Adoshek

Nelituji návštěvy v kině, i když mě od toho spousta lidí zrazovalo. Velmi milé překvapení v českých luzích a hajích ... Pěkný a realistický film okořeněný humorem, kterému se nejde nesmát. Po zhlednutí tohoto kousku nechápu, jak někdo může dnes stále volit tu pakáž z KSČM. Jen doufám, že tato doba se už nikdy nevrátí. ()

james11

Když jsem se dozvěděl, že se školou půjdeme do kina právě na český film, nesdílel jsem nijak moc nadšení, protože od nových českých filmů moc neočekávám a snažím se jim raději vyhýbat. Ale po usednutí do sedačky začlo něco jiného, než jsem čekal. Film byl celkem zajímavý, místy celkem vystihující a měl celkem dost vtipných částí. Celkově bych to hodnotil kolem 80-ti % (i když možná dost procent přidalo samotné kino). ()

Margarite

Jeden z nejlepších filmů poslední doby vracející se do socialismu let minulých, zcela mě okouzlil, řekla bych, že, s výjimkou Pelíšku, je to snad nejlepší film z té doby. Docela strhující příběh, ukazující všechna zákoutí tehdejšího života. Protože jsem zatím nečetla knihu, netuším, jak dobrá byla předloha či scénář, pro mě má však i film výbornou vypovídací hodnotu. Dobrý a často velmi silný příběh (scéna z podchodu), doplněný skvělými hereckými výkony Myšičky a Geislerové, někdy vykresluje také neuvěřitelně vtipné a absurdní skutečnosti tehdejší doby (postava negramotného policejního majora). ()

P0dbi

Výtečný český film, který ač je koncipován jako komedie, vyznívá ve velice silné drama. Já (ročník 89) jsem si film užil i přesto, že se necítím být cílová skupina tohoto Trojanova díla. Pevně věřím, že moji rodiče, kteří zmíněnou dobu zažili, si jeho shlédnutí užijí ještě více. Oceňuji zajímavý děj, spoustu pěkně vyvedených vedlejších postav, umění udržet úroveň vtipů na úrovni a Kristýnu Bokovou-Liškovou, přesně takovou učitelku bych si na základní škole přál. Velmi silné 4 hvězdičky. ()

Ratlin

Pecka! Obyčejně nemám rád kočkopsy komedie/drama, ale tohle se panu Trojanovi opravdu povedlo. Je fakt, že z některých scén se možná dalo vyždímat víc emocí, ale co už. Styl vyprávění a gradace příběhu funguje a ani při své delší stopáži film nenudí. Bravo! ... resp. Black Sabbath! ()

Le6n

Po nejakej dobe konečne 'domáci biják' a na moje prekvapenie, celkom dobrý. Neokukaní herci/neherci, vypiplaný vizuál a kvalitný soundtrack podľa mňa trochu trpia jednostranným čierno-bielym pohľadom na danú dobu. Beriem, že to má byť pohľad 15-ročných chalanov, ale tiež som zažil socializmus v ich veku (len trochu neskôr) a nejaké revolty, či negatívne postoje voči spoločnosti som nikdy nezaznamenal. Takže tí, ktorí minulú éru zažili si povedia, že to bola tá odvrátená stránka režimu (aj ten súčasný ich má, len sa nad nimi buď zatvárajú oči, alebo nám ich médiá zalepujú komerciou), tí mladí si holt zafixujú, že to tu bolo celé nafigu a všetkých nás tĺkli vypatlaní policajti (čo mi hneď pripomenulo staré americké vojnové filmy, kde podobné negramotné hovädá a idioti boli do jedného všetci nemeckí vojaci - až som sa divil, ako vôbec mohli začať vojnu). Takže pre mňa na jednak príjemné čierno-komediálne prekvapenie s niekoľkými silnými momentmi, ale tiež jednostranné, tendenčné a povrchné. Uvedomujúc si pravidlo opakovania sa histórie je možné, že podobné filmy za pár rokov niekto označí za režimu poplatnú kapitalistickú propagandu :) ()

Blackouts

Viac menej tomuto filmu nemám čo vytknúť... Jediná vec čo mi vadila bola tá, že scenáristi viac nerozvinuli konflikt okolo milej mladej učiteľky (Kristýna Boková - Lišková to zahrala perfektne), pretože to bola podľa mňa najlepšia časť filmu. ()

Al-khab

Po zhlédnutí tohoto filmu, jsem začal mít obavy o filmovou produkci v Čechách, která je delší dobu na ústupu. Nejde ani tak o špatné herecké výkony hlavních představitelů, jako spíše o námět. Vypadá to, že neumíme točit filmy o ničem jiném než o socialismu a naší minulosti. Kawasakiho růže, Habermanův mlýn, Pouta, apod. jsou filmy, které český divák ocení, ovšem pokud bychom se snažili uspět na mezinárodní scéně, nemáme šanci. Český pohled na poválečnou dobu či socialismus se od pohledu diváka v zemi, která se socialismem nemá zkušenosti, značně liší. Pro nás je to historická zkušenost, pro ně fikce. Občanský průkaz ode mě dostal špatné hodnocení možná proto, že právě po něm jsem si uvědomil, jak na tom česká kinematografie je. České filmy sledovat nepřestanu s nadějí, že se dočkám nového námětu. ()

e-pilot odpad!

Herecké výkony dorostenců nejvíc ze všeho připomínaly deklamování. Nevěřil jsem jim ani slovo. A tvrdit, že jediný, kdo bojoval proti komunismu, byli Pražáci, je nejen holý nesmysl, ale přímo lež!!! ()

Paokara

A pak že neumíme filmy....škoda ,že nejlepší jsou z dob komunismu,ale co už!!!na oživení vzpomínek dobrá věc,za nějakej čas si ho pustím s radostí znovu,stejně jako Pelíšky!!povedenej kousek,doporučuju.. ()

joywork

Knižní předlohu jsem četl, bohužel, téměř jako vždy je lepší,než filmové zpracování, neboť nakousnuté dějové linie jsou zde dokončeny a mají v celkovém vyprávění svůj smysl a opodstatnění. Ve filmu bylo mnoho jen naznačeno a nedořečeno. Nicméně z toho co jsem viděl, mi moc do smíchu nebylo. A to ne z toho důvodu, že by mi film připadal nudný či hloupý, ale proto, že mě jak mávnutím kouzelného proutku přenesl do zmiňovaných sedmdesátých let a já znovu prožíval ten mrazivý svíravý pocit v žaludku, kdy se něco stane, strach z toho, kdo mě kdy udá za to, že jsem pronesl nějaký vtip v hospodě, či kdo poukáže v nějaké souvislosti na moje dlouhé vlasy a já se budu muset ostříhat. Dnes to nikdo nepochopí, ale já v oné době byl ochoten z důvodu zachování "mařeny" raději opustit lépe honorované zaměstnání, než se nechat potupně ostříhat, byl jsem ochoten jít do konfliktu v tomto směru se státní mocí. Jelikož jsem mnoho ve filmu vtipných a z dnešního pohledu absurdních situací na vlastní kůži zažil a pocítil i důsledky takových legrácek, s diváky v kině jsem se nesmál, ale spíše jsem proti své vůli pociťoval vztek na onu dobu, na tu bezmoc a na přestavitele bývalého společenského zřízení a vzpomínal jak nás to všechno psychicky drtilo. Jen nevím, jak to dnes osloví diváky, kteří onu dobu nezažili. Jsem rád, že jsem si prostřednictvím tohoto filmu ony emoce a pocity po letech vybavil a děkuji za to že dnes mohu žít jinak, beze všudypřítomného strachu. To je pro mne možná více, nežli klidné dožití na teplém místečku až do důchodu, bez obav o ztrátu zaměstnání. ()

jerrik7

Ano, takhle žili skalní obdivovatelé Plastic People. Až na některé nesmysly (negramotný major policie a jeho nemožný vnuk) to je všechno pravda. Všechno, co ve filmu bylo, jsem v té době vnímal a neskutečně mě to štvalo. Snad bych proto měl dát *****. Ty klackovité hochy režim skřípl a zkazil jim (zkazili si) život. V dnešní době si hochů těchto kvalit nikdo ani nevšimne. Mám ale obavu, že v dnešní době dopadnou sice jinak, ale mnohem hůř. Nepředpokládám, že si film dělá nárok na to, být autentickým příběhem průměrné rodiny té doby, ale přesto jsem z filmu otrávený. Takhle budou mít možná normalizaci zafixovanou generace, které ji nezažily. Ale to není autentický obraz té doby. Kdyby mi tehdy někdo řekl, že se dožiji doby, kdy se takovéhle filmy budou smět točit, byl bych přešťastný. Dnes jsem ale z té módnosti, jakou podporuje drtivá většina médií, dost unavený. (dodatečně měním ze 3* na 2*) ()

Fracek

Za dobové masky a hadry dávám dva body .. jinak naprostá nuda, koukat se na partu mumlajících nezletilých alkoholiků rádoby bojujících proti totalitnímu režimu. Naprosto křečovitá fraška opičící se po filmu Pelíšky, kde bylo toto téma skvěle vyčerpáno. Pokud ale měli být tito mladí alkoholici zrcadlem o něco starších bojovníků proti režimu, pak to bylo oprávněně i drama. Bylo mi z celého filmu tak nějak trapně a co mělo být vtipné spíše skřípalo a co mělo být drama bylo zase směšné. ()