Vyprávěj

• angličtina Wonderful Times (festivalový názov)
Rodinný / Komédia / Dráma
Česko, (2009–2013), 99 h 32 min (Minutáž: 51–53 min)

Svatopluk Skopal, Veronika Freimanová, Andrea Růžičková, Roman Vojtek, Nina Divíšková, Marián Mikš, Betka Stanková, Jaromír Nosek, Ondřej Veselý (viac)

Co se vám vybaví, když se řekne „šedesátá léta“? Sověti úspěšně vysílají člověka do vesmíru, na Západě probíhá Beatlemanie, přichází srpen 68, v Československu ve volbách vyhrávají komunisté na 98,4% Jak jste tuto dobu prožívali vy? Připadá vám to jako dávná minulost, nebo máte najednou docela živé vzpomínky?  Druhá polovina 20. století v rodině Dvořákových. Retro seriál Vyprávěj je pohled do naší nedávné historie prostřednictvím osudů rodiny Dvořákových. Díky vzpomínkám vypravěče Honzy se před diváky odvíjí sága rodiny v průběhu roků, rozplétá se poutavá mozaika lidských osudů a vztahů tří generací. Právě od roku 1964 se začíná rozvíjet děj retro seriálu Vyprávěj. Student Karel Dvořák (Roman Vojtek) chce postoupit do druhého ročníku na pražské technice. Chybí mu poslední zkouška u mladého asistenta France. Eva Martináková (Andrea Kerestešová) ze Slovenska nastupuje do prváku na stejné škole. Vše je pro ni nové...

Hlavní akcent ve vyprávění je kladen na příběh rodiny, na všední problémy jednotlivých členů, ne na politiku či „velkou“ historii. Jako když listujete rodinným fotoalbem. Není záměrem analyzovat nebo nějak hodnotit historické události, jde spíše o to, jak zachytit co nejvěrněji dobu a pocity účastníků v konkrétních situacích. Honzovo vzpomínání rámcuje jednotlivé díly a doplňuje či glosuje jednotlivé příběhy. Výjimečnost retro seriálu Vyprávěj spočívá v kombinaci dvou velkých „taháků“ – napínavé vztahové linky hlavních hrdinů kombinované s dobovými událostmi, situacemi, prostředími. (oficiálny text distribútora)

simonman

Mám rád původní české seriály na ČT (kupříkladu "Zdivočelá země", "Hraběnky", výborné věci). U "Vyprávěj" jsem vydržel do 6 dílu. Od prvního dílu jsem si říkal: Dobře, podle plánu to má být dlouhý seriál, takže potřebují chvíli na rozjezd, hra se musí rozehrát, aby pak do sebe postupně začalo všechno zapadat. Teď, po šestém dílu, bohužel žádná změna. Nebaví mě to a už mě naprosto přestalo zajímat, co dalšího "zajímavého" potká postavy tohoto seriálu. Navíc byl pro mě 6 díl zlomový i z dalšího důvodu - inteligence postav byla dost ošidná celou dobu, ale v šestém dílu se všichni a nepokrytě chovají jako sedmileté děti. ()

Šušu

Romanu Vojtkovi by měl někdo zakázat hrát. Na ten jeho prkenný projev se nedá dívat. Jinak se mi ten seriál docela líbí. ()

zdendap odpad!

No toto je silná káva! Herecké výkony jako vesničtí ochotníci, které to nebaví a příběh vlastně o ničem. Asi největším zklamáním je pro mne výkon paní Divíškové, opravdu nestačím koukat, co to vytvořila ze kreaturu. Výkon pana Vojtka a asi vrchol jeho herectví a celkem jsem ho čekal. Další věc, kterou nemohu rozdýchat je herecký projev Andrei Novákové, neuvěřitelně amatérský, a pak skutečnost, že i po deset letech stále vypadá na 11 (trošíčku přeháním). Celkově se mi postavy zdají neuvěřitelné, lživé a veskrze vymyšlené. Jediný bod dávám za pokus o dobovou atmosféru a dobové vybavení. Protože jsem se omylem dostal k pokračování, musím znovu reagovat. Myslel jsem, že už to horší být nemůže. Bohužel jsem zjistil, že může! Něco ta strašného jsem už léta neviděl! ()

magnifique

mohl by mít více hvězd, ale jak má nějaký projekt pokračovat dlouhodobě, vždy je z toho nakonec "tak jde čas"....první díly se mi hodně líbily, ale dál to pujde určitě z kopce ()

nickj

Na Tv serial ČST je do docela slušné, takové retro rekvizity jsou v minimálně prvních dílech hodně vyvedené, ale později se to dost opakuje a čím více dílů, tím více vaty a tudíž i nudy. Na pondělní večer je to ovšem stále hodně dobrá zábava (co se tedy týče obrazovky). ()

Ladeo

Po dlouhé době seriál, který navazuje na dřívější úspěšnost naší seriálové tvorby. Je pravda, že hlavně zaujme generaci 60. a 70. let, ale i ostatní v něm najdou něco pro sebe. Rozhodně to není nějaký sitcom nebo něco podobného, co se na obrazovkách objevuje poslední léta. Jednotlivé díly do sebe zapadají, děj je dobře zpracován a co je hlavní nenudí a jsou úsměvné. ()

Thorian

Normálně bych dal 3*, ale vzhledem k tomu, že těch dobrých českých seriálu je obzvlášť málo, zvedám na 4*. Pro vysoké hodnocení hovoří to, že Vyprávěj je seriál na úrovni, na rozdíl od produkce jiných našich televizí (a občas i samotné ČT) - příjemné obsazení, hlavně Nina Divíšková a její antikomunismus, dokumentární prostřihy, občas epizoda, která se scénáristicky vyvede, a konečně Vojta Kotek, jehož hlas mi snad poprvé nevadí, naopak si myslím, že jeho obsazení bylo dobrým tahem. Proti hovoří některé situace, kde scénáristi zjevně nevěděli, jak dál, a tak zasáhl moderní deus ex machina. O to horší to bylo, když se stejně špatný scénář opakoval i u situací pro děj naprosto nepodstatných (s příkladem by musel přijít spoiler, proto žádný neuvedu). Celkově si ale myslím, že se na Vyprávěj dá koukat, a určitě budu pravidelným divákem dalších pokračování. ()

botswana

Vcelku příjemné seriálové překvapení. Příběh jedné sympatické české rodiny, který začíná v už v 60. letech. Seriál vsází hlavně na vystižení doby a odkazuje na tehdejší významné události (povedl se hlavně r. 1968). Celkovou atmosféru dokresluje použitá hudba, kostýmy, rekvizity (nejeden divák si řekne, že tuhle hrůzu jsme měli doma taky) a ztvárnění nešvarů doby (fronta na pračku, úplatky, MDŽ atd.). Z početného hereckého ansámblu nejvíce vyčnívá babička Niny Divíškové, milovnice Masaryka, která se s nastoleným režimem vypořádává po svém. Příběhy mají diváka hlavně pobavit a ne poučovat a já jsem se při každém díle opravdu skvěle pobavila. ()

Jasmín

Seriál byl ze začátku trochu nudnější, ale postupně se zlepšoval, takže dávám slabší 4 hvězdičky. Ty týdeníky jsou tam naprosto na místě - člověka trochu uvedou zpět v čase do té doby (třeba Fidel Castro přebírající doktorát na právnické fakultě UK... boha jeho). Pár herců mi tam celkem vadilo (Kerestešová, Labuda), ale úžasně byly zahrány některé vedlejší postavy (Procházka, Polášek, Topfer, Ployhar, Kočičková, Carda, Kikinčuk, Nebřenský...). V globálu rozhodně lepší počin, než některé západní a i české dlouhodobé novácké a primácké hovadiny (VKV, pipin story - ordinace, pojišťovna, ulice atd.) ()

corax8

Je to dobrý. Podle mne ta doba nebyla tak veselá, ale chápu tvůrce, že spíše dělají srandu. Musím přiznat, že se na seriál koukám pravidelně. ()

Maurice

Seriál Vyprávěj je zajímavou sondou do minulosti. Ať už jsou historické reálie jakkoliv podobné či nepodobné skutečnosti, výprava stojí za koukání a některé situace nám, co jsme tu dobu moc nezažili, poměrně jednoduše popisují, jak fungovala tehdejší společnost. Scénář není postaven primárně na emocích protagonistů, nicméně díky nastíněným obyčejným životním situacím se divák dokáže právě díky pocitům s postavou ztotožnit. Role jsou obsazené perfektně, jenom bych vytknul dětské herce (podprůměr) a přesazování stárnoucích postav (tady konkrétně role Zuzky D.) ()

wierzbowski

Nevím proč, ale mě tohle prostě baví. V českých poměrech věc neobvyklá, ja vlastně českou tvorbu nijak nevyhledávám. Ale mě tohle prostě baví :) ()

k.rakonos

Pro mě a plno dalších lidí to je jeden z mála seriálů, co má hlavu a patu a jde asi i o jeden z nejlepších porevolučních seriálů. Prostřihy s dobovými týdeníky, postupné osudy hrdinů provázanými s dobou, výkony herců, řada komediálních zápletek, není skoro co vytknout - prostě vkusný retro seriál. Jen jsem zvědavý, zda kritika na poměry přijde i až seriál prolomí revoluci, i porevoluční doba má řadu tmavých oken. ()

macour

Příjemné vzpomínání pro nás pamětníky, kdo zažil tuhle dobu, tak mi dá za pravdu, že se seriál celkem povedl. Opravdu ty fronty na téměř vše, poloprázdné pulty v obchodech, pořadník na nové auto (sám jsem stál dva dny ve frontě před mototechnou na Jawu 20), dobré džíny jen v Tuzexu a za bony i praktiky tehdejší StB - jsem rád, že je všechno už pryč. Jsem zvědav na další pokračování... ()

Rangerek

Řekl bych, že seriál má výrazně slabší a výrazně silnější (až vynikající) etapy (hodnotím po zhlédnutí druhé série). Bohužel jedna výrazně slabší etapa byl pro mě začátek, prvních 4-5 dílů jsem u toho dost trpěl, ale jsem rád, že jsem to překonal díky excelující dvojici Freimanová-Skopal a touze vidět, jak tvůrci vykreslili dobu. Myslím, že se jim to povedlo velice dobře. Scénář sice chvílemi tahá za uši, oči i mozek, ale „globálně vzato“ je děj zajímavý a stojí za to sledovat i vývoj jednotlivých postav (nejlepším příkladem je Karel, i když po první sérii to tak ani náznakem nevypadá). Pro mě osobně je to nejlepší český seriál od první řady Života na zámku. ()

aquarkko odpad!

Neuvěřitelně vlezlá a kakofonická úvodní písnička, nesympatičtí herci...víc jak jeden díl nezvládnu, je mi líto...ale co to kecám, není! ()

vybka

Retroseriál Českej televízie Vyprávěj (2009) získal cenu Zlatá nymfa na 51. Medzinárodnom televíznom festivale v Monte Carle.Českým zástupcom osobne k úspechu zagratulovalo monacké knieža Albert. Pri preberaní ceny sa na pódiu objavili okrem nich aj hviezdy televíznych seriálov Dallas (1978) a Zúfalé manželky (2004). ()

Zemřela herečka Nina Divíšková

Zemřela herečka Nina Divíšková

21.06.2021

Ve věku 84 let dnes odešla česká filmová, televizní a divadelní herečka Nina Divíšková, již si velké množství diváků vybaví například jako babičku Bětu z populárního rodinného seriálu České televize… (viac)

Zemřel herec Martin Havelka

Zemřel herec Martin Havelka

03.10.2020

V dopoledních hodinách dnes přišla zpráva o úmrtí filmového, televizního a divadelního herce Martina Havelky. Zemřel v Brně ve věku 62 let. Informaci na svém twitterovém účtu zveřejnil režisér Jan… (viac)

Tvůrci milují Kongresové centrum Praha

Tvůrci milují Kongresové centrum Praha

09.12.2019

Že je Praha lákadlem pro filmové štáby, již dlouho není tajemstvím. Nehledě na krásu města, jsou to ale také šikovné týmy, na které se přijíždějící producenti mohou spolehnout. Díky českému… (viac)

Podzimní televizní boj

Podzimní televizní boj