Pacho, hybský zbojník

Réžia:

Martin Ťapák

Predloha:

Peter Jaroš (poviedka)

Jozef Kroner, Dušan Blaškovič, Karol Čálik, Slávo Záhradník, Július Vašek, Peter Debnár, František Velecký, Milan Fiabáne, Ivan Palúch, Juraj Kováč (viac)

Pacho Matrtaj (Jozef Kroner)  z horskej dediny Hybe je takmer v každom ohľade opakom legendárneho Jánošíka - je malý a slabý, nemá rád veľké slová ani veľké činy. Arogancia miestnej šľachty ho však donúti, aby sa zastal poddaných. Vyzbrojený podrezaným jazykom, poriadnou dávkou drzosti, prefíkanosti a smrteľne silnou pálenkou frndžalicou, Pacho vyhrá súboj o miesto zbojníckeho vodcu. Napokon, nebolo až také ťažké poraziť skupinu neohrabaných konkurentov. Pod jeho vedením sa zbojníci okamžite preslávia. Chýr o Pachovi sa dostane až do Viedne k samotnej Márii Terézii (Slávka Budínová), ktorá - podobne ako grófka Erdödyová (Ida Rapaičová) - považuje zbojníkov za veľmi príťažlivých chlapov. Preto vyšle do Pachovej skrýše v horách svoju armádu, aby zbojníkov priviedla na viedenský dvor. (TV JOJ)

Elisson odpad!

No dobre, konečne som vzhliadla tento "skvost" a síce chápem, že to mala byť prostá komédia pre prostý ľud, ale prečo si niekto myslí, že prostý ľud si nezaslúži pozdvihnutie? Tuposť a úpadok kraľujú tomuto filmu, ktorý som ani nedokázala dopozerať... Kvôli filmu sa pálili staré drevenice, zemepáni boli samozrejme tak "správne" (na socialistický spôsob) zobrazení ako úplné svine, no a sexuálny motív je tam na každom kroku. ()

PTuranyi

Vynikajúca veselohra parodujúca zbojnícke legendy. Výborná produkcia a predovšetkým skvelé herecké výkony všetkých hercov od Jozefa Krónera až po Idu Rapaičovú. Hudba Svetozára Stračinu výborne zapadá do odľahčenej atmosféry roztopašnej ľudovej naťahovačky medzi pánmi a zbojníkmi, z ktorej množstvo bonmotov zľudovelo. Od "Na kone!" cez "Oné..." až po "Daj sem bičík!" ()

RoyBatty444

Chýba tu ešte najznámejšia replika: Generál: Wir sind, HIER! Pacho und seine räuberische pakáž ist, HIER! Verststehen Sie meine Hern! Hern: NEIN! Generál: ALSO NOCH EINMAL! Nezabudnuteľné, humorné a sprosto slovenské. ()

Jard

Pacho, hybský zbojník je fantastický film vynikajúceho režiséra Martina Ťapáka, ktorý tu zanechal neopakovateľnú komédiu so zbojníckou tématikou. Určite ešte desaťročia bude tento film zabávať všetky vekové kategórie a generácie. Na Slovensku sa predtým a asi ani potom nanatočí taký úžasný film, akým bol Pacho, hybský zbojník. 90% ()

Rhea odpad!

Asi je to tim, ze nejsem Slovenka (jen polovicni) a nejsem dostatecne dobre obeznamena se Slovenskou historii, povestmi apod., abych v tom dokazala spravne rozpoznat tu parodii, ale tento film proste nemuzu. Videla jsem ho uz asi 3 x, pritel a cela jeho rodina (Slovaci) ho zboznuji, cituji hlasky, vzdycky se od srdce zasmeji... A ja radeji mlcim, abych nemusela rici od plic svuj nazor. Tento komentar pisi ve chvili, kdy to bezi na Markize a ja to po ocku zase sleduji. Momentalne je tam nejaky divny vyjev, kdy tam jakysi slechtic slape v kadi zeli, jiny slechtic a slechticna si tam tancuji, ochutnavaji zeli z kade.. Vyjev, ktery nedava smysl a takovych je tam vic.Jeste jednu uvedu: ve vezeni jsou zbojnici privazani na nejakych zebrinach a veznitele se snazi z nich dostat informaci o tom, kde je Pacho. A oni nic nereknou, jen tam najednou zacnou zpivat lindaj, lindaj, lindaj da a kmitat nohama, jako by tancili odzemok. A tak to konci. Zadna pointa, nic, proste nic. Z celeho tohohle filmu mam dojem, ze scenaristi si dali po flasi hruskovice a napisali, co im preslo hlavou, vznikla z toho seria skecov a obrazov, ktore na seba takmer nenavadzuju a postradaju zmysel, naviac herci otrasne prehravaju.. No zkratka a dobre, tenhle film je naprosta hruza. ()

-ETIENNE-

Scenár: Milan Lasica, Július Satinský. Film: absolútna špička v oblasti satiry a seba irónie. Vôbec ma neprekvapujú negatívne reakcie niektorých užívateľov tu na cfsd. Na to, aby ste film pochopili vo svojej úplnosti musíte poznať slovenskú národno-kultúrnu tradíciu a historické dedičstvo. Ignorancia nepostačuje:). Mimochodom, ten koniec mi tak trochu pripomína Davida Cronenberga:)) ()

Trepak

Stará mať povedali, že toto je jedna z najlepších slovenských komédií. Bohu otcu prisahám! Film ponúkol ukážku zbojníckeho života: „Na konééé! -A kde by sme ich vzali. -Tak utekajme!“, mnohé múdrosti : „Boh do krivdy hromom a junák guľami“ a hlása aj mierové posolstvo: „Len nijaké násilie – najviac tak kopnúť, alebo po papuli“ :) ()

Yelush

Tak toto je slovenská klasika, satira, ktorá najmä u českého diváka zostane asi objektívne nepochopená, najmä preto, že celý film je založený na skvelých dialógoch slovenskej dediny a špecifických ale nezameniteľne geniálnych hláškach. Vynikajúca plejáda slovenských hercov, kde už len pohľad na nich vyvoláva v ich komických úlohách úsmev na tvári je ďalšou devízou tohto veľkolepého diela. ...Nuž, ťažko je v biede podrastať...) ()

visvanathan

Jednoznacne vyborny film. Jozko Kroner bol legenda. Najvacsi herec Ceskoslovenska. Bez urazky pani bratia. Dokonale hlasky, ktore ziju viac ako 30 rokov. Neskutocne. Marian Labuda v ulohe zemepana nezabudnutelny :-) Na koneeeeeee......ale my kone nemame....tak utekajme :-)). Na zdravie. Frndzalica ()

wodnar

Čím som starší, tým viac sa mi tento film páči. Cez tieto Vianoce som si ho pozrel niekoľkokrát a čoraz viac mu prichádzam na dokonalú chuť. A Eva Máziková v sude s kapustou v rli Hanky je nezabudnuteľná. Zaujímavé je, že iba málokto tuší, že v tomto sude je dnes veľmi známa slovenská speváčka Eva Máziková. Oné, fakt skvelé.....rovným dielom, chlapci moji. ()