Rock Hudson a oslnivá Gina Lollobrigida hrají hlavní role v této ...peprné romantické veselohře (Motion Picture Herald), která se odehrává na překrásné, sluncem zalité italské riviéře. Každý rok v září odjíždí úspěšný newyorský obchodník (Hudson) do své letní rezidence v Itálii. Pravidelně zde nachází odpočinek a také svou přítelkyni z Říma (Lollobrigida). Ale když jednou přijede neohlášen už v červenci, čeká ho velké překvapení! Během jeho nepřítomnosti začal dům fungovat jako hotel. Hosty je právě skupina krásných děvčat z Ameriky, za nimiž se neustále honí neodbytní místní chlapci. V zoufalé snaze vzít kontrolu opět do svých rukou, ztrácí Hudson soukromí, přítelkyni a nakonec i rozum. Pokud se má všechno v dobré obrátit, bude muset přijít s novým plánem! V tomto filmu se poprvé na stříbrném plátně objevil slavný zpěvák Bobby Darin. Deset dní po skončení natáčení si vzal svou pohlednou kolegyni, herečku Sandru Dee. Italské prázdniny se pyšní výbornou kamerou oblíbeného kameramana Grety Garbo, Williama Danielse. Skvostné róby Giny Lollobrigidy vytvořil slavný návrhář Morton Haack. (oficiálny text distribútora)

Oskar

Věčná škoda, že má film dvě různé zápletky - rozkošný nápad o prázdninové vile v Itálii, která mimo sezónu bez vědomí amerického majitele funguje jako hotel, a mládežnicky rozjívené namlouvání zaměnitelných teenagerů a konfrontaci jejich taktiky se starším párem. Záměr je jasný - zacílit film na dvojí publikum. Strojené teenagerské komedie se Sandrou Dee typu Slečna Škvrně byly tehdy v módě, ale dnes se bohužel jeví jako zastaralé. Cokoli se týká hlavní dvojice, je ale velmi vtipné a zejména dialogy převyšují dobové standardy. Scénář údajně vznikal s myšlenkou dát znovu dohromady Caryho Granta a Sophii Loren po úspěšném Houseboatu. Odmítnuvší Grant byl jako i v jiných případech nahrazen svou mladší replikou Rockem Hudsonem a Sophie nenáviděnou konkurentkou Ginou Lollobrigidou. Hudson Granta napodobuje tak věrně, že je to až děsivé. Chůze, gesta, tón, výraz, každé přimhouření očí nebo náklon hlavy je jako odraz v zrcadle Caryho Granta. Ale překvapivě není horší. 80% ()

Anderton

Nuž najväčšími kladmi menej známej snímky sú dve veľké hviezdy v hlavných úlohách a krásne prímorské prostredie. Chápem, že tá feel good atmosféra môže mnohých očariť, ja som sa ale pri riedkej zápletke a dialógoch skôr nudil a sústredil sa na tú atmosféru. Čo rozhodne neplatí pre také Prázdniny v Ríme s dokonalými dialógmi. Úžasne vymyslená je ale žiadosť o ruku, Rock mimochodom pri ňom drží v rukách sliepku. Čo tí dvaja ale za problémy riešia, to by sa jeden fakt čudoval, najmä ak máte v živote vážnejšie problémy. ()

GilEstel

Tento film měl velmi silný potenciál být dobrý. Bohužel vyhořel ve scénáři. Zápletka, kdy se bohatý Američan vrátí do svého letního sídla v Itálii, aby zde strávil příjemné chvíle se svou italskou snoubenkou, a dům se po čas jeho nepřítomnosti tajně předělal na hotel, je sice zajímavá, ale jak se ukázalo, celý film to nemohlo utáhnout. Po celkem vtipném začátku se děj dostává do slepé uličky, kdy hlavní pozornost přechází na problémy s nezvanými hosty. Skupina dívek bydlící v „hotelu“ kazí idylický románek ústřední dvojice. Když se na místě objeví banda kluků, která si před hotelem rozloží stan. (To už bylo na mě moc.) Pan Talbot tak nemá nic jiného na práci, aby zase překazil románek dívkám. Tato část filmu mě přijde laciná, nudná a často i trapná. Zachraňuje jí pouze Gina se svým tancem. Závěrečná část, kdy dochází ke konfliktu ústřední dvojice je obrat k lepšímu. Scéna, kdy Gina přechází ve výtkách z angličtiny do italštiny, je skvělá. Za ten prosebný pohled do okna rychlíku s dítětem v náručí už jsem měl i nutkání dát 4 hvězdy. Málem jsem se nechal unést tvým jediným pohledem Gino. Bohužel ve výsledku film na takové hodnocení nemá, hlavně kvůli otřesné střední pasáži. I tak solidní nenáročná podívaná. 64% ()

rikitiki

Elegantní lidé v elegantním prostředí, Lollobrigida stále krásná (její ložní úbory by snad měl řešit i zákon), Rock Hudson správně Kenovitý.... jenomže! Jenomže, i když příběh nabízí zajímavou zápletku, není dostatečně vtipná nebo bláznivá, aby spláchla dojem příjemného, ničím ohromujícího filmu. Nejspíš je to tím, že si scénář nedělá vůbec žádnou starost o charaktery jednotlivých postav. Prostě je vrhne do děje a nechá je v něm plácat. O nikom nevíme nic jiného, než jak se chová v dané situaci, jsou to figurky bez povahových rysů. ()

slunicko2

Příliš jemný humor pro mou zvrhlou duši. 1) 36letý gay Rock Hudson v hlavní roli (milionář Talbot), 34letá vskutku šmrncovní Gina Lollobridiga (Talbotova milenka Lisa), milá zápletka o provozování prázdninové vily jako hotelu bez vědomí majitele, hromádka mládenců v autě s 25letým zpěvákem Bobby Darinem v čele, rozzářené barvy a půvab italské riviéry - no nekup to._____ 2) Koupil jsem a nedobře jsem udělal. Strojeně nenucený lehce obstarožní asexuálně působící Hudson mě zklamal, Gininy půvaby neocením, vila jako hotel vzbudila jen pár vlažných úsměvů, mládenci v autě působili rovněž neskutečně asexuálně včetně Darina, a tak zbyl jen rozzářený barvotisk a příjemné italské exteriéry._____ 3) A ten humor? Lisa: Robert? Talbot: Mhm? Lisa: When you get to the terrace, would you do me a favour? Talbot: Sure. Lisa: Jump off. ()

• Natáčanie filmu prebiehalo v mestách Rím, Miláno, Santa Margherita Ligure, Rocca di Papa a Portofino. (dyfur)