Osamelý jazdec

• Česko Osamělý jezdec (viac)

Čo všetko sa prihodilo, než sa mladý prokurátor John Reid ocitol mimo zákona a stal sa legendárnym hrdinom Divokého západu ako samozvaný pomstiteľ Osamelý jazdec? To všetko nám prezradí indiánsky bojovník Tonto, ktorý bol očitým svedkom udalostí v Texase v roku 1869 a Reidovým sprievodcom. Texaskí rangeri so šerifom a prokurátorom prenasledujú bandu zločincov Butcha Cavendisha. V kaňone padnú vďaka zradcovi do pasce a v prestrelke s banditami všetci zahynú. Keď svojrázny indiánsky bojovník Tonto pochováva mŕtvych, v plytkom hrobe sa zrazu preberie mladý okresný prokurátor John Reid, ktorý ako jediný zo skupiny mužov zákona prežil. V jeho zmŕtvychvstaní sú možno aj čary ducha Tontovho bieleho koňa, ktorý Johna zachránil, aby indiánovi pomohol dokončiť jeho misiu a potrestať dávnych vrahov kmeňa Komančov. Vďaka Tontovi sa John Reid už onedlho stane veľkou legendou a ako maskovaný Osamelý jazdec, nezmieriteľný ochranca spravodlivosti na bielom koni, sa preslávi po celom Divokom západe. Ale prečo sa mladý právnik rozhodol prejsť na druhú stranu zákona, aby mohol vlastnoručne trestať bezbrehé zlo v krajine? Indiánsky bojovník Tonto sa s nami podelí o doteraz nevypovedané príbehy, ktoré objasňujú, prečo sa tak stalo a muž zákona sa prerodil na samozvaného pomstiteľa. Budeme svedkami ich spoločných dobrodružstiev a humorných nezhôd, ktoré musia oba rozpačití hrdinovia spočiatku prekonať, aby napokon dokázali bok po boku bojovať s ľudskou chamtivosťou a korupciou a potrestali zločincov. (TV JOJ)

ScarPoul

V Amerika je prognóza Osamelého jazdca v týchto dňoch jasná. Je to po naozaj dlhom čase prvý prepadá s Johnny Deppom. Návratnosť je minimálna a vyzerá to tak, že aj kritiky sa v mnohom odlišujú. Keď som išiel na Osamelého jazdca, lákala ma vôňa divokého západu, ale hlavne som sa tešil na ďalšiu megalomanskú atrakciu Gorea Verbinského, ktorý bol pre mňa celé minulé desaťročie režisérom najzábavnejších hollywoodskych filmov. V prvom rade je treba asi spomenúť, že si film pohráva s naratívnymi postupmi. Niektoré veci úmyselne zatajuje, pohráva si s logikou deja a situácií, a ospravedlňuje to príbehom v príbehu - teda ako starý Tonto rozpráva malému chlapcovi o veľkom dobrodružstve. Vďaka tomu si film niekoľko krát prizná, že je film - skrze scudzovací efekt - teda pohľad do kamery - na diváka. A ak sa rozhodneme akceptovať tento prístup, ktorý trio Rossio, Elliot a Verbinski namixovali, tak sa budete kráľovsky baviť. Je to hlavne vďaka skvelému obsadeniu a chémie medzi tentokrát minimalistickým Johnny Deppom a zmätkárom Armie Hammerom. Funkčnosť ich vzájomného doťahovania a premyslených kooperácií vytvárajú jednu z najsympatickejších filmových dvojíc súčasného mainstreamu. Ďalším prvok je práca s vtipom. Vo filme je ich desiatka a každý jeden funguje. Možno ich niekto označí za prvoplánové, ale mne sa v určitom zmysle tá jednoduchosť až absurdita neuveriteľne páčili. Nie všade by som dokázal akceptovať koňa na strome, alebo mäsožravé králiky. Tu to ale funguje. A funguje to vďaka priehľadnej kamere Bojana Bazzeliho a skúsenej réžií Gora Verbinského. Nepamätám si, kedy som naposledy videl tak dobre natočené a premyslené akčné scény. Oproti iným súčasným filmom je presne toto ten archetyp dokonalého hollywoodskeho trháku. Priamočiari, ale nie na úkor príbehu. Zábavný, ale bez trápnych miest. A epický, s tým, že si svoju epickosť uvedomuje a využívajú. Či už je to kostýmami, mytológiou, alebo jednoducho prostredím a scenériou. To je hlavnou devízou tohto filmu. Robí si srandu zo žánrových pravidiel, uvedomuje si, že takáto zábava je značne na ústupe a už nemá toľkých nasledovníkov ako pred piatimi rokmi. Hlavne nie v dobe kedy kraľujú v kinách komiksový hrdinovia - ktorý oproti tomuto pôsobia ako tohtoročný Man of Steel, svojou vážnosťou smiešne. Osamelý jazdec sa nehrá na veľké umenie - často krát je na hranici s groteskou čím v určitom smere - hlavne v postave Tontoa vzdáva hold komike Bustera Keatona a nie je to len vláčikmi. Film ako keby si bral to najzákladnejšie z celej americkej filmovej histórie a transformoval to na inteligentnú, neviazanú zábavu, kde je málo vážnosti, veľa vtipu a nadnesenosti a pritom nepôsobí hlúpo a samoúčelne. V konečnom dôsledku aj napriek dlhej minutáži film ukončuje a rozvíja svoje dejové odbočky a umocňuje dvojicu charakterov na ktorých celý film stojí a padá. A v takom prípade som ochotný tolerovať aj nevyužitých záporákov, ktorý nedokážu vystreliť s pištole aj keď majú tisíc príležitostí. Celý tento hravý prístup spôsobil to, že som sa kráľovsky bavil. Myslím si, že v určitom smere je to film, ktorý je na tom podobne ako na tom bol Bayov Ostrov. Prešiel kinami bez povšimnutia, pričom práve ten bol dôkazom režisérovej zrelosti a jeho schopnosti vnímať príbeh so všetkými detailmi a nuánsami. Verbinski, je ale prístupnejší ako Bay. Dokonca by som povedal, že je akosi viacej naladený na detskú rovinu, pričom nezabúda ani na dospelého diváka. Tam, kde Bay musí ničiť, Verbinski vtipkuje a preto ho mám omnoho radšej. Osamelý jazdec je pre mňa rozhodne filmom leta, ktorý možno nie je pre každého, ale ktorý rozhodne tých čo má, kráľovsky pobaví. () (menej) (viac)

Lacike

Ma to spickove triky, ale tie beriem u filmu za 200 mega za samozrejmost, takze pochvalu si zasluzi jedine zaverecna akcna scena s vlakmi. Zvysok filmu je nezazivna nuda ako Pirati z Karibiku 2 a vyssie. Preco sa u filmov za 200 mega nenajde aspon trocha penazi na poriadny scenar, ktory by bol vtipny a daval zmysel? ()

GeusX

Zvěsti předcházející film, že to bude jako Piráti z Karibiku na Divokém Západě nelhaly. A to v dobrém i ve zlém. Hlavní postava je skutečně takový Jack Sparrow, jen s mrtvým havranem na hlavě. Humorné scény se nesou v podobném ražení, aby se pobavila opravdu celá rodina, včetně dětí (několik vtipů mi přišlo až přehnaně dětinských). Akční scény jsou fajn a dynamické, přestože je cítit pomocnou ruku digitálních efektů v každém filmovém políčku (nejen při zběsilé finálové vlakové honičce). Stopadesát minut mi však připadalo přece jen zbytečně moc a odskoky na vypravěčské scény děj zbytečně trhaly a narušovaly. Přesto však cíl - dobře pobavit, se podařil. Zábavná oddychovka pro letní večery. 85% (kino) ()

Gwaihir

Jak vidno, hodnocení tohoto dobrodružného spektáklu o jezdci s maskou a indiánovi s vránou na hlavě, závisí zejména na tom, jak se komu zdaří při jeho sledování nechat svou mysl unést na vlnách zábavy, o níž tu zjevně jde především. Abych byl upřímný, tak mnoho úspěchů jsem v tomto směru u sebe nezaznamenal. Celé vyprávění na mě totiž působilo až příliš útržkovitě, a to ne ani tak ve smyslu jeho stylu, tedy kvůli děravé hlavě pamětníkově, ale spíše pro svou neschopnost vzájemně propojit čistě komediální party s těmi významově hlubšími, jež by měly posouvat vývoj příběhu i jednotlivých postav kupředu. Jedinou částí, kterou jsem si bezvýhradně užil, je tak skvělá závěrečná honička. 65% ()

slatkac

"Hi-Yo, Silver! Away!" Jedním slovem - PRDEL. Až na pár nelogičností a trochu delší stopáž to byla jízda od začátku do konce. Depp zde hraje prakticky stejného komického idiota jako v Pirátech, Helenka Carter je sexy i po čtyřítce a Fichtner v roli záporáka byl taktéž super. Děj utíká rychle a těch 141 minut uběhne rychle jako při sexu. A ti králíci byli naprosto boží!!! ()

Caszidy

Asi zde půjdu lehce proti proudu, avšak mně se Osamělý jezdec líbil. A to poměrně dost. Ano dovedl bych si představit o krapet kratší stopáž, nicméně nemohu říci, že bych se na projekci nervózně každou chvíli díval na hodinky. Právě naopak. Film mi svou zábavností připomněl první a druhé Piráty. Nemalou měrou sa na tom samozřejmě podílelo "groteskní" herectví Johnnyho Deppa. Armieho Hammera jsem před tímto filmem vůbec neznal, ale dojem na mne udělal veskrze kladný. Pochválit musím padoucha Williama Fichtner, kterého jsem díky líčení poznal až za notnou chvíli. Upřímně příliš nechápu komerční neúspěch tohoto blockbusteru, neboť když už ne kvůli Deppovi, jenž na masy platí, tak minimálně kvůli závěrečné pasáži na jedoucích vlacích prostě stojí za to film vidět! ()

PROROK14

Oceňujem hlavne to, že ma to nenudilo. Vedel som, že to môže byť krutý beh na dlhú trať. Musím ale spomenúť, že som to pozeral vo vlaku cestou domov, takže objektívnosť hodnotenia nudy mohla byť ovplyvnená týmto faktorom. ()

Litsarch

Celou cestu domů z CSFD projekce jsem nad filmem přemýšlel. Věděl jsem, že mě zaujal, ale také jsem věděl že některé aspekty mi nesedly. Pozitivní ale převládá. Osamělý jezdec skvěle kontrastuje od vážného westernu přes komediální akčňák k parodii na kvanta jiných filmů. Piráty z Karibiku začínaje, Vinnetouem konče a Zimmer vykrádá snad celou svou předchozí tvorbu. A skvěle. Rytmus Osamělého jezdce se víceméně nijak neliší od Pirátů. Od struktury filmu, přes vtipné hlášky a scény, až po zbytečné hlášky a scény. Pojetí filmu formou vyprávění starého senilního a fantazírujícího Tonta bylo podle mě trefou do černého, jelikož díky tomu mohl být děj jakkoli zmatený, přemrštěný a bláznivý, nicméně tak to prostě tenkrát bylo. Celkově to na mě působilo dosti promyšleně, dobře se na to koukalo a až na pár - zbytečnějších či delších - scén nenudilo. Při delším uvažování by se sice mohlo zdát, že právě ty, na první pohled, zbytečné a delší scény právě vytváří ty krásné kontrasty filmu, ale věc názoru. Jelikož podobnost s Pirátama není čistě náhodná, přebírá z nich i různé vtipné hlášky/narážky/scénky, bez kterých si již málokdo nedovede film s Johnny Deppem představit a kterých je tady na desítky. Za úplně nejlepší komediální scény bych označil ty s bílým ořem, které jsou krásně vybroušené, opravdu vtipné a naštěstí jich není málo. Snímek obsahuje i řadu dalších hlášek a scének, některé lepší, některé horší. To, že Deppovi podobné role sedí víme již dávno a zde proto působí "jako ryba ve vodě". Profesionální a přitom přirozený. Armie Hammer se mu rovnat nemůže, i když se o to dost snažil. Ostatní herecké obsazení je pro mě víceméně jen casting do počtu, jelikož Depp si z filmu udělal takovou menší one-man show, i když růžky více nebo méně vystrkují postavy Heleny Carter, Fichtnera či zmiňovaného Hammera. Kromě scén s bílým ořem, Deppa celkově a krásnými záběry kamer Bazelliho, člověku zůstanou po skončení filmu zaručeně vlakové scény, u kterých je nejen vidět co spolykalo nejvíce peněz, ale také, podle mě, na co byl kladen největší důraz při natáčení, jelikož hlavně ta druhá je promyšlená do detailu a na velkém plátně je to něco nádherného a, díky fantazii starého Tonta, i tak nereálně ujetého, až je to prostě super. Musím ještě zmínit dvě věci. Scéna s indiány mě velice zasáhla, jelikož mi připomněla dosti emocionální scénu z filmu Poslední samuraj (2003), a opravdu nechápu lidi kterým to v sále přišlo k smíchu. Stejně tak nechápu skoro celý sál pro smích při tom, když dehydratovaný a vyčerpaný kůň pošel. Ano, bylo to znázorněno velice odlehčenou formou a asi je to jen můj problém, jen ta scéna prostě pro mě vtipná není. Celkově vzato, Osamělý jezdec opravdu není špatný film. Má v sobě dosti skvělých momentů a kvantum nelogičností je díky stylu vyprávění vtipných a až i někdy nečekaných. Osamělý jezdec se tváří vážně, přitom hned záhy přinutí diváka ke smíchu aby následně zas na chvilku vypadal jak parodie. Pokud se Vám zdá, že můj komentář je všelijaký, tak je to správně, jelikož všelijaký je i Osamělý jezdec. Všelijaký, ale ne špatný. () (menej) (viac)

bouncer

Bohužel, nejde jeden nápad recykovat stále donekonečna a tohle jsou Piráti z Karibiku na divokém západě. Jenže Piráty Gore Verbinski už recykloval v sequelech, takže za mě špatný. Ač na papíře to vypadá lákavě - Depp v roli pošahaného indiána dává vzpomenout, kdy byl na opačné straně dvojice tady, humor tam nějaký je a na Disney produkci překvapivě dost krve a mrtvých. To ale nestačí a Osamělý jezdec je podívaná, která je řemeslně zvládnutá, na první pohled lákavá, ale uvnitř prázdná. ()

jh666

Skvělé a milé překvapení. Film ani chvíli nenudí, Johny Depp a Armie Hammer jsou spolu perfektní a závěrečná čtvrthodinka je prostě boží (ta hudba se tam opravdu hodí dokonale). Vřele doporučuji, skvělá oddychovka. 83% P.S. "Ten kůň je opravdu velmi divný." ()

Johny_fork

Verbinski je exhibicionista a Osamělého jezdce lze bez větších okolků považovat za nejefektnější film roku, za takovou malou velkou šílenost. Pod nablýskaným pozlátkem sice není bůhvíjaká dějová hloubka, tempo a vůbec celkové žánrové ladění filmu je dosti nevyrovnané, nicméně zábava je to velmi slušná. Hlášku Something very wrong with that horse si budu nějaký pátek pamatovat:). ()

Hismael

Model Pirátů z Karibiku byl zkopírován do podoby Osamělého jezdce. Verbinski pochopil jakým směrem má jít aby zažil komerční úspěch a tak tu máme druhou verzi podivína Jacka Sparrowa z jiné doby, který se nyní jmenuje Tonto. Zásadní je ovšem napodobení stylu akčních scén, které jsou hlavně na konci strašně přehnané a překombinované. Jako celek je to docela zábava, příběh je celkem povedený, vtipy fungují a akční scény by za určitých podmínek také mohli… například když zapomenete na jakékoliv propojení s realitou nebo pravděpodobností. ()

Terva

CITÁT - Jsou časy kdy hrdina musí mít masku.......... Scéna s vlakem hned na začátku příběhu je prostě báječná. V příběhu je kůň bláznem a šavlozubý králík tu má hlad. CITÁT - Ty máš moje boty!!??........ DIALOG - JOHN RAID (Armie Hammer): Devět let jsem nestřílel. TONTO (Johnny Depp): Měl by sis to nechat pro sebe. JOHN RAID "vystřelí". TONTO: Skvělá trefa!! JOHN RAID: Měl to být jen varovný výstřel!? TONTO: V tom případě nic moc........... Vlaková honička ve 120 minutě je nádherná. Vypněte mozek a pořádně si ji užijte. Jak se tenhle příběh nemůže někomu nelíbit? Vždyť je to prostě jen prostá sranda. Dobré triky, povedená hudba, plno dobrodružství, srandy a dobré herecké obsazení. A i přes 140.ti minutovou stopáž jsem se ani jednou nenudil. CITÁT - Pták neví kolik je hodin.......... Příběh má hloubku a ikdyž není vysvětlen útěk z vězení, neztrácí to na kvalitě a věrohodnosti. CITÁT - Patnáct hodin jen koukám jak krmíš toho mrtvého ptáka!!!!!!!!!!!!!.............. V historii Spojených států Amerických zde uvidíme a zažijeme i první vlakovou loupež. CITÁT - Někdo mi krade vlak!!.......... Já zcela jistě dávám za pět. ()

Chermy

Johny Depp po dlouhé době opět funguje perfektně! A vlastně táhne celý film, jehož tempo dost kolísá. A nebýt indiána Tonta, nebyl bych si úplně jistý jestli je tenhle western, kde se kuchají srdce, masakrují indiáni a drtí lidi pod kopyty stád, tak docela rodinný.... Armie Hammer je sympaťák, jeho Osamnělý jezdec je ale napsaný jako extrémně natvrdlý hňup, že je docela těžké k němu chovat sympatie... i když tím nahrává řadě vtipných momentů. Film je zjevně drahý, krásně natočený, ale zdaleka ne tak svižný, aby se člověk jen bavil a nepřemýšlel třeba nad tím, jak se Tonto dostal z věžení a kdy zase řekne nějaký fór, aby umlčel kňourajícího Hammera, případně jinak vytrhl nudnou scénu... ()

CiTrus007

Žánr Western je již dávno mrtvý, to ví i Verbinski. Tímto dílkem tedy ani tak nekope do mrtvol, jako spíše navazuje na post-westernové dědictví Kovbojů a vetřelců. Hlavní atrakcí filmu je samozřejmě Jack Sparrow, který však vyměnil loď za vlak, šavli za revolver a s vizáží Jokera se potuluje pouští a blbne vesele dál. Jeho partner Armie Hammer působí herecky indiferentně a spíše je ve filmu proto, aby mu dokončoval věty. Příjemně mě také potěšila Helena Bonham Carter, která se prostě musí objevit v každém Deppově filmu. Jinak je herecké obsazení bohužel slabota. Scénáristicky je snímek koktejlem Zorra, Pirátů z Karibiku, Vinnetoua a Návratu do budoucnosti III. Příběh je přesto vcelku originální, je však vyprávěn příliš zdlouhavě. O akční scény sice není nouze, film ale i tak trvá přes dvě a půl hodiny a řada dějových kliček podle mě mohla pryč. Konečným pocitem diváka tedy není ani tak nuda jako spíše vyčerpání. Jinak ale proti snímku nemám z řemeslného hlediska žádných výhrad. Kamera pana Bazelliho se povedla přímo extrovně a hudba Hanse Zimmera opět nezklamala. Mou pozornost také strhl Burtonovský svět piraňa-králíčků, divných koní a polomrtvých havranů, který si Johnny Depp zřejmě přinesl s sebou. Shrnutí: Osamělý jezdec je osobitou, dobře míněnou zábavou, která se v žádném případě nesnaží imitovat staré kovbojky. Slouží spíše jako další svět, který Johnny Depp poctil svojí ikonickou přítomnosti. Bohužel ale krachuje na příliš dlouhé stopáži a nekvalitním ztvárnění podpůrných postav. 7/10 ()

cjmafia

Začátek slušně navnadí, jenže pak příjde pro mně osobně spíše nuda, než zábava. A v půlce fimu mi začínalo být jedno, jak vlastně film skonči, ale dokonce jsem nakonec vydržel a musím říct, že vlaková scéna naprosto epická. Škoda jen, že jsem se nebavil takhle po celou dobu. Ještě něco málo dodám: Depp nehraje Sparrowa, nejsou to piráti z karibiku na západě a Zimmer určitě nevykrádá sám sebe. Můj názor. 6/10 ()

Režisér Pirátů z Karibiku našel nový projekt

Režisér Pirátů z Karibiku našel nový projekt

03.03.2021

Gore Verbinski (Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly) natočil svůj poslední film v roce 2016, Lék na život stál nějakých 40 milionů dolarů a v kinech vydělal 26. Ještě předtím stál režisér za… (viac)

20 největších propadáků poslední dekády

20 největších propadáků poslední dekády