Ze stejnojmenné divadelní hry nejslavnějšího norského dramatika Henrika Ibsena vychází filmová adaptace z roku 1978 s hvězdným Stevem McQueenem v hlavní úloze. Ten zde hraje doktora Stockmanna, ctihodného postaršího muže, který se vydává ve jménu morálky a osobní cti do boje proti všem sousedům, mezi nimiž až doposud žil. Právě zdejší obyvatelé by totiž chtěli na území tichého lesního města po objevení horkých minerálních pramenů vybudovat nový zdroj peněz do erární pokladny – přírodní lázně pro turisty. Jenže Stockmann jako první zjistí, že místní příroda není zdaleka tak nezkažená, jak se radní tváří. Tamější továrna na kůže totiž ohrožuje celé své okolí vypouštěním velmi nebezpečných chemikálií. Jenže zatímco pro Stockmanna je to jasný důvod k pozastavení celého projektu a vyčištění oblasti, mnozí jeho sousedé mají jiný názor. Vidina snadno nabytých financí je až příliš lákavá a navíc se nejeden ješita obává poškození dobrého jména města, kdyby celá aféra vyplula na povrch. Veřejné mínění se záhy obrací proti Stockmannovi a stává se z něho nepřítel lidu číslo jedna. (oficiálny text distribútora)

divisak

Pro svoji dobu (mám na mysli rok 1882) velmi aktuální látka (ale i pro současnost), jejíž témata jako boj jednotlivce proti společnosti, vzdor zkostnatělému myšlení a jednání, nebo poukázání na nebezpečí podléhání autoritám vypovídají o nástrahách sklonku devatenáctého věku. Poněkud ve své době nadčasové, uvážíme-li, jakým směrem se některé národy v první polovině dvacátého století ubíraly, jejichž ideologie vykazovaly potlačování jedince a jeho individuality, příklon k autoritářskému vedení atd. Výborný film, o Steveu McQueenovi nemluvě! Dodatek k 4. 3. 2014: častěji si uvědomuji, že memento snímku je stále aktuální a živé. ()

petikacka

Toto je úžasný film o lidské malosti, závisti a moci, který je pravdivý v jakékoliv době a v jakékoliv zemi na světě. Steve McQueen v pro mě naprosto odlišné roli a filmu, kde ukázal své herecké mistrovství. Škoda, že odešel tak brzy...Za mě 100% ()

K_A_MK_A_M

Odmítám lež, že většina má vždycky pravdu. Je to smutně úsměvné, že v ČR není napojená na kanalizaci třetina domů a splašky si pouštíme do spodních vod, rybníků a řek. Evropské dotace přitom mohly pokrýt podstatnou část nákladů s výstavbou kanalizací a čističek spojenou. Přesto se podstatná část lidí rozhodla, že než aby vypustili korunu, raději se budou topit v hovnech. Nechci zabřednout do polemiky, kam dotace vlastně tečou, protože to už nevyvolává smutný úsměv, ale slzy. Většina bude mít pravdu za padesát let, nebo nikdy, když se bude chovat hloupě. ()

tranquill

"Ty ji nemáš rád?.. Práci? Ne!.. Tak co budeš dělat, až budeš veliký?.. Já? Ze mě bude Viking!.. Ale to pak budeš pohan.. No tak budu pohan!" ()

Šňůra

Asi nikdy mě nepřestane bavit vynikající herectví Steva McQueena, ať už hraje kohokoliv. Tady jej navíc dlouhý vlas a stejně dlouhý vous změnily téměř k nepoznání, ale přesto bylo jasně poznat, kdo je na placu pánem. Mnohdy mu totiž k vyjádření jeho postavy stačí jen oči. ()

Belsazar

"V boji za pravdu jen ve starých šatech." / "Pamatujte si: Začne-li bouře, myslete na to, že zase přejde." / "Ve vodě je jed, stejně tak v lidech, stejně tak v dětech. Vše je otrávené. A není co dodat. A teď padejte! Zmizte!" / Kvalitní předloha dala vzniknout kvalitnímu filmu. Steve McQueen jako neohrožený bojovník za pravdu. Steve McQueen jako Dr. Stockmann. ()

Amonasr

Klasický převod Ibsenovy hry na filmové plátno zůstal víc divadlem ve filmu, než svébytným filmovým přepisem. Kvalita Ibsenova dramatu se však podepsala i na kvalitě samotného snímku, a to právě díky pokoře tvůrčího týmu k předloze a výtečnému hereckému ztvárnění. ()

lake-lake

Stockmannův teorém: "když jde člověk bojovat za pravdu, má si obléct staré oblečení" divadelní/filmová klasika s naprosto aktuálním poselstvím ()

kubilov

Základní myšlenka filmu mi rozhodně nepřišla špatná, Steve McQueen také dělal co mohl, i když by ho bez jména v titulcích poznal jen málokdo, ale to hrozně roztahané tempo (prý 90 minut! to těžko, spíš 106!) a nepříliš atraktivní prostředí znamenalo, že bych zrovna tohoto Nepřítele lidu docela v klidu nechal pouze na prknech divadel. ()

Moiseiwitsch

Tak v tomhle filmu představuje Steve McQueen, že by mohl zahrát snad cokoli, pokud by nezemřel předčasně. Jeho herecký talent a všestrannost i v soukromém životě jsem vždy obdivoval. Zatím jsem s ním neviděl špatný film. Mistrovsky zahrané, mistrovsky napsané a hlavně je snímek silným poselstvím pro lidstvo. ()

subic

Bolševici se učili, že vládnou masy a že většina má vždycky pravdu. A ejhle ono to najednou neplatí a příkladem je tento příběh. Viděl jsem to jako děcko a nelíbilo se mi to. Teď jsem to viděl po xx letech a asi takhle. Můj oblíbený Steve McQueen tu zase tak nějak neexceluje. Všichni mají opravdu hrozné kostýmy, ještě hůř jsou namaskovaní a celý příběh se děje v interiérech. Je to fakt slabý, oproti tomu např. o 6 let starší britský seriál Z archivu Sherlocka Holmese Holmes má kostýmy, interiéry i exteriéry jako z jiné dimenze. Je to ještě v původním dabingu Růžek, Hrušínský, Sejk, Moravec, Galatíková, Štěpnička, Brabec a právě Růžek jako McQueen mi vůbec nesedl. Ale přes to všechno se na to třeba za dalších 30 let můžu podívat. ()

ostravak30

Nadčasový příběh o tom, že peníze jsou v lidské společnosti až na prvním místě. Nerozhoduje nic dalšího. I dnešní koncerny - farmaceutické, továrny aj. se především starají o zisk a až poté o to, jaký vliv na životní prostředí mají. Dnes naštěstí mají svou roli i média, ale jedinec opět proti ziskuchtivým magnátům nemá šanci. Horší je, že tak, jak se ve snímku chová Petr se dnes chovají nejen lokální starostové a zastupitelstva, ale i celé vlády. Lze snad i pochopit obyvatelstvo, že se bojí o práci, o výdělek. Nelze ale souznít se starostou, který lékaře vydírá novou daní. Boj Tomáše Stockama je asi zbytečný, zvláště, když jej nenávidí celé město. O to více je obdivuhodný jeho postoj. Film je natočen evidentně v levnější variantě, ale o exteriéry a výpravu tu nešlo. Steva McQueena jsem skoro nepoznal, ale jinak to byl dobrý herec, takže výkon skvělý, stejně jako ostatní. Líbily se mi kostýmy. ()

Aniki

Co na to říct? Film mne defacto zklamal. Ač McQueena miluji, tahle záležitost, ve které je herec prakticky k nepoznání, mi zůstala až do včerejška utajena. Bohužel jsem evidentně o nic nepřišel, nosné myšlenky jsou a musely být archaické již v době natáčení a herci, kulisy, tvůrčí postupy režiséra potažmo kameramana, to vše je tu opravdu špatně. Dál se k snímku vyjadřovat, ani mu už jakkoliv nakládat nebudu, naopak...vyzdvihnu něco, co se mi líbilo moc - český dabing, zde v nejlepší formě, bravo! ()

MrKrahujec

...aneb sovětský způsob vládnutí v kostce. Ano, právě ten, který je dnes soudruhem Putinem (ale i Andrejem Babišem, nebo Donaldem Trumpem) tak vehementně až zuřivě tahán z hrobu. Kontrolní otázka pro diváky tohoto filmu: Považujete se za příslušníka většiny? ()

PTuranyi

Silná spoločenská dráma o boji za pravdu proti dezinformáciám a krehkosti demokracie, čo je aktuálne aj v dnešnej dobe nie len v roku 1978, keď vznikol film či 100 rokov predtým, v dobe vzniku divadelnej hry podľa ktorej je film natočený. To všetko na ploche malého mesta, v ktorom vznikne spor kvôli vode v miestnych kúpeľoch. Doktor Thomas totiž zistí, že voda je kontaminovaná a je nutná výstavba nového vodovodu. To však ohrozuje rozkvet mesta, čo je tŕňom v oku starostovi, ktorý svojím postojom postaví všetkých obyvateľov proti doktorovi. A hlavný hrdina to povie otvorene, väčšina nemá vždy pravdu. Nedeje sa žiadna veľká produkcia a všetko leží na pleciach hercov, ktorí svoje úlohy hrajú perfektne. Hlavne Steve McQueen, v hlavnej úlohe, ktorého by ste v maske nepoznali, nesie spolu s Charlesom Durningom v roli starostu najväčšiu ťarchu. ()

gizi

Pěkná lekce, jak funguje manipulace, jak vítězí vychytralost a podlost díky chytrým řečem. Platné bylo, je a bude. Většina nemá vždy pravdu! 80%. ()

Cesty timem

McQueena bych nepoznal. Herecky výborné, ale velmi zdlouhavé vzhledem k tomu, co se uděje. Záleží asi také kolik máte času a na náladě. Zatím mi to stačilo asi jen jednou. Takže za 3*. ()