Hra o trůny

• USA Game of Thrones (viac)
USA / Veľká Británia, (2011–2019), 67 h 52 min (Minutáž: 48–82 min)

Predloha:

George R.R. Martin (kniha)

Hudba:

Ramin Djawadi

Caesarion

Vůbec nechápu proč jsem se bránil takovou dobu. V podstatě nemám k ničemu výtky. Humorné, násilné a sexy. Herci vypadají skvěle mám své favority, ale dobří jsou všichni. Kostýmy triky fantasy prvky úchvatné. Opravdu mě zajímá jak to skončí. Jen relativně slabší mnou očekávaná epizoda s největší bitvou. ()

BaRnEyBaSh

Nejprve jsem viděl seriál a až poté jsem přečetl knihy. Do té doby, dokud měli tvůrci z čeho čerpat, šlo o slušné ztvárnění fantasy světa ohně a ledu. Jakmile však začali přidávat něco svého a drželi se pouze nástřelu GRR Martina, stal se z toho typický hollywoodský seriál. SPOILERY Postavy začaly nosit dějové brnění, které je chrání před smrtí i když by každý jiný člověk z masa a kostí zemřel (příklad Samwell Tarly v boji s nemrtvými). Nejen to. Tvůrci mění děj, geografii a povahu postav podle toho, jak se jim to hodí. Před Královým Přístavištěm nikdy nebyla poušť/planina, ale jakmile potřebujeme obléhání, tvůrci ji vytvoří. Stěžuji si hlavně na poslední dvě série. Každopádně za těch 6 předcházejících sérií to hodnotím 7,5/10. ()

supEnoc odpad!

První dvě/tři řady byly perfektní, jakmile se však tvůrci vzdálili od knih, výborně celou tuhle series domrdali. Ani jsem ještě neviděl velké finále a nejspíš ani nechci. Po shlédnutí s08e05 měním hodnocení na odpad, takhle něco dojebat jsem dlouho neviděl. Víceméně celou osmou sérii při sledování jenom křičím na obrazovku, co je za to retardovanou demenci. Teď si budu muset přečíst knihy jenom pro to, abych měl nějakej ending pro myslící lidi. Jesus fucking christ, je mi zle velebnosti. ()

willmore

Hodnotím před posledním dílem osmé řady - pozor asi budu spoilerovat. Nechápu tu přišernou kritiku, podle mě si scénaristi vedou velice dobře. Pokud někdo čeká, že bude na seriál koukat celých osm řad s otevřenou pusou tak jako na první řadu, tak je asi zklamaný. Pro mě byly nejslabší chvilky někdy asi kolem šesté řady, ale ke konci si tvůrci vedou dobře, obzvlášť předposlední díl mi davá naději, že konec by mohl být opravdu dobrý. Bitvas Temným králem byla poměrně zklamání, ale hlavně asi proto, že byla ve tmě a HBO GO nebo můj provider to nestíhal kvalitně streamovat. Ale oceňuju, že se bitva proti mrtvým vyřešila během jednoho dílu. Oceňuji, jak si tvůrci poradili s tím, že i téměř neporazitelné zlo má své slabé místo a kdo se navzdá, může ho porazit. Kdyby se bitve s Temným králem táhla přes tři díly, byla by to asi nuda. A pak příjde bitva o Kingslanding, nevím, jestli to tak tvůrci zamýšleli, ale pro mě to byl úplně jiný zážitek a člověk má najednou pocit, že toho největšího zla jsou nakonec schopní lidé a to možná nejhorší zlo bývá dlouho skryté a překvapivé. Ano, je poznat, že seriál už nemá knižní předlohu a děj je urychlený. Ale to by asi bylo potřeba přidat ještě jednu řadu navíc a je otázka, jestli by to pak nepůsobilo zase zbytečným natahováním. Ať si kritici uvědomí, že Martin asi nebude žádné ořezávátko, když pouze on dokázal napsat fantasy/ságu srovnatelnou a Pánem prstenů. A i on potřebuje na každou knihu dostatek času, aby by byl výsledek kvalitní. A očekáváte, že scénaristi to všechno zvládnou za pár měsíců? Napište si vlastní konec Hry o trůny a zveřejněte, schválně, jaké dostanete reakce. Řada seriálu si se svým koncem neví vůbec rady. Jsem zvědavý na poslední díl, ale pro mě je velká naděje, že konec Hry o trůny by nemusel být zklamání. ()

Frank234

Jsme u konce. Tak bez spoilerů zkusíme shrnout, co se povedlo nebo ne. Série 1-4 byly jasné, podle předlohy plné velmi kvalitních hovorů a zvratů nebylo mnoho, jenže zase když byly, tak to s divákem zákonitě muselo hnout. Někdy to byl horor, někdy satisfakce, moc se mi líbilo, jak zoufalství z konce třetí série se vyvinulo v radost ze začátku té čtvrté, a to nebyl zdaleka jediný případ. Série 5 a 6 již naznačovaly, že scénáristům došel matroš, ale přestože některé kritiky štval jistý návrat jedné postavy na přelomu dvou řad, ukázalo se, že to nebylo plot armorem. Příběh dával velký smysl, byl plný dobrých rozhovorů a začalo přibývat efektních scén, přestože nutno uznat, výpravnost a efekty, které divák toužící po akci nepovažuje za důležité, stály za to. Série 7 naznačovala, že někdo chce trochu urychlit děj. A také to tak vypadalo. Přesuny po světě se rapidně zrychlily a ne, nevyrobili žádný rychlovlak. Zákon o nejzajímavějším předposledním díle padl, ale místo něj se dobré scény rozmístily takticky po všech dílech, ale už se tolik nemluvilo. Nejmoudřejší postavy se jakoby praštily do hlavy (nebo se zamilovaly, takže se přemýšlelo pohlavními orgány a ne mozkem) a už od prvního dílu bylo jasné, že budeme zavírat. Začal úklid postav, který nevypadal nikterak výrazně, ale když to sečtete... No, kdo ještě neviděl, uvidíte... Série 8 byla jako obchodník ve 20:50, který chce zrovna zavírat ve 21:00 a vy mu tam jdete ještě zkoušet nějaký oblečení. Tak on na vás kouká a začne stresově uklízet, tvářit se dotčeně a když se ho na něco zeptáte, přijde odpověď jako: "Neruš, zavírám, vole!" A tak se odklízí. Přestože díly byly dlouhé, mohlo jich být klidně deset. V prvních třech sériích trvalo osm dílů, než se jistý Sir s jistou přerostlou dámou dostali z oblasti severně od Řekotočí do King's Landing. V osmé sérii to trvá... Vlastně stačí udělat střih a dát Tyrionovi větší paruky. To je docela škoda, že je to až takhle okaté. Seriál navíc napáchal velmi málo chyb, jenže nadpoloviční většina jich je v této sérii. Takže za mě nejslabší. Jde také o to, že scénáristé jeli čistě jen na efekt, bitvy, oheň, ale když došlo na tu největší bitvu, jakoby někomu ujela ruka při zesílení stínů. I tak má ale celá série u mě dobrých 90% Seriál je stoprocentně zaslouženě fenomén a rozdrtil všechno doposud vídané. Víc takových děl. Těším se na nějaké minisérie, které jistě budou následovat. Co objeví Arya na Západě? Co se bude dít na severu? A co na skutečném severu? A koho si zvolí příště? Série 1-4 100% Série 5-6 95% Série 7 a 8 90% Seriál celkem 97% ()

podlet

Jeden z nejlepších fantasy počinů poslední doby. Ač pojat klasicky seriálově v módu "dejte jim sex a násilí", tak i po fantasy stránce se jedná o docela vydařenou taškařici. Po shlédnutí všech řad a dnes i posledního "velkého" finále musím bohužel stáhnout hvězdu dolů. A to protože scénáristi asi po cestě na konec znejistěli, když se ze seroše o osudech jednotlivců mezi pár kulisama stal epos o osudech národů. Dějové zkratky a technické nesmysly. Původní koncept kde se jen vraždilo a souložilo přešel, ne volně, ale dost násilně, do pohádkové linie Letopisů Narnie a nakonec všichni šťastně žili do smrti. Škoda, že ten nátlak od HBO Martin nezvládnul a nestihl dopsat konec podle sebe. Pak ti to vezme do ruky partička komerčně založenejch šmudlů, která nemaj na práci než dokurvit něcí práci jen proto, aby stihli uzávěrku. Mno jo, ale pořád je to menší ztráta času, než volební spoty SPD... ()

72Nihlus

Posledné dve-tri série síce už výrazne trpeli chýbajúcou kostrou v podobe knižnej predlohy a začalo sa všetko diať až okato rýchlo a nepremyslene,...no aj tak sa tento seriál ako celok radí medzi najúctyhodnejšie televízne diela všetkých čias. Tá nečakaná drzosť odpraviť aj prakticky hlavné postavy, jedovaté intrigy, skvelé postavy, herecké výkony a kvality produkcie proste budú rezonovať televíznym svetom ešte dlho. ()

darius1706

Po průserech jménem Lost, Dexter atd. hodnotím dlouhodobé seriály zásadně až po posledním dílu. Je třeba si na rovinu přiznat, že první série byla skvělá, pak se to relativně drželo, chvíli tak či onak, ale seriál sklouzl k tomu stereotypu, že se dalo celkem uhádnout to, že každá dějová linka skončí ne tak, jak by se dalo očekávat a k čemu vás seriál tlačil, ale pokud jste si zvolili tu nejméně pravděpodobnou variantu, neuděláte většinou chybu (varianta zní, ti, co by neměli, tak všichni pomřou). Nicméně i tak to celkem ušlo. Rovnou přeskočíme na konec, poslední série seriál jednoduše zabila. Rozhodnutí počkat rok navíc, stáhnout epizody, ale půlku z nich natáhnout, se ukázala jako velmi nešťastná. Dlouhé čekání a velké sliby přinesla velká očekávání, která se jaksi nedostavila. Dlouhá stopáž naopak vedla k tomu, že se tam nic moc nedělo, pak se tam někdo (jeden díl ve tmě) 40 minut rubal (nebo létal drak a pálil), aby to pak skončilo. No a konec snad ani nemá smysl komentovat, v anketě na Edně jsem ho trefil z recese a hele, tu máš čerte kropáč, ono to bylo ono. Za mě další průšvih do sbírky k seriálům z mé první věty, velké zklamání. ()

modrapapaja

První tři série jsou za 5 hvězdiček plus. U čtvrté se už objevují viditelné problémy - ale stále 5. Už v páté řadě seriál těžce vykolejí a spadá někam ke 2 a tam se drží až do samého konce. Největším problémem seriálu je maligní narcismus hlavního producenta Friedmana (Benioff), který torpéduje jeho kvalitu - jak ve scénáři tak i vizuálně. A podvod GRRM v nedopsání knih, které sliboval. Z dějového hlediska je nejhorším jednoduše popsatelným problémem Arya a Bran, kde z nich v 6. řadě udělali všemocné chodící generátory příběhových děr. ()

Skroumex

Do 3 sezóny (včetně) mohu tento seriál doporučit. Co se týče zbytku, který se snažím dostat z hlavy neboť ty "blbosti" co si tam D&D vymyslely (například Dorne..) zničili pro mě celý seriál. Po shlédnutí posledního dílu se snažím uměle vyvolat alzheimerovu chorobu a zapomenout na to. Zaplať pánbůh za knihy a jejich kvalitu, snad se dočkáme posledních knížek, neboť takový to konec tak skvělému světu vytvořenému v G. R. R. Martinově hlavě nepřísluší. Z posledních dvou sezón je vidět že tvůrce hra o trůny absolutně přestala bavit a na tom se výrazně podepsalo to co se stalo. Slovy Tyriona Lannistera "Všechno je lepší s trochou vína v břiše" bych doporučil zapít žal za promarněným potenciálem a pustil bych si cihlu na nohu. To je lepší než poslední sezona hry o trůny, protože to vyvolá aspoň nějaké emoce. ()

merciann

Co se stalo!!!!! Když mi před lety kdokoli řekl, proč nekoukám na Hry o trůny tak jsem kroutil hlavou. Jak už jsem psal , šance to shlédnout byla a co se stalo potom? Droga závislost. Bavilo nás to celou rodinu ----- bez rozdílu generací jsme tomu propadli. A proč? Jsme s Rendou fakt nároční diváci a filmový maniaci. Ale tohle se povedlo celé. Ne celé, ale úplně celé. A proč o tom píšu? Protože mi to najednou chybí. Chybí mi všichni kdo tam byli. Jako u Spartaka vkročili do našeho života, vkročili k nám domů. Vlezli k nám a nám to vůbec nevadilo. Naopak jsme hltali jejich příběhy, jejich lidskost, sobeckost, lásku a nenávist. I v té nenávisti se skrývala láska a na malou chvíli zoufalství i odevzadnost aspoň někomu ( Cersei + Jamie Lennistrovy) Chybíte nám ….. najednou je tu prázdno a my víme, že se to nevrátí. To se nám stává i v životě a proto je to tak opravdové. ()

CHONZAA

Největší zklamání v dějinách televizních show nese název Game of thrones. Proč se to stalo? Seriál, který se graduje 9 let skončí katastrofálně. Už v 7 série seriál lehce uklouzl, ale latku drzel stále dost vysoko. Tvůrci, ačkoliv si do sedmičky vedli skvěle a maj moje velké uznání, tak totálně zkurvili 8 sérii. Největší problém season 8 je jeho délka a z toho se odvozuje další řada problémů. 6 dílů?? Děláte si prostě prdel. Všechno je příšerně uspěchaný a díky tomu je tam spousty nelogických věcí, stupidních počinů a nesmyslných zakončení. Přijde mi to i do určité míry unfinished. Avšak nejvíc mne na tom zaráží jak s tímhle mohli být tvůrci spokojeni? Jako, očividně si asi jeli to svoje a nedávali na rady ostatních, ale jak tohle mohli myslet vážně? VZdyt oni dva jsou ty nejvetší znalci seriálu tak maj snad nějakou představu o tam jak knížky George R. R Martina fungují. Nejvtipnější je že všechno co Martin nesnáší na knihách a filmech se nachází v 8 sérii. Nerozumím tomu. ()

maxs

Fantastická sága ze smyšleného prostředí Západozemí, mírně připomínající evropský středověk. Podle mých měřítek je to nejvydařenější seriál, jaký je v poslední dekádě k dispozici. Svou propracovaností, dokonalým vykreslením charakterů hrdinů, nesmlouvavým "vražděním" nejedné dějově důležité postavy, skvělým spletencem osobních příběhů (linek osudu) seriálových charakterů, do toho zákulisní intrikaření, touha mít moc a sílu a do toho občasný (dost častý) syrový sex.. A že se osmá série nepotkala s očekáváním? Brilantní tah tvůrců. Západozeman, ten tvrdej chleba má. Ne vždycky tam končí happyendem vše, co by mohlo. Vlastně spíš výjimečně. I v tomto duchu vygradovala osmá, za mě skvělá série. Čeho bylo doposud málo (dračí akce), toho se namlsáme v posledním dějství dosytosti. Už se nemohu dočkat, až vyleze "making of..". Bez váhání dávám 6/5* a vřele doporučuji těm 2% populace, které to zatím minulo :) Jedninou relevantní otázkou tak pro mě zůstává, v kolika na to nechám koukat svého syna :) ()

clix002 odpad!

Paródia a obraz dnešnej spoločnosti (alebo väčšiny). Brutálne násilie, mrte sexu, intrigy a neutíchajúce hnanie sa za mocou. Nevidel som ani jednu časť a ani nikdy neuvidím tejto masovej preudo-fantasy masturbačnej sračky. ()

danatr

První série naprostá špička. Ovšem pomaličku se úroveň snižovala, sedmá série už žádný zázrak, osmička vysloveně slabá, prostě nějak nevěděli co s tím. ()

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci