Baader Meinhof Komplex

• Nemecko Der Baader Meinhof Komplex (viac)
Nemecko / Francúzsko / Česko, 2008, 144 min

Réžia:

Uli Edel

Predloha:

Stefan Aust (kniha)

Scenár:

Bernd Eichinger

Martina Gedeck, Moritz Bleibtreu, Johanna Wokalek, Nadja Uhl, Stipe Erceg, Niels Bruno Schmidt, Vinzenz Kiefer, Simon Licht, Alexandra Maria Lara (viac)

Historická dráma o nemeckej radikálnej skupine RAF. Masové protesty a narastajúca politická uvedomelosť mladých ľudí v šesťdesiatych rokoch vyústili na začiatku nasledujúceho desaťročia do radikalizácie študentov, ktorí sa chceli vymedziť voči nacizmu, za ktorý bola spoluzodpovedná generácia ich rodičov. Zároveň sa snažili o boj proti tomu, čo považovali za priame pokračovanie nacistickej politiky - americkému imperializmu, podporovanému nemeckou vládou, ktorej členovia sami mali nacistickú minulosť. Ich úsilie postupne prerástlo v ozbrojený zápas so štátom, v ktorom ani jedna z bojujúcich strán nebrala ohľad na nič a na nikoho... (STV)

Googooplexer

Mohlo byť o dosť lepšie, keby sa venovali aj detailom. Pocit sedemdesiatych rokov bol vyvolaný len dobovými zábermi a účesmi a to je na vtiahnutie (oklamanie) diváka málo. Aspoň že najali Morica, lebo bez hercov, len s idiotmi, sa taký film natočiť nedá. RAF sú zobrazení vo filme ako parta priteplených odrbávačských a zákerných debilov (pravdebodobne asi takí aj boli), ktorí sú ochotní urobiť všetko preto, aby nemuseli strieľať na strelnici ale aby mohli brániť svoje veľkolepé ideály v uliciach. Štátna mašinéria je zobrazená ako parta starších priteplených zákerných debilov (pravdepodobne ai takí aj boli), ktorí sa snažia polepšiť. Celkovo je zobrazenie postáv úbohé, ako dokument by to tiež neuspelo a bez zbraní streľby a holých kôz by sa to prepadlo pod 50%. A áno, zdĺhavé jak hovado. ()

jinyHonza

Bože, Leni Riefestahlová vstala z hrobu! Neskutečně tendenční, soudružsky cool, skoro by jim člověk věřil, že bojují za pravdu a světový mír. Soudruh Goebels by byl spokojen. Jinými slovy: perfektní filmová levičácká lež. Je mi líto těch, co naletěli na řemeslo. ()

jerzy1976

Skvělé, skvělé, skvělé!!! Opět se potvrdilo, že nejzajímavější scénáře píše sám život...a režisér, herci, scénárista, zkrátka celý štáb odvedl vynikající práci. ()

Herrydos

Opět zde vidím veliké plus za to že Němci natočili film o své bouřlivé době. Podle mého názoru ve filmu není jednoznačně kladná a záporná strana protože oba tábory se dopouštějí určitých příkoří aby svého nepřítele zničila. Skvěle natočený film s dobrým obsazením Ganzovi se nedostávalo tolik prostoru kolik by potřeboval ale i tak svou roli zahrál skvěle. opět nemůžu než nedat plný počet tohle se musí prostě vidět a skrze film si tu dobu prožít a vcítit se do obou stran. 5* ()

Jan00

Velice zajímavý film z období 70. let minulého století . Specifikoval bych to jako ranné počátky světového terorismu. Překvapilo mne, jak neschopná byla německá justice (vedení soudního přelíčení, soudce mi připadal v roli obžalovaného a obžalovaní v roli soudce, který řídí proces…) vyšetřující orgány a potažmo vězeňská služba (TV na pokojích, s knihovničkou, společné umístění extrémistů na pokoji…). Protože německá vládnoucí garnitura nebyla schopna účinně čelit skupině rádoby revolucionářů (byla to však jen skupina nepřizpůsobivých, která by se nepřizpůsobila žádnému režimu, šlo jim hlavně o to dělat binec), anarchismus se dál rozvíjel, až přerostl do extremismu. ()

eviku

Takže Baader Meinhoff komplex-najskôr som si myslela,že aaá super, to bude intošský film o nejakej psychickej poruche,ktorú nepoznám:D a ukázalo sa,že to je dosť ťažká dráma o teroristoch...mladých teroristoch...mladých frustrovaných teroristoch.Musela som uznať,že to bolo kvalitné dielo,dokonca ma napadlo,že prečo sa aj u nás na Slovensku neurobil film o mladej akčnej opozícií,ale potom som sa tak zamyslela,že vlastne akej?Tam to bolo predsa úplne iné ako u nás.Išlo o iné hodnoty,kritiku iného systému.Celý film som ale rozmýšľala nad jednou vecou:aké ľahké je skĺznuť z kritiky k takým hraničným činom a aká tenká hranica je medzi Chomskym(ktorého uznávam)a ich názormi.Myslím,že je dôležité sa organizovať a zaujímať o svet a okolie,argumentovať a vždy si klásť otázku prečo, ale podnikať hraničné činy nič nezmení,len ublížite nevinným a nakoniec konáte rovnaké agresívne represívne činy ako vaši nepriatelia.Tiež nakoniec šírite nejakú demagógiu či mýtus presne ako váš "nepriateľ". ()

steelspace

Velké překvapení. Do detailu zpracovaný příběh, který v kontextu konce šedesátých let ukazuje, jak vznikla a operovala nejnebepezčnější teroristická organizace v poválečném Německu. Tento film by měl vidět každý - ze stejného politického podhoubí pochází lidé, kteří teď vládnou v EU. ()

JohnnyV

Západní Německo, 70. léta a komunističtí radikálové ve své nejsprostší nahotě a brutalitě. Ve filmu věříte všemu, co v něm vidíte. Tohle nejsou natočené exteriéry 70. let, tohle jsou 70. léta jak vyšitá...Neskutečně věrohodně podané. Boj proti krutému a nelidskému imperialismu stejně krutými a nelidskými komunistickými prostředky v rukou vymytých mladých mozků. CO JE VĚTŠÍ ZLO? ()

Maskati

Když nic jiného, tak alespoň dobrá didaktické pomůcka pro učitele dějepisu, předvádějící genezi teroristické skupiny. Bez ohledu na formu dost poučné. ()

Kaylar

Film bezpochyby zajímavý, ale víceméně pro ty, kdo se chtějí více dozvědět o éře levicového terorismu v Evropě 70. let nebo se zajímají hlouběji o dějiny 20. století a o dobu studené války. Ostatním divákům, které problematika vyloženě nezajímá, asi film mnoho nedá. Mě osobně i přes svou délku film zaujal a slabá místa nebo prostor pro případné zkrácení jsem zde nenašla. ()

cyglos

Tuhle dobu pamatuji z tv, z dobových zpráv. Ono to působilo spíše ideologicky, co se v tom strašném Německu děje, jak je to na druhé straně růžové. Začátek filmu, klidná demonstrace, která je následně vyprovokována bez pokusu policie tomu zabránit, je nesmírně realistická. Stačio jedno selhání, jeden výstřel, jeden mrtvý a vlna nepokojů zvedla stavidla. Napadl mne ihned ukrajinský "Majdan". Pak už vše frčí volným pádem se všemi důsledky. Akce-protiakce. Děj celého příběhu má punc reality i díky absenci filmových efektů při útocích RAF. Určitě stojí za to, vydržet až do konce filmu. PĚT!!! P.S. A hlavně, startovačem byla válka ve Vietnamu a USA. Jaká podobnost s dneškem. ()

Parisienne09

"Lidé u nás stejně jako v Americe jen žerou a nákupují, proto je nikdy nic nenapadne. Nezamyslí se, co se děje." Německo koncem 60.let, první poválečná generace v celém západním světe sčítá chyby svých rodičů a někdy jsou tito mladí tak radikální, nehumánní a nedočkaví, že sahají k extrémnímu řešení: vraždění svých oponentů. Autoři sebeušlechtilejších myšlenek zůstanou vždy pouze vrahy, pokud se prosazují bezohlednou formou terorismu. Velmi zajímavý moment, kdy tehdejší šéf německé policie výborně ztvárněný výkonem Bruna Ganze prorocky definuje terorismus jako formu budoucí války. Scénárista Berndt Eichinger odvedl vynikající výkon, perfektně nastudoval všechny dobové souvislosti nejen německé historie, ale také propojení mezinárodního terorismu již v tehdejší době. Vznikl tak napínavý a přitažlivý příběh, který po skončení donutí diváka klást si mnoho otázek. Jen závěr filmu mi připadal z hlediska událostí příliš přesycený. Celkově však výborné dílo. ()

HanaZ

Nebýt točený podle knižní předlohy, ak film žánrově lavíruje na hraně hraného dokumentu. Což nesnižuje jeho kvalitu... zachycení oso, dynamika jejich vztahů, reálněé proměnné které do vývoje dění vstupovaly, jsou zachyceny na vysoké úrovni. Do hodnocení filmu se asi vezdejších komentáří promítá totéž, co se v dané době v Nměecku dělo a není tudíž hodnoceno dílo samo, ale i (ne)symparie k činům, proto se výjimečně bodového hodnocení zdržím. Rozhodně ho vidět doporučuji, jako součást poválečné historie západního Nměecka a za mě dokladtoho, že opouštět a ničit systém můžete jen tehdy, když vytvoříte jiný, obvykle mnohem problematičtější, než dosavadní. ()

honza.g

Dokudrama s německou důkladností. Poměrně strohé, nevyzdvihující emoce, ale také bez hlubší analýzy čehokoli. Pokud autoři chtěli diváky ukázat teroristy jsou lidé s natolik vykolejeným myšlením, že je marné je zkoušet přesvědčit a že každým ústupkem, každým splněným požadavkem, je jen utvrdíme v tom, že nejen bojují za správnou věc, ale i správnými prostředky, tak já jsem tomuto zobrazení uvěřil. Ale navíc jsem si odnesl poučení, že když umírněná většina společnosti a jí podporovaná státní struktura nebude dostatečně reflektovat názory radikální menšiny, včetně (vlastně hlavně) mladé generace, koleduje si o průšvih. Přerod mladé matky z nevýrazné manželky salonního levičáka ve vůdkyni RAF byl děsivý svou plynulostí, ale ze zvednutých pěsti na pohřbu teroristy šel opravdový strach. Člověka nakonecnapadne, že zvrhlé násilí RAF bylo vlastně záchranou pro německou společnost - kdyby bojovali méně krvavým způsobem a nebratříčkovali se s islamisty, mohlo se Německo ponořit na dlouhá léta do občanské války, tu radikální, jindy studené. Ale to je spekulace, stejně jako úvahy, že to hrozí dnes. Co filmu chybělo? Snad nějaký imponující herecký výkon, nebo ještě působivější atmosféra. Ale to je hledání pih: 90% ()

moshe

Tohle se Němcům povedlo, s obvyklou dávkou sebekritiky podaný až skoro dokument o tom, jak se dá mládí zradikalizovat, v tomto případě doleva ... ve vedlejší roli tradičně skvělý Bruno Ganz ... 9/10 ()

zeyer

Mám rád německé filmy, ale tento nepatří k mým oblíbeným. Plusový bod je za poměrně dobře historicky zachycené reálie a za Moritze Bleibtreue. Jinak ale hrdinové jsou pro mne těžko uchopitelní,  když usilují o "lepší" společnost teroristickými prostředky, přičemž ženy jsou v tomto boji ještě fanatičtější.  Tím, že téma filmu se mi dost příčí, byl i celkový rozsah 144 minut obtížně snesitelný. ()

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

30.12.2010

OSCARY – výsledky

OSCARY – výsledky

23.02.2009

Snad jen jednoho většího překvapení jsme se dočkali při vyhlašování Oscarů za rok 2008 v hlavních kategoriích: nejlepším hercem v hlavní roli se nestal Mickey Rourke za Wrestlera, ale Sean Penn za… (viac)

Zlaté glóby 2009

Zlaté glóby 2009

12.01.2009

Slavnostní ceremoniál vyhlášení a předávání Zlatých glóbů pořádaný Asociací hollywoodských zahraničních novinářů je za námi a na nás je, abychom si to zrekapitovali. V oblasti filmu se stal jasným… (viac)

Zlaté glóby 2009 – nominace

Zlaté glóby 2009 – nominace

12.12.2008

Ti, pro které je vyhlašování prestižních cen Asociace hollywoodských zahraničních novinářů svátkem, se přiblížili k očekávanému večeru mílovým krokem. Včera totiž Asociace vyhlásila nominace za rok… (viac)