Ze stejnojmenné divadelní hry nejslavnějšího norského dramatika Henrika Ibsena vychází filmová adaptace z roku 1978 s hvězdným Stevem McQueenem v hlavní úloze. Ten zde hraje doktora Stockmanna, ctihodného postaršího muže, který se vydává ve jménu morálky a osobní cti do boje proti všem sousedům, mezi nimiž až doposud žil. Právě zdejší obyvatelé by totiž chtěli na území tichého lesního města po objevení horkých minerálních pramenů vybudovat nový zdroj peněz do erární pokladny – přírodní lázně pro turisty. Jenže Stockmann jako první zjistí, že místní příroda není zdaleka tak nezkažená, jak se radní tváří. Tamější továrna na kůže totiž ohrožuje celé své okolí vypouštěním velmi nebezpečných chemikálií. Jenže zatímco pro Stockmanna je to jasný důvod k pozastavení celého projektu a vyčištění oblasti, mnozí jeho sousedé mají jiný názor. Vidina snadno nabytých financí je až příliš lákavá a navíc se nejeden ješita obává poškození dobrého jména města, kdyby celá aféra vyplula na povrch. Veřejné mínění se záhy obrací proti Stockmannovi a stává se z něho nepřítel lidu číslo jedna. (oficiálny text distribútora)

Dale

Ďalší príklad toho, aké ľahké je zmanipulovať stádo, ktoré oveľa skôr uverí populistickým klamstvám než pravde a že ten, kto má pravdu, nemôže ustúpiť, aj keď je v menšine, ale za pravdu bojovať. Výborný príbeh z konca 19. storočia, ktorý je aktuálny aj dnes a skvelý, aj keď trochu umiernený Steve McQueen. ()

cheyene

Úvodní hodinka mi nepřišla příliš záživná, radost tak dělal pouze Steve McQueen, jeho zdejší vizáž by se skvěle hodila do role nějakého rockera ze 60. let. Závěrečná 3/4 hodina však měla sílu, dokázala zaujmout nejen dějově, ale také řadou hlubokých myšlenek na účet společnosti lidí, resp. hmoty ve tvaru lidí, protože aby se mohla nazývat lidmi, musela by se tak také chovat. ()

Aky

Výtečný Steve McQueen, ale hlavně je to učebnice staré známé skutečnosti, že většina nemusí mít vždycky pravdu, ba že ji většinou ani nemívá, protože většina je zpravdila schopná pochopit jen jednoduché pravdy, a na složité velmi často nestačí. Jestliže to napsal Ibsen v předminulém století a dodnes jsme s tím nepohnuli, vypadá to už jako pravidlo. ()

Chrustyn

K nepoznání namaskovaný Steve McQueen, jako bojovník, který si zprotiví prakticky všechny své sousedy, jen aby zabránil vybudování lázní, které by z jeho městečka vytvořili turistickou oblast. Zajímavé ale ukrutně pomalé. ()

Flego

Ibsenova divadelná hra umne pretavená do filmovej podoby. K nepoznaniu upravený Steve McQueen sa ku sklonku kariéry dočkal skvelej postavy, ktorú okorenil vynikajúcim výkonom. Film bežal v našich kinách v roku 1981. ()

anderson

ČESKOSLOVENSKÁ KINOPREMIÉRA: ÚPF = X./ 1981, réžia českého znenia (ÚPF Praha 1981) = K. M. WALLÓ - McQueena dabuje Martin Růžek. (29.7.2009) ()

fragre

No, je poznat, že je to původně divadlo, ale přesto je to film působivý a Steve McQueen přesvědčivý. Maně mi napadlo, jak při výkupech pozemků v Nošovicích bylo některým zdráhavějším majitelům pozemků vyhrožováno, že kazí tak pěkný kšeft. Nic se nezměnilo. Předpokládám, že i v původní hře je konec ponechán takto otevřený, aby působil na diváka jako apel... ()

Chrysopras

Pro pravdu se každý zlobí. Z dnešního pohledu, řekl bych, lehce naivistické pojetí látky ze starých časů. Ale příjemné svými hereckými výkony i svým poselstvím. Steve McQueen vskutku k nepoznání :-) Až z titulků jsem se dozvěděl, že jde o Ibsenovu hru. Zpětně je třeba přiznat, že film je podán hodně "divadelně", ovšem u dobré látky to není na škodu. A potěšil i dabing starých bardů ( Růžek, Voska, Moravec, Hrušínský ), který už člověk moc často neslyší. ()

laik_60

meštiacka samoľúbosť. Byrokratizmus. Keď si tak predstavím niektoré naše politicke scény, nechce sa mi veriť, že to Ibsen napísal pred 130 rokmi. nejsilnější člověk na světě je ten, co stojí nejvíc sám ()

mortak

Pietní převod Ibsenovy divadelní hry na plátno (v úpravě od Arthura Millera pro americká divadla). Ibsenovy hry mám velice rád, a i tady byla zachována síla jeho textu, ale pokud mám hodnotit film, tak musím dát jen tři hvězdy. Schaefer zůstal u statického snímání divadelních dialogů v trochu realističtějších kulisách a opravdu jde spíše o záznam divadla než o film. McQueen zdůrazňuje (ať už vědomě, či nevědomě) idealistickou stránku charakteru Dr. Stockmanna, a nějak si neví moc rady s tou temnější stránkou (nebo ji nechce vidět) - touhou po slávě a uznání. Na divadle má Ibsen živou sílu, tento film však trochu připomíná archivní víno - konzumujeme ho hlavně kvůli jeho hodnotě, nikoliv kvůli chuti. ()

majo25

Ibsenova divadelná dráma adaptovaná do schopného filmu s dobrým obsadením, aj keď na riadne zamaskovaného McQueena som si musel chvíľu zvyknúť. Zápletka je veľmi jednoduchá, ale vzhľadom na to, kedy bola napísaná, je nadčasová. Napriek realistickej až pochmúrnej atmosfére sa do filmu prepašovalo aj pár vtipných momentov, ktoré len vystihujú realičnosť. Záver bol sic naivný, čakal som od neho niečo viac, ale na celkovom dobrom dojme sa výraznejšie nepodpísal. ()

andrii

Za čistý proud v ovzduší chorém. Statečně se přít s rasou rasů. Stavět se proti stavům. Z rukou vyrážet zbraně panskému katu. Soky kosit mečem činů, slov. Smečí, z pítka kvílející vlčí smečky, moc, když člověk člověku morem, čepuje sirný to pramen. Hadí, jedovaté řeči chrlí se hrdlem, kolem. ()

Akumulátor

Důkaz toho, jak lidé dokážou být hloupí a plní nenávisti, když jednají jako stádo. V takovém případě je pak nezajímají ani fakta a ani pravda. Film vybízí k zamyšlení, zda se občas nechováme i v dnešní společnosti, jestli se také nenecháme strhnout davem. Trochu mě tady chyběl závěr, ve kterém bychom se dozvěděli, jestli se nakonec doktoru Stockmannovi podařilo sousedy přesvědčit o své pravdě. ()

JohnSmith

Příběh o lidské zbabělosti, pokrytectví a touze po mamonu, který odráží dnešní svět. Steve McQueen v pro něj netypické roli podává jeden ze svých nejlepších výkonů. ()

Han22

Steve McQueen po Skleněném pekle na 4 roky zmizel a vrátil dost nečekaně. Polohistorické, divadelní drama z Norska konce 19. století bych od něj nečekal, ale k nepoznání zarostlý McQueen to zvládl s naprostou grácií, stejně jako jeho soupeř Durning. Jeho lékař objeví riziko pro městečko (otrávenou vodu v lázních) a starosta to nechce slyšet, protože by to zkazilo kšefty. Za hrdinou stojí zpočátku lidi i novináři, ale starosta proti němu obrátí jak noviny, tak veřejné mínění a udělá z něj nepřítele číslo 1. Je to pomalé, divadelní a trošku nudné, ale ty myšlenky fungují - pokrokový intelektuál se nemůže měřit s všehoschopnými politiky, prodejnými novináři a tupým davem. Pravda je označena za dezinformaci a ukřičena, pokud je ji vůbec dovoleno vyslovit. Ne, nemám pocit, že by se svět od té doby moc změnil. Za ty herce a myšlenky si to 4* zaslouží. ()

aLPaC

Film mimo jiné o tom, jak se lidé nechají snadno strhnout davem a nechovají se racionálně (kolikrát už jsme se o tom v historii přesvědčili). Stačí se podívat na scénu městské schůze. Musím říct, že do 60 minuty mě to moc nebavilo. Steva bych nepoznal ani za mák. ()

Mikino00

Lidská hloupost je nekonečná a lidé kteří proti ní bojují většinou skončí špatně, jsou ale vyjímky jako Steve McQueen, lidé kteří půjdou hlavu proti zdi a budou věřit, že tu zeď zbourají. Jeho skvělý výkon, kvalitní předloha a otevřený konec, utváří opravdu zajímavou podívanou. ()