Mesto tieňov

Slovensko, (2008–2012)

Pavol Višňovský, Soňa Norisová, Róbert Jakab, Ivan Romančík st., Anton Vaculík, Jana Majeská, Táňa Radeva, Alfréd Swan, Eduard Bindas, Ladislav Hrušovský (viac)

Napätie, úzkosť, strach. Streľba, smrť, plač – aj o tom je kriminálny seriál Mesto tieňov, v ktorom sa na pozadí fiktívnych vzťahov kriminalistov odohrajú zločiny, ktoré sa reálne stali. (oficiálny text distribútora)

Recenzie používateľa mira007 k tomuto seriálu (22)

Mesto tieňov (2008)

Slovenský krimi-seriál křížený Případy prvního oddělení ( z těch si bere to lepší - inspirace skutečnými případy, snaha o věrohodné kriminalistické postupy) s Kriminálkou Anděl ( z těch si bere to horší - ploše vykreslené osobnosti a někdy sterilnější nudný způsob vyprávění). Trochu je škoda, že inspirace skutečností je velmi volná a některé případy nepoznají ani sami sebe skuteční pachatelé. Podtrženo sečteno přes drobné výtky jeden z nejlepších krimi seriálů. ()

Season 1 (2008) (S01)

Prvá série má méně slabších dílů než druhá, ale jinak technicky seriál jeden z nejlepších tuzemské tvorby, na Případy prvního oddělení to nemá ( už kvůli slabšímu propojení se skutečnými případy a daleko hůře vykreslenými postavami ). Scénáristicky jsou lépe vykresleny postavy šéfa Višňovského a Mariána Mitaše, ale ten kvůli tomu, že se až moc řeší soukromý život jeho postavy, což bylo trochu až moc / otec, matka na vozíku, partnerka nervák atd. prolité uměle srdceryvnými scénami, které s případy neměly co do činění ). Postava Z.Norisové úplně zbytečná a Hrušovský s Jakabem byli tak zajímaví, ale dostali málo prostoru. Nejlepší díly S01E01,S02E08,S01E10. ()

Záchvat ľudskosti (2008) (S01E01)

První díl začíná ve velkém stylu - masakr několika osob v jakémsi skladu. Tým kriminalistů celkem funguje a inspirace skutečným případem tomu dodává cosi navíc. S ohledem na současnou tvorbu seriálů v žánru krimi dávám za tento první díl čtyři hvězdy. ()

Smrteľný žart (2008) (S01E02)

Opět odchýlení od skutečné předlohy nicméně velmi mrazivé. ()

Chladnokrvne (2008) (S01E03)

Svázaný zastřelený podnikatel v řece. Případ spjatý s případem domácího násilí nejhrubšího zrna, nicméně na tak malém plochém prostoru jednoho krimi dílu to nepůsobí věrohodně, stejně jako herecký výkon Norisové, která tu tímto dostane větší prostor. Je to taky jeden z mála dílů, kde je napsán kolik dostal skutečný pachatel - doživotí v tomto případě a já si řekl na konci tohoto těžkého dílu "dobře mu tak srabovi". ()

Koniec sveta I. (2008) (S01E04)

Případ začne celkem děsivě až hororově, ale časem ztratí tempo. Trochu mi vadí zbytečně řešení soukromí detektiva Tomáše, takže to vypadá, že je ten seriál o něm a stejně to moc ten seriál neobohatí. ()

Koniec sveta II. (2008) (S01E05)

Druhý z dvojdílu případu vražd bezdomovců neudržel pozornost diváka a tempo jako předchozí díl. Spadlo to do průměru. ()

Úmyselné nehody (2008) (S01E06)

Hodně zajímavý případ kombinující případ, nehody, dvou vražd, vydírání.... no a nakonec to shodí závěrečný dovětek ke skutečnému případu, z kterého tento díl čerpá, že to vlastně bylo úplně jinak - oběť se nenašla, nikdy se to nevyšetřovalo, pachatelé dodnes žijí šťastně atd. ()

Lúpež (2008) (S01E07)

Případ věnovaný dvěma skutečným policistům, kteří opravdu byli zabiti bankovním lupičem, ale opět se rozchází zpracování a skutečnost absolutně. Přesto tenhle díl patřil k těm zajímavějším. Bratislavská kriminálka vs. místní policejní mstitelé. ()

Únos (2008) (S01E08)

Začátek jednoduché krimi týkající se zmizení malých dětí, ale zakončeno hodně mrazivě. Herecký výkon pachatele parádní. ()

Sériový vrah (2008) (S01E09)

Sériový vrah žen, které nechává nahé zakopané v zemi. Trošku na efekt ale jako žánr thriller alá Amerika to celkem zaujalo. ()

Nebezpečné vzťahy (2008) (S01E10)

Důstojný konec první série jednoho z nejlepších slovenských krimi seriálů. Herecký prostor pro pana Višňovského. Díl, který frčí od začátku do konce. ()

Season 2 (2012) (S02)

První případy druhé řady jsou slabší, ale pak to vystoupá do kvalit první série. Rozdílem je i to, že zde dostala více smysluplného prostoru Soňa Norisová a párádně se mi líbila postava namachrovance v podání Laca Hrušovského. Nejlepší díly S02E08, S02E10. ()

Zberateľ (2012) (S02E01)

Inspirované skutečným případem ( který tedy je ve skutečnosti veden jako neuzavřený, takže inspirace hodně volná) jako Případy prvního oddělení, ale způsob vyprávění není tak poutavý, ale je sterilní a málo poutavý jako Kriminálka Anděl, která mi nesedla. Nicméně ke konci tto celkem šlapalo, kde velké plus je pnutí vztahů mezi kriminalistama a účast Soni Norisové. ()

Veľký hráč (2012) (S02E03)

Lepší a lepší. Tohle už je dospělá krimi a baví mne i drobné linky mimo jako omluva dopravákům. Nejlépe a nejzábavněji je vykreslena postava frajírka Laca Hrušovského. ()

Dotyk spravodlivosti (2012) (S02E04)

Nahá uškrcená žena v bazénu ( natočeno americky cudně ) - taky solidní případ. hlavně pachatel. který ve skutečnosti nikdy nebyl dopaden. ()

Pandorina skrinka (2012) (S02E06)

Díl inspirovaný skutečným případem z ČR. Jeden z lepších dílů. ()

Vlčia krv (2012) (S02E07)

No konečně, Slovensko devadesátých let plné mafiánských vražd a atentátů a v tomto seriálu se objeví až v sedmém díle nějaký případ tohoto ražení. Škoda, že není více konkrétní, o koho se jednalo ve skutečnosti. Herecké sólo pro Pavola Višňovského. ()

Sladká smrť (2012) (S02E08)

Případ celkem jednoduchý, ale zatím psychologicky nejsilnější. Z toho šel mráz po zádech. ()