Vzkriesenie Valhaly

Okolo roku 1000 n. l. žil barbar Jednooký, nemý bojovník s nadprirodzenou silou, štyri roky v zajatí nórskeho náčelníka Bardea. Neskôr sa mu podarilo uniknúť a väzniteľa zabiť. Spolu s chlapcom, ktorého tiež držali v zajatí, sa vyberie na cestu do srdca temnoty. Na púti stretnú „bojovníkov Krista", s ktorými sa na ich lodi plavia do nového sveta. Smerujú na západ, v ústrety brehom neprebádanej Ameriky, a možno aj bájnej Valhaly. Ďaleký kraj odkryje svoje tajomstvá, bojovníkov čaká smrť a Jednooký odhalí svoje ja... (oficiálny text distribútora)

Rex Mundi

Zvláštne, mystické, magické rozprávanie predovšetkým v obrazoch je príbehom jednookého nemého zabijáka alebo príbehom malého chlapca, ktorý vďaka nemu prežil smrtonosné dobrodružstvo, aby o ňom mohol podať svedectvo... Je to silný zážitok, ktorý sa ťažko pretavuje do slov. Monumentálne zábery prírody sa prepletajú s naturalistickými scénami zabíjania v snahe prežiť.. alebo v snahe o čokoľvek iné. Šírenie novej viery, zachovanie tej starej. Zachovanie zdravého rozumu alebo naopak presadenie šialenstva. Myšlienkový výsledok je mnohovrstevne symbolický a zároveň atavisticky jednoduchý. Zabi, ži a zomri. ()

D.Moore

Co se týče všech těch srovnání s filmy Terrence Malicka, nebyl jsem si jimi tak úplně jistý a bral jsem je s velkou rezervou. Vydrželo mi to zhruba první minutu filmu. Pak už jsem o nich nepochyboval. Valhalla Rising (důmyslný český název odmítám používat) je snímek stejně tak brutální (zavíral jsem oči) jako poklidný a tak nějak i meditativní. Na postavě Jednookého nám v působivých obrazech podbarvených minimalistickou hudbou názorně ukazuje, jak vypadá cesta do pekla, a co tam člověka může čekat. Pátou hvězdu ovšem nedám a nedám, protože: Vadilo mi, že se ve filmu mluvilo anglicky. A té otevřené brutality mohlo být buď méně, nebo (v případě scény kámen--->hlava obzvlášť) mělo zůstat jen u náznaků. Úplně by to stačilo. ()

PinokKio

Tohle se pánům distributorům z H.C.E. nějak nepovedlo : / Zmršit na filmu to nejlepší, tedy záběry na ponurou a odcizenou krajinu tím, že obraz na DVD oříznou ze širokoúhla do užšího nudloidu, by se mělo trestat podobně, tedy amputací jejich libovolného údu. Refnův umělecký záměr je tím pádem ten tam a já se tak musím obléknout do pirátského a vrhnout se do vod internetu uloupit ten správný "rip". Až teprve pak můžu čestně (byť v očích OSA nečestně) poreferovat, jak že se mi mlčenlivý Barbar napodruhé líbil .. ()

Spooner

Tak tohle mě naprosto minulo. Uznávám, že z výbornýho Madse Mikkelsena šel strach a to ani nemusel mluvit a některé scény jsou správně atmosféricky temné. Jenže jako celek na mě ta atmosféra nepůsobila vůbec, tempo bylo příliš pomalé a příroda byla až příliš nezajímavá, než aby mě ta kamera oslovila. I přesto ale u mě Refn zůstává velkým režisérským talentem a na Drive se nemůžu dočkat. Jenom tohle prostě není můj šálek kávy.50% ()

Davies182

Mě osobně přijde, že tomuhle filmu nelze dát jiné hodnocení, než buď odpad!, a pak tři nebo pět hvězdiček. Neboť úplně živě vidím, jak někdo při závěrečných titulcích znechuceně mávne rukou a odsoudí snímek do horoucích pekel (tipuji ženy a milovníci akčních filmů), další připlácne Refnovi tři hvězdičky za "nádherné obrazy, skvělého Mikkelsena, ale nezáživný děj", no a my ostatní se po uplynutí spirituálně laděného napůl-eposu poškrábeme na čele a od boku vystřelíme maximální hodnocení. A je to. Valhalla Rising je umělecká fantasy pro malou skupinku lidí, kteří znají požitek plynoucí z natáčení dechberoucích obrazů. Vizuálně je to neopakovatelné (HD), po herecké stránce chvályhodné, a příběhově tíhne k rozčarování. Pak zapadnou kousky skládačky do sebe a spokojený divák (já) má pocit, jako by se právě vrátil z týdenního výletu po severských lesích s hrstkou barbarů po boku. Jako úplně jiný člověk... ()

gogo76

Nádherné, úžasné, fantastické... Toľko chvály môžme sypať na adresu tvorcov, ktorí po vizuálnej stránke u mňa nazbierali plný počet bodov. Ono, mať tak pred vzhliadnutím pred sebou pár fotografií z filmu, asi by som očakával, že to tromfne aj Statočné srdce. Ale nakoniec úplne spokojný bude málokto, pretože film vás už po 10-tich minútach vyvedie z nedočkavých pocitov očakávania niečoho veľkého do krutej reality, kde sa dej príliš vlečie a náš hlavný, jednooký hrdina neprehovorí počas celého filmu ani jediné slovo. Nepopieram, že to má svoje čaro, ale veľa toho nenarozprávajú ani jeho spolucestujúci, nepriatelia, či blonďavý chlapec, ktorý mu robí spoločnosť i hovorcu. Film obsahuje pár drsných a krvavých záberov, no viac ako polovicu filmu tvoria zábery plné nádherných hôr, lesov, bahnitých močiarov, ale predovšetkým tiahnucich sa tmavých mrakov na oblohe. Dej by sa dal po prestrihaní vypovedať asi v 30-tich minútach, takže film pôsobí naozaj dosť rozťahane. Keby mal hodinu, tak dám plný počet. Takto to až priveľmi pripomína rovnako vlečúci sa film T.Mallicka - Nový svet. Plytký dej, málo dialógov, nádherný vizuál a hudba. Preto je aj moje hodnotenie rovnaké. Trúfam si povedať, že pre väčšinu to bude film iba na jedno pozretie, ale keby som si mal vybrať, ktorý zo spomínaných filmov si pozriem ešte raz, tak určite Valhallu, aj kvôli M. Mikkelsenovi, ktorému to seklo. 60%. ()

Mahalik

Půjdu raději proti proudu, než s proudem. Dávám přednost přírodě a horám, před neónovým městem, obdivuju slovutný a zároveň samotářsky vyspělý Hrdiny, než televizní anti-reky. Valhalla není žádnej luxus, ale blbečka jako já dozajista odprostí od všech starostí, jimiž se momentálně zaobírá. A pohled na tu neuvěřitelnou přírodu - to byla spíš poezie, než pouhý záběr kamaramanův. Pro mě osobně velmi oduševnělý zážitek. Taková extrémní intimita par excellence! ()

Xmilden

Nevím co si mám o filmu myslet a tak raději nehodnotím. Obrázky + hudba na velice špičkové úrovni. Děj kravský, nemá to pro mě hlavu ani patu. Mads Mikkelsen jako excelentní zabiják, který skutečně za celou dobu nepromluví, přestože jsem visel na jeho rtech, ty se ovšem nepohnuly. K filmu jednoznačně nevím jak se mám postavit, buď byl geniální anebo prostě nesmyslný. Tuším první variantu. ()

Tom_Lachtan

mírně zhoubičkovaný výlet na sever, který dává hned několik věcí, třeba neskutečně, ale neskutečně monumentální atmosféru, s čímž jde pařát v ploutvi fakt, že se vlastně nic neděje, ale vůbec to nevadí (tedy pokud si je vědom faktu, na co zrovna kouká a nečeká krvák ala Vikingové s Banderasem). Možná zamrzí, že peněz bylo opravdu málo a většina rozpočtu asi padla na Maddse Mikkelsena a skvělou kameru, jinak se (doslova) ve filmu objevuje možná osm jednoduchých dřevěných konstrukcí, pár kostýmů, zbraní a jedna loď. Možná trošku škoda, ale k tomu aby Valhalla Rising odvyprávěl, co má, není víc potřeba. Český název musel vymyslet nějaký dokonalý ztělesněný kreténismus, jinak si to nedokážu představit. ()

darkrobyk

Filmová báseň z drsných obrazů severu... Pokud budete čekat epický příběh s válečnými výjevy, pak od filmu pryč. Meditační cesta končící peklem, obětí a stěží říci, zda očistcem. Čarokrásné záběry severské krajiny, mlhy, mraky, zahalené slunce, vřesoviště a přesně zvolená hudba ( Peter Peter, Peter Kyed), která se z temné psychadelie rozezní v závěru kytarami. Vybavila se mi 60.léta, Vláčil, Juráček, Němec, ale i Tarkovskij, ruské válečné filmy nebo P.Greneeway. Dlouhé záběry, zamyšlené postavy, šedohnědé ladění občas protkané stříkancem rudé....A když se konečně objeví slunce, není jisté, zda jde opravdu o Svatou zemi. Jsem rád, že vedle množství akčních a prvoplánově masakrálních filmů vznikne občas i takovýto, k přemýšlení... ()

kinej

U Barbara, jak zní neobratný český dsitribuční název filmu, takhle nízké hodnocení fakt nechápu. Možná je to tím, že diváci očekávali něco zcela jiného. To ale není můj případ. Věděl jsem že se nejedná kinofilm typu Vikingové. Jméno režiséra je zárukou spíše jakési téměř hypnotické podívané ve stylu filmů Terence Mallicka, Davida Lynche, Wernera Herzoga nebo Jima Jarmusche. A atmosférický trip Jednookého podbarevný psychadelickou zvukovou kulisou se mi dost líbil a to od hned od prvních záběrů, ze kterých na vás dýchne sychravá mlha severských zemí. Dialogů je ve filmu minimum, příběh je odvyprávěn nedoslovně, volným tokem událostí, mezi nimž zůstává volný prostor pro domýšlení souvislostí divákem. A přesně takovéto filmy si užívám nejvíc. Normálně bych dal jen 4*, ale hodnocení něco málo přes 50% mi přijde natolik zcestné, že dám plnou palbu. ()

Disk

Tuším, že to bylo v Pulp Fiction, kde jedna postava řekne (parafrázováno): "Tvoje p*del pozná středověk." A středověk v tomto filmu je peklo. Temná atmosféra a špinavost, přesně takhle má vypadat středověk, žádné hollywoodské načančání. Herci bez debat skvělí, hlavně tedy Mads Mikkelsen, který vůbec nepotřebuje promluvit. Dále stojí za pozornost představitel malého chlapce Maarten Stevenson. Film se krom jiného může pochlubit i skvělou kameru, jež obraz snímala na formát RED ONE. Fungovalo to výborně. Neméně skvělá je i režie Nicolase Windinga Refna (Bronson), který se inspiroval prací Terrence Malicka a Andreje Tarkovského. Je tedy nutno počítat s pomalým temporytmem, ale po skončení se divák bude cítit očištěn a bude mít pocit, že právě viděl něco mimořádného. ()

salahadin

Valhalla Rising aneb pseudomyslitelé se opět budou štourat barbarům v zadku. Chápu, že tohle není mainstream, tohle je vážení "čumte, jak točím jiný filmy" a taky "nelze pochopit, jen se o to snažit" a taky "meditace prostřednictvím bezmozku" atd. Chápu, že tu nejde o scénář, ale přece jen bych ocenil, kdyby měl scénář o několik A4 navíc a věty, které zazní ve filmu, aby měly trochu hlavu a patu a nějaký smysl (!). Když je mlha, řekně někdo "Mlha", když doplují do neznámé země, řekne někdo: "Tohle není Svatá země, kde jsme?" A v tomhle duchu se nese celý slavný scénář. Pokud se tedy už promluví, tak se řeknou dvě tři slova a střih. A když připočtu fakt příšernou výslovnost, tak by bylo lepší, kdyby se tu nemluvilo vůbec. Mads vypadá tak, jakoby neměl mozek v hlavě. Škoda, kdyby řekl aspoň fň, bylo by to lepší. Takhle jsem nepostřehl ani sebemenší náznak toho, že by hledal svou pravou podstatu. Takže prostě jen koukal a občas někoho zmasakroval. K ničemu postava. Postavy, zejména zbloudilí křižáci, se chovají jako banda idiotů. Ani jedna postava se snad nechová normálně. A konec Jednookého? Tak tady jsem se musel smát, to zkrátka nedávalo smysl. Refn to dokázal, natočil a zhmotnil NIC. Ale na druhou stranu tu je dobrá atmosféra a prostředí, herci nevypadají jako pravidelní návštěvníci solárek a fitness. Tohle je prostě divnej film, který jde spíš proti divákům, než k nim. Odvaha se ale cení. Takže za bezbřehou nudu a totálně zmršený a zbytečný nicneříkající film jednu hvězdičku. Kdyby tu byl alespoň nějaký děj, postavy jednaly v souladu s lidskou logikou a nakonec přišlo alespoň malé rozuzlení, tak by se mi poklidné tempo, nulový scénář a statická kamera a vůbec celý film líbil. Takhle to je výkřik do tmy bez odezvy. ()

Ruut

V jednu cdhvíli jsem si myslel že mi zamrznul obraz. Tak jsem se zvedal už jít restartovat, jenže ono se jen nic nedělo ve filmu. Aneb Terence Malick nové milenia přichází ... A ty lámané vazy a blátíčko toho moc nezachrání. Ale přiznávám, že jsem nebyl úplně v nej formě - takže dám Valhalle ještě šanci ... ()

Chlupis

Hranice, kde končí úchvatný existencionální / meditativní film opájející se nádherou scenérií a charismatem jednookého Mikkelsena a kde začínají nešikovně dávkované výjevy něčeho (ničeho?), jsou bohužel v tomto případě až nebezpečně úzké. Někomu se to může trefit do noty, někoho to může naprosto znechutit, jde zkrátka jen o to, v jaké míře jste schopni přijmout a hlavně pojmout dané ingredience. Já se snažil, například tu zbytečnost drtivé většiny dialogů ale nezakryje ani parádní kamera, se kterou režisér kouzlí kvanta neskutečně strhujících záběrů prakticky celý film. ()

S.Quentin QUALE

Středověkej špinavej vikingskej audiovizuální nářez. Art + Mikkelsen + gore = Nicolas Winding Refn. Stačí mrknout do galerie, hodně vám napoví. Za mě teda pecka, i když chápu, že pomalejší tempo, absence dialogů a vykleštěný příběh mohou někomu způsobit vypnutí Barbara. Za sebe ale doporučuju! ()

HAL

Lyrická pouť šílenstvím a peklem. Jen těžko uchopitelná, nenabízející žádné vodítko k výkladu, pouze základní a minimalistickou linku příběhu jako podklad pro hypnotickou změť fantastických obrazů a hutných záchvěvů ambietní hudby. O výklad jejich metaforičnosti se musí snažit každý sám, byť je to dost možná marná snaha... ale i při tom se může nechat pohltit krutým animálním světem obklopujícím sveřepého němého válečníka. Rozkročeno mezi "Aguirre, hněv Boží" a Mallickovu poetičnosti... s hyperbolicky oduševnělým Barbarem Conanem v hlavní roli. 7/10 ()

Adam Bernau

Původní název filmu mi připadá ještě blbější než jeho česká náhražka, ale jelikož mi údajný ideál starogermánských válečníků stát celou věčnost jako socha ve Valhalle po vidění tohoto filmu už nikdy nemůže připadat tak nepochopitelný a úchylný jako dosud, něco na tom názvu možná bude. Oneeye je tak radikální postava, že mi moji milovaní Kurosavovi strozí hrdinové najednou připadají jako sentimentální užvaněné primadony. (Dál SPOILERY.) Křesťany jsem tam žádné neviděl, umanuté "MŮJ nový Jeruzalém" bylo dost přetažené, ale zase: ten střet "nositelů", náboženská konfrontace na úplně neviditelné úrovni, navíc tak zakonfůzovaná, že nevím, čí jsem a samozřejmě zajížďka místo do Svaté země do Nového světa... No a jeden barevný obrázek za druhým, divačkám se taky našinec nediví, kupodivu nikdo ani slovo na oblíbené téma "děti ve filmu"... bodejť. Koho tento film neuhranul, ten ho neviděl. Hezky o něm referují Radek99 a hirnlego. ()

Ryan Gosling dupne na plyn

Ryan Gosling dupne na plyn

17.02.2010

Jeden z nejslibnějších hollywoodských mladíků, který třeba v Anthonyho Hopkinse, by už potřeboval tučný komerční hit. Možná se jím stane noirová akční kriminálka Drive, ve které Gosling nahradil… (viac)