Pacho, hybský zbojník

Réžia:

Martin Ťapák

Predloha:

Peter Jaroš (poviedka)

Jozef Kroner, Dušan Blaškovič, Karol Čálik, Slávo Záhradník, Július Vašek, Peter Debnár, František Velecký, Milan Fiabáne, Ivan Palúch, Juraj Kováč (viac)

Pacho Matrtaj (Jozef Kroner)  z horskej dediny Hybe je takmer v každom ohľade opakom legendárneho Jánošíka - je malý a slabý, nemá rád veľké slová ani veľké činy. Arogancia miestnej šľachty ho však donúti, aby sa zastal poddaných. Vyzbrojený podrezaným jazykom, poriadnou dávkou drzosti, prefíkanosti a smrteľne silnou pálenkou frndžalicou, Pacho vyhrá súboj o miesto zbojníckeho vodcu. Napokon, nebolo až také ťažké poraziť skupinu neohrabaných konkurentov. Pod jeho vedením sa zbojníci okamžite preslávia. Chýr o Pachovi sa dostane až do Viedne k samotnej Márii Terézii (Slávka Budínová), ktorá - podobne ako grófka Erdödyová (Ida Rapaičová) - považuje zbojníkov za veľmi príťažlivých chlapov. Preto vyšle do Pachovej skrýše v horách svoju armádu, aby zbojníkov priviedla na viedenský dvor. (TV JOJ)

Carlossss

Pobavil jsem se a to tak, že královsky:D Nejsem ani Čech, ani Slovák(jsem čistokrevný Moravák s maďarskými a slovenskými předky:D), ale Pacho se mi líbil. A hlavně me rozesmál a to je hlavní... ()

Martin741

Parodia na stvarnenie Jura Janosika /1690 - 1718/ v podani vybornych hercov vtedajsej doby : Kroner /Obchod na Korze/, Labuda, Pavelekova, Budinova.... V ramci normalizacnych filmov silny nadpriemer, ale na kulty zo 60. rokov /Kladivo Na Carodejnice, Spalovac Mrtvol/ to proste nema. Najlepsi Tapakov film /Svako Ragan/ vsak mal prist az s uderom roku 1976. Pacho .... je vsak klasicka oddychovka, ktora vzdy potesi, ked clovek chce vypnut po tazkom dni v praci. 89 % ()

Juto

Martin Ťapák si vás komediálnou formou a hrou so slovami omotá okolo prsta. Je to sarkasticke, absurdné, miestami láskavé. Výborná paródia. 8/10 ()

PanZahadnyCZ

Stylizace mi připadala vkusná a režijně jistá, propojení hudby z hranou akcí muselo dát velkou práci již při psaní scénáře - na kterém se podíleli i pánové Lasica, Satinský, což nikde bohužel není uváděno. ()

tom88

Na tejto možno najlepšej slovenskej, nezabudnuteľnej komédii ja nič nevidím. Zdá sa mi to príliš odľahčené aj keď je to komédia a strašne nereálne bez štipky vážnosti. Áno, niektoré vtípky pobavili, ale väčšina sa stále opakovala stále dookola a zneli už dosť trápne. Herci alebo skôr ľudia čo tu vystupovali sú dosť nevýrazní až na Kronera, ktorý to celé ťahá. Táto šašovská, parodická, pre mňa trochu trápna komédia ma vôbec neoslovila. Možno v tej dobe to bolo úžasné, ale teraz..... Bohužiaľ 50%. ()

David.Darco

Pacho, Er ist ein Özrutá, Einen Herkulés. Tak som dobehol jednu zo zanedbaných slovenských klasík. A že mi veru dlho utekala, ako Pacho pánom. Našťastie som ju však polapil, obesiť či zakopať sa ju však nechystám, práve naopak, oné, tam na tú pomyselnú policu si ju vystavím. Základná chyba je pozerať Pacha osamote. Vtipné sa stáva úsmevným a úsmevné bežným. Keď sa však zamyslím, nájdem na mape samého seba a opäť sa oné, zamyslím. Tak v dnešnom mori sociálnych drám a v kontexte histórie slovenských komédii (toho mála čo som videl) je Pacho zrejme tým najvtipnejšim a najvydarenejším kúskom. Má pomerne zbesilé tempo rozprávania, ktoré umožňuje scenáristovi vykonávať rýchle zmeny a obraty v deji, pričom s komediálnou nadsázkou fungujú tieto kotrmelce perfektne. Prihoďte k tomu pár legendárnych, dedinských nostalgických hlášok od rodičov či babičky a máte o zábavu postarané. Pacho prekvapí aj zopár brechotvskými efektmi a tak si môžete v závere pri troche ľahkého rozmýšľania odniesť so sebou aj posolstvo. Veľmi silné 4*, obávam sa však že keď raz nájdem v jednote regál s Frndžalicou, zárubem aj vyššie. ()

Johnny.ARN

To je proste legenda a povinná jazda vždy, keď to ide. Niektoré hlášky sú nadčasové. A oné, čo som to ešte chcel? Jáj, dajme si frnďžalice na pamiatku toho Jožka. 5 z 5 ()

BoncheR

niektoré hlášky sú perfektné ale niektoré sú...ehm dosť nudné. Aj tak ak to porovnáme s filmovou tvorbou Slovenska v súčastnosti...toto úplne niekde inde ako dnešné filmy a seriály zo Slovenska. ()

dANo

Podarená paródia na ódy o slovenských zbojníkoch, kde hlavným hrdinom - "veľkým" zbojníkom, ktorého sa všetci páni báli a chudobní ho zbožňovali, je Pacho z Hýb, ktorý však ani zďaleka nie je taký chlap, ako si ho obe strany idealizujú. ()

m.a.t.o.

„A ty vieš kde je koniec sveta?" – „Veruže viem. Stará mať mi vraveli. Na konci sveta je taký veľký plot." – „Ale kdeže. Na konci sveta je veľká voda. Za tou vodou je druhá voda. A za tou je tretia voda. Až tam je ten plot čo si ty spomínal." Miestami to trpí na (ne)kontinuitu deja, ale inak sa jedná o vydarenú komédiu (paródiu) s nezabudnuteľnými hláškami :) ()

Autogram

Zbojnícky film celkom ináč, nejde o hrdinstvo ani žiadne veľké skutky. Ide len o humor a satiru na minulé aj súčasné pomery a Jozef Kroner ako zbojnícky kapitán ozruta je neuveriteľný pre diváka aj pre uhorské panstvo. Zostáva len dúfať, že sa vrátia časy, keď slovenský zbojník bude bohatým brať a chudobným dávať a že sa nikdy nestane, aby frndžalica došla. Záver so zakopanou hlavou a deťmi bol pre mňa v minulosti nepochopiteľný, teraz to už vidím ako pekné podobenstvo. –––– Chceš taky zakopat? Tak vykopat! –––– Pacha, toho nikdy nedostanú... ()