Zem - história jednej cesty

• Slovensko Domov (viac)
Dokumentárny / Dráma / Rodinný
Francúzsko, 2009, 95 min (Special Edition: 118 min, Director's Cut: 120 min, televízna verzia: 2x55 min)

ganz

Krásný obraz, laciné řeči. Tak by se toto dílo zhruba dalo shrnout. V oblasti dokumentárních filmů jeden z opravdu slabších přírůstků. ()

R´Hell

Nádherné záběry. Kdybych měla hodnotit z vizuálního hlediska, nezbylo by mi než dát pět hvězdiček, protože dosud žádný filmový tvůrce nevymyslel hezčí kulisy jako ty, co nám nabízí naše krásná rodná planeta. Samozřejmě s výjimkou těch, které už člověk stačil přetvořit k obrazu svému a nebo rovnou zničit. Bohužel poněkud nepříjemný komentář (který určitě mohl být mnohem poutavější a ne provedený jako u většiny nudných školních dokumentů) a předlouhá stopáž 120 minut u mě dokument připravila o dvě top hvězdičky. Na druhou stranu Home splnil to, co měl v plánu - ukázal poměrně zajímavou formou na fatální důsledky lidských činů, které musí být v nejbližší době napraveny, jinak už je v budoucnu nebude mít kdo napravovat. ()

vyfuk

Home je dokument, který překypuje zajímavosti o našem světě. Je to hezké a výpravné, ale já u toho nemohl vydržet. ()

Kangaxx

Opis ekologických problémov ľudstva pre čo naširšie publikum. Upozornenie na to, o čom všetci vieme, ale v hektickom štýle života jednoducho ignorujeme. Najsmutnejší na snímku je fakt, že neprinúti hlavných adresátov k zmene správania.....ľudia vo vyspelých štátoch si jednoducho zvykli na vysoký životný štandard a ochrana ekológie nevyhnutne vyžaduje tento štandard znížiť. A to vzhľadom na povahu ľudí neprichádza do úvahy. Všetko sa dnes točí okolo peňazí a takmer nikoho nezaujíma stav Zeme o nejakých 50 rokov. Obávam sa však, že pre niektorú budúcu generáciu bude mať ignorancia generácie súčasnej katastrofálne následky. P.S. : Niekto tu kritizoval, že snímok vysvetľuje situáciu polopaticticky, čím neponecháva priestor na zamyslenie - treba si však uvedomiť, že väčšina populácie je neskutočne vygumovaná a aby snímok obsiahol čo najväčšie publikum, musí zvoliť práve takýto prístup. P.S. 2 : Zaujímalo by ma, čo za človeka dokáže dať tomuto filmu hodnotenie "odpad"....už len kvôli obsiahnutým záberom a nosnej myšlienke si to nezaslúži......odpoveď sa asi skrýva v predchádzajúcej vete o vygumovasti populácie... ()

jenik71

Matička Země tak, jak jste ji ještě asi neviděli. Nádherné záběry, které ukazují dechberoucí místa, jaká je možné spatřit většinou jen z ptačí perspektivy. A je úplně jedno, zda se kamera zaměří na hory, řeky, pouště, pralesy, oceány či nejmodernější velkoměsta současnosti. Vždy je to naprosto úchvatný pohled. Tento dokument se ale postupně zamýšlí nad tím, jak lidstvo dokázalo tuto krásu přírody během posledních pouhých padesáti let prakticky zničit ... Jak mám rád Zdeňka Svěráka, tak tentokrát tady jeho komentář k danému tématu moc nesedí. Uměl bych si v české verzi představit vhodnější hlasový doprovod. Je to ovšem můj osobní názor. ()

latvar

Hodně zajímavý a poučný dokument o plýtvání životních zdrojů s působivými záběry z různých koutů Země. Nezařazuju tento film mezi nejlepší ze svého žánru, ale patří určitě mezi ty lepší. 75% ()

zolo23

Najpôsobivejší a najlepšie spracovaný dokument aký som kedy videl. Tak ako som EARTHu dal len 3 hviezdy (nechytil ma za srdce tak ako tento) HOME si zaslúži plný počet. A to nielen pre fascinujúcu kameru a doprovodnú hudbu, ale hlavne pre detailne oboznámenie sa do danej problematiky menom Človek vs. planéta Zem. Niekedy rozmýšľam nad tým či je vôbec dobré pozerať tieto dokumenty, vedieť o tomto probléme pretože ku koncu sa mi skoro tisli slzy do očí a žiť v tomto uponáhľanom svete s vedomím, že sa fakt niečo sere Vám na kľude rozhodne nepridá. Práve preto by mal byť tento dokument povinne púšťaný tým vládnym garnitúram, ktoré sa o tento stav najviac zaslúžili. To pozitívum ku koncu, kde sa niektoré krajiny (hlavne severoeurópske Dánsko,Nórsko,Švédsko ale i napr. Kostarika) snažia o zmenu je len malou kvapkou v mori, ale snáď sa zobudia aj ostatné pretože koniec koncov doplácať na zmenu klímy budú i oni. Hlavne USA by si mali uvedomiť, že rast ekonomiky na úkor zdevastovania prírody sa im raz vráti. Ale oni už určite majú nejaký plán (do konšpiračných teórii sa mi nechce vstupovať :)), len aby nebolo neskoro. 100% ()

ssfan

Toto mě zaujalo okamžitě, co jsem jenom pohlédl na televizní obrazovku. Vynikající záběry a také velké poselství, které však stále zůstává nevyslyšeno. ()

milancecil

Unikátní dokumentární projekt, rozsahem s čímkoliv nesrovnatelný, fascinující formou a obsahem tak komplexního zpracování závažného tématu, srozumitelně, přitom stále s maximálním důrazem na využití výtvarné stránky zobrazovaných skutečností, přitažlivě a s nadhled zobrazuje náš domov jako úžasný megaorganismus přetvářející po miliony let původně mrtvou planetu Zemi, domov, kde všechny organismy nevědomě vzájemně neustále kooperují a tak se účastní soustavného dosahování společného cíle, trvalého uchovávání svého životního prostředí jako zdroje pro svou další existenci. Vše se dramaticky změnilo a stále rychleji mění agresivním vpádem člověka, který toto prostředí pro všechny ostatní organismy fatálně znehodnocuje, vyhrocuje tak stále více konflik svých jednostranných, sobeckých, hospodářských principů s přírodními pravidly života pro všechny, aby sám sebe uspokojil ve více méně neužitečných potřebách, ano jsme zde obrazně zhoubným onemocněním ohrožujícím ten úžasný svět. Přirozeně by měla vytanout otázka, zda se lze vůbec přizpůsobit vyšším pravidlům fungování tohoto megaorganismu a současně hospodářsky nekolabovat, je vůbec naše exploatační kultura slučitelná s tímto úžasným světem? ()

jefff

Aby člověk otevřel oči a přemýšlel o situaci, je tento dokument ideální. Ano, nezaobírá problémy do hloubky, klouže po povrchu a příliš nevysvětluje, ale pak by neměl tu správnou atmosféru veledůležitosti. Jakožto informovaný lajk (odborník je velké slovo) o této problematice samozřejmě vím hodně a rozumím panu režisérovi co tímto chtěl říct a proč to udělal právě takto. Home je film, který by měl vidět dnes každý aby se alespoň na minutku zamyslel. ()

Vercinix

1) Jelikož se zajímám, vím, že u některých z uváděných statistických či "vědeckých" informací se jedná o minoritní názor a na některé jsem ještě dosud ani nenarazil. Na druhé straně to však nic neubírá na naléhavosti a tíži faktů těch argumentů/faktů (majority), které jsou zde uvedeny a které jsou dvojího RE (tj. renomované a relevantní). 2) Osobně jsem pro cosi, co by se dalo nazvat "pozitivní tlak", tj. ukázat krásu dědictví naši Země (které nám bylo s láskou dáno bez jakékoli naší zásluhy, stejně jako náš život, a které bezohledně drancujeme a plundrujeme jen proto, že můžeme a protože Země nedokáže/nechce klást odpor). Myslím si, že bychom měli ukazovat tuto krásu takovým způsobem, aby se nad tím každý musel zamyslet, už jen když by to porovnal s výhledem ze svého okna. I když si tak více cením Samsáru, Baraku atp. na straně jedné (za estetiku vedoucí k neklidu) a na straně druhé např. Erthlings (přesnost, pravdivost a krutost :( faktů), přesto je "Home, histoire d´un voyage" dalším z řady hlasů, které již nelze dál ignorovat. PS: Při sledování mě napadla taková myšlenka: Když se Ježíše farizeové ptali, které jsou ty nejdůležitější zákony (Mt 19, 18-19), vyjmenoval mezi těmi nejdůležitějšími "cti otce svého a matku svou", což mě vždy mírně zaráželo (tím neříkám, že by to to nebylo důležité, ale oproti jiným možným.... :) - ovšem výsadní postavení má toto přikázání i v judaismu). Když se však nad tím zamyslím poněkud metaforicky ve vztahu k moderní transglobální společnosti, tak vidím, že "Otce" už zabil kdysi Nietzsche. Od té doby nám proběhly dvě světové války, nějaké ty kruté ideologie a režimy, abychom si mohli postavit na piedestal zlaté ekonomické telátko. Co se stane asi pak :)? A co matka? No to je právě ta druhá část. Matka, jejíž láska je vždy nepodmíněná (Erich Fromm), nás má ráda stále, stále dává, stále se obětuje, dokud vyčerpáním nezkolabuje. A my ji přitom incestně penetrujeme různými robotky těžních věží, znásilňujeme vibrujícími motory aut, špiníme čistotu její vzdušné pleti kouřícími faly továrních věží a vypouštíme do vod v jejích útrobách to nejzkaženější co v nás je. Kdo si myslí, že z toho nevznikne nějaký Caligulický bastard, tak...tak ať si to myslí, ale pro mě je blázen (slušně řečeno). Všechny generace před námi, ať měly jakou chtěly politiku, jaké chtěly náboženství, vždy měly hlubokou úctu k Zemi, až do té doby, než jsme od ní byli odtrženi městy a masovou velkochovnou a velkopěstitelskou výrobou. Zde začala statistika, která si ze smrti miliónů nic nedělá (Viz jistý Vysralionovič). ()

standsiller

Dostali sme grant na super kamery a tak vám ukážeme planétu zhora, zdola, zvnútra , zvonku. Choďte domov a pozrite si ju. Či ste hore, alebo dole spravíte dobre ak nám to uznáte. ()

Arius

Asi som pri pozeraní domova nemal náladu extra sa zamýšlať nad preslovom autorov a zrejme preto na mňa pôsobil trochu zbytočne rozvláčný. Avšak tie zábery a aj samotná myšlienka to sú plusy ktoré preválcujú všetko negatívne...ak niekto zbiera takýto materiál 7 rokov tak to proste musíte oceniť...bola to prezentácia tej najväčšej krásy akú tu máme a zároveň demonštrácia toho čo sa deje. Smutne veselý dokument ktorý si min. 4 hviezdy určite zaslúži. ()

Maynard.

Velice působivý dokument, u kterého mi ale po celou dobu vadilo pár věcí...Měl jsem z toho dokumentu pocit, jakoby se mi někdo loudil do hlavy a chtěl mě přesvědčit o tom, že se lidstvo v podstatě blíží do záhuby. Ty čísla, která zde jsou zde uváděna ( a že jich opravdu není poskromnu) jsou opravdu hrozivá, ale i přes to věřím, že to nějak dopadne :o). Hudební stránka nebyla tolik působivá jako např u Earth a Svěrákův komentář mi k tomu všemu prostě nějak neseděl... Ale i v tomto dokumentu se objevuje spousta neuvěřitelných záběrů naší krásné "umírající" planety. ()