Ježiš je normálny!

• Česko Ježíš je normální! (viac)
všetky plagáty
Česko / Slovensko, 2008, 67 min

Dokumentární film, který klade otázky související s tématem víry, manipulace a výchovy dětí v kontroverzních křesťanských skupinách. Režisérka fimu, Tereza Nvotová jako malé dítě chodila do bilingvální "Školy budoucnosti".

Byla tam vychovávána americkými misionáři, kteří patřili do charismatického křesťanského Hnutí víry. Děti se v této škole kromě angličtiny učily uzdravovat, mluvit s Ježíšem, zpívat s rukama nahoře a patřit do elity "vítězů" nad ďáblem. Když Tereza po deseti letech procházela prostranstvím u pražského metra Anděl, někdo na ni znenadání začal křičet, že ji Ježíš miluje. Byli to členové církve "Triumfální centrum víry" uprostřed své pouliční evangelizace. Tereza se tehdy zarazila, vzpomněla si na své dětství a na příští shromáždění církve se zašla podívat.Po dvou letech sledování této skupiny vznikl film. Potkáme v něm Tereziny bývalé spolužáky ze "Školy budoucnosti" s jejich třídním učitelem a dozvíme se, jak na své dětství pohlíží dnes. Zároveň budeme mít šanci shlédnout unikátní záběry zevnitř kontroverzního křesťanského společenství. Kromě dospělých se setkáme i s dětmi členů církve a absolvujeme s nimi „dětskou konferenci“, kterou „navštívil Ježíš.“Dokument si neklade za cíl odpovídat na složité otázky víry. Chce otevřít dveře diskusi, kde končí hranice svobody a začíná manipulace. (oficiálny text distribútora)

derewi

Bandu chorých mozků na konferenci bych ještě akceptovala. Teoreticky jsou všichni svéprávní. „Koncerty“ maj' celkem dobrý. Zatímco opodál jsou jejich (pardon Boží) děti pod taktovkou černovlasé krotitelky podrobovány brainwashingu. Na(ne)štěstí jsem agnostik a proto nevěřím, že se všechny příliš zapálení stoupenci církví a sekt (společně s fanatickými ateisty) sejdou v pekle, kde budou pokračovat ve svých SM hrátkách. Víra je v(d)ěčné téma. V tomto dokumentu s nízkou výpovědní hodnotou vidíme jakýsi mezanin mezi tou „zdravou“ a „přehnanou“ stránkou věci. ()

Drom

Halelůůůja! Hej lidi! Máme pro vás úžanou zprávu! Bůh vás totálně miluje! Kámen? Halelůůůja! Bůh mi dal úplně skělýho manžela. Eště než jsme spolu začali chodit, tak Bůh mi to řekl do mýho srdce. Tady tenhle ten člověk, toho si vezmeš. Já sem byla tak zamilovaná do Boha, že já jsem vůbec neřešila nějaký vztahy. Kámen? Halelůůůja! Bůh zkrátka, halelůůůja, si nevybírá. Zkrátka pro nás nemá nic menčího, halelůůůja. Halelůůůja! Náš Ježíš je borec borců, halelůůůja. A my mu teď dáme jednu chválu a pak si budem povídat dál. Takže, děti, jdeme zpívat, že Ježíš je borec borců. Proč je Ježíš borec borců? Halelůůůja kámen? Někdo, něž aby šel chválit Boha, tak si pude hrát s těma kostičkama. Halelůůůja! Víte co? To je totálně síla. Byli dva a stal se jeden. Halelůůůja! Ďábel se na Tebe může tvářit, jak chce, halelůůůja. Ďábel může jenom závidět, kdežto ty si můžeš užívat vše úžasné, halelůůůja, boží dobroty, kámen. Dneska večer Bůh tady je a on je dobrý. Halelůůůja! Určitě sme neučili, že Beatles jsou satanisti. To jsme neměli v osnovách. Kámen. Když, halelůůůja, Bůh něco zformuje, ďábel to zdeformuje, ale Bůh to zase zreformuje. A skutečná reforma znamená, že Ježíš se dostane na scénu. Bůh, bible, Ježíš Kristus, boží odpověď na každou potřebu lidstva se dostane do národa. Kámen. Duch modlitby. Duch modlitby. Duch modlitby. Duch modlitby. Halelůůůja. Pravděpodobnosť, že Zem vznikla náhodou, to je jedna ku kopec nul. A potom nějaké číslo. Kámen? Halelůůůja. Halelůůůja. Víte kam jdeme? Do zázraku! Hluší budou slyšet, slepí vidět, chromí chodit. Mrtví z mrtvých vstávat. Já to myslím absolutně vážně. Já tomu absolutně věřim. Halelůůůja! Cha cha cha, he he he, cho cho cho, hi hi hi. Kámen! ()

Biopler

Dokument, ktorého výpovedná hodnota neexistuje... možno to je zámer. Pôsobí bezradne čo sa týka výstavby, resp. sledu i spádu deja, dookola sledujeme to isté. Najhodnotnejšie sú tvrdenia učiteľa Martina, ktorý má medzi poslucháčmi aj po rokoch uznanie, na druhej strane tento kúsok neustále otravuje sektárskym "aleluja" po každom piatom slove, resp. "Ježíš je borec" a pod. Celá spomínaná druhá časť je prednášaná týpkami, ktorí musia neustále jačať na publikum, a ja som neprišiel na to, že prečo. ()

Honzeechec

Inu... chtěl jsem se jen pobavit zábavnejma záběrama na pošahaný fanatiky a místo toho jsem zjistil, že to ve skutečnosti asi tak strašný nebude. Vždyť na normálních koncertech se lidi chovaj ještě fanatičtějš - když se ukazuje penis, močí se do publika, ukusujou zvířátkům hlavy a podobný věci tak je to cool. Ale když někdo zpívá o tom, že nás má bůh rád, tak je fanatik. Hodně lidí tu kritizuje to, že to cpou už do malejch dětí. Ne že bych z toho byl nadšenej, ale když "normální" rodiče posaděj děcko na pár hodin do hracího koutku v McDonaldu to je v pohodě, co? TAk velkej rozdíl mezi vymejvvánim mozku biblí nebo reklamama neni. (a navíc se ty děti evidentně hodně nuděj, takže si nemyslim že si z toho ěnco vezmou). A za třetí - ta holka co je tam se svym manželem - můžeme jí něco vytýkat? Je evidentně zamilovaná a šťastná, blbá taky neni, tak co? Je to její věc, pro hodně lidí tady je životní štěstí sedět před plazmou 2m x 1m a koukat na hromady filmů, pro někoho jinýho je to poskakovat na veselou hudbu a řvát halelujá za každym slovem. ()

spacylemon

Ježíš, to byla sranda, haleluja! .............. anyway, nechápu, proč tolika lidem vadí nevyjádření názoru tvůrců.. copak jste všichni takové ovce, že si ho nemůžete udělat sami? a nebo vám snad vadí, že nepotvrdili ten váš? no to je snad ještě horší... ()

MKLSKY

Obsah tohoto dokumentu by se dal podle mého názoru smrsknout tak na pětadvacet minut a celé věci by to jen prospělo. Takhle je to roztahané pozorování party pošuků, které člověka začne po deseti minutách nudit. Čekal jsem rozhodně o moc víc, nejen kvůli poměrně velké mediální kampani, ale také kvůli výrazné osobnosti autorky. Ta se ale v celém filmu spíše schovává a pozoruje, než aby se dostala do nějaké konfrontace. Pro mě bylo tohle dílko nudou a zklamáním. ()

Folinka

Velebnosti, to je hnus! Tady máte jasný důkaz toho, kam až dokáže zajít zoufalství. Je mi z těch keců blbě a těch lidí je mi vyloženě líto. Čeho je mi ale nejvíc líto jsou ty děti... za to, co jim tam provádějí bych ty lidi osobně klidně pověsila na kříž a jejich rodiče dvojnásob! Lidská blbost opravdu nemá hranice...Takže pokud se potřebujete vyloženě nasrat před spaním, doporučuji:)) ()

mdouglas

Dokument je zbytečně dlouhej a po chvíli začne nudit. Za to max 50%. To že podobný sekty existujou v ČR, SR jsem věděl. Pokud jsou lidi hlupáci, ať si na tyhle vymejvárny choděj. Zakázal bych na to ovšem tahat děti. To je totální hnus. ()

furioso

Dokument sčasti podobne manipulatívny ako podaktorí protagonisti , ale už len za túto perlu to stálo vidieť: "hippiesácky znak je kríž naopak, v krúžku, so zlomenými ramenami a je to satanistický znak." ()

degster

Spojenie Šmejdov a Religulous, ktoré ale trebalo oddeliť. Prosím viac priestoru osudom jednotlivých odchovancov cirkevnej školy - Hnutie viery a plačúci chlapec si zaslúžia celý vlastný film. ()

Jacques1

Téma je zábavné, to však vydrží jen na prvních 20min, pak už je to jen opakování téhož v jiném prostředí. Tedy jako dokument nic moc. ()

Freemantle

Po dlouhém čekání jsem se i já dostal k tomuto snímku. A že jsem se na něj, z jistých důvodů, těšil. Podotýkám, že hodnotím zpracování snímku, ne jeho obsah, na který mám svůj vlastní názor a nepřipadá mi vhodné jej prezentovat na filmové databázi. Tereza Nvotová, čistě dle mého subjektivního názoru, si vzala zajímavé, ale velké sousto - zdokumentovat "vzpomínku na své dětsví, školní výchovu, jenž se lišila od typické výchovy jiných vrstevníků a dát divákům možnost nahlédnout dovnitř jedné z mnoha konaných akcí, kde slova jako Ježíš, Bůh a haleluja končí téměř každou větu." Záměr zpracovat nevšední kontroverzní téma "vymývání mozků" jistými spolky, odkazující se na křesťanství, je něco, co tu ještě nebylo. Fakt, že se "dokument" odehrává pouze v několika rovinách - rozhovor, resp. diskuze s bývalým učitelem, několika hlasitými příznivci na jednom z pražských náměstí, párem, který nespojila náhoda, ale sám "Bůh" a možnost nahlédnout na probíhající "brainwashing" přímo na jedné z probíhajících akcí, nezanechá v divákovi pocit pravého dokumentu. Sama tvůrkyně se ve snímku objevuje pouze letmo, za kamerou, své osobní poznámky nebo komentáře nechává stranou. Nechává diváka vytvořit si svůj vlastní názor na to, co se děje kolem nás, aniž bychom měli o něčem podobném tušení. Zmiňované roviny jsou, bez jakékoli mluvené vsuvky režisérky-dokumentaristky, vnímány stereotypně a postupem času bohužel nudí. Kamera nevybočuje z řady. Ale důvod, proč se na tento snímek podívat existuje a je velký - jedinečná možnost zúčastnit se středu dění. Vstoupit do míst, kde končí veškeré meze "křesťanské nauky" a začíná totální a nemaskovaná devastace lidského charakteru, vymývání mozků, davová psychóza a nepochopený dětský pláč... To vše ve jménu Ježíše! ()

Tanmut

Jednoho z těch chlapíků z dokumentu jsem potkal v Ostravě, když jsem s kolegy lelkoval na Masarykově náměstí. Přiskotačil k nám s letáky v náručí a úsměvem, řka, že mu Ježíš změnil život, že se teď cítí super a kdesi cosi. Pověděl nám, kde pořádají seminář a že máme určitě přijít. Když jsem se mu zmínil, odkud je mi povědomý, úsměv mu na rtech nezmrzl (dokonce zmínil název, který jsem si za Boha (hi, hi) nemohl vybavit), ale přívětivost byla ten tam a on po chvíli ostatně také. ()

Doomer

Dobra ukazka jak nabozensky fanatici funguji. Vymejou mozek detem a ty pak vymyvaji mozky dalsim a nestiti se nikdo niceho. Kazopadne patri do blazince o cemz me sekta o ktere pojednava dokument ,nejvic mi zpiva kousek od baraku, presvedcuje uz dlouho. ()