Příběhy slavných

• Česko Předčasná úmrtí (viac)
všetky plagáty
TV spot
Česko, (2000–2013), 170 h 29 min (Minutáž: 45–60 min)

Réžia:

Petr Lokaj, Zdeněk Gawlik, Pavel Křemen, Petr Kotek, Marek Dušák, Václav Kučera (viac)

Josef Kemr, Helena Růžičková, Miloslav Šimek, Július Satinský, Zdeněk Štěpánek, Karel Zich, Jiří Kodet, Stella Zázvorková, Vladimír Dvořák, Eva Jakoubková, Libuše Geprtová, Nataša Gollová (viac)

Recenzie používateľa otík k tomuto seriálu (61)

Mefistův rytíř (2008) (S09E05)

Hezká pocta báječnému skladateli, který potěšil svou hudbou spoustu generací. A stejně jako smutně skončil jeho život, končí i dokument o jeho životě - připomíná mediální šílenství kolem jeho smrti a malinko se dotkne i událostí při pohřbu. Hudební režie: Vladimír Chrenovský ()

Samotářka Míla (2008) (S09E07)

Naprosto tradiční dokument z cyklu Příběhy slavných, který pomocí rozhovorů s kolegy a kamarády Míly Myslíkové, ukázkami z filmů a divadelních her připomíná výbornou herečku malých rolí a ženu, která jako spousta dalších starcích herců se na poslední roky života zavřela do sebe a už se nechtěla ukazovat na obrazovce jako stará a nemocná žena. Hudební režie: Josef Hofman ()

Bouše, Bendl, Cvach a další (2008) (S09E09)

Dokument z cyklu ČT Příběhy slavných. Naprostá dokumentární klasika - rozhovory s vrstevníky, kamarády i rodinnými příslušníky proložené ukázkami z filmů či divadelních představení. Přesto je stále na co se dívat a co poslouchat, protože divadelní i herecký velikán měl zajímavý život i zajímavé životní i profesní osudy. Hudební režie: Josef Hofman ()

Cesta do hlubin Lálovy duše (2008) (S09E15)

Jak zaznělo na začátku dokumentu - Ladislav Pešek patří mezi herce, kteří si zaslouží přídomek Pan Herec. A i proto je škoda, že dokument zůstává hodně na povrchu a nejde do hloubky. Spousta filmových ukázek je sice fajn, ale oslovení blízkých nebo rodinných přátel by jistě přispělo k odhalení ony smutné Lálovy duše. Vznikl tak dokument, který sice přiblíží divákům život a dílo Ladislava Peška, ale nijak neodkryje jeho zvláštní tajemnou hereckou duši. Hudební režie: Jiří Bura ()

Máš-li kam, leť výš (2009) (S10E02)

Dokument o zpěváku Karlu Černochovi z cyklu České televize Příběhy slavných. Spousta jeho přátel či rodinných příslušníků vzpomíná na dobrosrdečného velkého zpěváka, který bohužel zemřel poměrně brzo na rakovinu tlustého střeva. Příjemné vzpomínání na příjemného člověka. Hudební režie: Vladimír Chrenovský ()

Portrét krásné Dámy (2009) (S10E05)

Na dnes už nám generačně hodně vzdálenou vynikající herečku vzpomínají především filmový kritik Pavel Taussig a filmový historik Pavel Jiras. Mezi další, kteří paní herečku především obdivovali, patří divadelní historik Franišek Černý, bývalá sekretářka činohry ND Helena Trojanová, sousedka z chalupy Běla Lhotková, režiséři Dušan Klein, František Filip a Václav Matějka, kolegové Josef Mixa, Miloš Nesvatba, Ljuba Skořepová a Jiřina Jirásková. Tradičně natočený dokument s velkou úctou k Jiřině Šejbalové. Hudební režie: Josef Hofman ()

Ryba života (2009) (S10E07)

Zcela tradiční cestou (rozhovory, fotky, ukázky z rolí) udělaný milý dokument o velkém českém herci a pedagogovi, kterého dnes už diváci možná tolik neznají, ale patřil k velikánům divadelní i filmové scény, přičemž miloval učení na divadelní fakultě a také maloval. Z dokumentu i díky příjemné hudbě místy připomínající Morriconeho Misi vyznívá radost ze života, kterou Ota rozdával. Moc milý a podařený dokument zařazený do série pořadu ČT - Příběhy slavných. ()

Dobrovolný dárce hlasu (2010) (S11E01)

Možná až nečekaně intimní připomínka skvělého dabéra, který bohužel neměl štěstí na filmové role a v pozdějším věku mu ani milované divadlo nepřineslo velkou potěchu. Všichni, kteří na něj vzpomínají, mluví přímo k věci a především Olga Walló o Moravcovi mluví krásně, ale také velmi otevřeně. Rozhodně dokument, který se tak trochu vymyká z tradičních dokumentů série Příběhy slavných. Hudební režie: Vladimír Chrenovský ()

Fenomén Meryčka (2010) (S11E09)

Uvedeno jako Příběhy slavných - Marie Rosůlková. Přesně takový dokument, jak asi divák očekával. Dostatek filmových záběrů i fotek, rozhovory s blízkými i samotnou paní Rosůlkovou, úcta na každém kroku a úsměv od ucha k uchu. Takovou kolegové a přátelé paní Rosůlkovou popisují a takovou asi i byla. Příjemné, ale ne objevné. Hudební režie: Jiří Bura ()

Slušňák mu sluší (2010) (S11E11)

Až na několik zvláštních šílených střihů jde o naprosto tradiční dokument o krásném a hodném herci, na něhož vzpomínají kolegové, režiséři, rodina a přátelé. V životě Zdenka Řehoře nebylo nic extravagantního a stejně jako tiše proplul svými osobním i hereckým životem, tak plyne i tento dokument. Pro mně osobně velmi příjemná záležitost. Hudební režie: Jiří Bura ()

Walda (2010) (S11E12)

Příjemný dokument o Waldovi, na kterého vzpomínají především manželka Olga a dále spousta jeho kolegů a kamarádů. Vyprávění je proloženo spoustou archivních materiálů obecného i soukromého rázu. Dokument, který slušně přiblíží život Waldemara Matušky, přesto k úplné spokojenosti něco chybí. Hudební spolupráce: Josef Spal ()

Všeuměl (2011) (S12E01)

S naprostou pohodou, ale taky klasicky natočený dokument o Ladislavu Smoljakovi. Kromě kolegů a samozřejmě Zdeňka Svěráka vzpomínají také dvě ze tří manželek (Soňa Doležílková, Dagmar Čamrová, Alice Tichá) a také všechny čtyři děti (David Smoljak, Filip Smoljak, Kateřina Smoljaková, Alžběta Smoljaková). Dokonce jsou tu i úryvky z rozhovorů se samotným Smoljakem, což tak často nebývá. Příjemný a vzácný dokument o vzácném a příjemném člověku. Hudební režie: Eva Javůrková ()

Ten, který skákal přes kaluže (2011) (S12E04)

Vladimír Dlouhý byl neskutečný herec, který se vydal do posledního dechu. A tento dokument přináší vzpomínání jeho blízkých a kolegů v tradičním stylu, ale s velkou láskou, proto je velkou radostí dokument sledovat. Je dobré občas si připomenout herecké velikány, kteří se pro svou profesi obětovali. ()

Ta, která odmítla Hollywood (2013) (S13E02)

Rozhodně poučný dokument v tom, jak se dá pohlížet na Lídu Baarovou. Na jednu stranu "nemám ji rád" aneb pan Taussig (filmový historik), na druhou stranu velmi laskavý pohled Standy Motla (publicista). Někde mezi těmito názory pak proplouvají další účinkující - Slavoj Justa (bratranec), Milan Wolf (dokumentarista) a Vladimír Just (divadelní kritik). Tradiční fotografie a dobové či filmové záběry se prolínají s filmem Heleny Třeštíkové "Sladké hořkosti Lídy Baarové" z roku 1995. Posuzovat dnes osobnost Lídy Baarové lze jen (pro nás, filmové historiky tak maximálně amatéry) velmi těžko a ani nám to nepřísluší. Ale když se podívám na pár jejich filmů, je dobře, že se o ní občas mluví, natočí se nějaký ten dokument a že neupadne v zapomnění. Byla to totiž herečka, která k naší filmové historii neodmyslitelně patří. I proto je mi Taussigův postoj velmi nepříjemný až hnusný. Ano, možná to nebyla dobrá divadelní herečka, možná neměla nejlepší lidské vlastnosti, ale to se dá přece říct i celkem slušně (jak předvedl třeba Vladimír Just). Navíc na poli herectví rozhodně Baarová dokázala více než pan Taussig. Takže by to chtělo možná i více pokory, milý pane Taussigu. Hudební režie: Jiří Bura ()

Milovník života (2013) (S13E03)

Zcela klasicky, ale také velmi dojemně natočený dokument o velkém herci, který možná mohl dostat ještě více příležitostí především na poli filmu než dostal. Na Vladimíra Ráže vzpomínají jak kolegové herci, tak i režiséři, filmový i divadelní kritik a samozřejmě také rodina (třetí manželka, syn z prvního manželství i dcera ze třetího manželství, vnučka z druhého manželství). Dočkáme se také dobových i rodinných fotek. Hudební režie: Jaromír Vašek & Jiří Bura ()

Elegán ve fraku (2013) (S13E04)

Tentokrát spokojen nejsem. Kromě spousty záběrů z filmů je to samá kecačka, bohužel nijak zajímavá. Jediný, kdo opravdu zaujme, je Standa Mottl. Spíše podprůměrný dokument o zajímavém člověku. Hudební režie: Jiří Bura ()

Tichý komediant (2013) (S13E05)

Tentokrát to bylo opravdu moc upovídané. Je jasné, že když František Smolík už mezi námi dlouho není, autentických záběrů s ním moc nebude, ale určitě tu mohlo být více ukázek. Hrané scény s pseudo Smolíkem jsou nezajímavé a do tohoto typu dokumentu mi prostě nesedí. Dokument jsem spíše protrpěl, přesto za osobu Františka Smolíka musím dát aspoň průměr. Hudební režie: Jiří Bura ()

Jednou jsi dole, jednou nahoře (2013) (S13E06)

Milý a příjemný dokument mapující život nadané herečky, která se bohužel po druhé světové válce nuceně vytratila z filmu a zůstalo jí pouze kočovné divadlo a revue pro horníky a další pracující lid. Netradičnost dokumentu spočívá v absenci jakýchkoli rodinných příslušníků. Její dítě i manželé totiž už v době natáčení dokumentu nežili. Jedině snad pan Jan Pixa, její rodinný přítel, mohl poreferovat jako svědek něco z jejího života. Na paní Vítovou vzpomínají Ondřej Suchý, Jiří Suchý (do něho byla nešťastně zamilovaná Vítové dcera a i díky tomu skočila z okna a zabila se), filmoví historici Pavel Taussig, Vladimír Just a vojenský historik Eduard Stehlík, dále Aleš Cibulka, Gustav Oplustil, Josef Pospíšil a Helena Voldánová. Hudební režie: Jiří Bura ()

Americký sen po česku (2013) (S13E08)

Velké množství filmových a divadelních záběrů je proloženo slovy především Pavla Jirase a Pavla Taussiga a také televizním rozhovorem Ferbasové s kolegou. Dokument je plný informací o životě této herečky, která skončila podobně jako její velké filmové kolegyně, ačkoli se v době německé vlády nad filmovými studii zřekla herectví a de fakto si tím ukončila kariéru. Po válce místo aby její loajalitu českému filmu někdo ocenil, byla i díky vykonstruovanému případu na svého manžela poslána na nucené práce a byl jim zabaven majetek. Konec jejího života v paneláku je smutným příkladem, jak může skončit slavná herečka. Hudební režie: Jiří Bura ()

Bróďa (2013) (S13E10)

Brodského mám rád jako herce i člověka a takový mi přišel i dokument. Lidský, poklidný, mírný, zároveň ale s velkým vnitřním napětím a samozřejmě silným koncem. V rámci série velmi povedený díl. Hudební režie: Eva Javůrková ()