Patriot

• Česko Patriot (viac)

Rok 1776. Vdovec Benjamin Martin (Mel Gibson) je skromný a predsa charizmatický muž, ukrývajúci v sebe obrovskú silu, odvahu a zodpovednosť. Kedysi spoznal hrôzy vojny, a preto je striktne proti novej a odmieta sa v nej angažovať, aj keď jej cieľom je dosiahnuť nezávislosť od Veľkej Británie. Benjamin nie je priveľkým vlastencom, ale predovšetkým otcom milujúcim svojich sedem detí, ktorý chce v pokoji žiť, farmárčiť a starať sa o rodinu. Nechce bojovať z pocitu vlasteneckého nadšenia a keď príde k boju priamo pred jeho farmou, ošetruje ranených z oboch strán. Až v okamihu, keď arogantný anglický plukovník William Tavington (Jason Isaacs) zákerne zavraždí jeho syna a druhého pošle na popravisko, mení sa farmár na bojovníka. Najskôr je akýmsi temným pomstychtivým prízrakom, ktorý sa v zúfalej snahe zachrániť odsúdeného syna vrhne proti dvadsaťnásobne početnejšej prevahe. Je nočnou morou nepriateľa, ktorý sa so svojimi mužmi vynára z temnoty a neľútostne zabíja. Nebojuje však za veľké ideály, iba mstí smrť svojich blízkych a usiluje sa chrániť rodinu, ktorú vojna bezprostredne ohrozuje. Na pozadí jeho boja proti Britom sa však rozvíja aj tragická láska jeho syna Gabriela (Heath Ledger) a pôvabnej Anne Howardovej (Lisa Brenner) a aj sám Benjamin sa citom neubráni, keď sa zblíži so svojou švagrinou Charlotte Seltonovou (Joely Richardson), ktorá sa obetavo v dňoch vojny starala o jeho deti. (TV Markíza)

shinlove

Nevím, co se tady komu nelíbí. Kromě toho, že tam bylo dle mého zbytečně moc krve (ale zase si říkám, že to dopr*ele byla válka a zabít mi syna, choval bych se stejně!), tak je to film dle mého gusta a ačkoli má i svoje nedostatky, nestydím se za své hodnocení a dávám 4* ()

pop.z.pop

ty vole ta hudba je totálně otřesná a těch zpomalených záběrů kdyby jenom trošku ubrali, tak to bude trvat o hodinu míň. A celkově je to tak přeslazené, že je to už fakt hnus. Svobodný černoch co se postupně zkámoší s bělochem, který je hrdý stát po jeho boku, dcera co nemluví a pak mluví, extrémně hodná sestra zemřelé manželky, zamilovaný syn, nekonečné záběry na ostatní děcka, zvlášť malé hrdé syny, roztavení cínový vojáčci, budování Nového světa zrovna tady, miliony záběrů na vlající vlajku, umírající syn v náručí a hned dvakrát a miliardy oduševnělých keců. No dám tři hvězdy za trochu toho sekání šavlema a sekyrkou a zvlášť kvalitního záporáka. ()

Snakefinger odpad!

Ševče, tedy Emmerichu, drž se svého řemesla. Vím, že do každého filmu dáváš rádoby vtípky, a vlastenecké úsměvy, ale tady to je drsně pod čarou ponoru, tedy únosnosti. ()

Tishe

Jo moc "hrdinských projevů vlastenectví" jen uškodí, ale spousta patriotismu z filmu je už konec konců v názvu, tak aspoň víte do čeho jdete. Já osobně jsem za Patriota moc ráda, je historicky přesný, skvěle obsazený, děj je zajímavý a nečekaný, je jasný, že konec je pěknej nesmysl, ale všichni stejně víme jak to má skončit a je to rozhodně menší pohádka, než Statečné srdce. Patriot mu sice nesahá ani po kotníky, ale ten "happy end" na rozdíl od tohodle byl vysloveně vybájenej kec. Takže 4 hvězdičky za film jako takový, ta pátá je za hudbu, více než rozumné obsazení Heatha Ledgera a za historickou přesnost, díky které to mohlo být použito jako výukový materiál a dějepisem znuděné děti si tak mohly dopřát obstojný krvák s kvalitním dějem. Nemohu nic jiného, než vřele doporučit. ()

Alsafi

Já se dost divím, že se mi na konci televize neroztekla dojetím a následně nepromněnila v červenobílou hmotu s hvězdami, která pořád dokola a na plné americké pecky vyhrává hymnu Spojených států. ()

zeromen

Výborný děj, obsazení a v neposlední řadě režie. Dává základ jednomu z nejlepších historických dramat jaké kdy byli zatím natočeny. I když připouštím že toho amerikanismu je tam docela příliš. ()

pindruche

Příliš dlouhý. Příběh ničím nepřekvapil,byl předvídatelný. Chvilkama jsem pro samou nudu vypínala mozek a přemýšlela o kravinách. V podstatě jsem čekala na scény s Jasonem Isaacsem. Ten byl krááásně hnusnej. Přistihla jsem se, že mu fandím i když jsem věděla, že " než skončí tahle válka " zemře Melovo rukou. ()

TINaMA

Patriot je pro mě největší srdcovka. Líbí se mi dokonce víc než oscarové Statečné srdce. A proč, protože je opravdový, surový, bez patosu. Herecké výkony super, výprava úžasná,hudba lahodná. No ode mě na Patriota žádná kritika nepadne.Prostě mi sedl. ()

Nataniel73

Patriot je veľkofilm se vším všudy a najlepší film Rolanda Emericha. Spolu s Hviezdnou bránou sú to jeho dve majstrovské diela. A aby toho nebolo málo tak v Patriotovi exceluje aj môj najobľúbenejší skladateľ filmovej hudby John Williams. V hlavnej úlohe tu máme ďalšie eso v rukáve v podaní charizmatického Mela Gibsona (reminiscencia na Statočné srdce je tu pomerne viditeľná) a nemenej charizmatického protivníka v podaní skvelého Jasona Isaacsa, ktorému záporné úlohy sedia dokonale. Ale ani skúsený režisér, výborná hudba a herecké esá nemusia byť vždy zárukou nadčasového filmu. Patriot sa však vydaril nad očakávanie a jeho hlavnou prednosťou je vizuálna stránka filmu (množstvo vymakaných bojových scén, krásne spomaľovacie zábery, kde si divák môže vychutnať každý detail, nádherná príroda, sympatickí herci, dokonalá práca s kamerou...). Samozrejme nesmie chýbať typický americký patos, množstvo mŕtvych aj medzi hlavnými hrdinami a surové stvárnenie boja o americký kontinent na konci 18. storočia. Vo viacerých sekvenciách mi Patriot pripomenul Posledného Mohykána. Zvláštnym prvkom filmu je odľahčená atmosféra aj napriek brutalite, ktorá sa tam odohráva. Jediné negatívum tak vidím v rozvláčnej strednej časti filmu, ktorá je zbytočne dlhá a diváka uspáva pred záverečným grandióznym finále. Ja mám však najradšej úvod filmu a scénku, v ktorej anglický vojak držiaci Gabriela pod čepeľou noža dostane tomahawkom do čela. "Oslobodzovacia" bitka v ktorej "duch" postrieľa 20 britských vojakov tak patrí k tomu najlepšiemu v dejinách filmu. A Patriot do TOP desiatky. 90% ()

matous20063

Patriot je skvěle napsaný film, je pravda že děj připomíná pohádku, ale to nevadí. Děj jde nahoru dolu a je plný nečekaných zvratů. Herecké výkony jsou super a celkově je film dobře zpracovaný. 90% ()

Svadbos

Čo má Mel Gibson proti Angličanom? Päť rokov po svojom škótskom epose Statočné srdce opakuje svoj protiianglický postoj v tejto akčnej dráme, odohrávajúcej sa počas americkej vojny za nezávislosť. Bojové scény sú dobre inscenované, ale niektorým môže vadiť npantomimickú zlovoľnosť plukovníka Tavingtona Jasona Isaacsa a na historicky nepresné zverstvá, ktorých sa dopúšťa. ()

Filmantomas

Jak musí být člověk hloupej, aby se nejen nechal natlačit do války pro jiný, ale ještě se přirozeně nekryl a nechol po sobe pálit ve formaci. ()

jizvoun

Po x letech jsem na to kouknul večer v televizi a nechal jsem vše ostatní, abych to dokoukal. Už to je důkaz, že se jedná o výjimečný film. Brutalita, emoce, skvělá hudba, Mel Gibson ve vrcholné formě  a další dobří herci. V současné době nudných cgi formeláků a slátanin si uvědomuji, jak skvělé se ještě nedávno točily filmy ()

pan_Bily

Dlouho mě ten film nelákal. A potvrdilo se to. Neni to vůůůbec špatný. Dobrý film. Dost dobrý film. Ale nebaví tolik jak by se čekalo. Ani tolik abych dal víc hvězd. I když jsem uvažoval o čtyřech. Je to na hraně. Americký William Wallace, a i (hlavně) díky Melu Gibsonovi se jasně srovnává se Statečným srdcem. A to mu škodí, protože to prohrává dost. ()

gulas odpad!

nudná parodie na statečné srdce, kde jsou některé bojové scény přesně obšlehnuté z posledního mohykána. Kdyby tenkrát vyhráli angličani, určitě by o tom sami natočili něco mnohem zábavnějšího! Anglicky suchého. Ale tyhle kecy... ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

Zemřel herec Tom Wilkinson

30.12.2023

Filmový Warcraft našel režiséra

Filmový Warcraft našel režiséra

01.02.2013

A je to velmi zajímavá volba. Brit Duncan Jones (jen tak mimochodem, je synem Davida Bowieho) se prosadil působivou psychologickou sci-fi Moon, kterou pořídil za skromných 5 milionů dolarů. Na… (viac)

Zvěsti ze Středozemě a světa Warcraftu

Zvěsti ze Středozemě a světa Warcraftu

14.10.2009

Co je nového ohledně dvou nejočekávanějších fantasy filmů? Ian McKellen prozradil magazínu Empire, že natáčení dvoudílného Hobita začne na jaře – v březnu, nejpozději v dubnu. Mělo by trvat téměř 400… (viac)