V jednom království vládl hloupý král. A ten najednou zmoudřel, protože potkal kouzelného dědečka, který mu věnoval ruksak. Kdopak by si pomyslel, že je možné nosit moudrost v ruksaku? Rozhodně to netušili poddaní pana krále, který přišel tak zvláštním způsobem k rozumu. Jenže ne nadlouho. A tak si musel král svou moudrost i milovanou nevěstu pěkně zasloužit... Ve veselé pohádce si zahrál hlavní roli Karel Heřmánek. (oficiálny text distribútora)

Jan.S.Harold

Tyjo, pamatuju, že tuhle pohádku jsem měl rád jako fakt malý dítě a od tý doby jsem ji naprosto, ale naprosto vytěsnil! Nepřestává mě fascinovat, jak ti naši herci uměli skvěle hrát i v tom papundeklu a jak si to dávali... To je zase jednou setkání s vlastním já... tak pět hvězd za probuzenou nostalgii. ()

rivah

Zpočátku příliš přepjaté do absurdna, pak se ukáže didaktická nota a moudrost k tomu. Dobří herci si zaslouží ty 3x. ()

topi80

Těžko říci, jestli je král v podání Karla Heřmánka pro své okolí nesnesitelnějším jako blbec nebo ten přemoudřelý, ovšem prozření šaška, který zjistí, že nedokáže vymyslet větší šaškárnu než sám král a že je vlastně vážný člověk, také stojí za to. ()

Pitryx

Mám rád tuhle pohádku, kvůli skvělému panu Heřmánkovi. Ale i jinak je to poučné a trochu i legrační. Doporučuji jak dětem, tak dospělým. ()

ostravak30

Jako by se sešla trojice Heřmánek-Zedníček-Mrkvička a rozhodla se zařádit si. Jako pohádka to sice není moc silné, ale pohled na tuto trojici, která si vzájemně servíruje své komediální herectví to je slušná podívaná. I když král s ruksakem je prča. Zvláště, když rádci vymyslí různé modely moderních ruksaků tak, aby se hodily na ples. Poučení pak je jasné. Moudrost si v ruksaku nosit nemůžete. Leda byste v něm měli knihy. Protože základem moudrosti je učit se, učit se, učit se. ()

javlapippi

"Jen rotuj, Horáci, rotuj!" O tom ako sa kráľ ťulpas vďaka batohu plného fištrónu na múdreho štátnika zmenil. Nechýba ruksaková módna vlna medzi aristokraciou a dvoranmi. Osemdesiatková rozprávková inscenácia, hodne vtipná, plná hereckého výkvetu a papundeklových kulís. Napriek tomu, že ma v detstve minula, mi víkendové popoludnia z onej doby dokonale evokuje. ()

Danulinda

Většina pohádek, které jsou experimentální či velmi výrazně vybočující z pohádkové atmosféry, nestojí za nic, ovšem tato pohádka patří k těm výjimkám, které jsou velmi dobré, ačkoliv je zcela netradiční. Zásluhu na kvalitě nese na 100% Karel Heřmánek, se kterým tato pohádka stojí i padá a myslím, že s jakýmkoliv jiným hercem by to bylo buď mnohem horší nebo i trapné. Geniální Mistr a pan Herec Heřmánek dodal tomuto zvláštnímu dílku neopakovatelný náboj či jiskru a také nenapodobitelný druh humoru, který mi v jeho podání velmi sedl. Příjemné a zajímavé je také vidět, že zde spolu hráli tehdejší divadelní kolegové z divadla Na Zábradlí (Heřmánek, Zedníček a Mrkvička), kterým do party chyběl už jen pan Bartoška. ()

honzic

Příjemná humorná pohádka na nedělní odpoledne, která přináší přiajtelně dlouhou odpočinkovou podívanou. Sice nejde o žádný skvost, ale člověk se na to dokáže podívat i opakovaně. Hodnocení: 60 % ()

Igy007

Čtvrtá a pátá hvězda patří KH. V roli blbého zmoudřelého krále je prostě boží. A že jde o studiovku, mi vůbec nevadí, mám je od mala ráda. Některé dokonce i víc než výpravné pohádky. ()