X-Men: Prvá trieda

• Česko X-Men: První třída (viac)
USA, 2011, 126 min

Réžia:

Matthew Vaughn

Kamera:

John Mathieson

James McAvoy, Michael Fassbender, Jennifer Lawrence, Kevin Bacon, January Jones, Nicholas Hoult, Rose Byrne, Lucas Till, Edi Gathegi, Jason Flemyng (viac)

V roku 1962 počas kubánskej krízy vláda Spojených štátov amerických využila skupinu Mutantov s nadľudskými schopnosťami, aby s ich pomocou zastavila zločinného diktátora, ktorý chcel rozpútať tretiu svetovú vojnu. Ale prečo sa zo spriatelených mutantov stali nezmieriteľní protivníci? Čo predchádzalo chvíli, keď sa z Charlesa Xaviera stal Profesor X a z Erika Lensherra nenávistný Magneto a začala sa vojna medzi X-menmi a Bratstvom? (TV JOJ)

Uberlord

Až na pár nesrovnalostí, vzhledem k původní trilogii , je to vynikající film. Zajímavý, vizuálně propracovaný a perfektně obsazený. ()

tartan

Neskutočne (na komiksový film) výborní herci, predovšetkým obaja hlavní predstavitelia - Fassbender a McAvoy, ťahajú do skutočne kvalitných výšin túto v podstate zbytočnú x-menovskú prequelovku (čo je ale zase oxymoron, že? ;-)). Mne osobne dosť vadilo to pateticko-stupídne napasovanie na skutočnú históriu (kubánska raketová kríza), ktorá je beztak sama dosť dramatická, aby do nej museli, ešte takto hlúpo, vstupovať nejaký superheroes. ()

Vykuk

Po náhodném druhém shlédnutí, hezky v klidu (chřipka:), musím zvýšit hodnocení, přeci jen to není tak tragické, jak se mi zprvu zdálo. Nejvíce vyniká Kevin Bacon a celkem ušel Fassbender, zbytek je otravný, vyumělkovaný, včetně prostředí, ale tak je to komiksovka, takže lecos přehlédnu:) Rozhodně lepší průměr, spíš pro teenagery, doufal bych, že další x-menovka bude lepší, ovšem z Budoucí minulosti mám obavy, zase se patlají v minulosti a trailer spíš odrazuje, ale kdo ví.. třeba to bude alespoň kapku temnější. ()

ac1976

Oproti predchádzajúcim častiam je to rozťahaná nuda, ani mutanti už nie sú takí zabavní (o absencii Patricka Stewarta ani nehovorím). Keď dôjdu scenáristické nápady pomôže osvedčená otrepaná trauma, či už z WW II, alebo Vietnamu. Určite na míle vzdialené od prvých dvoch častí série X-men. ()

helrohir

Celá séria X-Men, vrátane samostatných Wolwerinových filmov, patria podľa môjho názoru k tomu najlepšiemu, čo nám súčasné filmové spracovania komixov ponúkajú. Jednotka aj dvojka sú vynikajúce, trojka a oba "wolweriny" solídne obstojné, ale to najlepšie z doterajších filmov prináša až Matthew Vaughn so svojím prequelom, ktorý nám vysvetľuje pozadie diania v pôvodnej trilógii. Divák znalý celkového pozadia X-menov sa ani nemusí veľmi snažiť, aby ho príbeh o Xavierových a Magnetových začiatkoch vtiahol do deja. Obdobie studenej vojny je v komixových adaptáciách dosť originálne a prepojenie historických udalostí kubánskej krízy a mutantského besnenia funguje prekvapujúco dobre. Silnou devízou je rozhodne obsadenie. McAvoy nebol možno až taký výrazný, ale celkom to ustál, avšak výborný Bacon a famózny Fassbender dodávajú filmu potrebnú kvalitu, a čo sa týka dámskeho obsadenia (J. Lawrence, R. Byrne či J. Jones), tak tento film patrí rozhodne k "najsexi" komixovým filmom. 90%. ()

Ayssan

Už víme, že Charles a Magneto jsou úhlavní nepřátelé - ale dosud jsme nevěděli proč....aneb je tu berlička pro natočení další klišoidní sračky o X-Menech. Tupá replika střídá ještě tupější "Jsou to jenom děti" "Ne, byly to děti", což by se dalo při pochopitelném nedostatku invence tvůrců odpustit. Když však začnou debilně ohýbat historii Kubánské krize, lze to odpustit je těžko. Mimochodem ta vysoce hodnocená "vtipná" fuck yourselves scéna z baru přesně vystihuje logickou prázdnotu celého filmu. Wolverine je již v tu dobu v letech, ve kterých ho obě hlavní postavy potkají jako staří dědkové nad hrobem. PS. jedna hvězda za kozy January Jones. ()

germiny

Tak tady od toho dostal můj oblíbený X-Men 2 těžkou ránu. Naprosto famózní podívaná, kde nenudí ani minuta. V tomto filmu prostě funguje naprosto všechno. Alespoň teda pro mě. Navíc Fassbender je v roli Magneta dokonalý a Jackmanovo cameo ani není třeba kometovat :) Prostě bravo bravo a zase bravo. ()

smatana.sk

Ďalší film, vysvetľujúci teenagerom, aké je dôležité prijať sám seba, aj so svojimi krivými nohami a inými superschopnosťami. Tentokrát pozerateľnejšia verzia s menším množstvom nezmyselných výbuchov, naháňačiek a súbojov, než je v sérii obvyklé. ()

Brano

Nikdy som nebol veľkým nadšencom týchto komixových spracovaní a preto som sa aj tomuto filmu dosť dlho vyhýbal. Moje očakávanie bolo minimálne o to viac ma tento film potešil. Veľmi kvalitne spracovaný príbeh s výborným námetom (studená vojna) a hlavne, že to malo konečne hlavu aj pätu. Nie je to len nezmyselný akčný fantasy. Dej sa neustále stupňoval až vyvrcholil v skvelom závere, kde nám autori vysvetli prečo sa Xavier a Magneto rozišli a prečo profesor ostal na vozíku. Tento film ma taktiež veľmi kvalitné herecké obsadenie. Od Fassbendera až po Becona som bol spokojný. Vizuálne efekty a zvuk je už v dnešnej dobe samozrejmosť, takže to bolo tiež na veľmi vysokej úrovni. Z negatív mi vadila hlavne dĺžka, ktorá mohla byť o polhodinu kratšia. Koniec koncov je to o dosť lepšie ako pôvodná trilógia. Singerove prvé časti ma veľmi nezaujali a preto som rád, že si to zobral práve Vaughn. /90%/. ()

mrclTV odpad!

Priznám sa, že nie som veľkým fanúšikom X-menov a keby som tento film videl ako prvý, tak by som ním nikdy ani nebol. Myslel som si, že na X-menoch sú atraktívne ich mutácie a boj o uznanie väčšinovým obyvateľstvom, ktoré sa ich obáva. Tu nie je ani jedno, ani druhé. Teda, zmutovaní X-meni tu sú, ale sú skôr na smiech. Pretože na víle, čo vyzerá ako z maškarného plesu pre deti a týpkovi, čo ničí nepriateľov krikom, nie je nič zaujímavé. K tomu pridám priemernú akciu, podpriemerné triky a ničím zaujímavý dej, vyjde z toho zbytočný film, ktorý z hlavy vyfučí skôr, ako skončia titulky. A najväčší fail bol vo finálovej bojovej scéne. Keby film neskončil, tie rakety by na nich leteli doteraz..... ()

Guran

Konečně je tady příběh, který se stal ještě před prvním dílem xmenů. Dost mě to totiž zajímalo, proč Xavier je ochrnutý, jak vznikla škola pro mutanty atd. a konečně je to tu. Rozjezd filmu je sice trochu pomalejší, ale pak se rozjede vlak a speciální efekty budou na místě spolu s výborným dějem a hereckými výkony. James McAvoy jako Xavier a Michael Fassbender jako Magneto. Zde je můžeme vidět za mlada, protože v dalších dílech x-menů to jsou už staříci. Pro milovníky akčních scifi a komiksových hrdinů toto bude napínavá podívaná. ()

Berty00

Najlepšie spravená x-menovka,krásna hudba a skvelé obsadenie...Sympatickí mládí Magneto a Profesor X sú naozaj skvelí.Matthew Vaugh to proste zobral do ruky a spravil neuveriteľné dielo ()

JosefTomas

Chápu snahu ukázat jak se všechno stalo a nápad celkem dobrý, ale je to tak chvílemi nezáživné, že nebýt té cameo Wolverina, tak dám 70. ()

Mkartaylas56

Nejlepší díl X-Menovské série? Rozhodně ano. Sice starší díly mají své specifické kouzlo, ale to, co předvádí První třída, je zkrátka úžasné. Je svěží, má opravdu skvělé herecké obsazení, hodně povedeně vybudovanou atmosféru, kterou navíc doplňuje naprosto parádní soundtrack, jenž byl pro mě jednou z nejlepších věcí v tomto snímku a k tomu všemu nezaostal ani příběh, který postupně graduje a nabídne i několik zvratů. Plus ještě je dobré zmínit, že se nacházíme v době studené války, se kterou je příběh docela dosti spjat a vůbec motiv tehdejšího rizika jaderné války vás provází až do konce. Za mě super film plný mutantů, u kterého bych se nebránil ani opětovnému shlédnutí. 90% ()

horor2

Matthew Vaughn umí. Když zavřu oči dokážu si představit, že režíruje Singer, i když to tak není! Mladí hrdinové byli cool už za mlada :-) Nemám, co vytknout. Nápad střídá nápad. Závěr vždy zamrazí. ()

Sedmá Mission nabírá posily

Sedmá Mission nabírá posily

12.01.2020

Sedmý film v sérii Mission: Impossible dorazí 23. července 2021, o režii se znovu postará Christopher McQuarrie, který si zároveň napsal i scénář. Jako bonus pak natáčí sedmý a osmý díl zároveň,… (viac)

Seznamte se s novým MacGyverem

Seznamte se s novým MacGyverem

22.03.2016

James Wan, režisér Saw nebo Rychle a zběsile 7, se řadu let snažil dostat MacGyvera na velké plátno. Seriálová klasika to tam nakonec nedotáhla, Wan ale rozjel alespoň televizní reboot, který právě… (viac)

Co čeká Jennifer Lawrence?

Co čeká Jennifer Lawrence?

14.10.2015

Jen málokdo by asi polemizoval o tom, že je teď nejviditelnější mladou herečkou Jennifer Lawrence. Hvězda Hunger Games a X-Menů se od svých 22 let chlubí Oscarem, nijak ji to ale nevede k tomu, aby… (viac)

Comicsové Mýty mají scenáristku

Comicsové Mýty mají scenáristku

20.01.2015

Stříbrnému plátnu střídavě kralují comicsové adaptace od Marvelu a DC, neměli bychom ale zapomínat ani na Vertigo. Dospělácká odnož DC nám dala filmy jako Constantine, Dějiny násilí, V jako Vendeta… (viac)