Jerusalema

• Južná Afrika Gangster's Paradise: Jerusalema (viac)
všetky plagáty

Nový snímek uznávaného jihoafrického režiséra Ralpha Zimana se ve šlépějích šokujícího Města bohů vydává do ulic nejlidnatějšího města v zemi, Johanesburku, kterému vládne pouliční násilí, kriminalita a gangy chudáků, kteří už dávno ztratili ambice chovat se lidsky. A patří mezi ně i Lucky Kunene, téměř negramotný mladík pracující na benzinové pumpě, jehož životním snem je vlastnit sérii nablýskaných bavoráků, dům s výhledem na moře a mít za manželku chytrou a vzdělanou ženu. Jenže cesta k naplnění těchto představ vede pouze skrze peníze. A když padne poslední možnost, jak se dostat do školy, rozhodně se Kunene uspět jinak. Proto začne se svým nejlepším kamarádem Zakesem krást auta. Za Datsun si pořídí nový oblek, za zcizenou Toyotu novou lednici, za Mazdu velkou hi-fi soupravu a než se oba nadějí, trčí Kunene a Zakes až po krk v organizovaném zločinu. A navíc se vinou marxismem zaslepeného Nazaretha připletou i k ozbrojené loupeži. Pak už je pozdě chtít utéct a skrýt se jinde. Komu se jednou dostane snadno nabytý luxus do krve, nikdy se touhy krást již nezbaví. A proto i v Hillbrow, kam oba muži odejdou, je jim v patách stále jen překračování zákona a podvádění. Nakonec si vyšlápnou i na místního narkobarona. Ulice se začínají měnit na válečnou zónu. (oficiálny text distribútora)

radekgfx

Pokud jste v rámci brouzdání různými žebříčky nejlepších filmů narazili na Město bohů, tak se nezastavujte, brouzdejte dále a nechte své filmové oko spočinout raději na tomto snímku. Jerusalema je žánrový mix Amerického gangstera a Milionáře z chatrče a jako takový referuje a vzestupech a pádech ambiciózního mladíka Lucky Kuneneho ze Soweta. Přestože se nejedná o dokument, z největší pravděpodobností jej tak budete (nejspíše kvůli geografické odlišnosti a neznalosti poměrů, ze kterých film vychází) alespoň z části brát. A jelikož se z druhé strany pohledu právě nejedná o dokument, prominete mu i pár občas nelogických souvislostí a žánrových klišé. Přestože je většina filmu vyprávěna v retrospektivě, která mně osobně moc nevyhovuje, v tomto případě to snímku paradoxně nijak neubližuje a rozhodně tím není podkopána složka napětí. Autentický, naturální, napínavý a poněkud přehlížený film, který si zaslouží uznání nejenom díky JAR produkci. ()

Pawlisman

Černošká gangsterka, jooo. Něco mezi Město bohů a třebas Kmotr. Vše silně autentické až strhující. Myslím, že lze těžko co vytknout. 9/10 ()

percival

jaka gangsterka? dyt je to o sikovnym selfmademanovi, co se vypracuje ve vybirani najemneho a zlepsovani zivotni urovne ve svoji ctvrti... :o))) peknej a optimistickej filmecek z JAR... hh ()

jorgus

zejmena prvni polovina filmu byla takrka dokonala, gangstarske pojeti druhe poloviny rovnez nevadilo, ale skutecny pribeh trochu odcizilo..ale suma sumarum mozna i rovnoceny souper pro hochy z Brazilie..:) ()

bangee

Buď silnější tři hvězdy, nebo slabší čtyři... Přikláním se pro slabší čtyrku kvůli původu snímku a kvůli atmosféře JAR. Film mě teda velmi silně evokuje Město bohů, způsobem kamery, způsobem vyprávění a centrálním hlavním hrdinou, který se z nejnižší sociílní vrstvy dokáže dostat nahoru a zase rychle dolu. Nicméně i když snímek postupně graduje, nedograduje. Tempo se ztrácí v průběhu poloviny. Samotný snímek sem tam evokuje dokumentaristickou tvorbu, která je nicméně podle mě zcela umělě vytvořená. A to, že je to příběh podle pravdy, bych bral s nadhledem. Nicméně musím vyzdvihnou neobyčejně chytlavou a atmosférickou hudbu, která do filmu vyloženě patří. Jsem zvědav, kam se ubere tvorba pana Zimana, jako režisér má talent, teď jenom, aby ho měl za co prodat... ()

Pesosek

Podle referencí jsem očekával jihoafrickou verzi Města bohů. Tato podobnost je pouze v podobném tématu, avšak oba snímky jsou dost odlišné. Konkrétně nám Jerusalema krásně mapuje situaci a vývoj, kterým se ubírá JAR od svržení apartheidu. Nekontrolovaný nárůst kriminality atd. ()

Blaogranas

Žádný dechberoucí originální příběh z hlavy některého scénáristy, ale příběh, který psal sám život. A tento příběh je zde ukázán díky prvotřídní mistrovské filmařině. Obsah zajímavý, forma dokonalá. ()

junxi91

Tento film se vydává ve stopách Města bohů? Nemyslím si, oproti tomu drasťáku to je jen takový slabý čajíček, protože tam nehoří lidé a nesekají se končetiny. Hlavní postavou tohoto snímku je Lucky Kunene, jihoafrický černoch, který se rozhodne žít si svůj johannesburský sen. Hned na začátku je zkrvavený Kunene, ležící na posteli, zatčen a odveden k policejnímu výslechu. A tak začne vyprávět svůj životní příběh mezi lety 1994-2007. Kunene vyrůstal se svým nejlepším kamarádem Zakesem, ale v tomto chudém černošském městě nemá šanci získat vzdělání. Setká se s protřelým zločincem Nazarethem, vypatlaným komoušem, kterého učili střílet z AK-47 v Moskvě. Nazareth se s Kunenem a Zakesem pustí do ozbrojených loupeží aut, a celkem jim to nese. Jednoho dne se rozhodnou vykrást obchod s elektronikou, ale na místo dorazí policie a je z toho brutální přestřelka. Nazareth je ve vězení a Kunene se Zakem utečou do Johannesburgu. Zde si Kunene vybuduje taxikářskou živnost ve čtvrti Hillbrow, ale to se konkurenci nelíbí a Kunene je unesen. Pak se rozhodne založit „Hillbrowský lidový bytový fond“, který zabírá zchátralé bytové domy, čistí je od feťáků a neplatičů, sníží obyvatelům nájem na polovinu a agresivně vyjednává s majiteli domů. Stane se z něj takový Robin Hood, nebo spíše „The Hoodlum of Hillbrow“. Jeho aktivity jsou trnem v oku detektiva Blakkie Swarta, který po něm tvrdě jde. Kunene se díky jednomu bílému feťákovi dostane k její krásné bílé sestře Leah Frienlander a dá to s ní dohromady. Do života mu však vstoupí také drogový dealer z Nigérie jménem Tony Ngu. Tony se pokouší být s Kunenem kamarád, ale ten nechce, aby mu v jeho zkonfiskovaných domech prodával drogy. Nazareth se dá dohromady s Nguem a tak je o problémy postaráno. Lucky Kunene chce vydělávat prachy, žít si v bohaté čtvrti se svou běloškou, ale detektiv jej při každé příležitosti vyfackuje a čeká na to, až jej bude moci konečně zatknout a obvinit. Kunene není rozhodně typický záporák, je to prostě člověk, který byl zformován prostředím a šel si za svým, protože v neutěšeném prostředí Johannesburgu, kde žijí chudí černoši ve slumech a bohatí běloši v maximálně střežených palácích, se dá zbohatnout jedině pomocí zločinu. Přesto se však snažil nezpůsobovat zbytečné krveprolití, když tedy pominu násilné vystěhovávání a vyvlastňování domů. Já jsem mu po většinu filmu fandil, protože všichni okolo něj byli mnohem větší zmrdi. Ve filmu je spousta akce, střílí se prakticky pořád, ale není to typický krvák, který by se vyžíval v násilí. Prostě ráj gangsterů. ()

CliffLee

Brilantní Jihoafrická gangsterka, kde snad nejvíc ze všeho zaujme skvělý, promyšlený, drsný příběh jednoho kluka, který se díky svým chudým poměrům dal na zločineckou dráhu a o několik let déle se díky svému charisma a intelegtu dostal až navrchol, ono mu okolnosti v drsné čtvrti Hillbow nenabízeli ani nic jiného, kromě smrti. Film, kromě hlavního představitele a parádního scénáře (který prý napsal sám život) těží hlavně z toho jak režisér celý příběh vypráví, to je opravdu dokonalé. Jerusalema společně s Americkým Gangsterem a i Městem Bohů (což je opravdu dobré přirovnání, které zde už jiný použili) patří k nejlepším novodobím krimi snímkům, které jsou. Jsem moc rád, že jsem na Jerusalemu narazil a taky je vidět, že v JAR se v poslední době objevuje dost talentů hodně přínosných pro světovou filmografii, takže jen tak dál... 9/10 ()

Šňůra

Tak tohle byl nářez, na který pěkně dlouho nezapomenu a další důkaz toho, že čas od času se objeví vynikající snímek i z takových zemích, odkud to obvykle moc nečekáme. Tohle je však velmi drsně syrová lahůdka, která stojí za to a s Městem bohů má opravdu dost společného. ()

flu

...wasn't it PW Botha who said "Adapt or die"? Příběh je klasická rise´n´fall story, což berte spíše jako kompliment, tenhle druh filmů já rád. Hvězdička navíc za Jo´burg a za to, že si ten film Ziman doslova vydupal ze země a realizoval jej se směšným rozpočtem. ()

blacktomas

Velmi dobře natočený strhující příběh z Jižní Afriky. Stačí málo ochutnat peněz a aspoň na chvíli se cítit jako pořádnej chlapák a už se brouzdáte po tenkém ledě zločinu. Lucky však není žádnej hlupák, spíš naopak. Přes pubertální krádeže aut v sobě objeví vůdcovský talent a přes noc je z něj předák a mesiáš chudých zároveň. Vyniká především v podvodech a kličkuje v právních skulinách. Samozřejmě se to mnoha lidem nelíbí a navíc má ve svých řadách magora jménem Nazareth, který pod vlivem drog nejde pro kulku daleko. Tyhle a jiné problémy zapříčiní, že smyčka se kolem Luckyho nemilosrdně stahuje, ale nebyl by to Lucky, aby se tak lehce vzdal. Pro mě určitě jedno z nejpříjemnějších překvapení za poslední dobu. ()

driftm

Tenhle film překypující brutalitou se kterou se setkáváme všude je tak reálná až to bere dech,že zrovna teď pomyslíte,že někoho zabíjejí kvůly penězům,drogám,apod....je to až zarážející jak nás ten film dokáže pořádňě vtáhnout do reality války ať je jakákoliv, jestli mezi národy nebo gangy je to pořád stejný lidi se vraždí jen tak bez ohledu na to jaké to má následky! ()