Mary a Max

Dvě rozdílné povahy, dva rozdílné osudy a půlka světa spojuje tento animovaný příběh, který vypráví o přátelství dvou zcela odlišných lidí, kteří se znají jen prostřednictvím svých dopisů. Mary Daisy Dinkle, baculaté osmileté holčičky žijící na předměstí australského Melbourne a Maxe Horowitze, velmi obézního čtyřiačtyřicetiletého Žida žijícího v pulsujícím New Yorku, trpícího Aspergerovým syndromem. Film sleduje Maryino dospívání a Maxův přechod ze středního k pozdnímu věku a objevuje mezi nimi silné pouto, které překoná o hodně víc než obvyklé kamarádské vzestupy a pády. Mary a Max nás vedou cestou neobyčejného přátelství, které musí čelit autismu, taxidermii, psychiatrii, alkoholismu, obezitě, kleptománii, sexuálním rozdílům, důvěře, kopulujícím psům, náboženským rozdílům, agorafobii a mnoha dalším životním překvapením. Celovečerní animovaný film MARY A MAX byl poprvé uveden na filmovém festivalu Sundance v roce 2009. Tento film autora a režiséra Adama Elliota produkovala Melanie Coombs a postavičky namluvili Toni Collette (Mary), Philip Seymour Hoffman (Max), Barry Humphries (Vypravěč) a Eric Bana (Damien). (oficiálny text distribútora)

bila.tecka

Náladou a vykreslením postav přesně můj šálek kávy. Depresivně melancholický příběh o dvou spřízněných duších, kterým nebylo souzeno se setkat. Oba jsou outsideři v dnešním "sociálním" (sociopatickém) světě, nechtějí nikam patřit, přitom jako minorita na sebe lišácky pomrkávají. Z filmu na mě dýchá pozitivismus jako v Amélii, jen to těsto je poněkud jinačí... ()

Fary

Tomu filmu nic nechybi ani neprebyva. Je to proste dokonaly - film i hudba. Soundtrack rozhodne stoji za to! :) Mam mimochodem dojem, ze jsem tenhle pribeh (resp. zpracovani te skutecne udalosti) uz nekdy nekde videl... ()

Hanys_

Nezasáhlo mě to prostě tak, jak by se asi na takový "zajímavý příběh" slušelo. Možná to bylo právě tou animací, která mi moc nesedla a taky způsobovala mou odtažitost k hlavním hrdinům. 5/10 ()

mutlovka

Zvláštní čtyřicátník Max Horowitz z New Yorku a zvláštní holčička Mary Daisy Dinkle odkudsi z Austrálie si píší zvláštní dopisy a tak vytváří tento poněkud zvláštní příběh plný černého až depresivního humoru, který je podtrhnut jejich zvláštním animovaným ztvárněním. Pěkně zvláštní. ()

AngiS

No to mě zas jednou jeden animák parádně bavil.. :) Vtipný, napul trochu depresivní a já z toho jsem nadšená, né poplematená :D ()

showxman

Kdo by to byl řekl, že se animovaný film takových kvalit zrodí u protinožců. Adam Elliot vážně umí a od teď budu jeho tvorbu bedlivě sledovat. Mary a Max je neobyčejný příběh dvou neobyčejných lidí, který ve formě plastelínové animace získává úplně jiný rozměr. Vhodně zvolené barevné kombinace a nádherná podmanivá hudba tomu jen nahrávají. Dojemný, lidský příběh dvou spřízněných duší - outsiderů z druhé strany zeměkoule plný absurdit a vtipných hlášek musím jednoznačně doporučit - všem. ()

Stružák

Nádherně vtipné a smutné zároveň, film zvláštně optimistický a i přes temnou stránku tak nějak pozitivní. Největší devizou filmu je samotná atmosféra, jakou jsem u animovaného filmu snad ještě nezažil. Té přispívá i skvělá hudba, která je v souladu se zvukem psacího stroje (nápad, který se výborně osvědčil již ve filmu Pokání). ()

reditelka

Mám ráda, když má příběh vypravěče. Líbí se mi to jak u Zoufalých manželek, tak např. u Amélie z Montmartru. A právě Amélii mi tento film připomněl. Také vypráví příběh podivínů, kteří mají svůj svět. Je laskavý, milý, vtipný. Vlastně velmi vtipný. Tomu ještě navíc přidalo úžasné výtvarné zpracování. Těším se, až se podívám znovu. ()

jakeer

Celý čas nadávam, že čo je to za blbosť a až v posledných 10tich minútach pochopím, aký skvelý film to je. Dávam plné hodnotenie napriek tomu, že to nie je tak celkom moja šálka čaju. ()

Paity

Nevím, co většina z vás má v hlavě, kteří to hodnotíte čtyřmi a pět hvězdičkami. Ale ten kdo označí ty postavičky za krásné by asi potřeboval psychiatra. Hvězdičku uděluji za zajímavé zpracování, ostatní je kravina na entou. Už jen to, že jde o film, kde si osmiletá dopisuje z 44letým psychicky naručeným jedincem mi nepřijde v pořádku. Ale většině tady ano, což je více než znepokojující. Nebýt toho, že byl film v žebříčku nej komedií vysoko, nikdy bych ho neviděl. Takhle jsem se jen ujistil, že zdaleka ne vše, co jen na databázi výborně hodnoceno je výborné. Někdy je tomu totiž přesně naopak. ()

noby

Mary a Max jsou dvě odlišné osoby na dvou koncích planety, ale podobně zkoušení škálou duševních strádání až diagnostikovaných poruch. Jsou taky animovaní, což jejich strasti karikuje - podává je s nadhledem, ale zároveň příliš marginalizuje a zplošťuje. Podobně funguje i záplava (většinou rozmile morbidních nebo až rezignovaně odtažitých) vtípků okolo, které, ač snad do jednoho podařené, postavám a jejich příběhu spíš ubírají. Škoda. ()

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz