Bitka o Hadithu

• Česko Odsouzeni k boji (viac)

Snímek Nicka Broomfielda líčí tragédii z listopadu 2005 ve městě Haditha, kde Iráčané spáchali atentát na příslušníka US Navy. Americké síly NATO v odvetné akci postříleli čtyřicet mužů, žen i dětí z okolí. Film nelíčí účastníky iráckého odboje pouze jako teroristy, ale také jako otce od rodin, přátele či patrioty, kteří se nechali využít krvavou rétorikou islámských extremistů. Příslušníky vojsk představuje jako obyčejné kluky, kteří nezvládají svou roli, strach ani stres. Uniformovaní chlapci se prohánějí ulicemi města za zvuků tvrdé muziky a ochutnávají adrenalin hry na vojáčky, jež se v okamžiku krize promění v tragickou realitu. (oficiálny text distribútora)

Greny

5* hvězdiček si tento film nezaslouží, ale nevidím důvod, proč nedát 4*. Možná to na někoho působí jako výplach nevím sice proč, ale pokud si myslí, že vojáci v Iráku se chovají nějakým způsobem jinak, tak je na omylu. A myslím si, že tento film dokonale vystihuje situaci v americké armádě. ()

ondrula

Ze všech válečných dramat, které jsem za poslední dobu viděl, právě tento snímek zobrazuje nejpoutavěji a nejsilněji všednost "válečné" současnosti v Iráku. Jako obvykle je distributorův překlad názvu filmu blábol, protože nikdo k boji odsouzen není, asi jen nějaká nekalá obchodní technika, jak diváka přimět, aby si koupil DVD. ()

dormouse

Velmi depresivní záležitost. Všichni jsou kladnými i zápornými hrdiny. Se všemi jsem sympatizovala a všechny jsem odsuzovala. Je prakticky nemožné snažit se pochopit natož řešit situaci na středním východě. Ale je i nemožné ji neřešit. Film působí jako dokument a je vynikající. ()

1945

Zajímavý film k zamyšlení. Ukazuje hrozbu terorizmu i jeho zákeřné praktiky a je doplňován osobními pocity amerických vojáků, které jsem díky tomuto filmu lépe pochopil, protože v televizi nejsou k vidění... I když se jedná spíše o dokument, není to na úkor kvality. ()

Oyer

Z novodobých válečných filmů současných problémových oblastí světa jeden z nejslabších snímků. Jedna akce doprovázena takovým hubkukem. Něco podobného je tam na denním pořádku. Pokud bych tento film měl srovnávat třeba se snímkem: Křest ohněm, tak je to propadák. Chybí dynamika, akce za akcí, prostě slabota. ()

Ricky_CZ

Naprosto úžasně nevyhraněná záležitost, což si zaslouží pochvalu. Pro pacifistu film působí jako poplácání po rameni se slovy: "Jo, tys to říkal.", kdežto militantního republikána naštve...Proto si obrázek musí udělat každý z nás sám... ()

sona123

Panečku! Výtečný film. Vzhledem k obsahu a tomu, že se jedná o skutečnou událost, tak ani nebudu spoilerovat. Moc se mi líbilo tempo vyprávění - na začátku o co půjde a pak je "příběh" převyprávěn. Z pohledu řady aktérů. A těžko říct, která strana na tom vlastně byla hůř...Jednu dobu jsem měla dojem, že je to další z anti-bushovských děl, ale není tomu tak - přišlo mi to jako poměrně reálné a realistické vyprávění toho, co se tak nějak událo. Je tu pár nádherných (zoufale nádherných, s čirým zoufalstvím v sobě) záběrů, za všechny jeden - žena sklánějící se nad mrtvolou svého muže, nad ní americký voják, podávající jí pomocnou ruku a kolem jdoucí stádo koz (?). Kýč? Za mě děs a tragičnost celé téhle akce. No, skutečně zdařilý pohled do "zákulisí" jednoho válečného konfliktu. ()

ArthasKarfa

Velmi kvalitně natočené válečné drama z války v Iráku. Zázemí vojáků, prostředí života normálních iráckých lidí, i způsoby operací povstalců a teroristů. Nesmyslnost postupů americké armády a jejich zvláštní způsob potlačování nepřátelských útoků a sabotáží. Služba v armádě se všemi jejími negativními aspekty, který mladé kluky ničí zevnitř. Idealistické pohledy na kamerové záznamy, které všechny skutečnosti zkreslují a obrací proti správně a dobře myšlenému záměru. Velmi naturalistické záběry vojenských akcí. Absurdní konec celého filmu je opravdu krutou reálně pojatou záležitostí, kterou by měl vidět každý pacifisticky se ohánějící člověk, který skutečnosti války řeší pouze z předem upravených záběrů. ()

mira007

Jednoduchá ale atmosféricky přesvědčivá filmová rekonstrukce skutečného incidentu, kdy v roce 2005 spáchali iráčtí povstalci ( nebo Al-kajdá ) atentát na americké vojáky pomocí nastražené výbušniny v silnici a následné pomstě příslušníků US Navy na civilistech z blízkých domů, kteří o té bombě věděli. Realistické, působivé, ale celé by se to vešlo do třiceti minut. ()

Gastovski

Velmi nezáživný film zobrazující události, které se odehrávají v Iráku každý den. NIc nového pod sluncem. Atmosféra studená jak psí čumák a velmi toporní herci, hlavně z řad Američanů. ()

Eluin

Battle for Haditha není film na poklidné nedělní odpoledne s rodinou. Je to film značně znepokujijící, jež nám ukazuje, co vše dokáže strach, nenávist a jednání v afektu. ()

crha

Nechci být neobjektivní, ale na to abych mohl znovu přehodnotit tento film, tak bych se na něj musel podívat znovu a to se asi nikdy nestane. Nebudu to zdlouhavě rozepisovat, ale podle mě se takhle trapně vojáci nechovají. Nutno dodat, že dabing ve stylu BH 902 10 tomu taky moc nepřidal. ()

mala_kea

Hodnotím to spíše ze strany psychiky voják, protože ta je vážně povedená. Pan Broomfield konečně ukázal, že američani jsou největší prasata, co se týká války na Blízkém východě.Takovýhle hnus se jen tak nevidí. Velmi svérázně natočený snímek. ()

Lyžař

I přesto, že celá hodinka a půl je vlastně jenom a jenom čistá akce (s příměsí rozebrání rodinných a lidských osudů), já jsem to tentokrát prostě tvůrcům nevěřil..a tvrdá hudba mi zážitek ještě trochu pokazila, ač ji mám v soukromí docela i rád. ()

drankeryth

Filmy na iracku tematiku nepoznam prilis moc a tento je celkom podareny. Film vyzera byt toceny takou poloamaterskou kamerou, ale to nevadi, pretoze dej mi ponukol obstojnu sledovanost o bombovych utokoch voci parazitom - americanom v ich krajine. Objavila sa tam aj prestrelka a najlepsia bola ta, kde Iracania odpalili bombu, ked po ceste prechadzal americky konvoj vojakov. Tu sa ukazalo aki boli v tej dobe Americania barbarski voci obycajnym civilistom, kde bez problemov aj zabijali zeny a deti:( To nebola pekna vizitka z americkej strany. Dobre natocena drama, kde mi aj bolo luto tych obycajnych Iracanov, ktori s tym utokom nemali nic spolocne. ()