Drama z produkce HBO vypráví o přátelství a spolupráci německého fyzika Alberta Einsteina a anglického astronoma Arthura S. Eddingtona za první světové války, která vedla k uznání Einsteinovy teorie relativity. V hlavních rolích David Tennant a Andy Serkis.
Na jaře roku 1914, kdy Evropa stála na pokraji války, ještě nikdo nevěděl o tehdy bezvýznamném německém fyzikovi jménem Albert Einstein a jeho teorii relativity. Teorii, která zanedlouho otřásla základy světové vědy. Britský astronom Sir Arthur Stanley Eddington, ředitel observatoře v Cambridge, který patřil k vědeckým prominentům své doby, a byl považován za nástupce Isaaca Newtona, si nicméně uvědomoval, že Einsteinovy výzkumy by mohly přinést zcela nový pohled na čas a vesmír. Navzdory nebezpečí, že budou ve svých zemích označeni za zrádce, začali tito dva velcí muži spolupracovat. Eddington, jenž razil heslo, že pravda nezná hranic, se vydal na cestu do Afriky, aby si tam ověřil výsledky Einsteinova bádání. A byla to cesta, která změnila lidské vnímání vesmíru jednou provždy. V roce 1919 se Albert Einstein stal vědeckou hvězdou století… V hlavních rolích historického dramatu z původní produkce HBO hrají David Tennant a Andy Serkis, režie se ujal Philip Martin. (oficiálny text distribútora)

Wladi.mir

Skvělé! Na to, že to je TV film se to opravdu povedlo. Sympatické obsazení herců, převážně proslavených skrze Harryho Pottera. Andy Serkis se tu převedl opravdu v hezkém světle. Příběh filmu mi konečně ukázal co ta teorie relativity vlastně je. Výborný film, není tu co vytknout a rozhodně to není ztráta času. Za 4* ()

C0r0ner

Osobní život obou pánů mi byl upřímně u prdele, což se nakonec také podepsalo na hodnocení. Když už došlo na vědu, byla to paráda, ale té pohříchu moc času věnováno nebylo. Historicky hodnotné, ale jinak nepříliš obohacující a takové normální, co se dá vidět v každém druhém filmu. 55% ()

BoXBe

Autorům filmu se toho honilo v hlavě tolik, že od každé myšlenky umístili do omezené stopáže a rozpočtu filmu jen její stopové prvky a nezůstalo z toho nic.  Ale jednohubka na večer, kdy by třeba běželo dramaturgicky lepší Dobrodružství kriminalistiky, je to neškodná. ()

filmmovier

Zajímavý historický příběh, skvěle natočený, s tradičně výtečným Davidem Tennantem a snad ještě o chlup lepším Andym Serkisem v roli Einsteina. Herecký koncert a výborný film, který je vlastně nositelem velmi milého a příjemného diváckého zážitku. A i to hlavní téma je samozřejmě mimořádně zajímavé. Pro televizi je takového filmu ale vážně škoda. 75%. ()

Motinski

Príjemný, oddychový film s emóciami a skvelým herectvom Serkisa aj Tennanta. Pútavý aj pre človeka ktorému fyzika nič nehovorí a na TV produkciu nepôsobiací lacno. Príbeh bol ale moc urýchlený a na to o aký dôležitý míľnik vo vede ide aj jednoduchý a ničím extra výnimočný. Téma by si zaslúžila väčšie spracovanie, detailnejšie a minimálne so 120 minútami. ()

markuc

Pekny TV film, rozhodne lepsi, nez vetsina bezne TV produkce (jak je ostatne u HBO zvykem). Bohuzel velkou slabinou je scenar (postava Eddingtona ma dost prazdnych mist). Hlavne kvuli scenari jen 3*, film mel ale na vic. ()

Beatle

Je to těžké. Snímek je tohle moc pěkný, to ano. Taková ta sobotní oddechovka k obědu. Hrozně bych si přála hodnotit trochu výše, ale ani za svého oblíbence Davida Tennanta to nemůžu o tu hvězdičku zvednout, ani kdybych tím mohla ohnout celý vesmír. David je charakterní herec, který je opravdu schopen zahrát velmi rozdílné postavy - a všechny naprosto přesvědčivě (příklad pro srovnání: DOCTOR WHO a LEARNERS). Ale tahle role mě v jeho podání přišla taková...pozvolná. Jasně, ne, že by angliční vědátoři tehdejší doby byli tak praštění jako Einstein - tak nějak všeobecně byli britové vždy považováni za dost naškrobené existence. Ale i tak. Příjde mě, že jako Eddingtona, nechal David tento charakter tak nějak proplout kolem, takže jediná celkem procítěná scéna je, když Eddington zjistí, že je jeho...přítel :)...mrtev. To už bych spíše více vypíchla Andyho Serkise, který zahrál Einsteina docela pěkně, v mnoha ohledech se mu i s tím líčením a vlasama podobá, což bylo taky fajn. Co se vědeckých teorií přednesených ve filmu týče - jestli byly špatně nebo ne, to si neuvědomuji, protože podle mě o tom tento film vůbec nebyl, a tak jsem tomu nevěnovala pozornost (ten, kdo by chtěl rýpat - ano, vím, co je teorie relativity a umím ji dokonce i pochopit/vysvětlit...v základech). Jestli si chcete nechat vysvětlit obecnou teorii relativity, tak koukněte na dokument, ne na film. EINSTEIN AND EDDINGTON není o vědě, ale o životě vědců za války a jak dementní společnost tehdy byla, že nedokázala oddělit vědu od války a osobu od státu. K techničtějším věcem - celou dobu mě vytáčela absence statické kamery, která by v některých scénách rozhodně neuškodila a hlavně...proč se Britové, když tak nadšeně točí scény, které se odehrávají "v Německu", nemůžou alespoň pro jeden jediný hloupý film, naučit vyslovovat slova německy? Vždyť co je tak složitého na tom pochopit, že EINSTEIN se nečte [:ainstein:] ale [:ajnštajn:]....Vždyť angličaní umí vyslovit "š", tak co mají pořád za problém :) ()

Kangaxx

Zaujímavý film z prostredia, ktorému sa nevenuje príliš veľká pozornosť aj napriek (ako dokázal tento snímok) slušnému skrytému potenciálu. Zobrazenie Ženevy, Berlína i Camridgea presne poslúžilo svojmu účelu, podarilo sa navodiť atmosféru počiatku minulého storočia. Dej má ustálené tempo, nijaké výrazné vyvrcholenie sa nekoná, čo však divákovi ani nevadí, pretože celý snímok je pohodový. Od začiatku až do konca. ()

Orthank

Tomuto nedotiahnutému TV filmu sa dá odpustiť všeličo, ale tak kruté ochudenie o obrovské množstvo zaujímavých poznatkov už tak jednoducho nie. Je to v podstate len osobný príbeh dvoch ľudí, kde jeden je rodený génius, ktorý ale na to vôbec nevyzerá, a ten druhý zasa mladý vede a zároveň svojmu náboženstvu oddaný vedec. Je škoda, že príbeh je tak neskutočne plytký a zaoberá sa len úzkym časovým obdobím. Veľa veci zostáva utajených a dej sa zameriava zbytočne na aj tak scenárom trošku prifarbené charaktery. Jedinou naozaj vydarenou voľbou bol bezpochyby Andy Serkis v úlohe Einsteina. Dokonca i jeho legendárny úškľabok bol na nerozpoznanie. Inak len skutočne ľahká veľmi nenáročná oddychovka, pre tých, ktorí chcú aspoň tušiť, ako to tí dvaja vlastne všetko mysleli. Pre ostatných (zasvätených) trošku smola, že sa nedostavilo o štipku viac výživnejších informácií. Historicky síce verná,dobre zahraná, ale veľmi zjednodušená "skorobiografia". Veru chcelo by to o Einsteinovi, najväčšiemu vedeckému vizionárovi minulého storočia, zaobstarať niečo za viac šestákov. Veď kto iný si takúto poctu zaslúži viac? ()

vander19

Film som si pozrel kvôli záujmu vidieť život Alberta Einsteina ako ho zobrazili tvorcovia, ale milo ma prekvapila postava Eddingtona o ktorom som skoro nič nevedel, keďže tohto pána sme ani na prednáškach nepreberali. Teoretická fyzika skĺbená s praxou v tieni prvej svetovej vojny je vďačný materiál a tvorcovia sa na tomto TV filme ukázali. Výborný príbeh a kvalitná postava Davida Tennanta z toho spravili snímku, ktorá kľudne mohla byť aj kinová. 7,5/10 ()

Atheas

S tímto filmem jsem měl jeden malý problém. Po celou dobu jsem vůbec netušil o čem se tam vlastně baví. Ale jinak to nebylo špatné. Setkání Eddingtona s Einsteinem na konci filmu mě i trošku dojala. ()

Kervorkian

Keby Boh povedal, že sa mýlim, tak by som mu poďakoval za jeho názor a zhodli by sme sa na tom, že spolu nesúhlasíme a cítil by som k nemu veľkú ľútosť. ()

Olík

Na počátku první světové války pracoval na Berlínské univerzitě zatím nepříliš uznávaný vědec - jistý Albert Einstein. Ve stejné době si prominentní astrofyzik a ředitel observatoře v Cambridge Arthur Eddington (dnes téměř zapomenutý) začíná uvědomovat, že by Einsteinova práce mohla způsobit revoluci v pohledu na vesmír a nabourat Newtonovy představy o prostoru. Pro mne osobně je hlavní význam tohoto televizního filmu v koprodukci BBC A HBO v jeho vědecké osvětě a objasnění některých pro mne zapomenutých nebo nikdy nepoznaných historických faktů. ()

lemonova

David Tennant výborný, Andy Serkis dobrý, film fajn.. trošku mi to celé prišlo inscenačné, svojím nábojom a poňatím. Asi by som tak fascinujúcej záležitosti dopriala o niečo veľkorysejšie spracovanie. ()

cerbygerby

Od tohoto filmu jsem až zase tolik neočekával, i když jsem byl zvědavý co může nabídnout. Ale když to vezmu celkově, nijak moc mě neoslovil...snad jen to jak to vše dopadlo. Malinko mi tento film připomínal Sherlocka Holmse, oba herci mi přišli podobní... i když ve srovnání u mě vyhrál jasně Sherlock, takže vzhledem k tomu že jemu jsem dal 4*, tento film si zaslouží 3* ()

mira.l

Mé znalosti o spolupráci Alberta Einsteina a Arthura Eddingtona ,za první světové války, která vedla k uznání teorie relativity, se limitně blíží nule, takže nedokážu nějak objektivně posoudit, jak moc to kopíruje či nekopíruje skutečné události. Byl to film, který jsem stáhl hlavně kvůli Rebecce Hall. Celkově neurazilo ani nenadchlo. průměrné tři *. ()