Je rok 1595. Bratři Knut a Erik kdysi dávno nepomohli jedné dívce a tím ji vystavili jisté smrti. Součástí jejich práce pro vládu je i cesta do místa pustých bahenních terénů. Duch dívenky se ale vrací, aby se na mužích pomstil. Utíkajíce před zjevením, narazí na bezejmennou vesnici. Následně pak v sauně, podle finských pověr, mají naději, že smyjí hřích a zlomí tak prokletí z minulosti... (LIVINGDEAD)

TomikZlesa

Víceméně kdybych vzal komentář uživatele TomStall tak bych si ušetřil práci :) chtěl bych vidět lolka který tenhle film označil titulkem HOROR, ani náhodou (krom snad 2 scén), spíš drama či thriller. Na film sem se rozhodl kouknout jen díky faktu, že jsem velký fanda sauny. No nebýt celkem dobrýho konce bylo by to max za 3*. ()

dubinak

Atmosfericky určitě výtečně zvládnutá podívaná, kterou ne tak snadno pochopit. Raději se ponořit do přenádherné krajiny severských lesů a ostatní neřešit. Kamera byla více než ucházející. Fini jsou pány ve svém hereckém oboru; Knutt se mi velice zamlouval a svojí roli zvládl excelentně. A k příběhu: celé to od začátku tak trochu smrdí a chvílemi, i když dáváte velký pozor, se stane, že nevíte oč běží. Asi nejsem zrovna bystrý člověk a tak bych nedokázala vysvětlit, o co tam vlastně celý film šlo, ale házím to za hlavu a vzpomínám, jak jsem se u válečné historie bála. ()

C0r0ner

Perfektní námět, perfektní lokace, perfektní atmosféra, perfektní režie, perfektní herci. Ale co je to všechno platné, když to bylo obsahově tak nudné, nelogické a nesmyslné? Celou dobu jsem sice byl napnutý, ale především v očekávání nějakého vysvětlení na konci. Toho jsem se nedočkal, takže nakonec veškeré klady ztratily hodně ze svého kouzla. 60% ()

HorrFi

Sauna sedne málokomu to je bez debat, ale už jenom kuli tomu drsnýmu prostředí to stojí za to se na ní kouknout.. koukatelnej průměr kterej neurazí ani nenadchne :) ()

TomStall

Moc jsem od toho filmu nečekal vzhledem k průměrnému hodnocení - ale musím říct že posuzovat kvality filmu podle CSFD je dost ošidné. Předně je třeba říct, že Sauna byla vcelku nepochopitelně zařazena jen do škatulky horror, což v žádném případě není pravda a pubertální individua která očekávají další slasher budou dozajista zklamána a flustrována - a to se jistě odrazilo na 58%, kterými je aktuálně film hodnocen. Podle mne je to spíše historické mysteriozní drama - a velmi povedené. Oplývá vynikající severskou mrazivou atmosférou, kterou podněcuje vynikající kamera a celkový vizuál. Co říci k obsahu - inu, hnusně řečeno - na každou svini se vaří voda. A svoje hříchy nesmyjete ani mrazivou finskou - vodou samozřejmě:) Jsem opravdu velmi mile překvapen a když přivřu obě oči, můžu dát s celkem klidným svědomím i plný počet.. ()

Cedr

Příběh nemastný, neslaný... což je vcelku paradoxní, protože námět není vůbec špatný a vysoce atmosferické prostředí (ta nádherná tundra) nemá prostě chybu. ()

gjjm

Tak takhle nějak by to vypadalo, kdyby Andrej Tarkovskij točil horrory. O filmu platí přesně to, co napsal Shadwell a ještě něco víc. V podstatě klasický artový horror ve stylu "temná filmová krajinomalba s troškou krve" ze středověkého Finska. Geniálně temný, graficky úchvatný, mrazivý a nesmírně depresivní film, jenže navíc mající nádherné finské bažiny (a ty tu nejsou jen jako letmo zmíněná kulisa, ale jako základ atmosféry celého filmu) a zajímavé reálie středověkého Finska, přestože těžce mýticky stylizovaného. Čerpá svou atmosférickou děsivostí z finských legend a historie této fascinující země, a svou technickou kvalitou a stylem z ruské filmařské tradice, česká koprodukce na tom není poznat ani trochu. Je pravda, že děje tu moc nenajdete, ale brilantní atmosféra, precizní vizuální stylizaci a vůbec všechny výhody tohohto skvělého filmu. Možná mi už z těch artových filmů, kterých jsem momentálně přesycen, trochu hrabe, ale intelektuální narážky v tom lze hledat se zdarem - třeba Eerik (kterého přímo geniálním způsobem ztvárnil Ville Virtanen) je povahově i co do úlohy v příběhu dost podobný Vilémovi ze Jména růže, včetně několika vnějších znaků (brýle), scéna, kdy ruský voják zvedá z bažiny nahnilou vlčí hlavu mi zase přišla jako odkaz na slavnou scénu ze Sedmé pečeti, několikrát opakovaný motiv mapy je svým způsobem klíčem k vizuální stylizaci příběhu. Nevím, jestli mám pravdu, ale řekl bych že ano. A graficky úžasná mýtická příšera bez tváře, démon z Bažin mi kupodivu dokázala přivodit mrazení v zádech - a zároveň jsem si vzpomněl na Lovecraftovy beztvářné nightgaunty, kteří se svého času zjevovali v mých nočních můrách, a na lovecraftovský horrorový styl vůbec (a co víc, je zatím nejlepším shlédnutým vyjádřením lovecraftovského horrorového stylu ve filmu). Film vynikajícím způsobem dovede navodit atmosféru toho, čemu Robinson Jeffers říkával prokletá země. Úžasný film, navíc finština je nádherný jazyk, nesmírně mne zaujala možnost existence třináctislabičných slov. Nízké hodnocení zde nedokážu pochopit, i s ohledem na averzi části zdejší populace vůči žánru. Filth je vynikající horror, který patří k nejlepším svého žánru. Jeho neúspěch je patrně chybou propagace - toto je vážně spíše artový, atmosférický, temný film než horror a pokud od toho čekáte krvavý teen splatter - jak to vyplývá z propagace filmu a jak někteří zdejší hodnotící očekávali -, budete trpce zklamáni, ač se v závěru kapky krve (ta je spíš depresivní než splatterová) přece jen dočkáte. Vynikající, mohu vřele doporučit. ()

lennyd

Hluboký středověk. Skupinka rusko-švédských kartografů se vydává mapovat novou hranici mezi oběma státy. V jedné opuštěné chatrči naleznou farmáře žijící se svoji dcerou. Farmář je zabit, a dívka ponechána svému osudu - ale tím to nekončí, ale vše teprve začíná. Po čase nalézají uprostřed bažiny vesničku, které vévodí prastará sauna. A právě tady musí čelit všem svým hříchům minulosti a právě tady se odehraje boj o jejich duše ... Dle komentářů jsem se na horůrek docela těšil - jednak z "filmově miniaturních" zemí leckdy vypadne naprosto skvělé dílko, a navíc jestliže je Sauna přirovnávána k mým oblíbenům Dravcům? Bohužel, nevím kde na tom oni recenzující byli - tam kde Dravci skýtali napětí a "relativně uvěřitelný" příběh, Sauna nepřináší vůbec nic, kromě skvělé kamery a zajímavého místa. Ke konci jsem se začal už trošku ztrácet, a tak mne opravdu potěšila délka filmu... ()

oveckaoa odpad!

Bože to byla píčovina až to bolelo. Když sem se na to díval poprvé včera tak jsem 3 krát zaspal dneska jsem to už viděl celé a radši bych taky spal. Neskutečná píčovina o hovně v které na mě tlemí samý držky a na konci se jen něco stane. I odpad je proto velké hodnocení lepší je dívat se 85 minut do zdi než tohle. P.s. včera jsem viděl film Grindstone Road http://www.csfd.cz/film/244332-grindstone-road/ a i to bylo x krát lepší. ()

Jazzzz

No jisté je, že tento film je originální, zajmavý, atmosférický. Hororovou atmosféru to určitě má, hudba, bažina, zima, to všechno funguje. Přiznám se zpočátku jsem byl dosti skeptický, ale film si mě zjískával a nakonec si mě zjískal zcela. Mám rád, když film neskončí jeho dokoukáním a divák je nucen si mnohé věci domyslet. Zde si jich však budu muset asi domyslet poměrně dosti a myslím, že ani druhé shlednutí mi film zcela neosvětlý. Proč tedy nedávám pět? Nevím, třeba protu betenovou saunu v malém blátivém jezírku... Přišlo mi to trochu odfláknuté v kontrastu s krásně ponuře budovanou atmosférou.. Stejně jako konec, který mi nedokázal dát moc odpovědí si myslím mohl být propracovanější. ()

Yoshimitsu

To jsem z toho jelen, ale nějak jsem tenhle kousek nepobral a přišel mi zmateně udělaný příběh. Krajina byla excelentní a její okolí, historismus v šatstvu herců a vytvořené příbytky taky fajn doprovázené pochmurnou atmosférou, ale potenciál příběhu mi unikl. Kdyby se do toho nesrali Češi a produkce by zůstala jen na Finsku, tak by to dopadlo určitě lépe. Dávám 30% ()

Master19

Obrazy zvítězily nad obsahem... Ten hnědo-hnědý prostor mě fascinoval a už to samotné mě děsilo. Bohužel jsem se jinak - i přes stopáž - celkem nudil a bylo to nejspíš proto, že je děj zasazen (trošku nedůvěryhodně) do 16. století. Vůči tomuto období jsem jakýsi imunní a beru to tak, že tam prostě všelijaká zvěrstva patří. Kdyby to bylo nějak našroubováno na současnost, možná by mě to zasáhlo více. ()

zdenny

Jedná se spíše o jakousi historickou fresku. Žádný jiný přídomek bych tomu nedal a už vůbec ne horor. Dva bráchové (společně s jinými vojáky) jsou pověřeni vymezit švédsko-ruskou hranici po švédsko-ruské válce na konci 16. století. Tyto historické události jsem nikdy moc nestudoval, takže z historického hlediska nebudu hodnotit. Zde šlo o vztah dvou bratrů, z nichž ten mladší byl totálně závislý na starším. Přičemž starší se do šéfa této bratrské dvojice pasoval z titulu dlouholeté účasti ve válce. Pořád měl plnou hubu keců tom, že on si zaslouží to i ono, protože on byl přece ve válce. Nikdo mu to nebere, ale tato postava mi byla strašně nesympatická. Druhý brácha, který vypadal inteligentnější i lidštější s tímto nepoměrem neuměl naložit a bojovat a tak se z něj stal pouhý spolupachatel zla, které oba bratři na své trapné pouti vykonali. Příkladem budiž vesnička 73 lidí, která žila mimo veškerý život obou zemí a přes kterou starší brácha vymezil hranici. Paráda, takový projev arogance, zvůle, byrokracie a úředníčkovství můžeme vidět na úřadech i dnes. Takže vlastně nadčasový film. Jinak taková jalová pouť dá se říct samozvanců močály a ostatní nehostinnou krajinou. Takže vlastně za exteriéry ta jedna hvězda. Alespoň jakous takous atmosféru to navodilo. Ale ta sauna? Co to bylo za umělé stavení, vůbec nepatřící do oné doby? A přímo přes ní povede hranice... Super. No celkem hovadismus. Neviděl jsem v tom nic zásadního, spíš to byl pokus udělat něco trochu jinak a vyšly z toho "Houbičky 2". PS: Viděl jsem to asi načtyřikrát, z toho posledních deset minut jsem asi osmkrát vracel. ()

bizz_mjc

Těžce se mi hodnotí, zda převládají pozitiva nebo negativa (nyní asi více, proto jen 2*). Dozajista ne obyčejný snímek plný sychrava, bahna a špíny, ale jaksi ne úplně pohlcující měrou působící na divákovy smysly, ačkoli svým způsobem, především díky atmosféře, si pozornost upoutá. ()

Guzo odpad!

3.9.2009 - průměrné hodnocení sauny 62 %. Asi se můj komentář od okolních bude hodně lišit, ale já za poslední dobu neviděl moc filmů, které by mě víc nudily a byly víc nezajímavé než je Sauna. Vezmu-li to popořadě, tak režie, kamera, konec, příběh celkově, herecké výkony, výprava.. to vše je na velmi mizivé úrovni. Jediné, co stojí za povšimnutí je hudba. Ta je atmosferická a řekl bych i docela nadprůměrná (ale možná to je tím, že ostatní je tak hrozné, tak jsem alespoň poslouchal). Každopádně takhle vysoké hodnocení bych čekal u o dost lepšího snímku.. ()

headcrab

Tak tohle mě moc nezasáhlo. Prostředí a atmosféra docela slušná, ikdyž jsem čekal ještě lepší teda. Nejen po audiovizuální stránce mě o DOST víc rozdrtilo podobně laděné (tématem) dílko Valhalla Rising. Po té obsahové stránce to ale dávám trochu za vinu titulkám (od Mrazika), protože ty dialogy mi dost často přišly strašně divně řečený a to mi kazilo dojem. Věřim, že s dobrýma anglickýma titulkama bych si to užil víc. Možná tomu dám ještě někdy druhou šanci. ()

zolo23

Tentokrát severania sklamali. Je až čudesné koľko fanúšikov si film získal, pritom sa jedná o nudnú záležitosť s nie príliš zaujímavým scenárom. Strašidelné? Koho tento film vystrašil a hlavne v ktorých scénach, prosím napíšte mi do pošty možno som od "strachu" práve odvracal zrak. To, že má film slušnú dobovú atmosféru neznamená, že mu nasypem s princípu body navyše. ()