Kedysi bol Billy Beane (Brad Pitt) jednou z najsľubnejších nádejí svetového bejzbalu, no jeho kariéra sa, žiaľ, skončila skôr, než sa vôbec stihla poriadne začať... Na začiatku sezóny v roku 2002 sa Billy ocitá v naozaj nezávideniahodnej situácii, keď jeho katastrofálne financovaný tím Oakland Athletics príde o najlepších hráčov (znovu), ktorí sa nechajú zlákať veľkými tímami (a s tým súvisiacimi nemalými platmi) a on je tak zrazu nútený dať svoj tím znovu do poriadku a odštartovať sezónu s tretinou pôvodného rozpočtu. V túžbe po víťazstve sa Billy rozhodne ísť proti klasickým zvyklostiam, ktoré v bejzbale platia. Spolu s inteligentným ekonómom Petrom Brandom (Jonah Hill) sa skrátka namiesto sedliackeho rozumu, ktorým sa v bejzbalovom svete riadia všetci ostatní, rozhodnú trochu zaexperimentovať a oprieť sa o počítačovú štatistickú analýzu, ktorú bejzbalová administratíva dlhodobo ignoruje. Dospejú k neuveriteľným záverom a začnú najímať hráčov, ktorých zvyšok bejzbalového sveta považuje za príliš starých, príliš chorých alebo príliš problematických, no ktorí sú zároveň všetci veľmi nedocenení. Netrvá dlho a Billyho a Petrove nové metódy a pozoruhodná zostava outsiderov sa stane povestným tŕňom v oku nielen starej gardy trénerov a manažérov, ale i ostatných tímov, médií, fanúšikov i hlavného manažéra ich vlastného tímu Arta Howea (Philip Seymour Hoffman), ktorý s nimi tvrdohlavo odmieta spolupracovať. Napriek tomu však ich experiment nielenže navždy zmení spôsob, akým sa bejzbal hrá, ale zároveň Billymu otvorí nové možnosti – a to nielen čo sa týka športového sveta... (oficiálny text distribútora)

Marrty3

První film, který jsem viděl o baseballu a musím se přiznat, že mě příjemně potěšil. Bennett Miller vytvořil životopisný snímek o experimentu hlavního manažera Oakland A´s. Experiment je takový,že manažer se na baseball dívá ze statistické a administrativní stránky s pomocí svého nového asistenta . Jelikož má třetinový rozpočet je nucen snížit své nároky skoro na minimum. I přesto dokáže s podřadným týmem baseballistů to co předním nikdo za dobu 103 let nedokázal. Brad Pitt už je starší, ale stále má svoji hereckou formu "pod palcem". Film mě mile potěšil a dokumentární záběry dodali tu životopisnou hloubku. Rozhodoval jsem se mezi 3* a 4* a dávám 4*, protože Brad to zahrál skvěle a režijně to bylo zvládnuté opravdu fantasticky. ()

Itar

Řemeslně dobře zvládnutá rutinní sportovní záležitost. Nic víc, nic míň. Brad Pitt i Jonah Hill si svoje nominace zaslouží, ale to je taky tak všechno, jinak jde o nevýrazný, místy zbytečně příliš popisný snímek. ()

Ještěřák

SKAUTI JSOU NA NIC. NÁM STAČÍ KABELOVÁ TELEVIZE. Aby nedošlo k omylu, nejedná se o citaci Brada Pitta alias Billyho Beaneho. Toto vypustil z huby na špacýr Phil Esposito, když Tampa Bay r. 1992 udělala tu politováníhodnou věc, že si jej zvolila za svého prvního GM. V ten "rok s kabelovkou" vyhrála asi tak sedm zápasů, a pokud se dá věřit zlým jazykům, nemálo "vets" si tenkrát na slunné Floridě udělalo slušné pivaso. Aspoň je trochu po způsobu jamajského bobu - nebo rovníkoguinejského olympijského plavce, který byl možná sympaťák, ale bohužel neuměl plavat - na co vzpomínat, ňi? _____ Sportovně si přes hermeticky uzavřený zájem o fotbal & hokej & formulky nevidím na špičku nosu, takže budu pro srovnání Manybólu s realitou chodit tak trochu nemístně do vedlejšího chlíva. Brad Pitt na každý pád dorostl do tak výbornýho herce, že jsem ochoten za ním nohsledit do jakéhokoli prostředí, žánru i časoprostoru. _____ Totální fotbal. Balon, který bude brankáře doslova pálit v rukou a zvýší počet gólů o 300%. Past ve středním pásmu. Svítící puky. Turbodmychadlo, F-kanál a dvojitý difuzor. Čas od času prostě někdo zvolá FUCK THAT CRAP! a udělá v lize (paddocku) opravdový předěl - a nebo taky ne. Kolikrát jste na hokeji viděli svítící puky? _____ Takhle nějak zřejmě trejdoval Mike Milbury (alias Šílený Majk) po čas své "zlaté éry" jako GM NY Islanders. Proslýchá se, že by vyměnil i vlastní matku, kdyby měla lepší statistiky. DÁME VÁM HO ZADARMO - JENOM NÁM BUDETE MUSET TŘI ROKY DOPLŇOVAT AUTOMATY SODOU - výměny (nezřídka opilých) fotbalistů TJ Sokol Sedliště "za pytel semen travní směsi", "za vlečku hnojiva", nebo "za motor do autobusu" hadra. ()

Frecklie

Ukamenujte mě, ale já se nudila. Tak moc dlouhý film, kde se v podstatě nic moc nestane. Brad Pitt vymyslí, že do baseballu (kterej mě v podstatě vůbec nebere) zapojí matiku a pak je teda úspěšnej, dobře no...a dál? Nebavilo mě dvě hodiny sledovat, jak se Pitt hádá koho kam prodá a kde koho koupí a přitom plive do kelímku. Asi jsem nepochopila co jsem měla, ale Oscary bych letos strašně ráda viděla jinde. ()

Sasanka20

Od Moneyballu jsem toho čekal opravdu hodně a nejspíš proto jsem byl po zhlédnutí tohoto snímku dost zklamaný. Jediné, co se mi na nudném a nezáživném filmu, kterým se Moneyball může nazývat, opravdu líbilo, byla úplně poslední scéna, kdy si Brad Pitt v autě pustí tu dojemnou píseň, kterou pro něj složila jeho dcera. Řekl bych, že tahle scéna změnila moje mínění o tomto filmu. A to k lepšímu! Při té písničce se mi chtělo brečet společně s Bradem Pittem a nebylo to ptoto, že bych brečel štěstím, že film končí! Zrovna v tu chvíli jsem chtěl, aby ještě pokračoval.... Kvůli této scéně jsem dokonce chvíli přemýšlel o čtyřhvězdičkovém hodnocení, nakonec jsem si ale řekl, že jedna scéna nedělá celý film, takže jsem zůstal u těch tří. ()

iampatrik

85% Bál jsem se a filmu vyhýbal - více jak dvouhodinové sportovní mluvení o baseballu? Jsem rád, že jsem se zmýlil. Díky chytrému scénáři, skvělým hereckým výkonům, podmanivé hudbě jsem hltal každou minutu filmu a to mě baseball nikdy nezajímal... Určitě jedno z těch nejlepších sportovních dramat (pravdivých), které byly natočeny. ()

Hanes88

Opravdu milé překvapení. Velice pěkný příběh o Billym Beanovi, který byl navíc podle skutečné události. Velice dobře bylo i propojeno s historií. Nakonec i zajímavý závěr. 85%. ()

DannyBoy80

Hodně zajímavý film o mém oblíbeném baseballovém teamu Oakland Athletics. V té době jsem baseball hodně sledoval a sposta jmen mi byla známá, ale spíše jen podle jmen. Jaké bylo pozadí mi nebylo známé vůbec. Dobře zahráno a pěkný pohled do zákulisí. Někdo by mohl natočit film o hokeji u nás třeba. A džel bych opět mého oblíbeného teamu a to Vítkovice :) Škoda, že nebylo vysloveno více jmen, které opravdu v té době tým táhly např. rakety na kopci Bary Zito a Mulder. ()

J*A*M*A*L

Čekal jsem že film bude o baseballu.Ono to vlastně o baseballu je, ale je to spíše o týmu který je na tom finančně dost zle.A taková baseballová legenda která kdysi za tento tým zářila řiká: jsme horší než hromada hoven.A on se je z těch hoven snaží dostat zpět.Když jsem byl připraven shlédnout film těšil jsem se že uvidím konečně baseball.Poté jsem byl tedy trochu zklamaný, ale film se mi i přesto líbil.Skutečné příběhy vždy chytí za srdce a tento příběh také dost za srdce chytí.95% ()

Darth Maul

Za hromadou analýz a štósmi štatistík Moneyballu sa skrýva čosi neobyčajne silné. Je to inšpiratívny príbeh Billyho Beanea, húževnatého človeka, ktorý bol v roku 2002 tak trochu priekopníkom a nadchol sa pre dobrú vec. Billy si uvedomil, aké dôležité je nezradiť skutočne hodnoty a veriť svojim snom, hoci ostatným sa môžu zdať šialené. Moneyball je veľkou oslavou ľudského odhodlania, tvrdej a poctivej práce. Pretože, ak niečo človek robí s láskou a absolútnou oddanosťou, takmer nič mu nie je nemožné. Ak by to nebola pravda, ako inak by sa dalo vysvetliť to, že Jeremy Brown, nikým nechcený hráč trpiaci nadváhou, ktorý nikdy nedobehol ani na prvú métu, dokáže odpáliť homerun? Prepáčte, trošku som sa nechal uniesť. Je ťažké nebyť pri baseballe romantický... ()

Honzeek95

Bylo to takové... Suché. Lepší slovo pro to asi nenajdu. Emoční koktejl se zde namíchat rozhodně nepodařilo. Jeden z typu filmů, které na mě vůbec nezapůsobily a neutkvěla mi z nich v hlavě ani jedna scénka. Ale uznávám, že na fanoušky baseballu to muselo působit úplně jinak. Za mě 3. ()

Mikino00

I přes můj značný odpor k baseballu byl film koukatelný, jako každý sportovní film, také s většinou chyb svých kolegů - hlavní hrdinové jsou naprosto neomylní a sportem samotným se to vlastně nezabývá, většina se odehraje v kanceláři. ()

aLPaC

Naprosto skvělé drama z prostředí baseballu (je docela zajímavé, že zdejším předním uživatelům tento sport nic neříká, asi to nejsou sportovní tipy). Vynikající výkon Brada Pitta, řekl bych v jeho kariéře doposud nejlepší. Jeho postava byla přesně taková, jaký by správný sportovní manažer měl být. Výborný byl i ten tlusťoch a celá jeho teorie nakupování hráčů. Scénář v sobě samozřejmě nezapře prvky Social Network, časové flashbacky ze začátku filmu mi nijak nevadili, spíše v krátkosti osvětlili dřívější Beanův život. Je zkrátka vidět, že netradiční myšlenky i přes začáteční kritiky dokážou z nejchudšího mužstva udělat vyhrávající tým. ()

laepus

Z Brada Pitta se stává Herec, podobně se to před pár lety povedlo Leonardu DiCapriovi a teď i Bradovi - letošní Strom života a Moneyball jsou jeho skvělá představení! Ale teď k filmu... Rozhodně jeden z nejlepších sportovních filmů vůbec - Evropan možná úplně nepochopí vše okolo baseballu, ale ty emoce a všechno okolo jsou stejné u každého sportu - vítězství, prohry, peníze, soupeři, spoluhráči, vedení, romantika, očekávání, boj, diváci, rodina... to všechno tady je. Škoda že vedle Artista a Huga to bude mít letos při Oskarech těžké, ale třeba to vyjde... ()

Ollie235

Americký sen dostal ,,nový" docela pěkně padnoucí sportovní kabát, kterému nechybí klasické překážky v cestě za splněným cílem a umí překvapit ne zcela tradičním koncem. Na můj vkus je film až moc ,,americký", ale to je dané tím, že baseballu tolik neholduju - průměrný občan USA se u takového snímku asi bavil o dost více. Brad Pitt a rychlé dialogy mě bavily, Jonah Hill v roli geeka z Yalu spíše štval. Celkově to působí jako průměrné sportovní drama, kterému něco do sebe přidává fakt, že je podle skutečné události. ()

peto580

Baseballu nerozumiem ani prd a preto oceňujem že tuna bolo viac (skutočne kvalitnej) filmarčiny ako toho športu. (pre fanúšikov baseballi to musia byť orgie na plátne). Bradovi P. a jeho sekundantom som uveril na 110% takže ja sa nemám načo stažovať- rozhodne odporúčam. ()

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

09.03.2023

Aaron Sorkin chystá režijní debut

Aaron Sorkin chystá režijní debut

09.05.2016

Jen těžko byste v Hollywoodu hledali výraznějšího scenáristu, než je Aaron Sorkin. Autor Západního křídla a Newsroomu napsal i Moneyball nebo Stevea Jobse, hlavně má ale doma Oscara za Social Network… (viac)

Nolan lanaří Deppa do sci-fi

Nolan lanaří Deppa do sci-fi

26.10.2012

Pořád není úplně jasné, jaký bude další režijní počin Christophera Nolana. Film Transcendence, o kterém je řeč, bude totiž „jenom“ produkovat (jak jinak, spolu se svou manželkou Emmou Thomas). Režii… (viac)