Cesta draka

• Česko Cesta draka (viac)

Těšil se, že se v Římě dobře nají, ale mafiáni nedají pokoj majitelům restaurace, a tak musí Bruce udělat pár nezbytných opatření, aby je ochránil. Kopance budou jenom létat a na konci se možná odehraje souboj století: Bruce Lee versus Chuck Norris. (oficiálny text distribútora)

Filmaris

Legenda Bruce Lee vs Chuck Norris. Aj napriek nie veľmi kvalitnému scenáru je tento film jeden z najlepších vo svojom žánri. Bruce Lee tu hrá debilka, ktorý prišiel do Ríma na pomoc svojím blízkym zachrániť reštauráciu pred mafiánskym bossom, ktorý si nárokuje tento pozemok. Príbeh je veľmi jednoduchý, ktorý nijak neprekvapí no zato celkom funguje. O postavách sa tú dá napísať, že sú skrátka otravné, majú zvláštne správanie a niekedy boli až na smiech. Bruce Leeho herecký výkon tu bol fajn hral to dobre a jeho výraz pri bojových scénach stojí zato ako v každom jeho filme. Sem tam mi vadila kamera, ktorá bola zrejme zlé nastavená. Akčné scény či bojové choreografie na tú dobu super, Bruce nám opäť predviedol krásu svojho jedinečného umenia a celé to vyvrcholí v legendárny súboj Brucea a Chucka. Tejto scéne nechýbalo ale že nič. Tempo, kreativita, jedinečnosť a malinké napätie z toho spravili jednu z najlepších bojových scén aká bola kedy natočená. ()

ostravak30

Bruce Lee toho jako režisér moc natočit nestihl. Reálně je to jeho jediný film, ke kterému rovněž napsal i scénář a produkoval ho jelikož o rok později zemřel. Osobně chápu, že v 70. letech mohl snímek způsobit jisté nadšení. Dnes už v tomto jásotu shledávám pouze jakousi nostalgii. Již od prvních minut, viděno na Primě, jsem měl pocit, že sleduji nějakou hodně ohranou VHS. Špatný byl zvuk, ale především obraz. Dialogy strašné, dramaturgie strašná, exteriéry příšerné. Herci působí dojmem, že ani neví, co mají říkat. Mezi jednotlivými dialogy jsou hrozné tiché a trapné pauzy. První boj se odehraje až po 30-ti minutách, do té doby se jen žvaní a ani zbylý děj není zrovna záživný. Děj se má odehrávat v Římě, ale ani záběry na koloseum to nezachrání, neboť nic nepůsobí přirozeně. Děj se pořád opakuje. Jen se mění místo. Buď Tang Lung všechny ztříská v restauraci, nebo u mafiána, na konci pak někde na louce a v závěru v již zmíněném koloseu zabije Chucka Norrise, pro něhož se opravdu nejednalo o první roli. Kolik hrál záporáků netuším, ale čekal jsem rozhodně výstavnější souboj. On sám toho moc neřekne a objeví se vlastně až na konci. ()

ZajoMajo

Perfektny film zacina hned po prilete Bruceho do Ameriky. Mimika tvare, svojske vystupovanie, skvely herecky vykon. Sceny s kung fu netreba nejako predstavovat, ale staci spomenut tu, ked ma Bruce kopnut do chranica na ruke svojho priatela vzadu za restauraciou. Kto o tom cital istotne vie, ze ten kop bol skutocny a ten jeho priatel naozaj poriadne dozadu zaletel s tym, ze bol vraj po natacani cely modrinovity. Taktiez rychlost akou Bruce disponuje je skutocna. Staci si pozriet o rozcvicku v jeho dome - nie je tam nic zrychlene, ako to byva v dnesny ch (sice modernych) no nerealnych filmoch. Napokon stretnutie s Norrisom, ktory bol inak jeho ziakom. Spicka vo svete kung-.fu - dnes sa sice tocia efektivne filmy na tento motiv, ale nie su skutocne - su to len same triky. Bruce tu naopak ukazuje cistotu boja, skutocnu rychlost a mrsnost. Tento film sa neda pozriet a povedat - bol dobry - bol zly. Tento film treba pochopit... ()

Weirdman

7/10... Lee a Norris sa nebijú len rukami a nohami, ale aj gestikuláciu. Zatiaľ čo Lee skurúca neskutočné ksichty rovnako ako jeho krajania, Norris nezmení výzaz tváre ani na sedundu :D ()

lektvar

Chuck Norris je asi jediný karatista, ktorý nosí pod kimonom sveter. Ale za to si z toho urobia dobrú prdel. Napadlo ma... Nezabil Brucea Leeho on? Však toto je prvý a posledný film, v ktorom prehral. ()

sunjata

Určitě o mnoho lepší než Pěst plná hněvu, ale stejně nechápu, proč se všude o Bruce Leeovi píše jako o kultu a legendě. Nebýt té aureoly kolem, tak by mě vůbec nenapadlo se na něco takového podívat. Kunf-fu mám sice rád, ale věci od Bruce jsou jen zatracený béčka. ()

walkingdead

Přemýšlím, jestli v historii filmu někdo přehrával víc než Bruce Lee. Nejlepší na celém filmu jsou úvodní titulky a v hodnocení jsou podle mě jen 2 možnosti - dát buď plnou palbu nebo to spláchnout do záchodu. Ale z dnešního pohledu je to fakt (asi ne úplně plánovaná) zábava a kvůli jedinečné (historicky?) možnosti vidět, jak SuperChuck dávno předtím, než se začal depilovat, dostává na prdel, dávám při hodnocení palec nahoru. ()

hrumsrt

Jak si jde všimnout, tak Bruce Lee natočil všechny ty svoje velké kousky v podobných letech a dost u sebe, takže když se tahle ikona bojových sportů dostala do Hollywoodu tak i díky popularitě hongkongské kinematografie byl Bruce obrovskou mega star. A právě na začátku sedmdesátek se Bruce Lee vrátil do Hongkongu a rozjel plány hned několika svých filmů, které jsou zpětně právě z jeho kariéry ty nejlepší. Cesta draka sice není tak našlapaná těmi západními hvězdičkami, ale Bruce si do ní přitáhl svého kamaráda Chucka Norrise, jejíchž vzájemný souboj je naprostou ozdobou tohoto snímku a přes svoji unikátnost už jen v tom, kdo se v něm střetne, dokáže navíc poutat jak v samotné konfrontaci, tak třeba v tom, že se oba aktéři přímo ve scéně musí rozcvičit.. Cesta draka je to nejlepší, co jsem s Brucem Lee viděl a to třeba i proto, jak přirozeně trhle působí. Spojuje Leeovo kung-fu s normálními situacemi a šroubuje jeho osobnost do plánu italské mafie.. Neustále se usmívající Asiat, který dal akčním filmům nový směr. Každá pěstní bitka je fantastická a navíc doplněná o Leeovy vtipné prokřiky.. Cesta draka má na rozdíl od Drak přichází zajímavější příběh, který dokonce postupně prochází nějakým rozvojem a i když jde někdy jen o levelování soupeřů, tak paralelně se pokouší o něco milostnějšího. Bruce Lee přišel přes půl světa, aby pomohl obyčejným v boji proti utlačovatelům a bohatým... A nejen, že zvítězí silou, ale současně svým osobitým způsobem zvládá proluky do citlivějších žánrů.. Bruce Lee tady předvádí herecký a tvůrcovský vrchol svojí filmové kariéry... Ostuda těch, kteří skončí u sestřihu, jenž bude složen především z souboje s Norrisem, jelikož Cesta draka má svoje kouzlo v drobných scénách, kde tu Bruce Lee vykosí partičku mafiánů, anebo až sociopatickým způsobem okusují kouzlo italských žen. A jak se na filmu podepsal čas? Pořád mi připomíná svým nádechem francouzské komedie a i přesto, že třeba střihem občas trošku pokulhává, tak v remasterované verzi dokáže i slabší nasvícení vystřelit.. Je to jednoduché, ale takový film je jen jeden! 85% ()

4567arthur

Film jsem dřív sehnal za levno z důvodu vedlejší účasti Chucka Norrise, tehdy ještě v záporné roli. Omlouvám se všem fanouškům kung-fu filmům s Brucem Lee, ale mě tyhle filmy nějak neberou. Mňoukání hlavního hrdiny je až směšný a dost otravný a ani nevím, jestli v tomto snímku nebyl krapet nablblej! Těmhle filmům dávám jasný sbohem! Dvě hvězdy za toho nejubožejšího a směšnýho záporáka a za finální dostatečný souboj. ()

childe666

Než jsem film viděl všude jsem na něj slyšel jen chválu o to víc mě celkově zklamal. Výpravný: no sice souboj v koloseu je hezký a ta kočka co tam proběhne je opravdu dobrá, ale určitě bych kvůli tomu že se to odehrává v itálii nepsal o filmi že je výpravný. Jestli je toto nejlepší film Bruce Leeho raději nechi vidět ty další... ()

Groower

Zezačátku jsem si myslel ,že se jedná o akční komedii. Že se má vše jinak jsem zjistil až v poslední čtvrthodině,když šéfik z restaurace podříznul dva své kuchaře a utvrdil mě v tom závěr souboje s Chuckem. Bruce Lee je neskutečně našlapanej,ale stačí to pouze na průměrnou zábavu a to jen prakticky při akčních scénách.Jinak naprostá neschopnost záporáků je neskutečná.Mám pocit,že Italská mafie by s týpkem co kopem rozbije světlo na stropě byla velmi rychle vyřízená. ()

Madax

Děj stojí opravdu za nic, navíc se při natáčení nejspíš celkem šetřilo - téměř celý film se odehrává v laciných interiérech. Bruce předvádí sice svoje bojové umění obdivuhodnými způsoby, jenže to se mu to bojuje, když jeho protivníky jsou tu jen jacísi potrhlí hipíci. Takovou bandu neschopáků v roli nájemných mlátičů jen tak někde neuvidíte. Do toho se navíc připlete jakási dějová komplikace v podobě zrady jednoho z klaďasů, která však působí tak maximálně rušivým dojmem. Přesto se zde najde dostatek kladů, aby si film vysloužil nějaké to uznání - Například zpracování úvodních titulků nebo závěrečná bitka s Chuckem (jediným důstojným protivníkem v celém filmu) v troskách Kolosea. ()

Silblade

Odvažuji se tvrdit, že tenhle film jsem za svůj život viděl nejvíckrát. A není divu - Bruce Lee, coby mistr bojových umění a zakladatel Jeet Kune Do, herec, režisér, filozof, průkopník v mnoha oblastech a můj oblíbenec, dokáže učarovat i v přes třicet let starém snímku. Souboje jsou na tu dobu neuvěřitelné, jen si to zkuste porovnat s jiným filmem stejného druhu a ve stejnou dobu a uvidíte ten markantní rozdíl. Dokonce bych řekl, že ony souboje jsou mnohem reálnější než spousta dnešních, kde se dává důraz na to, aby to dobře vypadalo a ne, aby to fungovalo. U boje s Chuckem Norrisem vidíte tu jednoduchost, ale zároveň účinnost, výbušnost a reálnost. Je to nejlepší bojová scéna, jakou jsem zatím viděl. ()

JP84

Neskutečný film.Když jsem viděl televizní ukázky,myslel jsem si,že si Prima COOL z tohodle filmu střílí.Jenže když se na scéně objevil Bruce Lee s kručícím břichem a podivnou mimikou,myslel jsem,že puknu smíchy.A takhle to bylo celou první půlhodinu (viděl už jsem hodně hrdinů,ale ještě nikdy takového,který se neustále ptá,kde je záchod).Bohužel po tomhle humorném prologu přišla nemastná neslaná část,kterou zachraňují pouze bitky.O hereckých výkonech není třeba ani mluvit,protože tady vůbec nejsou.Totéž se týká i logického uvažování postav (jestli to tak lze vůbec nazvat).Jenže hlavní doménou jsou ty bitky a právě kvůli nim Cesta draka vznikla.Proto se při hodnocení dívám hlavně na ně.Tohle byl můj první film s Brucem,který jsem viděl a nezbývá než říct,že někoho s tak rychlými chvaty jsem ještě neviděl.Závěrečný souboj s Chuckem není třeba komentovat,ten je třeba vidět. ()

Večer ostrých filmů Chucka Norrise!

Večer ostrých filmů Chucka Norrise!

07.12.2010

Kino Světozor obsadí dne 8. prosince od 19:00 Chuck Norris se svým akčním uměním. A že bude co obdivovat. Každého diváka jistě nakopne třeba Cesta draka, ve které se Chuck postavil i samotnému Bruce… (viac)