X-Men: Prvá trieda

• Česko X-Men: První třída (viac)
USA, 2011, 126 min

Réžia:

Matthew Vaughn

Kamera:

John Mathieson

James McAvoy, Michael Fassbender, Jennifer Lawrence, Kevin Bacon, January Jones, Nicholas Hoult, Rose Byrne, Lucas Till, Edi Gathegi, Jason Flemyng (viac)

V roku 1962 počas kubánskej krízy vláda Spojených štátov amerických využila skupinu Mutantov s nadľudskými schopnosťami, aby s ich pomocou zastavila zločinného diktátora, ktorý chcel rozpútať tretiu svetovú vojnu. Ale prečo sa zo spriatelených mutantov stali nezmieriteľní protivníci? Čo predchádzalo chvíli, keď sa z Charlesa Xaviera stal Profesor X a z Erika Lensherra nenávistný Magneto a začala sa vojna medzi X-menmi a Bratstvom? (TV JOJ)

Komar55

Po origin filmu Wolverina, který za mě byl opravdu dost nevydařený se novým přírůstkem do X-Men universa stáva origin Profesora XMagneta, dávných přátel, kteří ovšem kvůli odlišným názorům a politickým postojům nemohli kráčet po stejné cestě. Za mě dosud nejlepší X-Men film. Snímek má tu správnou dávku napětí, humoru, akce i dialogů a velice povedený soundtrack od Hanryho Jackmana a Joa Blankenburga (viz celá scéna s Erikem v baru). Velice dobré CGI (až na scény s Angel ve finální bitvě) a skvělé herecké obsazení jak Profesora X, tak i Magneta. Je to zábavné, chytré, emocionální a strhující. 10/10 ()

dodona

Vynikajúce, dokonca sa mi zdá, že najlepšie. Michael Fassbender dokonale zatieňuje celé herecké obsadenie, ktoré je inak skvele obsadené a aj skvelo zahrané. Prvú pol hodinu som mala chvíľami pocit, že pozerám bondovku (viem si Michaela predstaviť ako nového agenta 007). Veľmi potešili aj mnohé menšie úlohy a cameo Huga Jackmana. Film je inak vizuálne veľmi pekný, dej je inteligentný a svižný a nevadilo by mi ani keby to bolo dlhšie. Hudba je kapitolou samou o sebe - perfektne dopĺňa dej a navodzuje atmosféru. Ak má Prvá trieda otvoríť novú trilógiu, otvorila ju úžasne. A keďže postavy sa nám už predstavili a rozdelili, ďalšie diely už môžu vhupsnúť rovno do deja a vyraziť dych. Tak dúfam, že sa dočkám ešte lepších X-Menov ako doteraz. ()

matt85

Jsem plný dojmů, nemám co vytknout a začínám čím dál, tím víc, obdivovat Vaughna. Michael Fassbender je objev a doufám, že se prosadí víc. PS: Tak, máme prvního adepta na Oscara, že jo, Michaele?! ... Po druhém zhlédnutí jenom potvrzuji svoje nadšení a moje srdce plesá. Celá scéna na Kubě od začátku do konce je pro mě naprosto dokonalá SPOILER a McAvoyovo "I can't feel my legs" mě naprosto dostalo. ()

Napo_Leon

Myslel jsem si, že mí oblíbení mutanti pujdou po Origins ke kvalitativnímu ledu. Naštěstí se tento hrůzný scénář nevyplnil a Vaughn mi dal 132 minutovou jízdu, která nepolevila v žádném okamžiku. McAvoy se mi líbil jako přemoudřelý Charles, ale největší hvězdou je Fassbender jako Magneto. Abych furt nepapouškoval, tak bych řekl i jeden neduh. Vadilo mi, že jsem se nedozvěděl po celou dobu filmu jméno jedné postavy a to mi zabraňuje dát pět hvězd. X-men: First Class je pro mě světlo v tmavém tunelu, jenž začal třetími X-meny a za to děkuju pane Vaughn. 4 hvězdy, ale na hranici s pěti. :) ()

Badmarshall

Tenhle film má koule. Velmi kvalitně natočeno. Scénář se povedl, režie Vaughna výborná a herecky také super. Myslím, že tento díl navázal kvalitou na první dva díly. Chvílemi mi běhal mráz po zádech. Obsazení herců bylo good, ale nejvděčnější roli měl asi Fassbender a dokázal toho využít. Překvapila mě hlavní záporná role, v níž jsem nečekal Bacona, protože nebyl nějak moc s tímto filmem spojován. Mělo to děj, akci i sem tam odlehčenou pasáž, ale nejvíce mě zaujalo cameo H. Jackmana, to mě dostalo nejvíc(vůbec jsem ho tam nečekal). Další letošní 90%. ()

vikino1

Pro mě jako fanouška jasných 5. Přiznávám, nebylo to lepší jak druhý díl, ale až na pár kosmetických úprav bych ve filmu neměnil nic (snad jen tu plivající vážku a lítacího kluka). Už od první scény s nacisty je vám jasný, že tohle bude drsnější než Origins a Poslední vzdor. Magneto i profesor - velice slušně zahráno, nejlepší ze všech byl stejně Wolverin :-))) ()

Listyx

Nejnovější díl X-menů je dle mého zatím nejpříběhovějším kouskem z celé série a světe div se, ono mu to vůbec neškodí. Celou stopáž jsem byl neustále seznamován s něčím „novým“ a stále více nabývám dojmu, že děj je zde hlavní devizou. Malé soukromé příběhy postav byly vhodně vloženy do schématu příběhu většího a i když jej přímo neovlivnily ve výsledku tak učinily s dojmem, který ve mně po zhlédnutí zůstal. Díky oněm malým příběhům je První třída také mnohem méně černobílá než jsou předchozí díly X-menovské současné série. Ten kdo je hodný nemusí činit vždy dobro i když si myslí, že jej činí a i zloun může stát na té „dobré straně“. Film navíc neponechá nikoho na pochybách, že před minutou bílá stěna je vlastně černá jako Batmanův havelok a, že není vůbec jisté, že tak za minutu nemusí A hlavně je to postavám možné věřit, neboť jejich motivace je náležitě vysvětlena a divákovi nečiní potíže se s nimi ztotožnit. Pozorný divák je čas od času odměněn nějakým tím vtípkem, kvalitu narážek a vtípků dokazovali hýkající geekové v různých částech sálu. Zajisté je také třeba vyzdvihnout dobře zvolenou a umístěnou hudbu, která film doprovází. Herci svými výkony nenarušují dobrý zážitek, i když ničeho výjimečného se od nich nedočkáme. Maličkatým kazem na jinak opravdu skvělém filmu je postava hlavního záporňáka. Jeho vybavenost Xschopnostmi zůstala pro mě nevysvětlená a tak nějak mi nebylo jasné jak to, že najednou dokáže manipulovat kovem lépe než Magneto. ()

Veseldaa.!

X-Men: First Class výborně doplňují původní díly série, především ten první a aspoň s jeho znalostí se vyplatí vyrazit do sálu kina a po zbytek filmu už jen souhlasně přikyvovat, jak bude vše postupně zapadat. Jako celek Vaughnova verze smínku o genetických mutantech působí jako silný čtyř hvězdičkový blockbuster, ale při bližším pohledu sahá až na nejvyšší hodnocení. Především díky detailům, jimiž jsou mimirole Olivera Platta a Michaela Ironsidea a jednomu nečekanému a spoileroidnímu cameu. Triky se stále drží Singerovi vize, James McAvoy skvěle vystihl Profesorovu osobnost a závěrečná věta Michaela Fassbendera, který by se svým charismatickým drsňáctvím hodil i na Jamese Bonda, mě plně odrovnala. ()

dessa

Výborné akční scény, o tom žádná, sem tam nějaká ta vtipná narážka (Wolverinovo cameo, Xavierovo ubývání vlasů ve stáří...), celkově však šíleně přeplácaný film, s několika naprosto zbytečnými postavami, úplně vidím ten oválný stůl, u kterého se v rámci brainstormingu tvůrci dohadují, co který hrdina bude umět. Tahle bude umět létat! Ale to je málo, ještě jí něco přidáme - třeba bude plivat projektily... Úplně nejvíc mě pobavil (v negativním slova smyslu) šáša, který se zakroutí v bocích, jak kdyby zkoušel roztočit hula-hup, a vystřelí červenou pumelici. Už chybělo jenom mluvící lejno. Na druhou stranu líbilo se mi vysvětlení motivace některých postav z předchozích filmů a úplně nejsladší byla Mystique. 14.6. 2011 88%, 106. nejlepší film? Ani "už jednou zmiňovaný pan Hankey". /// Cinestar Anděl, původní znění s titulky ()

umbjaz

Pro mě až nepochopitelně dlouhé a k tomu docela zklamání. Myslím, že top byla poslední příležitost, jak vydřít nějaký zisk z tohoto titulu. navíc by se měli američtí scénáristé vyvarovat stejné chyby v obětech. V drtivé většině filmů přichází o život jako první, nebo jako jediný příslušník rasové menšiny. v tomto případě první židovská žena a pak jako jediný mutant černoch. ()

Tamten

Standardní díl x-menů, který není nijak výrazně horší ani lepší než předchozí díly. Příjemně se na to dívá a nesmí se moc přemýšlet. ()

Pathrose

Tak First Class je opravdu First Class. Od začátku až do konce strhující, nenudí v žádném okamžiku a hlavně příběh není nějak slepovaný. Ubíhá hezky plynule a mě si získal už scénou malého Erika v kanceláři doktora Schmidta. Nesmím opomenout ani výborný výkon Michaela Fassbendera. ()

Pistolnik

No čo dodať k tejto dokonalosti :). Splnený sen v dĺžke 132 minút. X-meni sú moja srdcovka a Matthew Vaughn predčil všetky moje očakávania. Po zhliadnutí som mal chuť sa otočiť a pozrieť si to znova :). Pre mňa dokonalosť po každej stránke. Príbehovo to klaplo všetko krásne do seba. Akcia, humor, efekty, triky a všetko ostatné bolo skvelé vyvážene a to bez jedinej sekundy hluchého miesta. Neostáva nič iné ako len zatlieskať a čakať na Blu-Ray :) ()

Anschutz

Konečně pořádná sci-fi!! Na další pokračování jsem se od posledního dílu těšila jak malej Jarda a absolutně mě nezklamalo. Perfektní efekty, skvělé obsazení (zejména pokud jde o mladého profesora X), i příběh mě více než zaujal - prostě velké nadšení po všech stránkách. Po zklamání z Wolverina byl toto velmi příjemný návrat do světa x-menů :)Jen více takových filmů, prosím!!! ()

GodKnows

Vyborny prirastok do rodiny x-men. Som rad ze ma tie ohlasy neboli len nejaky hype. Mozno to malo menej drive-u ako by bolo dobre ale napriek tomu som sa nenudil ani chvilu. Postavy vyborne obsadene az na par vinimiek - absolutne k smiechu bolo predstavenie Angel Salvadore (jej predstavitelka je otrasna herecka) a taktiez mi vadilo ze tam bol mutant azazel kedze jeho schopnosti sme uz videli v x-men 2 v podani nightcrawlera. Herecky presvedcil najma fassbender. Vaughnova rezia sa mi zdala niekedy tak trochu ako keby niecim limitovana. V niektorych scenach sa drzi viac vzadu a miestami mi to fakto vyznelo ako keby sa nieco malo stat ale nestalo. Dufam ze v pokracovani sa utrhne z retaze a narve tam vsetko co bude chciet. Jeden z naj filmov co som tohto roku videl. ()

Camarro14

Matthew Vaughnovi jsem po loňském vynikajícím "Kick-Assu" velmi věřil a jsem rád, že mě nezklamal! Rozhodně se nejdená o dokonalý snímek, ale člověka potěší že svým vyprávěním krásně navazuje na první 2 díly od pana Bryana Singera a přitom se místy dokáže tvářit i o dost vážněji - čemuž přispívá inteligentní téma v podobě studené války a celková atmosféra snímku. Jíž bezkonkurečně největšího tahouna představuje Michael Fassbender (ten kluk nám ještě párkrát vytře bulvy) - role Erika aka Magneto mu sedla neskutečně a scéna v Argentině se mi zaryla do hlavy dost hluboko, lehce za ním zaostává vskutku záporný Kevin Bacon. Je to stylové, epické, svižné, psychologicky propracované a kvalitně zábavné (tento fakt vystihuje jedno z nejlepších cameí, které jsem kdy viděl a týká se samotného Wolverina - toto cameo mě neskutečně položilo a zároveň podotýkám, že z něj bych si měli brát ostatní tvůrci příklad = krátké, svižné, výstižné, nostalgické) !!! V porovnání s ostaními díly to u mě nepřekonalo vynikající druhý díl (X-MEN 2), ale v těsném závěsu mu dýchá na krk. Ovšem tento snímek si to vynahradí tím, že letošní rok jednozačně vládne a to s velkým přehledem všem komiksovým snímkům ... ()

Withree

Matt Vaughn opět prokázal, že patří do absolutní režisérské špičky. Nabídl nám v ničem propadající, narychlo splácaný, film se spoustou parádní (a hlavně digitální) akce a ucházejícím příběhovým originem. Celý příběh táhne vynikající dvojice James McAvoy, jako hláškující a vtipkující Profesor X, a hlavně Michael Fassbender, chladný, za pomstou putující Erik alias budoucí Magneto. Ostatní osazenstvo nemá moc co říct a celá First Class je tu, protože prostě musí, záporák Kevina Bacona mne zase tolik nechytl. Teď jen doufat, aby nám Vaughn nezvlčil a nabídl co nejrychleji druhou várku a zkusit zakomponovat více Wolverina, ať má film i výraznější finanční úspěch. ()

Sedmá Mission nabírá posily

Sedmá Mission nabírá posily

12.01.2020

Sedmý film v sérii Mission: Impossible dorazí 23. července 2021, o režii se znovu postará Christopher McQuarrie, který si zároveň napsal i scénář. Jako bonus pak natáčí sedmý a osmý díl zároveň,… (viac)

Seznamte se s novým MacGyverem

Seznamte se s novým MacGyverem

22.03.2016

James Wan, režisér Saw nebo Rychle a zběsile 7, se řadu let snažil dostat MacGyvera na velké plátno. Seriálová klasika to tam nakonec nedotáhla, Wan ale rozjel alespoň televizní reboot, který právě… (viac)

Co čeká Jennifer Lawrence?

Co čeká Jennifer Lawrence?

14.10.2015

Jen málokdo by asi polemizoval o tom, že je teď nejviditelnější mladou herečkou Jennifer Lawrence. Hvězda Hunger Games a X-Menů se od svých 22 let chlubí Oscarem, nijak ji to ale nevede k tomu, aby… (viac)

Comicsové Mýty mají scenáristku

Comicsové Mýty mají scenáristku

20.01.2015

Stříbrnému plátnu střídavě kralují comicsové adaptace od Marvelu a DC, neměli bychom ale zapomínat ani na Vertigo. Dospělácká odnož DC nám dala filmy jako Constantine, Dějiny násilí, V jako Vendeta… (viac)