahu leccos odpustim, verim ze vznikla z uprimnych duvodu... :) Jinak Clooney je pripad herce a vlastne i rezisera, co zraje jak vino, obcas opravdu prekvapi. Treba kdyz se nesnazi o ten svuj "jsem k sezrani" kukuc. Nejradsi jsem mel ty mlcenlivy pasaze, kdyz si cistil/pripravoval/nabijel kver atd., prima pokus... ()

Radiq

Uplná slabota. Málokdy se mi stane, že mě na filmu nejvíc bavily nahy žensky, ale tady to tak je. Zbytek je totiž uplně nezajímavej. No jo, staví nějakou zbraň, no tak fajn, ale ať si ju klidně staví a mě dá pokoj. Z celyho filmu jsem si užil jenom tak 5 minut, zbytek se táhl jak pekelně horkej dusnej den s kocovinou v práci. ()

Valdorffun

.. a protože je Corbijn boží fotograf a Clooney dobrej herec, tak se měli na nevrstevnatej a blbej scénář o dosluhujícím zabijákovi pěkně vysrat. Tohle je pouze dlouhá reklama na Omegy, Fiat, Audi atd., která znásilnila italskou krajinu a jedno pěkné městečko. Měl jsem tendenci tento film srovnávat s Jarmuschovým Limits of Control, ale vlastně nevím proč, když mu nesahá ani po kotníky. ()

Triple H

Atmosférická chuťovka. Clooney si rozhodne vie vybrať zaujímavé projekty. Američan musí byť niečo čo bežného diváka k smrti unudí. Pomalé tempo, zdanlivo nijaký dej, žiadna akcia, minimum hudby - ale mne osobne to celkom šmakovalo. Nejde tu o špiónske pletky ako skôr o meditatívny portrét zabijaka, ktorý v stredných rokoch začína byť svojím životným štýlom vyčerpaný a predovšetkým strašne osamelý. Od každého si drží odstup, ale napriek tomu sa nevie ubrániť sporadickým pokusom o socializáciu. Prostitútka je spočiatku preňho skôr priznanou náhradou akéhokoľvek intímneho života. Film veľmi vláčne plynie, aby v pár scénach veľmi efektívne strhol (obzvlášť jedna ku koncu je spolu s hudbou pôsobivá). Clooney je výborný - mám pocit, že momentálne v najlepšej forme. Každopádne sa jedná o pomerne netradičný a tým pádom aj originálny príspevok do dnešnej spleti filmov. Palec určite hore, ale bacha - rozhodne nie pre každého. ()

žvanimírek

Těžko uvěřitelný, že se k tomuhle George propůjčil....tady mě snad bavily jen ty první 3 minuty prošpikované třemi vraždami a dále krásná Violante Placido. Tím to končí, i ten Clooney je tady nějakej vyčichlej. ()

Další špionáž od autora Jeden musí z kola ven

Další špionáž od autora Jeden musí z kola ven

19.05.2012

Spisovatel John le Carré je jeden z největších klasiků špionážního žánru a adaptace jeho bestselleru Jeden musí z kola ven patří k nejlahodnějším filmovým pamlskům loňského roku. A chystá se filmová… (viac)

Clooneyho „bokovka“

Clooneyho „bokovka“

04.11.2009

George Clooney začne tento pátek v amerických kinech zírat na kozy a to je čas, kdy je potřeba upozornit na jeho osobu novinkou o nějakém dalším projektu. Král hollywoodských sympaťáků právě v těchto… (viac)