Dokonalý zmysel

• Slovensko Dokonalý cit (viac)

Zatímco Susan a Michael objevují nové a nepředvídatelně hluboké city, lidé na celém světě se začínají cítit divně, jako by něco ovlivňovalo jejich emoce. Je to proto, že jsou zamilovaní, nebo se svět citově rozpadá? Už jsme si zvykli na filmy o globálních katastrofách z americké produkce podle dějové dramaturgické šablony obvykle diktované právě původem těchto filmů. Toto je neamerický film, který k žánru přistupuje z jiného úhlu. Má dvě navzájem provázané dějové linie: první je milostný příběh mezi mladým šéfkuchařem a dívkou ze sousedství, která je epidemioložka; druhou je propuknutí záhadné nákazy v různých částech světa, která způsobuje, že postihnutí lidé ztrácí nejprve čich, poté chuť a nakonec i sluch. Film zároveň podává subtilní, avšak velmi důležité sociální poselství prostřednictvím vnitřního hlasu kombinovaného s dokumentárními záběry z různých částí světa, který naznačuje, že možným důvodem této globální katastrofy je to, že lidé zanedbali své životní prostředí a následně i sami sebe. (Film Europe)

0L0V0

Veľmi chladný film bez citu. Skvelá myšlienka však dostala až príliš komorné spracovanie a tak sledujeme romantický pár, ktorý však romantický vôbec nieje. 45% ()

vikino1

Ty jo, tak to se mi dlouho nestalo. Po dvaceti minutách jsem chtěl film vypnout s tím, že nadělím odpad a s postupem času, a hlavně po závěrečných titulkách nevím, jestli to bylo na čtyři nebo dokonce na pět hvězd. Nakonec dávám čtyři, ale poctivé čtyři. Děj mě nejvíc připomínal mix Happening, Contagion, Before Sunrise a Potomci lidí. Tenhle mix žánrů nemusí sednout každému, mě to ale docela ohromilo. Mám rád druhy filmů, které jsou něčím jiné, nebojí se experimentovat a překvapit. A to se s mým narůstajícím počtem hodnocení zde na CSFD stává čím dál sporadičtěji. ()

neo93

Úžasný snímek. Co bychom dělali, kdybychom z ničeho nic ztratili lidské smysly jako čich, chuť nebo třeba sluch. Jak bychom se zachovali či reagovali? Jak by to ovlivnilo společenské dění kolem nás? Nenastal by totální kolaps, chaos, zmatek? Dokázali bychom si udržet sociální vazby na rodinu, partnery, přátelé, kolegy v práci nebo bychom propadli depresi, zoufalství, naprosté beznaději? Tak takovými a ještě jinými otázkami se zabývá právě tento film. Lidstvo napadla záhadná nákaza, která postupně zničí určitý smysl v člověku. Tomu ovšem předchází nečekané změny nálad, pocitů, emocí. Všechny tyto problémy sledujeme prostřednictvím dvou lidí, šéfkuchaře Michaela a epidemioložky Susan, kteří si najdou cestu k sobě. Ani oni však nejsou uchráněni před nebezpečnou chorobou a musejí se tedy rovněž potýkat s nastolenou situací. Asi nemohla být lepší dvojka než Eva Green a Ewan McGregor, která by nás provedla celým snímkem. Jejich vzájemná blízkost se zintenzivňuje podobně jako gradující nemoc, zároveň však oba dva dokážou herecky zvládnout momenty, kdy se dané příznaky naplno projevují. Velmi zajímavým prvkem je také hlas Evy Green, který je vlastně vypravěčem celého příběhu, a to zejména při dokumentaristických záběrech na různé časti světa. Vůbec se zvukem se pracuje výtečně, třeba když Michael přestane slyšet, také my neslyšíme žádný zvuk, jen lehké šumění. Vše podtrženo skvělou hudbou od Maxe Richtera. ()

Psycho.R

Největší potíží filmu mi přišlo, že se nedokáže rozhodnout, jestli jde o art nebo futuristické drama. Námět mi přišel úžasný, ale vzhledem k tomu, že první hodinu pouze sledujeme budování vztahu s občasným výkyvem, který nemá pro závěrečnou půlhodinku moc smyslu, tak jsem se cítil oklamán. Chtěl bych vidět remake se stejnými herci (Ewan McGregor a prsa Evy Green), ale jiným režisérem a lepším scénářem. ()

mira.l odpad!

Vypadalo to tak víceméně od začátku, ale cca po 40 minutách jsem to definitivně shledal jako N-E-K-O-U-K-A-T-E-L-N-É!! 75 % to má kurva za co!?! ()

Hashirama

And life goes on... melancholický portrét člověka ve světě, který pomalu upadá do temnoty, v objetí výborného orchestrálního soundtracku a s poetikou a filozofickým přesahem, kteréžto fungují na emotivní i intelektuální rovině a kýžená všeobjímající message se tvaruje v podnětnou a působivou poému, která formou i obsahem pohltí a chytne za srdíčko. Konec světa je v očích básníka, zdá se, jen začátkem něčeho dalšího... ()

narthasia

Film s hádam najsilnejšou myšlienkou tohto roku, ktorý sa oplatí vidieť lebo určite každý aspoň na chvíľu porozmýšľa nad sebou samým a hodnotou života. I keď má svoje medzery hlavne v rozštiepenej dejovej línii. Spočiatku sa film tvári, že rozpráva o nákaze, ktorú sa budú snažiť rozlúštiť a nájsť nejakú vakcínu. (Zaslúžilo by si to v tomto smere viac priestoru na dotiahnutie do konca lenže to by film nemal 92 min.) Neskôr začína prevládať vzťah dvoch ľudí, ktorý sa ešte poriadne nepoznajú a musia čeliť nákaze, proti ktorej človek očividne nemá šancu. Keď sa človek nad tým zamyslí uvedomí si, že táto nákaza je už medzi ľuďmi dlhšiu dobu. Nepoužívame zmysli tak, akoby sme mali. Všade sa náhlime, nevychutnávame si chuť jedla, i keď máme dokonale vyvinuté chuťove bunky, nevážime si dotyky jeden druhého, neviem pomaly ani vyjadriť, čo cítime, nepovieme vtedy čo máme, ale chceli by sme, keď je však už neskoro. O násili, hneve a nenávistí vo svete nemá zmysel ani hovoriť. A čo zrak? Vidíme naozaj vecí také aké sú, alebo len také aké chceme aby boli? Alebo je už poväčšina v poslednom štádiu Mackenziovej nákazy? ()

john.h

Jsem okouzlen. Naprosto originální nehollywoodská podívaná (a to nejenom proto, že Gregor ukáže penis), netradiční film o epidemii a netradiční film o lásce a citech. Je to takový netradiční, skvěle natočený mix plný skvělých nápadů, jak těch co se týče kamerových záběrů, tak těch scénáristických. Líbilo se mi třeba, jak se v restauraci měnilo jídlo v závislosti na globální ztrátě čichu a poté i chuti. A ten nával emocí při ztrátě každého smyslu byl také takový nápaditý prvek. Prostě nemůžu jinak než za pět. ()

BUBO26

Asi jeden z najúžasnejších filmov aké som kedy videl. Jeden z toho veľmi malého percenta 5* filmov. Film, ktorý keď vypnete, stále ho CÍTITE v každom nádychu. Jeho CHUŤ Vám leží na jazyku. Jeho melódiu POČUJETE v každej časti ticha. VIDÍTE ho, vždy, keď zavriete oči. V hĺbke duše a mysle Vám zostane ľahký POCIT, na ktorého opis však nepoznám slová. Zažijete ten „šiesty zmysel“, perfect sense. Eva Gaëlle Green, žena, ktorá ma nikdy neprestáva udivovať. Žena, ktorá ma priťahuje nie tak vonkajšou krásou, ale skôr tou, ktorá je pod povrchom. Vždy som ju takto videl. Opäť dokazuje, že je žena mnohých rolí a výnimočného talentu. Prepáčte, že som nenapísal nič zmysluplné. Nad týmto filmom neviem a nechcem premýšľať, chcem ho cítiť! ()

Gac

Po dlouhém přemýšlení jsem se rozhodl pro 2 hvězdy, a to hlavně za herecké výkony ústřední dvojky. Jinak mám z filmu pocit, že je to fantasy hloupost a scénář asi musela psát nějaká vyšší moc. Problém je v tom, že se nikdo neráčil scénář nějak dopracovat, ta hlavní myšlenka prostě nestačí, chtělo by to nějak racionálně rozvést a vysvětlit, ale tenhle nápad se nejspíš vysvětlit nijak nedá :) ()

hero_bk

Britové (Skoti) opět zasadili americké produkci těžký knockout. Absolutní špička v rámci minižánru epidemiových filmů, a výrazný nadprůměr i v kategorii katastrofických filmů vůbec. Netradiční styl podání (lyrický, zádumčivý), který v postupu času graduje a v závěru i ta slzička ukápne. Veliké překvapení! Společně s Drivem nejlepší filmy roku 2011!! ()

markyzgero

mohla to bejt výborná alegorie o ztrátě hodnot západní civilizace, no plochost a předevšim akcent na love story kuchaře a epidemioložky to zabily. a závěr? po ztrátě všeho nám zbyde jen láska? ale no tak... uznávam, člověka to nutilo k zamyšlení, ale znova opakuju, dalo se z toho vytěžit mnohem víc. proto největší devízou byl reunion rentona (mcgregor) a spuda (bremner) z trainspottingu. ()

Ogrb

Moc zajímavý. Povedeně zpracovanej námět, kterej zvládá navodit pořádnou depku a zároveň bejt úžasně citlivej a emočně mimořádně silně rezonující. Ewan tradičně super, Eva ukáže prsa a celkově musím jednoznačně zvednou palec směrem vzhůru, protože ten film sice diváka zrovna nedostane do nejlepší náladičky, ale rozhodně v člověku zůstane a má mu co dát. 8/10 ()

Slidger

Pokaždé co jsem to viděl jsem byl hodně zasažený tím, co ten film měl divákovi dát. Na vzdory, že se jedná o katastrofický žánr, tak to je velice originálně pojaté a strašně emotivní. Musím říct, že jsem pokaždé byl naměkko. ()

Evii.B

Zase si připadám divná...takový skvělý hodnocení a pro mě je to propadák jak něco. První minuty filmu jsem přemýšlela jestli jsem si nepustila vyukový film angličtiny, protože dvě minuty výroků jako "there is darkness" "there is light" "there are restaurants" mě neskutečně nudily. Co se týče děje, námět nemoci, kde se ztrácí smysly mě zase tak úžasný a originální nepříjde. Eva Green mi byla vyloženě nesympatická a lásku jsem těm dvou opravdu nevěřila. Co se týče Evy jako epidemioložky, klidně by mohla být uklízečka a vybádala by uplně to samý. Vždyť ona vidí příznaky ztráty dalšího ze smyslu a nakonec je v reálu nepozná a myslí si, že demolování všeho kolem je uplně normální věc. Celej film je absoluní nuda s přiblblými dialogy a scénami (svačinka ve vaně ně teda dostala). Korunu tomu všemu dala poslední čtvrthodina filmu bez zvuku, protože lidi ztratili sluch. Já jsem v tu chvíli pro změnu ztratila nervy a začala to trochu pošupovat ke konci. Poslední minutu tmy jsem přetrpěla a začala přemýšlet nad poitou filmu. Zase jednou nepochopitelná blbost, na kterou se už v životě nepodívám a doporučím ji snad jen abych se ujistila, že nejsem jediná divná. ()

Chasida

Mr and Mrs Asshole. Mám velkou slabost jak pro Ewana McGregora, tak (zejména) pro Evu Green, a v Perfect Sense se mi oba velmi zamlouvali. Celkově odtažité vyznění filmu bylo spíše prospěšné vzhledem k lehce apokalyptickému ději. To si takhle dva lidé proplouvají životem. On má výčitky, že nemá výčitky za své asshole chování, a nemůže usnout s někým jiným v posteli. Ona je zklamaná a zdrcená životem, který ji neposkytl ani solidního muže, ani zdravé vaječníky. A jak ztráta smyslů postupuje a nakonec zůstává pouze the perfect sense, oni se více sbližují. Jde o kvalitně udělaný film, ale pro nadprůměrné hodnocení vás musí oslovit. Mě osobně to docela vzalo, proto vysoké hodnocení. Mimochodem také velmi pěkná a atmosféru podtrhující hudba. ()

movemat

Jeden z najdepresívnejších a zároveň najgeniálnejších filmov aký som kedy videl. Tak kvalitná komorná atmosféra akú Mackenzie vytvoril a tak gradujúci scenár aký Aakeson napísal mi budú ešte dlho vřtať v hlave. Veľký filmový zážitok. ()

DadysGirl

Spousta mrtvejch zvířátek je v tomhle filmu, spousta naturalisticky nechutnejch scén a strašná strašná deprese proložená syrovou romantikou v podání Ewan zcela naprosto ksežrání a depresivní Evy Green... Od Samce docela skok pane režisére... Jo a komentář na začátku filmu - well done! ()

TommyDiamond

Je nějaký smysl dokonalý? Všechny! Je nějaký smysl důležitější než jiný? Bohužel ano! Ve filmu se odpojovali smysly vzestupně podle důležitosti. Asi by film vypadal možná jinak i nesmyslně, kdyby tomu bylo naopak. Lidé se tak alespoň mohli připravit na ztrátu dalšího smyslu. I když v dnešní době se něco řeší, až poté když se něco stane. Jinak příběh našich dvou hrdinů kuchaře (lodníka) E.McGregora a bioložky E.Green se mi líbil. Byla to taková jiná romance než jsme zvyklí, ale dobře pasovala do příběhu. Tento příběh ani jinak nešel vytvořit. Bez dvou opěrných bodů. Bez milenců, kteří překonají všechno. I ztrátu smyslů. Dám tři hvězdy díky slabému a nedotaženému konci. ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech

15.03.2020

Ostrovní tvůrci mají napilno

Ostrovní tvůrci mají napilno

02.02.2014

Hned několik slibných filmů od současných renomovaných britských tvůrců nabírá lákavé ohlasy ve festivalovém oběhu a další projekty se připravují. Udělejme si stručné shrnutí. Sean Ellis byl… (viac)