Nepřejte si skončit s ním za mřížemi. Stylizovaný životopis notorického násilníka a nejslavnějšího britského vězně. Píše se rok 1974 a devatenáctiletý mladík, rváč a nepřizpůsobivý živel Michael Peterson vykrade poštu. Je okamžitě zatčen a odsouzen k sedmi letům žaláře. Jiní by to považovali za trest, ne tak Michael. Vždy chtěl být totiž slavný, jelikož však nic neuměl, uvědomil si, že právě až za mřížemi se může stát hvězdou. Jednoduše tím, že bude pokračovat v tom, co dělal na svobodě. A tak přijal jméno Charles Bronson a začal mlátit každého, kdo se mu dostal pod ruku. Nakonec si odseděl 34 let, z toho 30 let na samotce (tato čísla platila v době vzniku filmu). O datu jeho možného propuštění nebylo dosud rozhodnuto.
Dánský režisér Nicolas Winding Refn se proslavil trilogií Pusher (první díl u nás vyšel na DVD pod názvem Dealer), snímanou autenticky působící ruční kamerou, tady máme naopak ode všeho odstup. Refn od počátku sází na to, že nemůžeme proniknout do Bronsonova nitra a že tento reálně žijící člověk s nálepkou nejnebezpečnějšího vězně Velké Británie má jen image, ale nikoli vnitřní identitu. Při stylizaci Bronsona si vybírá jako určující jeho vzhled kníratého cirkusového siláka a vyprávění posouvá do polohy klauniády a divadla. Snímek Bronsona ukazuje jako šílence nejen coby aktéra v minulosti, ale i jako vyšinutého vypravěče, jenž se obrací přímo k imaginárnímu kabaretnímu i reálnému publiku v kinosále. Součásti výsostné stylizace vizuálně brilantního snímku je také bohatý hudební doprovod, který sahá od Wagnera, Verdiho nebo Pucciniho po rytmicky nadupané skladby současných skupin Glass Candy, Pet Shop Boys či New Order. Ostatně díky působivému spojení klasické hudby s násilnými scénami bývá film často srovnáván s Mechanickým pomerančem (1971) Stanleyho Kubricka. A nakonec je zde patrně životní herecký výkon Toma Hardyho v titulní roli, který dokázal během unikátně krátké doby nabrat téměř dvacet kilo svalové hmoty, oholil si hlavu a se svou rolí absolutně splynul. V jeho podání je Bronson postava, která vás bude zajímat. (Česká televize)

A.Beech

To je teda blázon! Mimo "reality" v podstate ako celý film. Začalo to nevinne jednou lúpežou a 7 rokmi vo väzení , no a pokračovalo to.....vlastne pokračuje stále, vďaka Bronsonovej záľube v bitkách. Údajne 120 krát premiestnený najbrutálnejší britský väzeň, ktorý 30 rokov strávil na samotke len preto, že mal menšie problémy so samo ovládaním. Skvelý Tom Hardy a vynikajúca príprava na rolu po fyzickej stránke. Po niekoľkých hodinách po videní filmu, pridávam piatu * za ten pocit a atmosféru, ktoré film u mňa vyvolal. Natočené podľa skutočnej postavy britského väzňa Bronsona. ()

COF_666

Pro mě osobně takřka dokonalé. Skvěle natočené, s trochou černého humoru a především naprosto a totálně dokonalým Tomem Hardym. I kdyby ten zbytek stál za starou belu - kvůli Hardymu bych těch pět hvězd stejně napálil. Jeden z nejlepších filmů co jsem za poslední dobu viděl. ()

Triple H

Zaujímavo natočené a spolu s Driveom najstráviteľnejší Refnov film. Absolútne perfektný Tom Hardy a práve Refnove formálne čachrovačky udržujú celú vec v pozerateľnej rovine. A aj napriek takémuto hereckému nasadeniu a režisérskej kreativite (tentokrát ujetej veľmi adekvátne k chorej psychike hlavného hrdinu) sa do filmu začne v druhej polovici vkrádať nuda. Sledovať úplného psychopata, ktorý z nejakého prazvláštneho dôvodu do úmoru bije hlavou proti múru sa totiž predsa len po chvíli preje - aj napriek faktu, že si na svoje robenie problémov nachádza stále vylepšené metódy. ()

Motinski

Zlepenec všetkého možného aj nemožného. Bronson je ukážka hereckého talentu Toma Hardyho, nič viac. Nezážívnejší príbeh som dlho nevidel. ()

Remivsremi

Hardy je zde výborný, ale příběh a samotné podání celého filmu mě těžce minulo. Dokázal bych si to představit jako parádní divadelní hru. ()

capák

Zajímavá sonda do duše jednoho blázna. Způsob podání příběhu je velmi nápaditý a mezi jinými životopisnými filmy jde o příjemné zpestření. Bronsonovo komunikování s diváky během filmu je velmi originálním prvkem tohoto snímku, stejně tak určitě zaujme vynikající výkon Toma Hardyho. Slabinou filmu je život samotného Bronsona, který putuje z vězení do vězení, od bitky k bitce, a snímek už tak nemá po čase co nabídnout. Nápadité zpracování však naštěstí tento nedostatek vyvažuje. ()

Sonnik

The Man. The Myth. The Celebrity. Bronson je krásná tvrdá střela, která bohužel míří do vlastní branky. Mám pro ostrovní filmy určitou slabost, ale Bronson mě úplně minul. Může za to hlavně začátek, který je omezem pouze divadelními výlevy Toma Hardyho. Ten byl jediným důvodem, proč jsem to nevypl. O Bronsonovi nevíme prakticky vůbec nic, jenom že je to prostě psychopat. On sám s nikým nemluví a prakticky ho skoro nikdo nezajímá, pokud ovšem není nasraný a nechce někoho zmlátit. Prostě povrchní "artová" nuda, kterou nezachránil ani dobrý Hardy ani pár stylových scén. "Charlie fucking Bronson" ()

Mrkvič

Opravdu těžké hodnotit. Občas se totiž objeví absolutně dokonalá scéna, které bohužel předchází šíleně nudná pasáž, kde si hraje režisér se vším možným. Tom Hardy je ale výborný. Občas mi to tedy přišlo už trochu moc jak karikatura, ale neznám obraz skutečného Bronsona. Kvůli těm několika takřka dokonalým scénám to za to stojí. Rozhodně se film nesnaží udělat z toho dementa něco víc, spíš naopak, ale ukáže to takovým netradičním stylem, že to ne každému sedne. ()

st.jim

Je to film o neuvěřitelném magorovi, který má místo mozku v hlavě ho....uby. Nicolas Winding Refn pojal film ještě takovým zbůsobem, že je toto dílo absolutně nekoukatelný. Jestli někoho bude bavit koukat se na jednoho blázna, co jenom slintá, řve a mlátí kolem sebe, tak je to film pro Vás. ()

Qitek

Ten film je absolutně o ničem. Scénář (Jde bručet, přijdou bachaři, dá jim přes hubu, bachaři mu to vrátí, vyleze ven, dá někomu přes hubu a vrátí se zpět) nemá pevnou půdu pod nohama. Tudíž, berme to jako koláž. Ale režisér vsadil na geniálně volenou hudbu a uměl vždy kameru usadit tak, aby vše dobře vypadalo. Opět geniálně. A nejgeniálnější tah bylo obsazení. To co tady Tom Hardy předvádí, nemá obdoby. Jde z něj takový respekt, že když zařve krčím se i po pátém sledování. Navíc je v některých scénách tak vtipný, viz jeho odsouzení kde se s tupým pohledem otáčí na svého advokáta... Bravurní je pak způsob jakým je "příběh" vyprávěn. Na parketách divadla, kde je Bronson zmalovaný alla cirkus. Nezapomenutelné. V rámci filmů o "hovně" absolutní klenot. ()

DaUr

Naturalistický portrét choré mysli, natočený jako by ho vytvořila ona mysl sama. Což je možná plus, co se autenticity týče, ovšem silně to ubírá všemu ostatnímu. Bronson je nekonzistentní směs myšlenek "nejnásilnějšího vězně Británie" s tváří výtečného Hardyho, který za tu hodinu a půl vesměs nesleze z obrazovky a spolu s povedeně zvolenou hudbou patří k hlavním kladům snímku. Možná že k jediným. A možná že taky ne. ()

kinghome

3 hvězdižky za Hardyho. On prostě umí hrát a jeho výkon byl skvělý. Bohužel film byl na mě příšerně zdlouhavej a nudnej. Ale zdá se mi to vůči Bronsnovi nespravedlný. Jak sám řiká. Nikdy nikoho nezabil a už ve vězení trčí 34 let. Ale na druhou stranu je to psychopat, kterej by na veřejnosti udělal akorád nějakou hovadinu. Byl to zajmavej film ale na víc jak na *** to neni. ()

viperDavid

Michael Petrson aka Bronson nebo Salvador, nebo kolik to má přezdívek je a byl určitě surový psychicky narušený rváč. Nicméně film o něj by byl nudný nebýt Toma Hardyho, které v každé své roli vymáčkne něco za co ho musíte milovat. Neuvěřitelný herec zahrál neuvěřitelnou roli. Za to prostě musím dát o hvězdu více ()

Bobik9

Brutální pohled do duše šílence. Není to film, který bych chtěl vidět vícekrát, ale určitě to stojí za to. Jen z prosté zvědavosti, jak se s tím autoři popasovali. Není to špatné, ale přece jen se jedná dokola pořád o to samé. Člověka to zaujme, ale nevydrží to celých 90 minut. Nicméně to, co každému musí vyrazit dech u tohoto snímku je výkon Toma Hardyho. Jeden z nejlepších hereckých výkonů, jaké jsem za svůj život viděl. Je to koncert a celý Bronson stojí jen a jen na Hardym. Klobouk dolů před tímto hercem! ()

venison

V první řadě moc nechápu, proč vůbec točit film o takovém individuu, jakým je Bronson.. Podání příběhu mě zrovna moc nenadchlo.. Rádoby umělecká afektovaná ujeťárna podbarvená suchým černým britským strohým humorem.. Tom Hardy ukázal bláznivé grimasy na tisíc způsobů a celkem často se pral.. Výpovědní hodnota nula.. ()

Ryan Gosling dupne na plyn

Ryan Gosling dupne na plyn

17.02.2010

Jeden z nejslibnějších hollywoodských mladíků, který třeba v Anthonyho Hopkinse, by už potřeboval tučný komerční hit. Možná se jím stane noirová akční kriminálka Drive, ve které Gosling nahradil… (viac)