Zločin a la Neapol

• Česko Zločin à la Neapol (viac)

Pouliční hráč na mandolínu Raffaele Capece má spatit dluh jako důsledek hráčské vášně svého otce. Hraje tedy serenády pod okny, avšak jednoho dne objeví mrtvolu. Aby se nezapletl se zákonem, podnikne pátrání na vlastní pěst. (oficiálny text distribútora)

farmnf

Atmosféra Neapole krásně podaná, komedie řádně přihlouplá a obsazení Marcella jako idiota nešťastné. 3 hvězdy za krásu Ornelly a to je tak všecho. ()

bubun

Trochu vyčpělá komedie s krimizápletkou, jejíž rozuzlení je bohužel strašně brzy jasné, protože zpracování je (vzhledem ke stáří snímku pochopitelně) prostě naivní. Film je to celkem příjemný, úsměvný, dobře obsazený, a kupodivu místy i lehce napínavý, ale přece jen ho čas dost semlel. Hudební doprovod hrozný (ústřední melodie - vlezlá a neoriginální + ta příšerná "foukačka") - škoda. ()

TO

Slušně promakaný propletenec, v němž se chlápek nechtíc přifaří ke zločinu, následuje sled mnoha peripetií a závěr, v němž se celý rébus jakštakš srozumitelně rozplétá. Komplikovanou zápletku vyvažuje jemný humor a kvalitní herecký ansábl. ()

Svata

Byla to docela zábavná komedie. Marčélo úplně úžasnej. 3 hvězdy dávám hlavně za Ornelu, která se ukázala od pasu dolu rouše Evině. ()

xaver

Snímek tak trochu již pro pamětníky. Marcello Mastroianni ve své nejlepší formě a k tomu nádherná Ornella Muti. Akorát ten hodně drsný příběh k tomu moc nesedí. Ale jinak je to celkem uvěřitelý příběh z nedávné doby, která je snad dnes ještě horší. ()

F.W.Colqhoun

"Kulháte - to po obrně?" / "Ne, včera jsem hrál tenis. A proč kulháte Vy? Taky tenis?" / "Ne. Obrna." Mám zvláštní vztah k italským filmům natáčeným v zimě. Domorodci to určitě vnímají jinak, ale pro diváka, pro něhož Itálie představuje Bibione zalité průdkým letním sluncem a obrázky z katalogů CK, je ve výjevu italské krajiny se stromy bez listí a Makarónů zavinutých do šál a kabátů, cosi těžce melancholického. Zločin a la Neapol je zástupcem klasické italské komedie, snad i pro tu atmošku celkem vkusné, přestože se Corbucci nezdržel obligátně přezvučených fackovacích scén a rozbíjení předmětů o lepky hromotluků. Určitou pojistkou jsou Mastroianni a Piccoli, podávající v limitech nastavených scénářem standardní (= víc než dostačující) výkony. Výkrok scénáře směrem k Hitchcockovi, který na nás opakovaně zírá z billboardu pro případ, že bychom byli v neděli odpoledne při 378. repríze nedůvtipnými, se pochopitelně příliš nezdařil, ale protože nejde o krok polovičatý (není takřka žádný a omezuje se na okolnostmi zkoušenou postavu nevědoucího hlavního hrdiny) a nabízí lecco jiného (ne úplně blbá legranda, detektivní zápletka a nepřioděná Ornella Muti), ani to nemrzí. Doslova iritující je ovšem hudba resp. hlavní, vokodérem zkreslený motiv, jenž kurví atmosféru pokaždé, když zazní. Paradoxní, že film se dvěma hlavními postavami ze světa hudby (Mastroanni - hráč na mandolínu, Piccoli - dirigent), a který se točí okolo hudebního motivu, který "zabíjí", ztrácí body právě na soundtracku. Film právě pro jistou naivitu a neskutečnost vybízí k opakovaným odpočinkovým zhlédnutím; já podléhám. Kdy už v ČR konečně vyjdou Amici miei? Asi bych měl provětrat místní videotéky... 3.5* ()

kolemjdouc

nehodnotím filmjako celek ale výkon Mastroianniho který příběh táhl.U něj klasika.ve všech filmech kde učinkoval byl vždy o několik tříd výkonu výš než ostatní ()

mArcElkrIz

Na tento snímek jsem narazil zcela náhodou a byl jsem velmi mile překvapen. Dokonalé kloubení humoru, napětí a špetky mystična. Corbucci využil cenné italské devizi, totiž žánru giallo (několika jeho znaků - gore scénám se vyhnul způsoby vražd nevyžadujícími barvu krve) elegantního Mastroianniho nechal pro tentokrát zcela záměrně v roli staromládeneckého učitele a milovníka hudby, jehož postava v kombinaci s půvabem Ornelly Muti působí karikaturně outsidersky. V každém případě sledujeme společně s touto dvojicí stopy vedoucí k rozpletení několika víceméně záhadných vražd a jejich pozadí. Zkrátka, komedie, u které se vyplatí i sem tam si něco zadedukovat ;-) ()

Snake.Charmer

Kriminální komedie, s přespříliš zmatenou zápletkou a humorem který mě místy míjel, ale místy zase rozesmál. Film naštěstí zachraňuje několik parádně úchylných postaviček, krásná Ornella Muti a Mastroianni, který prostě umí hrát. Snímek má na svojí dobu slušné technické zpracování, hudba k filmu dobře pasuje a atmosféru to taky má. Na jedno zhlédnutí příjemné. 65% ()

Joski

Mastroianni v úlohe naivného hráča na mandolínu, ktorý sa nechtiac zapletie do zločinu spáchaného počas druhej svetovej vojny predviedol štandardne tragikomickú polohu. Zdanlivo zamotaný príbeh, jemnou erotikou podfarbila klasicky nevýrazná Ornela Muti. Najlepší Marcellov protihráč je určite Michel Piccoli v postave dirigenta. Skôr čudesný krimi žáner ako komédiu môžem odporučiť jedine fanklubu Mastroianniho. Inak tesne nadpriemer 60% ()

Jonatána

Výborný Marcello Mastroianni, krásná Ornella Mutti, elegantní Michel Piccoli. K tomu zajímavá zápletka, vtip, tatínek na zabití a nečekaný konec. Prostě za čtyři. ()

Rodin

Tak tohle byla za mých studijních let až kultovní záležitost mezi mými spolužáky. Padesát milionů švýcarských franků - co dodat. Kouzelné. ()