Patriot

• Česko Patriot (viac)

Rok 1776. Vdovec Benjamin Martin (Mel Gibson) je skromný a predsa charizmatický muž, ukrývajúci v sebe obrovskú silu, odvahu a zodpovednosť. Kedysi spoznal hrôzy vojny, a preto je striktne proti novej a odmieta sa v nej angažovať, aj keď jej cieľom je dosiahnuť nezávislosť od Veľkej Británie. Benjamin nie je priveľkým vlastencom, ale predovšetkým otcom milujúcim svojich sedem detí, ktorý chce v pokoji žiť, farmárčiť a starať sa o rodinu. Nechce bojovať z pocitu vlasteneckého nadšenia a keď príde k boju priamo pred jeho farmou, ošetruje ranených z oboch strán. Až v okamihu, keď arogantný anglický plukovník William Tavington (Jason Isaacs) zákerne zavraždí jeho syna a druhého pošle na popravisko, mení sa farmár na bojovníka. Najskôr je akýmsi temným pomstychtivým prízrakom, ktorý sa v zúfalej snahe zachrániť odsúdeného syna vrhne proti dvadsaťnásobne početnejšej prevahe. Je nočnou morou nepriateľa, ktorý sa so svojimi mužmi vynára z temnoty a neľútostne zabíja. Nebojuje však za veľké ideály, iba mstí smrť svojich blízkych a usiluje sa chrániť rodinu, ktorú vojna bezprostredne ohrozuje. Na pozadí jeho boja proti Britom sa však rozvíja aj tragická láska jeho syna Gabriela (Heath Ledger) a pôvabnej Anne Howardovej (Lisa Brenner) a aj sám Benjamin sa citom neubráni, keď sa zblíži so svojou švagrinou Charlotte Seltonovou (Joely Richardson), ktorá sa obetavo v dňoch vojny starala o jeho deti. (TV Markíza)

Sosak

Fanatický snímek s Melem, který tentokrát není natřený namodro a docela mu to ubírá. Trochu moc patriotismu a ohranosti. Zlomený vetrán brání svou rodinu, i když se mu už nechce - jak fádní. Moc okatě to hrálo na city a konkrétně u mě to toho moc nerozehrálo...vlastně vůbec nic, už si ani pořádně nepamatuju nějaký peprný scény z filmu, pokud tam vůbec nějaký byly. ()

Thrain

Podle známýho, kterej se zabýval tímto obdobím, si tvůrci krutě detailně pohráli s kostýmama. Anglický uniformy do knoflíku souhlasí se skutečnýma v té době. 83% ()

Ceberus

Poprvé mně vadil ten patriotismus, ale podruhé už jsem ho tak nevnímal, protože byl přebit různými osobními vztahy a detailními pohledy na postavy, které byly velmi reálné a dodávaly příběhu hloubku. Nepovažuji patriotismus za nejsilnější sdělení filmu (ačkoli ho má v názvu :-)), spíše mám dojem, že film byl o tom, jak krutá a osobní je válka, pokud se neodehrává někde na druhé straně zeměkoule - což mimochodem vrhá zajímavé světlo na poslední konflikty Spojených států. ()

Acrobat

az tak by som tento film neposuval do zatratenych rovin. Urcite ide o Emerichov lepsi film. Emerichov styl mi nesedi. Ale co mam robit ak som fanusik historicko-vypravnych filmov. Tento nie je ani zdaleka taky zly ako sa moze na prvy pohlad zdat. Hodnotenie je nizke. Mozno a tusim preco. Kvoli silnej ba az prehnanej klisovitosti a patosu. Ano, Emerich nevie namiesat originalny pribeh, ale kde to tak nie je?! Gibson absolutne dominuje, je skvely, historicke postavy mu idu. Skvele mu sekunduje Isaacs, ktory sa v roli draguna vyziva. Ostani taktiez nehraju druhe husle, a su prijemnym spestrenim sirokeho okruhu postav. Kazda ma svoje miesto, aj motivaciu. V deji nie su velke zvraty (az na bitku pri rieke - ano aj skvele placuci Gibson) ale plynie pokojne, dejom sa doslova plavime a spejeme do vytuzeneho finale. Lokalizacia deja je vhodne zvolena. ypravnych scen je dostatok, su spravene nie s buracajucou velkolepostou (az na zaverecnu bitku), ale zachovavaju si vypravny ráz. Hlavne scena v lese, kde Gibson ukazuje svoju obratnost je zvladnuta vynikajuco. Hoci je zaver "americky" a zaverecna bitka plna "americkej cti", nemozno to povazovat az za taku slabinu filmu, kotra by ho posuvala do priemernych vod. Netreba zabudnut, ze k finale sme dospeli cez sceny straty milovanych osob, vypalenia kostola, nie prilis ruzovej minulsoti Gibsona. cely film je tak prijemnym spestrenim vecernych nedelnch chvil pri kvalitnom filme. Takychto durhov filmov je malo, a nemozeme nechat tiaz ich poctu len na R.Scottovy. Musia sa pridat dalsi. Som rad, ze tak spravil aj Emerich. ()

PedroPo

Vždycky když mám před sebou nějaké těžké jednání nebo zkoušku, vzpomenu si na scénu s Tchéky Karyou v tomto filmu, jak před závěrečnou bitvou vylézá ze stanu, má na sobě svojí slavnostní uniformu a říká: No co, když umřít, tak pěkně oblečený. Tak se taky vždycky snažím také se pěkně obléct, co kdyby :) ()

Petulka88

Ano, je to klišé jako blázen. Ano, dialogy místy tahají za uši. Ano, příběh je zoufale neoriginální. Přesto všechno, mám pro Patriota slabost. Výborné hrecké obsazení, skvělá hudba Johna Williamse, parádní výprava. To jsou důvody, proč prostě nemůžu jít s hodnocením pod 4 hvězdičky. ()

Patrik200s

Výborný film, ktorý ma veľmi rozvitý dej aj vďaka svojmu nadštandardnému trvaniu. Štandardne obdivuhodný výkon v spojení s Ladgerovým talent do kopy, spravilo ďalšie plus už tak kvalitnému filmu. Nepocítil som vo filme žiadnu postavu, ktorá by bola zle obsadená. Akcia strieda lásku a dojímavosť a zmysel pre spravodlivosť. Je to mix, ktorý zvykne zabrať na diváka a to sa podarilo. Všetky tieto prvky pre mňa z filmu robia dosť zaujímavý kus, ktorý hodnotím v osobnom rebríčku veľmi vysoko. ()

bono22vox

Jasně, film má kupu otřepaných vlasteneckých frází, ale Amíci takoví jsou, opravdu jsou, to jen náš národ velice rychle zapoměl co je to hrdost, patriotismus atd. Film nabízí dramatické bitvy, které jsou skvěle nasnímané a sympatické výkony Mela Gibsona a Heatha Ledgera. U mě film zvítězil, i přesto, že s historickou realitou nemá mnoho společného a musíte překousnout černobíle pojatý svět, kde všichni Britové jsou zlé bestie a amíci jeden klaďas vedle druhého... ()

danny_21

Přestřelená stopáž musí unavit i zatvrzelého patriota ( +10 minut za SE ), některé dialogy otrávit i vytvrvalého vlastence, přesto to nebylo tak zlé, jak se tu podává. Ano, sice Rolanda podezříván z neskrývaného lobbismu Spojeným státům ( ale pokud je to míněno jako skrytý výsměch - což mi našeptává můj škodolibý smysl pro humor, je to klasa :-) ), ale i přes rozmáchlou režii, to má místy spád, Mel s tomahavkem umí zacházet a to jak třeba vyřídí oddíl vojáčků koruny mělo slušné parametry. Chyba bude asi tam, že spousta z nás čekala druhé Statečné srdce a to se nekonalo, drama Němčour zatím neumí - 60% ()

rejsek9

Když jsem tento film viděl poprvé, napadlo mě, že Američané se snaží vyrobit vlastní verzi Braveheart. Před Emmerichem, který mě nikdy nějak moc neoslnil, ale smekám klobouk. Ono to je v něčem podobné Statečnému srdci, má to však dost svých originálních prvků. Já sám moc nevím, jestli mám radši Patriota nebo BH, ale zato jsem si jistý, že obě díla patří mezi mé nejoblíbenější. Někomu se to může zdát jako neskutečný patos, kde to hýří samým amerikanismem, patriotismem, hrdostí a všemožnými dalšími zbytečnostmi, ale já mám pro tento film slabost. Emmerich mě překvapil, Williams potvrdil svoji kvalitu, Isaacsovi záporácká role sluší, Gibson dokazuje, jaká je škoda, že propadl alkoholu a Ledger, že neměl brát tolik léků. Tento snímek je perfektní a odpustím mu i historické nepřesnosti, které vadí některým zdejším uživatelům, kteří toho z dějepisu vědí tolik, kolik si příležitostně přečtou v populárně naučné literatuře. ()

rublik05

Další Gibsonův povedený snímek, tentokrát z prostředí války o nezávislost a vznik USA. Film má velmi podobný motiv jako snímek Statečné srdce (rovněž s Gibsonem), což vůbec není na škodu a Patriot z něj těží jen to nejlepší. Herecké obsazení výborné, ústřední trio Gibson-Isaacs-Ledger hraje opravdu skvostně a role jim neuvěřitelně sedli. I přes celkem dlouhou stopáž film nenudí a má spád, spoustu dějových zvratů a nečekaných scén. Opět hodně brutálních scén, které k historickému filmu rozhodně patří. Celkově filmu nemám absolutně co vytknout. 9/10. ()

Likan7

Nebudu na to koukat z historického pohledu. Je mi jasný, že je tam plno nejen nepřesností, ale i úplných kravin. Jenže je to film a předně na to koukám jako na film, která mě má 3 hodiny zabavit. A po tomhle směru je Patriot skvělý. Gibson tu je jedinečný, Joely Richardson přenádherná, Lisa Brenner nádherná, Jason Icaacs pořádný hajzl a mě ty 3 hodiny utekly jako voda. Je tu plno eye-candy momentů, zpomalovaček, bitev, romantických klišé i dramat, ale na mě to prostě funguje. Emmerich umí udělat prázdné pozlátko a Patriot do tohoto ranku patří. To nic nemění na tom, že tu dostanete téměř všechno, co můžete čekat. Tohle je popkorn, který baví! ()

Inozuka

Kdyby se pořád člověku nevkrádala do mysli jistá dějová podobnost se Statečným srdcem zasazená jen do jiné doby, asi by to bylo za víc. Takhle musím zůstat jen u průměru, přestože ten film celkem šlape, je drsný a nebere si servítky. Boj o nezávislost a vznik Spojených států bere opravdu syrově a v duchu svého názvu očekávaně patriotsky, ale i přesto dokáže občas překvapit svými zvraty. Dalším plus jsou opravdu dobře natočené bojové scény, zejména lesní řežba stojí za to. Nicméně, hlavní roli měl asi hrát někdo jiný ... ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

Zemřel herec Tom Wilkinson

30.12.2023

Filmový Warcraft našel režiséra

Filmový Warcraft našel režiséra

01.02.2013

A je to velmi zajímavá volba. Brit Duncan Jones (jen tak mimochodem, je synem Davida Bowieho) se prosadil působivou psychologickou sci-fi Moon, kterou pořídil za skromných 5 milionů dolarů. Na… (viac)

Zvěsti ze Středozemě a světa Warcraftu

Zvěsti ze Středozemě a světa Warcraftu

14.10.2009

Co je nového ohledně dvou nejočekávanějších fantasy filmů? Ian McKellen prozradil magazínu Empire, že natáčení dvoudílného Hobita začne na jaře – v březnu, nejpozději v dubnu. Mělo by trvat téměř 400… (viac)