Irčan

• USA The Irishman (viac)
USA, 2019, 209 min

Scenár:

Steven Zaillian

Kamera:

Rodrigo Prieto

Robert De Niro, Al Pacino, Joe Pesci, Bobby Cannavale, Harvey Keitel, Ray Romano, Stephen Graham, Anna Paquin, Stephanie Kurtzuba, Jack Huston (viac)

V tomto kritiky uznávaném filmu Martina Scorseseho nájemný zabiják Frank Sheeran (Robert De Niro) vzpomíná na tajemství, která střežil jako věrný člen zločineckého klanu Bufalinových. (Netflix)

Ewík

Za mě to je doopravdy hodně dlouhé, ale samozřejmě skvěle obsazené a je vidět, že si to všichni přítomní nadmíru museli užívat. Ráda jsem zase viděla staré pardály. Ale nějak to není můj šálek čaje. Z mafiánských filmů asi stačí série The Godfather a Eastern Promises apod. ()

Stanix

Co na tohle říct? Je to Scorsese? Je. Je to gangsterka, typicky z jeho rukopisem? Je. Hrají v tom ti "správní" protagonisti co hráli mafiány v celé řadě předchozích filmů? Ano. Avšak i přes tyto "záruky" působí výsledek poněkud neslaným dojmem. Jakoby se Martin zakoukal do Qentýna a předvedl nám, že taky dokáže udělat užvaněný dlouhatánský film s minimalistickou porcí akce. Nu což, tak tu tedy máme jeho nové veledílo. Kultovním se však asi nestane. Mimochodem Tarantino dopadl se svým Hollywoodem přece jenom o dost líp. ()

Taffey

Tři a půl hodiny nepředstavitelné nudy. Dival jsem se na to z Netflixu, když na ČT2 běžel Kmotr. Po 90 minutách jsem musel Irčana vypnout a zkoukl jsem zbytek Kmotra. Bylo to, jakobych se dostal ze sauny na vzduch. ()

prometheusXX

ta digitalna uprava hercov akože na mladších-strašne volačo. to nemali robit. vezeraju smiešne. film same kliše. mali sme tu aj lepšie filmy. od Scorseseho som čakal viac. za mňa 60% ()

wolverine

75% ????? Ani náhodou ! Tohle je skvělá mafiánská konverzačka. Přiznám se, že tak dlouhý film jsem snad ještě neviděl. Ale překvapilo mě, že jsem se nenudil, a to myslim vážně ! Nechápu tady ty 3 hvězdy. Lidi, tohle je jeden z nejlepších filmů dekády !!! Proč to nikdo neocení ? Oscara za nejlepší film získá nějaké rádoby skvělé korejské drama a filmy jako Le'Mans 66 a The Irishman nedostanou NIC ? Tomuhle filmu by třeba slušel oscar za scénář. Jinak ano, věřím, že hodne lidí snímek nudil, ale já si to celých 209 minutek radoval jaký je to skvost. Opravdu, dobrá práce Martine ! Po dlouhé době zase PECKA ! A De Niro konečně hraje v nějakém velkolepém filmu. Al Pacino taky super. 👍 Nejlepší film 2019 10/10. ()

kyLuke

Samotná tří a půl hodinová délka dostává samozřejmě film v jeho průběhu do komplikací, já osobně jsem nebyl úplně spokojen hlavně se závěrem, který mohl být z mého pohledu lépe vygradován - což je paradox vzhledem k tomu, že měl Scorsese celých 180 minut na to připravit diváka na velkolepé finále. Každopádně je ale třeba uznat, že jsem se jinak náramně bavil a rozhodně nebyl zklamán. A to je u filmu tohoto kalibru s podobně výtečným obsazením velmi dobrá vizitka! ()

Najt

Tak tohle bylo neco neskutečnýho. Tenhle film Vás vyždíme do mrtě. 206 minut se fakt nedá koukat v kuse, takže s pauzami na záchod a na sváču jsme někde na 5 hodinách sledování. Za tu dobu se do Vás dostanou tuny scénáře, stovky scén, desítky postav a jmen a stovky detailů. Udržet tempo filmu a 100% koncentraci u takto složitého filmu, který sice na příběh není nijak těžký, ale složitého diky neskutecnymu množství detailů a textů ve scénáři, bez kterých se prostě ztratíte, je opravdu náročný výkon. Na tento film se musíte připravit, jinak z toho budete mít kulový. Ta délka je skoro až neúnosná a někdy se film táhl jak smrad. Ale víceméně celou dobu mento udrželo v napětí a pozoru až na pár scén který bych vystříhal ptž mě absolutně ničím neoslovily. Ani příběh se mi moc nelíbil a z postav super DeNiro a Pesci, ostatní nic moc. Tenhle film hodnotit je prostě mazec. Je parádně natočenej, některý scény byly skvělý, scénář vymazlenej, některé postavy bombový, ale příběh mě nezaujal a někdy jsem si připadal jak kdybych sledoval nějakou "politickou" kampaň hlavně v příběhu okolo AlPacina, jeho postava mě spíš štvala. Atmosféra se někdy úplně vytratila, někdy byla skvělá a dobré scény střídaly sceny uplne o ničem u kterých bych v kině fakt usnul. Takže jak to shrnout ? skvěle natočené, ale postavy vynikající jen 2 ostatní nic moc, příběh víceméně o ničem, když pomineme linku DeNira, scenar dobrej a někdy strašnej, scény některé vynikající a někdy úplně nudné. Chvílemi luxusní atmosféra a napětí jindy zase nuda a někdy se to všechno ubíralo takovym směrem, že se krásně ztratíte, protože už jste vyčerpaní. Tohle neni film na celý večer, ale na celé odpoledne a já více dát nemůžu. Kvalitní snimek to je a třeba herecký výkon Roberta byl nehorázný, ale je to jako by jste rozmixovali luxusní film a totální blbost a pak to dali upéct, vznikne Mišmaš, takže 3 kusy ()

celticek

Stará dobrá seniorská parta gaunerských ksichtů se nám asi sešla naposled. Napočtvrté zhlédnutí jsem konečně neusnul. Pacino, De Niro, Pesci, Keitel, Graham. Snový ansámbl. Bohužel je chvílemi postav až moc a dochází filmu dech. Stále je to ale skvělá filmařina. Zbytečné to vidět znovu. Velmi slabé 4. Edit: Ne, blbost, 3, fakt to nejde. ()

Azrail

Irčan definitivně není film pro každého. A musím se přiznat, že i pro mě, i když mám podobně laděné snímky rád a miluji Scorseseho tvorbu obecně, byly ty tři a půl hodiny už poměrně natažené. Ovšem pokud si člověk zvykne na to pomalé a hloubavé tempo a vychutnává si skvělou atmosféru, dá se to úplně v pohodě dát a ani u toho příliš nezívá. Velkou devízou jsou zde silné a hlavně výborně zahrané postavy v čele s perfektním Robertem De Nirem, který dokázal precizně zahrát všechny polohy, do kterých ho film staví s grácií sobě vlastní. Ale ani zbytek hereckého ansámblu se nenechá zahanbovat, obzvláště vynikající Al Pacino. Co film také zvládá s grácií, jsou masky a efekty. I když někde jsou na omlazených postavách nějaké mušky vidět, celkově si myslím, že zrovna tato položka je velice umně provedená.  Celkově velice kvalitní snímek, který bych neváhal hodnotit do plných, kdyby se ale tak o hodinku zkrátil. Takto je to za mě "jen" nějakých 8/10. ()

Joedas

Ne že bych nebyl varován, ale stejně mě Irishman zaskočil. Věděl jsem, že nejdu na druhý Mafiány, takovou ránu na solar jsem ovšem nečekal. Martyho novej počin není energickou zběsilou jízdou, nýbrž táhlym labužnickym zážitkem, kterej člověka dlouho chlácholí, občas vytrhne, pečlivě si ho však připravuje na zasazení dost bolestivý rány. Po konci nejde nezírat a nepřemítat. Je to dílo bez strhujících pasáží a filmovejch složek, všechno tu tak jako v Tenkrát v Americe, na které jsem si během sledování několikrát vzpomněl, slouží jednomu většímu účelu, a tak až překvapivě člověk neřeší třeba výbornou kameru, mistrovský herectví nejen (!) ústředních postav, výpravu nebo hudbu, ale jejich službu celku a odraz na pocit, kterej v divákovi postupně klíčí. Ty monstrózní 3 a půl hodiny si film vezme, na oplátku dává zážitek tak nevšední, že by byla škoda si ho nechat v kině ujít. Nic podobnýho není, na to je Irishman dostatečně svůj, i když vychází ze světa a reálií, který od Martyho a ostatních dobře známe, i když používá podobný postupy a Martyho trademarky, stejně film vyznívá docela jinak, než zbytek mistrovy filmografie a rozhodně úplně jinak, než současná nabídka filmů. Hanba je nezasazení do více kin (vždyť v ČR to snad promítat ani nebudou), jestli je to cena za to, že film mohl vzniknout a to přesně podle Martyho představ, nezbývá než to přijmout a pokud možno vyrazit někam, kde vám ho promítnou. Protože pokud někdo uvažuje o promítání tohodle skvostu na televizi, notebooku nebo snad mobilu, pro toho má David Lynch tuhle zprávu: https://youtu.be/wKiIroiCvZ0 ()

Ikedar

The Irishman je nostalgický návrat Martina Scorseseho k jeho definujúcemu žánru. Tento tri a pol hodinový opus povoláva do zbrane všetky najznámejšie hviezdy Scorseseho minulej kinematografie a vedome sa snaží naviazať na spoločnú vlnu filmov ako sú Mafiáni alebo Kasíno. Na rozdiel od týchto filmov je však The Irishman o poznanie unavenejší film. To je pravdepodobne zapríčinené nielen pokročilým vekom hlavných protagonistov, ale aj samotným režisérom. Film si to istým spôsobom uvedomuje. Niekedy sa možno zbytočne snaží priblížiť mladej krvi, no vo finále sa svojmu údelu nesnaží utiecť. A to aj napriek tomu, že herci sú digitálne omladzovaní. Nakoniec však film starobu akceptuje a v seba-reflexívnom rozprávaní sa s divákom lúči. Viac v recenzii na http://artyfilmbook.sk/the-irishman-recenzia-nostalgicky-epos-sa-luci-vo-velkom-style/ ()

Pete

Tenkrát v Martyho světě, s pomocí elixíru mládí, možná už naposledy. Nikdo a nic tu nechybí, a nostalgie je to velká - ne po té době a skutečných gangsterech, ale po těch velkých filmových Mafiánech určitě. With all due respect, nemůžu si pomoct, ale výsledné dílo mohlo být dokonalé, kdyby se ho povedlo natočit před 20 lety, a bylo o 2 hodiny kratší. ()

0verseer

”Tony? Which Tony? They're all named Tony. I mean, what's the matter with Italians that they can only think of one name?” Labutia pieseň pre mnohých svätej trojičky Scorsese, de Niro a Pesci doplnená o Al Pacina (a samozrejme ďalšie známe tváre), na ktorú som sa ako fanúšik žánru pochopiteľne neskutočne tešil. Chýba jej tempo aké mali Godfellas či Casino, to sa však s ohľadom na vek hlavných predstaviteľov dá pochopiť a ja osobne som s tým aj dopredu počítal. Tri a pol hodiny možno pôsobia premštene, na druhú stranu chápem Martina, že strihať nechcel a zároveň ani nepotreboval. Pesciho už na plátne asi po tomto neuvidíme, pre De Nira a Pacina v rámci mafiánskych filmov ide tiež zrejme o záverečnú, takže fňukať nad stopážou nemá zmysel. Pre fanúšikov žánru nespochybniteľná povinnosť, ktorá (opäť fanúšikov žánru) nesklame. ()

Nathaniell

Pokud co do kvality zpracování srovnáme s konkurenčními filmy, je Irčan rozhodně jedním z těch lepších filmů. Pokud ovšem srovnáme (především) s filmem Mafiáni... ... Inu, pak tenhle film nezachrání ani Al Pacino. 3,5 hodiny je už celkem dlouhý čas. Ale to nevadí, protože prodloužená verze Pána prstenů třetího dílu měla ještě o hodinu víc. Jenže ten konec byl prostě moc natahovaný. Vypadalo to jako snaha dosáhnout vysokého počtu minut. Dalším mínusem oproti Mafiánům je přehršle postav, keců a věcí, do kterých se člověk zamotává i když dává pozor... Digitální omlazení herců je také na vážkách: Robert De Niro - super, Joe Pesci - dejme tomu, ale Al Pacino? Ten se nějak nepovedl, což je něco, co by mě nenapadlo, že o něm kdy řeknu... ... Co se mi opravdu líbilo byl retro nádech, který působil, jako by filmu bylo už čert ví kolik let. Není divu, že Al Pacino řekl, že si připadal jako v sedmdesátkách. Ve výsledku dám 3* a přijde mi to přesné. ()

Scorsese vs. Marvel znovu

Scorsese vs. Marvel znovu

31.10.2023

Tvůrce Medvěda chystá krimi

Tvůrce Medvěda chystá krimi

29.06.2023

Autor populárního seriálu Medvěd Christopher Storer se upsal režii dlouho připravované adaptace knihy spisovatele Dona Winslowa The Winter of Frankie Machine pro studio Paramount. O zfilmování románu… (viac)

Je Scorseseho novinka moc dlouhá?

Je Scorseseho novinka moc dlouhá?

21.02.2023

Režisér Martin Scorsese (Mafiáni, Casino) není rozhodně nováčkem v oblasti tříhodinových filmových kolosů. Vlk z Wall Street měl 180 minut a Irčan dokonce 209. Jeho novinka Killers of the Flower Moon… (viac)

Seriál Bridgerton je největším hitem Netflixu

Seriál Bridgerton je největším hitem Netflixu