December 1945, ženský benediktínsky kláštor v Poľsku. Jedna z mníšok hľadá pomoc u lekárov z francúzskej misie Červeného kríža. Mladá stážistka Mathilde Beaulieu sa rozhodne porušiť pravidlá a začne benediktínky pravidelne navštevovať. Čoskoro zistí, že mnoho sestier je po opakovanom znásilnení ruskými vojakmi tehotných, iné majú príznaky pohlavných chorôb. Konvent je tak postavený do ťažkej situácie: má prijať zodpovednosť materstva alebo opustiť deti počaté z hriechu? (Film Europe)

SAINTS

Film krory ukazuje že cez druhu svetovu vojnu nezostali ušetrene ani mnišky.Chladna a tmava atmosfera korešponduje so smutnymi temami filmu (znasilnene mnišky vojakmi červenej armady čast z nich zostala tehotna).Film sa vyhyba zobrazovaniu nasilia napriklad prostrednistvom flashbakov .Uvod a zaver su zo strany režiserky zvladnute velmi dobre ,prostredna čast posoby trochu nudne a menej zaživne.Ale celkovo ma film slušnu atmosferu a aj radove sestry su dobre vykreslene (nie su len poslušne stado ,ktore poslucha matku prestavenu na slovo) a aj zahrane. ()

johnny01

Kvalitně natočený silný příběh. Uzavřenost sester posílená brutalitou končící války se nachází ve střetu s otevřeností francouzské lékařky, zároveň probíhá střet názorů uvnitř řádu. To vše na pomezí těhotenství a nemocí. Vyzdvihnout je třeba i závěr filmu. ()

Pete

Jeptišky z tohoto kláštera zažily peklo na vlastní kůži. Po letech okupace Německem byly "osvobozené" svoločí rusáků, znásilněny tupou hordou vodkou nasáklých mužiků. Jejich Agnus Dei jim přitom nedovoluje nenávidět, nutí je dokonce k nemyslitelnému - odpustit. Jak ale naložit s plody tohoto násilí, jež považují za důkazy jejich hanby před světem i Bohem, a jejich víra jim zabraňuje v nich vidět boží stvoření? Abatyše těchto obětí se pak dopouští (minimálně pro ateisty) nepochopitelně toho největšího zvěrstva. Přitom (rozh)řešení se nakonec ukáže tak prosté. Tento film rozhodně není zábavná, lehká, ani nijak svižná podívaná, naopak divákům vnikne pod kůži, a ti jí z hlavy jen tak nepustí. Zkušené autorce tohle citlvé téma vyloženě sedlo, podobně jako té francouzské herečce hlavní role sestřičky od Červeného kříže s dobrým srdcem. ()

blondboss

Veľmi zaujímavý námet spracovaný veľmi nezaujímavým spôsobom. Všetci, ktorí trošku poznajú dejiny, vedia aj o tom, aké bolo v našich končinách "besnenie" sovietskych vojakov po ukončení druhej svetovej vojny. Celkom ma zaujímali detaily a na snímok som sa dosť tešil, ale nakoniec som trošku sklamaný, keďže akosi som sa k tomu snímku nedostal nielen emočne, ale ani atmosférou. Akosi mi tam chýbal nejaký moment, ktorý by pripomenul, aké ťažké časy to boli. Podľa mňa dosť povrchne natočené a bez šťavy. 55 % ()

fafejt001

Hrůůůza !!! VOJÁCI tohoto kalibru , jsou hovada , horší než divoká zvěř !!!! Fakticky silný film . ANNE - dosti dobré filmově . To bude ,, Polský lev ,, - či co tam mají . ()

kacer4

Niečo v takom zmysle, že som tehotná a pán boh mi pomôže, je výrazne proti mojim názorom. Ale inak dobrý film, ktorý zobrazuje vojnu, resp. povojnové časy z iného pohľadu. ()

Saxos

Barák plnej tučňáků o kterých se zase stejně nic nedozvíme. Svoje tajemství chrání a z jejich života za zdmi nic moc neuvidíme. ()

hony23

To takhle Rudá armáda při osvobozování Polska poskytne jeptiškám trochu nezávazného sexu a hned má abatyše problém. Novickám narostou břicha a ona sama dostala na památku syfla. Celá tahle patálie poněkud vrhá stín na neposkvrněnost Kristových nevěstek, takže sledujeme poněkud unylé drama o náboženské fanatičce zachraňující pověst řádu. No já už po půl hodině měl sto chutí nakopat matku představenou do prdele, stejně jako ty, kteří dostali tento film na ČSFD do červených čísel. ()

Gregor_Samsa

Hodně citlivé a vachrlaté téma, ale podařilo se nesklouznout do pasti kýče, přílišného sentimentu či nepříjemné doslovnosti. Jistě, těch latinských zpívánek mohlo být o něco méně a filmu by to prospělo, ale tohle beru jako úlitbu „artovosti“ snímku – určitě jsme měli bedlivě sledovat texty latinských žalmů a z nich se asi taky trochu poučit. Nebo nevím. Film působí více až hodiny po shlédnutí, než během nich; to je taky zajímavé. Koprodukce s Frantíky a s tím související francouzská hrdinka působí násilně jen lehce, což je dobře. Velmi dobře taky je, že celé období před těmi devíti měsíci vlastně není vůbec zobrazeno; ono koneckonců postačí setkání s ruskými „osvoboditeli“. Kromě všech hrůz války z filmu hodně čiší velké otazníky týkající se morálky víry a především její dobrovolnosti (víry). Po Idě další polské jeptiškovské téma; asi je to baví :-). [70%; 2017-02-04 Kino 35 Francouzský institut] ()

Kozlowski8

Poláci opět dokazují, jak skvělé filmy točí, nebo se na nich velkou měrou podílejí. Povětšinou smutný příběh z depresivního, studeného prostředí kláštera - řeší jednak doznívající hrůzy nedávno skončené 2. světové války a jednak hloupá a nesmyslná církevní pravidla a zásady a vnitřní boj jeptišek kláštera se svým (ne)přesvědčením. (Dvacet čtyři hodin denně pochybujete o svém přesvědčení a jednu minutu oddaně sloužíte bohu - tak nějak to ve filmu zaznělo z úst jedné ze sester). Výborná atmosféra snímku a skvělá, sympatická Lou de Laage v hlavní roli. Krásný filmový zážitek. 80%. ()

lineker

Příznačné srovnání světského a duchovního světa dobově umístěné na konec druhé světové války, kdy řádové sestry z polského kláštera po zběsilém řádění sovětské "osvobozující" armády jsou nuceny vyhledat profesionální lékařskou pomoc. Po ruských vojácích totiž nezůstali jen stopy na duších nebohých sester, ale i něco v jejich dělohách. Mladá francouzská lékařka se i přes značné riziko ujímá péče ošetřující lékařky těhotných řeholnic. Konfrontace mezi přísným řádem a lékařským povoláním je nevyhnutelná. Film, při kterém je možno si položit desítky zásadních otázek, a dostanete stovky různých odpovědí. ()

mozartka

Film, který ve Vás zanechá naději. Ve světě se děli a dějí strašné věci, naštěstí jsou tu lidé kteří se snaží to špatné napravit. Agnus dei je ukázka toho, že to smysl má, aniž by se musela dodržovat nějaká striktní pravidla. ***** ()

Kino na hranici/na Granicy 2016

Kino na hranici/na Granicy 2016

09.04.2016

Těšínská mezinárodní filmová přehlídka Kino na hranici, která se každoročně koná na přelomu dubna a května v Českém Těšíně a polském Těšíně, je zdrojem podnětů ve filmové komunitě zemí Visegrádské… (viac)