Je noc a venku zuří taková bouřka, že bílá paní Slavěna místo strašení na hradbách hraje se svým milovaným Tomášem hezky v teple pexeso. Jejich poklidný večer přeruší bouchání na hradní bránu a volání o pomoc. Je to kuchařka Fanynka, kterou pronásledují loupežníci. A protože Fanynka je sirotek a nikoho nemá, bílé paní se jí zželí a společně s Tomášem se rozhodnou, že ji poskytnou přístřeší, stravu a také patřičné vychování. Fanynka jim zase na oplátku slíbí, že bude vařit. Ovšem každému se toto uspořádání nelíbí, například Slavoj, bývalý pán hradu a nyní rytíř zakletý ve své brnění, je zásadně proti všem vetřelcům na svém hradě. Mnoho ovšem nezmůže. Za to, že kdysi odmítl hnout prstem pro Slavěnu a Tomáše, kteří u něj hledali pomoc, se nesmí pohnou ani o milimetr, jinak by se rozpadl na tisíc kousků. Ze Slavěny se stala bílá paní a z chudého malíře Tomáše duch, ale na rozdíl od Slavoje jsou šťastní, protože konečně mohou být spolu. Fanynka se na hradě zabydluje a zdá se, že jejich pohodu nemůže nic narušit. Jenže jsou tu ještě loupežníci a hlavně jejich velitel Borek, který se v ukradeném převleku vloudí na hrad. Nejprve považuje Fanynku za hradní slečnu a má s ní dalekosáhlé plány. Když ale zjistí, jak to vlastně je a co jsou zač Slavěna s Tomášem, rozhodne se vypořádat se strašidly jednou provždy a získat hrad pro sebe a své kumpány. Naštěstí Fanynka má odvážné srdce a pro záchranu bílé paní a Tomáše by udělala cokoli. A navíc získá nečekaného spojence - Slavoje. (oficiálny text distribútora)

T-pack

Příjemné herce a jejich výkony sráží na kolena ne příliš povedená výprava a hlavně skvělé počítačové triky - neuvěřím, že některé scény mají schválně vypadat jako obraz, protože tak nevypadají. Taky nevěřím, že je pohádka pro děti, pokud je však pro dospělé, musí zabrat. A tvůrci písní by si možná mohli poslechnout D.O.A. od Jay-Z... ()

shantim

Překvapivě vtipná pohádka s pěknými písničkami, které mi chvílemi připomínaly Načevu z devadesátých let. 62% hvězdiček ()

Master19

Ale jo, na to že to je "nová" pohádka, krásu tu zajišťuje Martha Issová a humor Liška s Novotným, tak i přes toto všechno se na to dívat dá a má to nakonec větší tah, než lecjaký načančaný "štědrovečerní" megafilm... ()

Ironfood

Žádný zázrak to sice není, ale jak se říká, mezi slepými jednooký králem. Má to jednoduchý děj, slušné dialogy, rozumnou stopáž. Martha Issová svou roli pojala ve svém tradičním stylu "oprsklá přihlouplá puberťačka", nicméně u pohádky to působí takovým netradičním až osvěžujícím způsobem. Molavcová s Vydrou jsou v pohodě, mladý Prachař je naštěstí většinu času schovaný v brnění.. ()

made1

Souhlasím s Elenor. Tahle pohádka, nepočítaje starou klasiku, letos naprosto vyhrála, a povedlo by se jí to, i kdyby ostatní nebyl děs běs. ()

Pollock

Molavcová s Vydrou vtipná sehraná dvojka, ale jak se na scéně objevila trojka Zadražil, Liška, Novotný chtělo se mi přepnout na jiný kanál. ()

Vejrrr

Na levé straně vah byl můj odpor jak k M. Issové, tak i k Molavcové. Na pravé straně vah byl vtip této pohádky, originalita a zajímavě experimentální grafické vychyávky. A jelikož jsem se párkrát upřímně zasmál a Martička zahrála kupodivu docela hezky, váhy se přiklonily k pozitivnímu názoru a výsledný dojem je velice příjemný. ()

Yardie

Zhruba 50%. Byl jsem celkem zvědavý podle komentářů zde. Čekal jsem nějakou lepší pohádkovou tvorbu v posledních hubených letech. Nicméně, mé očekávání byla nenaplněna. Dialogy byly vesměs velice jednoduché a naivní, příběh ničím inovativní a celkově to působilo dosti "ploše". Na druhou stranu občas jsem se něčemu zasmál, ale to až ke konci, kdy bylo pár slovních perel, ale jinak prostě o ničem - jen film. Na to, že to mělo jen hodinu mi to připadalo docela dlouho. Ale koukalo se na to lépe, než na českou tvorbu poslední doby. Na jedno kouknutí budiž. Howgh! ()

EllienPM

"Tomíno, Bílá paní není žádný bubák - kolikrát ti to mám opakovat?" No krásné. Až na tu civilní Marthu. Škoda, že legendární paní Jitka Molavcová je tak pramálo obsazována. Tohle bylo krásně osvěžující a Slavěna s Tomínem neměli ani jednu chybu. ()

ypres.bass

Já tvrdím že nedělní poobědní pohádka je samostatný žánr a toto jeho typický zástupce. Pouhé použití vzorce jednoduchý děj+dobrý konec, minimální náklady, nějaká písnička a výsledek s výborným poměrem cena/výkon je tady. ()

Bozvav

Jitka Molavcová, Václav Vydra a Martha Issová, Pavel Liška - to nemohlo dopadnout úplně špatně - a taky nedopadlo. Výsledkem je milý, vtipný a divácky nenáročný příběh pro malé i velké. Fanynka v podání Marty jen kvete, Bílá paní je zajímavě extravagantní. Ostatní zdatně přizvukují. Nejspíše nejde o klenot české kinematografie, ale já i dcery jsme se dobře bavily. Takže za nás 70%. ()

hazaba

Vtipné dialogy a celá pohádka se nese v odlehčeném duchu. Jen ty triky by mohly být o něco lepší. Je zajímavé, že se do pohádek poslední dobou "vetřely" písničky... ()

HappyDeath

Desně zajímavý český to počin...Toť pravda jest! Asi jsem ještě neviděl pohádku řízlou komedií. Dobré to bylo, ne dokonalé, ale dobré minimálně a to je za 3*. Každopádně ty některé hlášky tam fakt zabíjejí. ()

Haide

Tak s tímhle nemám vůbec problém. Moc příjemná pohádka. Jednoduché a nikterak přehnaně poučující, ale přeci jen s jakýmsi tím výchovným poselstvím pro děti. Malinko mě vadila "hubatá" Martha Issová, ale na druhou stranu je to příjemná změna stereotypu slečen v pohádkách. :) ()

Elenor

ROZHODNĚ NEJLEPŠÍ POHÁDKA LETOŠNÍCH VÁNOC! Vtipné, dobří herci, skvělá hudba, líbilo se mi i výtvarné provedení. Kam se hrabou Kouzla králů, letošním Vánocům kraluje tahle nízkorozpočtová televizní pohádka! ()