OughJay

Nevim proč, ale Průkaz na mě působí strašně moc nesourodě, nevyrovnaně a taky trochu jako brak... Na jedný straně výborný výkony Myšičky a Geislerový a na druhý parta, s prominutim, "neherců". I to puberťácký vyprávění mě docela iritovalo. Když už jsem u těch výtek, tak bych se moh zmínit taky o mnoha postavách, který se zpočátku tvářej tak, že budou hrát ve filmu nějakou podstatnější roli, ale nakonec z něj po necelý hodince úplně vypadnou (např. Kristýna Boková-Lišková jako moc moc pojď si hrát učitelka). Časy komunismu, kdy byl každej druhej práskač, ten film reflektuje parádně, ale čekal jsem od něj o dost víc... Na Pelíšky se nechytá. Ani zdaleka. ()

kenkaku

Omlouvám se všem, ale nemůžu dát víc než dvě (protože film už 2x vidět nechci). Bez ohledu na to že české filmy nemám rád (teď si to u většiny pohnojím... ale stejně jako Francouzi neumí dělat auta, Němci neumí vařit tak Češi neumí dělat filmy) jsem podlehl hodnocení ČSFD a anoncované podobnosti s Pupendem a Pelíšky jsem čekal minimálně stejnou porci "komedie", onu bájnou další výjimku z pravidla (které Pelíšky i Pupendo pro mě v rámci české kinematografie jsou) a ono nic... Pupendo i Pelíšky má momenty, kdy se zasmějete a pak přijde vážná nota (režim nebyl peříčko, chápeme). Prostě aby divák pobral vážnost situace. A pak zase humor, aby se to tak nějak odlehčilo... a zase šup na vážno a humorem odlehčit a tak stále dokola... To bylo Pupendo a Pelíšky. U Občanského průkazu jede bohužel linka jinak... hned jakmile je šance ťafka kladivem, aby všem došlo, že to fakt nebyla žádná bžunda a... u té to zůstane dvě hodiny až do konce, který spíš připomíná finální pleskanec přes papuli, abychom už se probudili (nebo se přestali trápit). Nevím jestli to byl vážně cíl, ale od komedie neočekávám dvě hodiny nonstop svíravý pocit v žaludku z toho, že tenhle hnus co ve filmu vidím je vlastně tahle kotlina jen o pár let zpátky, s lidmi kteří stále ještě žijí a tu dobu pamatují a mnohým se po ní dokonce stýská... Takže přestaňte balamutit všechny okolo že je to komedie a hlavně přestaňte tvrdit že je to podobné jako Pupendo nebo Pelíšky. Není (respektive je stejně tak podobný asi jako pozdní Major Zeman = odehrává se okolo roku 75) ()

Zemi11

Je třeba mít náladu na sledování další filmu, který mapuje komunismus. Obecně vzato chvályhodné téma. Jen škoda, že hlavní roli ztvárnili takoví dementi, kterým nebylo rozumět slov při tak ústavičném šlapání na jazyk. ()

herr_carter

Kde se vzali ti dětští herci? Ti byli naprosto skvostní, tomu říkám udeřit hřebík přímo na hlavičku, takto vystihnout tu dobu a ještě si z toho dělat prdel s notnou dávkou nadsázky !...........moje hodnocení = 9 z 10. ()

Lukoboss

Sice je to zase film na téma Pelíšků, ale nutno dodat, že to je dobrý. Hezky to vykresluje tehdejší poměry,, navíc s mírnou nadsázkou, což tomu celkem sluší. Hlavní čtveřice to sice táhne s obtížema, ale naštěstí to vždycky někdo nebo nějaká scéna zachrání. Trochu je škoda, že některý situace nejsou dotažený do konce (celej film čekáte, kdy konečně dají malýmu bonzákovi do držky a ono nic!), ale jinak je celkovej dojem dobrej. ()

vitekpe

Kdyz jsem tenkrat cetl nove vydanou knihu Hovno hori, byl jsem nadsenej! Z dalsich Sabachovych knih uz tolik ne... Je to proste urcity pohled na tehdejsi dobu. Tenhle film neni ani nostalgicky, ani kriticky a bohuzel ani moc vtipny. Takze zbyva obdivovat jen puvab Kristyny Bokove, starou hospodu kam chodili na pivko a par mikrogagu. ()

Autenticita

Pěkný film to je a vidět ho v kině je silný zážitek. Jeho síla je v celku, rozebrání na součástky mi připadá nepatřičné, proto jen pár poznámek. Z literární předlohy je vpodstatě vybrán jen krátký časový úsek mezi 15 a 19 lety hlavních hrdinů, ale nejpůsobivější pasáže příběhu jsou dodrženy téměř doslova, prostě předloha se rozhodně nezapře, a je to dobře. Vzhledem k tomu, že z knížky je "vypotřebována" jen krátká životní etapa, chvíli jsem si myslela, že by mohla vzniknout postupně trilogie nebo jiná -logie á la Básníci, ale asi těžko, neboť ty působivé pasáže z knihy jsou, podle mého názoru až na jednu výjimku, vypotřebovány všechny . A teď v krátkosti k obsazení. 4 kluci do hlavních rolí byli vybráni pěkně. Zpočátku působili trošku škobrtavě, ale s postupem času, jak se před kamerou uvolnili, byli mnohem přesvědčivější a líp se na film koukalo. Těšila jsem se na Jirku Macháčka, ale prostor jemu vymezený se dá přirovnat ke štěku. Nikdo neví, kam se v druhé půlce vyprávění ztratil. Asi měl jen vyplepšit trochu rozpačitější výkony chlapců v začátku, a pak už ho nebylo potřeba. Zato Václav Kopta v roli policajta je v záběru pořád, a v jedné mimopražské scéně už působí jeho přítomnost naprosto křečovitě a přehnaně, protože všichni víme, že příslušníků bylo dost a žádný nemohl být všude. Roli teda zvládl bezvadně, tento nedostatek je záležitost scénáře. Výkony ostatních herců taky pro mě bez chyby. Síla filmu je v tom, že s divákem zamává. Ne, že by tam nebyly momenty, kdy se divák zasměje, ale spíš jsou tam ty, kdy mrazí. Brutalita a svévolnost ozbrojených, rádoby bezpečnostních složek, odepření vzdělání dětem, které nechtěly být ovcema, udavačství, prostě to, na čem ten režim dřív stál a fungoval... no už bych v tom žít teda fakt nechtěla, a je dost hrůza se do toho i na ty 2 hodiny ve filmu vrátit. ()

toy79

Ondřej Trojan se opět spojil s Petrem Jarchovským a na motivy knihy Petra Šabacha vytvořili věrný příběh čtyř dospívajících kluků (Žába, Popelka, Genius a Básník ) a jejich rodin v nelehké době normalizace. Příběh začíná v době, kdy kluci obdrží svůj občanský průkaz a končí různými pokusy hlavních představitelů vyhnout se vojně. Žádný z mladých herců nezklamal, spíše naopak, jejich výkony byly vyrovnané a uvěřitelné. Z herců matadorů také nikdo nezklamal, přesto bych chtěl vyzdvihnout výkony Martina Myšičky a Ani Geislerové. Film ukazuje hrdost, tichý odpor (natrhnutí strany 15 v občance), zvrácenost systému a zrady (vzor kluků Čambora je ve skutečnosti příslušník SNB ). Bavil jsem se... ()

casioa....

Dramédia. Skvelá...milión vecí, drobnôstok, ktoré ma oslovilo. Ešte viac nenávidím všetky režimy. Je jedno, či ľavé alebo pravé. Učiteľka, ktorá sa pre svojich žiakov obetovala, a nakoniec vďaka nim objavila hippies (čiže svoju životnú cestu)...smrť je zas vykúpením pre nádejného klaviristu. Nice touch na Plastic People (Of The Universe). Dobrý soundtrack, dobré herecké výkony. Dve hodiny a čosi ubehli ako voda. Česká kinematografia len tak ďalej, Slovenská kinematografia inšpiruj sa :) ()

SjamK

Občanský průkaz ničím neohromil, což je vpodstatě to, co jsem skepticky předvídala. Proč tak? OP nestojí na žádném skutečně nosném příběhu. Přišlo mi, jako by se jen skládal z padesáti miliónů různých situací, které se v minulém režimu zajisté děly, ale zde působily jako neskutečně samoúčelná klišé. Tisíckrát zdůrazňované fronty na cokoli, karikaturně despotičtí otcové versus jejich rebelující vlasatí synkové, hodná nezkažená učitelka versus učitelský sbor, brutální estébáci... a další a další. Mnohem více by se mi zamlouvalo využít tyto známé záležitosti o něco citlivěji a nenápadněji - jako přirozené (a o to více šokující) kulisy lépe vypracovaného příběhu. Šanci pozvednout tento film tak měla jediná věc - humor. Já se ale zasmála asi tak ve třech záběrech, jenže už nevím, které to byly. Občanský průkaz bych nejspíš doporučila učitelkám na základní škole do hodiny dějepisu ("No, tohle se tenkrát nosilo. A tamto se muselo. A to se zase mohlo stát, když...."). Ale pro ukrácení dlouhé chvíle bych po něm v dohledné době podruhé nesáhla. ()

bari68

Po dlhšej dobe tu znovu máme kvalitný a poctivý český film.Z dielne vynikajúcich románov Petra Šabacha vo filmovom scenári si pán Petr Jarchovský evidentne veľmi rozumie nie iba z Hřebejkom,ale v našom prípade aj s režisérom Trojanom.Mladí herci v hlavných úlohách pôsobili miestami trochu kŕčovito a ochotnícky, no na celkový výsledok a dojem z filmu to nemalo absolútne žiaden význam.Podobných filmov z normalizačných dôb v Československu máme požehnane, avšak nie všetky dokážu skĺbiť v príbehu emócie, dramatičnosť a vtip.Som rád, že práve ,,Občanke,, sa táto symbióza ,,Pelíškov,, či ,,...A bude húř,, podarila. 4,5* ()

Jaccobos

Musím se přiznat, že mě překvapiilo, že sem šel na český film a vyvolal ve mě tak dobrý dojem. Zejména scénář plný puberťáckých "záseků" byl úžasný. Herci - to by bylo na jednu velkou kapitolu, ale stačí říct to, že ačkoli, myslím všíchni považují většinu mladých zúčasněných herců za neherce, nebo minimálně za ne příliš zdatné herce - nadšení jim nechybělo a jsou mi tisíckrát příjemnější a sympatičtější, než ti "vohraní" Kotek a Mádl. No ted to zase tak lichotivě nevyznělo, ale moc se mi líbili - hlavně mladší bratr Žáby. No a ani příběhově nebyl film nijak průměrný. Nebyl rozhodně tím "dalším v řadě těch hrozných komunistických filmů - ačkoli je to všechno pravda, už by se mohla opustit zhoubná minulost a trošku zapustit kořeny v něčem lepším (samozřejmě ne v těch "Hřebejkárnách a Vieweghárnách). Občanský průkaz se zkrátka pomocí vtipu a správně zařazených hořkých scén vyhnul nepříjemné průměrnosti, tak otravující v českých kinech... ()

klúčik

Film o dobe v ktorej som aj ja vyrastal. No takéto veci som nezažil, život bol krásny lebo sme boli deti a takéto veci sme nevnímali, ale dnes je módne ukazovať len tieto hrozné veci... Som zvedaví, čo natočia o tejto dobe ??? Len za posledný týždeň sa na Slovensku obesili tri maloleté deti , jeden 13 ročný chlapec a dve 15 ročné dievčatá !!!!!! Film je dobrý a oplatí sa pozrieť , ale ??? Vôbec mi to ako komédia nepripadala, vôbec som sa nenasmial , lebo nemal som sa na čom!! Veru neboli tu ukázané smiešne veci.... Dávam 80%. ()

Mistickzz

Príjemný, emocionálny a občas aj zábavný film z doby, ktorú som chvalabohu nezažil. Myslím, že by som bol taký istý. Búril by som sa proti tyranii a nezmysleným pravidlám. Hlavne starší herci boli dominantou Občianskeho preukazu. Super, bavil som sa a nenudil. 80% ()

velkyvezir

Po letech měním hodnocení (viz níže původní) ze 4 na 2. Mně nějak začal vadit ten přehrávaný pseudorežimní postoj ústřední čtveřice. Druhá hvězdička za Myšičku. ----- V prvních minutách jsem měl pocit, že je tu konečně film, který se vyrovnává s obdobím po roce 1968. Bohužel když z čtveřice mladiků se všichni stali odpůrci režimu a většina filmu byla o "my versus oni", pochopil jsem, že bude dlouho trvat, než nějaký režisér najde odvahu a natočí film i o těch milionech ostatních, kteří nebyli ani fízlové, ale ani disidenti. Obávám se, že to hned tak nebude, dokud neopadne pseudomóda mít za komančů sevřené půlky a po revoluci být antikomunistou. Je to škoda, takto vznikla komedie na pomezí Pelíšků a Pupenda. Narozdíl od Hřebejka ale Trojan nedává ťafku vystřízlivění v závěru filmu, jako to udělal Hřebejk v Pelíšcích, ale již v průběhu filmu střídavě se scénami humornějšími, než jaké byly v Pupendu. ()

Herráček

Šabach vždycky uměl... Tyhlety jeho popisy doby za komančů... Pravda, někteří budou argumentovat, že dnešní vůdci mainstreamu pustí do éteru to, co se jim hodí do krámu... Na jednu stranu je to pravda, na druhou stranu ani tyhle věci nebudou úplně vymyšlený... A nějak mě nebaví hádky, které končí "Ty jsi tehdy nežil, tak nemel" Jděte se vycpat, já za to nemůžu... A teď k filmu... Vžíval jsem se do hlavních hrdinů, snad do všech... A to je problém... Protože jediná relativně ucházející postava byl Popelka... Jinak to šlo z extrému do extrému... Titulní čtveřice opravdu byli spíše neherci, ale nějak to nevadí, neboť v tomhle typu filmů o to nejde... A inovátorský přístup sice chyběl, ale co... Cesta od patnácti dál ve zkratce a v komunismu to byla moc pěkná... A to, že jsem pak šel po ulici a čekal, kdy vybafne nějakej esenbák mluví samo za sebe... ()