Libanon

(festivalový názov)
  • Izrael Levanon (viac)

Červen 1982 - první libanonská válka. Osamocený izraelský tank a četa parašutistů dostává rozkaz prozkoumat městečko na území Libanonu, kde mají najít a osvobodit zajatce, jež padli do rukou muslimských ozbrojenců. Na první pohled prostý úkol, který se však velmi brzy zvrhne v noční můru. Čtyřčlenná posádka tanku musí v klaustrofobním prostředí útrob bojového stroje čelit nejen vnějšímu nepříteli, ale i svým vlastním vnitřním démonům. Hnáni strachem a základním pudem sebezáchovy se zoufale snaží dostat zpět do bezpečí, mimo dosah válečného běsnění. (sigf07)

noctambule

Před tímto filmem bych nevěřila, že se vydržím dívat na film, který se odehrává, buď uvnitř tanku, nebo zaměřovačem ukazuje, co se děje okolo tanku...."To člověk je vytvořen z oceli, tank je jen kus železa." "Mezinárodní úmluvy zakazují použití fosforových bomb. Budeme to respektovat a nebudeme říkat slovo "fosfor". Od teď jim místo toho budeme říkat "kouřové bomby"....poprvé mě to moc nevzalo, po druhém zhlédnutí to oceňuji mnohem víc a hodnocení zvedám na 4* ()

cab

Originalne pojaty snimek z valecneho konfliktu, kde se cely dej odehrava uvnitr izraelskeho tanku. Strach, osobni fobie a nevedomi ci neznalost psychicke a fyzicke narocnosti utvareji velmi klaustrofobni a komorni prostredi pro studium chovani a vyvoje nezavidenihodne situace posadky. 70% ()

mira007

Izraelsko - libanonský konflikt v komorním válečném izraelském filmu - čtyřčlenná posádka tanku, která válku pozoruje skrz periskop zaměřovače. Půlku filmu jsem si musel zvykat na třesoucí se kameru, ale pak je to síla. Syrová záležitost, která válku přiblíží dokonale ikdyž minimalisticky a klaustrofobicky ()

LudeCZek

Naprosto souhlasím s Legas. Nápad s tísnivým prostředím tanku dobrý, ale vojáci se chovali dětinsky, nezvládali to, často nelogické zdlouhavé a nudné. Kamera se mi líbila, některé scény byla skvěle natočené, ale ta nuda a nelogičnost. slabší 3* ()

Echelon1

Žiadne akčné spektakulárne boje, zato psychologicky nekompromisný a to je hlavný žáner, s ktorým pracuje. Film utečie rýchlo a nevadí, že hodina a pól je len vo vnútri tanku. Občas je síce k podivu sledovať, ako člen posádky odvráva veliteľovi, čo sa dá len ťažko predstaviť, alebo že zajatca dajú do tanku. Pre potreby filmu je interiér Centurionu Sho’t Kal podstatne väčší, než v skutočnosti, a obecne mnohé detaily v interiéry sú odlišné (strelcov kríž zameriavača, panel kontroliek u šoféra...). „Štartuj, potrebujem výkon, nemôžem strieľať bez výkonu!“ Hmm, takto použiť manuálne ovládanie práve pre takéto prípady? Navyše Centurion má záložný zdroj energie. A ten tank by ste mali naozaj zvnútra upratať. ()

Rambo159

Nie je veľa snímkov, kde je centrom pozornosti tank a jeho posádka, konieckoncov poznám len jeden a to Beast of War, ktorý je svižnejší, akčnejší a epickejší. Tento film ale bohužiaľ nestavia na akcii, čo je škoda, lebo istý potenciál by tu mohol byť, ale bráni tomu "pohľad z tanku". Vedel by som si predstaviť zábery kamier z ulice, zo striech, spomedzi vojakov ako čistia domy, kdežto tu sa len dívame priezor strelca, a to obmedzuje širšie poňatie diania. Mimochodom ten strelec mi liezol na nervy už od samého začiatku, neubránil som sa komentovaniu, že čo tam taký posera robí??!! Ale on je tam schválne, lebo film ukazuje ich vnútorný svet, schopnosť znášať ťarchu situácie, paniku a podobne, ale nijak výrazne ma to o tom nepresvedčilo. Takisto veliteľovi chýbala akási autorita, ktorou by mal oplývať. Pozitívny zásah do ináč priemerného diania bola scéna, keď sa ten falangista prihováral k Sýrčanovi - to bola špica, bolo v nej až cítiť tú nenávisť, akou sa Sýrčania neznášajú s kresťanskými falangistami. Aj príbeh s učiteľkou bol vkusný, zaujal. Koniec ma sklamal, akoby ho niekto odstrihol ba chýba mi tam aj slušná dávka epickosti, ale prostredie tanku presvedčivé. Keď to zosumarizujem negatívne a pozitívne celky sú vcelku vyrovnané a tak dávam 3*. ()

ondrin

Po skončení projekce jsem se Samuele Maoze ptal, jak uvažoval v situaci, kdy jeho tank mířil na dům s civilisty a teroristy zároveň. Odpověděl, že v takové situaci člověk myslí jen na to, aby přežil, soucit jde stranou. Velmi autenticky předaný syrový zážitek z jedné z mnoha válek. ()

Eluin

"To člověk je stvořen z oceli, tank je jen kusem železa", hlásá nápis v "kokpitu" izraelského tanku během libanonské války (ke které nyní už musíme dát slovíčko "první"). Film je pojat poměrně netradičně, jedná se o komorně zpracované válečné drama, kdy hlavní hrdinové za celý snímek vůbec ze svého tanku nevylezou. Stejně tak se chová i kamera. Veškerá interakce s okolním prostředím tak probíhá přes zaměřovač v hledí tanku. Tankista si tak uchovává od událostí "venku" jistý odstup, ale právě díky svému "hledáčku" může vnímat detaily odděleně od celého prostředí, a tak tedy i daleko intenzivněji. Pohled na stále ještě žijícího koně s roztrženým břichem, jemuž tečou z očí slzy, je dost drsný. Důležitým faktorem filmu, který se zprvu vůbec neobjevuje, je strach. Strach z neznámého nebezpečí, které se nachází v podstatě všude kolem, strach z tmy a také z krutých falangistů. Film Libanon není dokumentaristicky zpracovaný snímek, který by divákům rozšířil obzory a naplnil je jako pověstná studnice vědomostí informacemi o komplikovaném a dlouhém libanonském konfliktu. Nezazní tu nic o autobusovém masakru, či o krvavých bojích v Sidonu, jen o křesťanských falangách se divák dozví cosi podrobnějšího. To ale vůbec nevadí. Samotná libanonská válka totiž není zase až tak důležitá, klidně by se snímek mohl odehrávat na pozadí jiného konfliktu (a že jich Izrael zažil...), důležitý tu je popis válečných krutostí a stísněná atmosféra uvnitř tanku, který na první pohled představuje bezpečný úkryt, ale na druhý se může stát i velmi nepříjemnou kovovou pastí. ()

drankeryth

Cely film sa prakticky odohraval vo vnutri tanku a spoza periskopu. Samotny tank konecne ukazali az na konci filmu a aj to len na par sekund. Ale to nevadi, pretoze film vas vedie tym spravnym smerom a ani som sa nenazdal a bol zachvilu koniec filmu. Film ma dobre dialogy a na prestrelku nezostalo miesto. Len sem tam sa aj vystrelilo. Hlavne to zlikvidovanie dodavky na zaciatku filmu, ked ukazali na zemi sedliaka bez koncatin a jednej ruky. To bol teda pohlad. Toto je dobra vojnova drama o osude tankistov uvaznenych v kuse zeleza:) ()

Dárius

Nemám rád psychologické filmy.Tentokrát se děj odehrává přesně tak jak je uvedeno v obsahu.Nicméně jsem doufal že tomu tak nebude-jak se už kolikrát stalo-leč tomu tak bylo.Nic proti židům kteří jsou donuceni se bránit-já mám rád akčnější válečné filmy-tečka ()

Tamten

Nápad natočit celý film z pohledu jednoho tanku je určitě zajímavý. Problém tohohle filmu ovšem tví v tom, že tu je snaha kombinovat prvky psychologického dramatu a akčních pasáží z války, přičemž ty akční pasáže nepůsobí dobře (nejde o to, že by nepůsobili reálně – kdo nikdy nebyl v tanku asi nedokáže říci, jak tam bitva v reálu vypadá – ale z plátna prostě dobře nepůsobí). ()

Slimakovec

chvílema záběry, u kterejch človek ztratí řeč a ani nepotřebujou komentář (osel na ulici), chvílema nervy drásající, často ale ovšem nudný. Nápad je to dobrej, film je to asi hodně autentickej, dokonce ukazuje i ty nudný části války, ale těch je tam bohužel dost. ()

raiN[ratm]

Súboje jednotlivcov hlavne samých so sebou, tak vyzerá v skutočnosti vojna. Neakčná, nemainstreamová a hlavne neskutočne pôsobivá dráma, z ktorej miestami behá mráz po chrbte. Pre mňa minimálne o triedu lepší film ako nominant na Oscara Ajami. ()

DavidWebb

Ja len jednu poznámku k tomu celému: "Čo to bol kurva za tank, keď v ňom mohli štyria vojaci tancovať a pribrať k tomu aj zajatca?" Ja som bol na vojne o.i. aj v Leviciach u tankánoch a zviezol som sa v T72, koxo to bola rakva, tam si sa skoro nemohol hýbať a hentaj mali obývák. No ništ, ale film bol pjekny, taky vojensky, skoro až realisticky ()

Hank

Možná nejsugestivnější válečný film ever. Bez dogmatických kliček a postupů čímž náš krmí americká produkce, i když i zde by se našlo místo pro výtky, přímo do srdce emocí a ubohostí války jako takové. ()