heger

"Hořká komedie" - ako sa píše v anotácii - je naozaj výstižná charakteristika tohto filmu. Dobre sa to pozerá, má to atmosféru, má to humor, ale občas vám zhorkne úsmev pri spomienke na absurdnosť a krutosť tej doby. Určite jeden z najvydarenejších českých filmov ponovembrovej éry. ()

Dezolátos

Pro mě, jako milovníka českých filmů z doby komunistické vlády je to můj nejoblíbenější český film, společně s Pelíšky. Film, který vás provede všedním životem dospívajících kluků, kteří se vzpírají režimu, doporučuji. ()

Kalda69

Pelisky to rozhodne nejsou ale zato je to realistictejsi pojeti doby. Puvodne jsem chtel dat 5* ale vzpomel jsem si na Horici ker, ktery na me mel daleko vetsi dopad nez tento film. ()

Misterioso

Chválím snahu tvůrců ukázat normalizaci bez nostalgie (alespoň na mě to tak působilo), ale zároveň mi přišla trochu moc na sílu jejich snaha naroubovat do filmu co nejvíce situací, o kterých si člověk řekne "Fujtajbl, to byla ale hnusná doba." Ta kadence byla chvílemi až zběsilá. Na což nepochybně doplatily samotné postavy, bohužel podpořené ze všech stran nijakými hereckými výkony. V rámci novodobé české tvorby asi nadprůměr, pro mě však jen solidní průměr. ()

Salvator

Poněkud hořká komedie o době vlády jedné strany. Realita normalizace je podána velmi věrohodně, že chvílemi až zamrazí. A jedna malá poznámka - v Praze prošlo vždycky více vzdoru. Podobné to bylo v hornických regionech. Tam se soudruzi báli tlačit na pilu. ()

Lendak

"Kde jsou mí Stoni ty píčo?!"___________Všetci vieme, aké české (a slovenské) filmy dnes vychádzajú, takže veľmi príjemné prekvapenie. Neokúkaní herci sú dobre zahratí, príjemný sedemdesiatkový soundtrack, scenár dobre preskakuje od komédie po drámu. Za mňa jeden z najlepších českých filmov za posledné roky. ()

ReactLotus

Film ma pomerne bavil a celkovo je dobre natočený, o čom svedčí aj hodnotenie na ČSFD. Peíbeh je trochu zdĺhavý, ale je zaujímavý, herecké výkony u niektorých postáv veľmi dobré, u iných trochu slabšie. Hudba perfektná, ale keď niekto nemá rád hudbu Led Zeppelin a podobných skupín, tak si ju neužije, keďže film obsahuje hlavne takéto. Na filme je najzaujímavejšie asi rozprávanie hlavnej postavy. Raz za čas vstúpi do deja a objasní niektoré situácie. Filmy často za účelom zdramatizovania deja obsahujú prehnané udalosti a scény, ale myslím, že film ukazuje veci, o ktorých som počul, že sa diali v komunistickom Československu a veľmi ich nepreháňa. Som rád, že žijem v slobodnom demokratickom svete. V komunizme, keď niekto nesúhlasil s režimom a búril sa, tak mu režim zničil život, čo je vo filme ukázané a vlastne hlavne o tom celý príbeh je. Tí chalani počúvali západnú hudbu a to sa nepáčilo režimu. Ten mlátil a prenasledoval takých ľudí, takže ľudia museli tajne počúvať západné pesničky. Otec hlavnej postavy bol v komunistickej strane (alebo v niečom takom, už si veľmi nepamätám) a musel na všetko prikyvovať a nepútať na seba pozornosť, inak by mohol prísť o byt a musel by robiť nejakú podradnú prácu, ako sa to stalo inému kamarátovi hlavnej postavy. Vyslúžil si za to nenávisť svojho syna, ktorý ho za to pokladal za zradcu. Nakoniec chcel s rodinou utiecť, ale chytili ich, prišli o byt, prácu a otca vypočúvali, kde dostal asi mŕtvicu a s týmto stavom nemohol pracovať a bol odkázaný na pomoc druhých. Film ukazuje žiakov aj učiteľov, ktorí bonzovali na ostatných a tí z toho mali problémy. Chalani, okolo ktorých sa točí príbeh sa báli povinného vojnového výcviku a kvôli tomu si boli schopní aj ublížiť, len aby naň nešli. A žiaľ pre jedného to skončilo aj tragicky. Buzerácia, šikana a “diktatúra” režimu ničila životy ľudí len kvôli nejakej ideológie. Teraz si ľudia môžu voľne vypočuť hocijakú hudbu, vycestovať do zahraničia/odsťahovať sa do inej krajiny, nie sme buzerovaní a šikanovaní za svoje názory, aj ked sú iné ako ostatných. Je väčší výber tovaru a každý má právo si kúpiť čo chce (vo filme sú ukázaní ľudia, ktorí mali v tomto privilégia). Možno vtedy boli ľudia viac spoločenskí, keď neboli mobily a internet, každopádne slobodu, ktorú teraz máme by som za nič nevymenil a som vďačný za to, že žijem v demokratickom a slobodnom štáte. 7,5-8/10 ()

yourhead

Jeden z nejkrásnějších filmů z té hnusné, ulepené, dusné, beznadějné doby. Film plný naděje, života a vůle žít, komunistickejm mrdkám navzdory. ()

Tomas_PO

Po opätovných zhliadnutiach sa Občanský průkaz už nebojím zaradiť na piedestál českej tvorby po roku 1989, a to rovno k Pelíškám. A to napriek hereckému obsadeniu, ktoré je v kontraste k Peliškám, založené na mladých, úplne neznámych hercoch. O to viac je impozantný scenár, akokeby nepriamo na Pelišky nadväzujúci, s posunom v čase o necelých desiať rokov, do roku 1975. Pocity sú zmiešané, na jednej strane príjemná nostalgia z bezstarostného detstva, daného jasnými pravidlami a známych následkov ich porušení, ale aj radosti z maličkosti, ktorých bolo rozhodne viac než 'velikostí'. Na strane druhej krutá realita komunizmu, klamstiev, pretváriek, zničených životov najmä tých, ktorí do systému nezapadali. Kreatívne a slobodné duše s víziou nestáť na mieste ale posúvať sa vpred. Alebo inde, doprava či doľava. No paradoxne konzervatívny a statický systém sa v ich potláčaní vyvíjal míľovými krokmi, úspešne držiac ľudí fyzicky v hrsti štyri desiatky rokov. A ďalšie desiatky psychicky. Žiaľ. Smutno-veselo-smutný film, s geniálnou emóciou, dobovosťou a autenticitou. ()

PTuranyi

Ne/príjemné spomínanie na dobu socializmu, keď bolo vždy jasne určené čo je správne. Príbeh priateľov tínedžerov, ktorí si užívajú svoju mladosť, hudbu, dlhé vlasy a vzdor. Udávanie, anonymy, perzekúcie, pokusy o útek a dvojtvárny spôsob života sú súčasťou života v ČSSR a týkajú sa každej z rodín hlavných protagonistov. Produkcia a herecké výkony sú celkom slušné, ale oproti podobným filmom ako napr. Pelíšky tu chýbajú výraznejšie postavy. 75% ()

Kubasino

Je pro mě docela těžké hodnotit tento film. Jsem věková generace dětí hlavních protagonistů a proto mi tato doba nic moc neříká. Prakticky o této době vím jen z dokumentů, vyprávění a maximálně filmů. Přesto a možná právě proto, dávám filmu 4 hvězdičky. Není totiž jistě jednoduché oslovit mladší generace takto zaměřeným filmem. Na druhou stranu se mi líbil životní styl čtveřice chlapců a tak jsem se dokázal do té doby vžít právě díky nim. Chlapci hráli krapet amatérsky, ale to má často své kouzlo. Oceňuji také to, že Trojan neobsadil nějaké nagelované frajírky typu Kotek apod. Naopak obsadil tuctové kluky, s tuctovým zjevem. Má holt cit. Přesto by se mi hodně třásly ruce, kdybych měl dát pět hvězdiček. Asi ve mě přecijen zůstává ten mezigeneráční rozdíl... ()

jerabin

Tak tohle je unikatní případ filmu, který má po první půlce rozjeto na pět hvězd, ale skončí na slušných třech. Naprosto nepochopitelná změna tempa vyprávění plus takové nijaké vyznění. Trojan je možná dobrý producent, s tím režírováním je to ale o kus horší. Nějak se mu to v druhé půli úplně rozpadlo, nedrží to pohromadě, nemluvě o smrtící stopáži, nevyužitých hercích a jiných nápadech. Kdyby to točil řemeslník Hřebejk, dopadlo by to určitě o poznání lépe. ()

Trescha

Svědectví doby,kterou jsem naštěstí téměř vůbec nezažil.Drama partičky mladých mániček za tvrdé totality, prošpikované humorem Šabach-Jarchovský. Kluci to i přes tu poměrně velkou porci minut utáhli solidně. A vivat Dulava.No a Liščeně to taky extra seklo;-) ()