Darca

• Česko Dárce (viac)

Jonas vyrastá v idylickom svete, kde existuje len šťastie. Ľudia nepoznajú utrpenie, vojny, násilie, strach ani bolesť. Základom sveta je jednotvárnosť - rovnaké domy, rovnaké oblečenie, rovnaké rodiny. Na okraji spoločenstva žije jediný držiteľ a strážca všetkých pravdivých spomienok ľudstva - Darca. Jeho prostredníctvom Jonas získava to, čo nikto iný nesmie vedieť - pravdu o skutočnom živote a skúsenosti predchádzajúcich generácií. Jonas začína chápať, že jeho spoločenstvo žije v ilúzii dostatku a bezpečia za cenu absencie citov a možnosti voľby. Ľudia necítia emócie, lásku, vášeň, priateľstvo, nevnímajú farby. Pocit harmónie je vytváraný umelo. Jonas objavuje najtemnejšie stránky utopického sveta. Každý v spoločenstve je pomocou každodenných injekcií zbavovaný všetkých zlých spomienok a zážitkov. Ich svet je podvod, denne zaplatený smrťou nepohodlných ľudí, v prospech riadenej existencie. Tvárou v tvár tejto skutočnosti Jonas už nedokáže žiť ako predtým. Čelí ťažkému rozhodnutiu, ktoré ovplyvní nielen jeho vlastnú existenciu, ale aj budúcnosť celého sveta. (TV JOJ)

TinoArts

Tisíc krát videná záležitosť. Postavy umelé ako v lacnom seriály, málo pútavé, dosť som sa nudil. Pozitívum je štýl natočenia v rôznych farbách, ale inak toho tento film veľa neponúkne. Vyslovene zlý ale nie je. 55% ()

BVA

Ako malý chlapec som čítal knihu Februárka - more - Artin, ktorá bola sci-fi o dosiahnutí komunizmu. Darca mi tú knižku vyvolal zo zabudnutia, preto dám o hviezdičku viac :-) ()

Mattin

Skvelý námet, škoda že z neho režisér nedokázal vytiahnuť maximum. No aj tak sa jedna o kvalitný alternatívny film na zamyslenie. Vizuálne veľmi podarený kúsok, hraie sa s farbami ako s citmi ktoré zažívajú hlavné postavy bolo naozaj zaujímavé. Taktiež flashbacky z ľudskej histórie pridali filmi na vernosti. Meryl Streep ako vždy dokonalá aj keď vo vedlajšej úlohe, Jeff Bridges pridal drámatizáciu a z mladé Brentona Thwaitesa sa pomaly, ale isto stáva celkom kvalitný herec, no opäť to nebolo ešte veľmi presvedčivé (bohužial ostatné herecké osadenstvo na tom bolo ešte o poznanie horšie). Najväčšia škoda je asi nedotiahnuty (alebo odfláknuty?) záver, neviem či režiséra už tlačila minutáž no verím že dalo by sa s tým vyhrať podstatne viac. Film odporúčam (aj keď určite nie je pre každého) a asi si vďaka nemu prečítam aj knižnú predlohu. 70% | BR, THX a originál zvuková stopa ()

PO007

Ďalší z dnešných "teen" filmov čo by nebolo až také zlé ako to, že príbeh stoj za prd. Som jedine šťastná, že som sa nepustila do knihy. Bola by to strata času tak ako aj tento film. Je to pre ľudí, ktorí nehľadajú kvalitu ale iba zabitie času. ()

blondboss

The Giver je len jedným z ďalších priemerných snímkov, ktoré čerpajú námet z už predošle videného. Myšlienka síce zaujímavá, avšak stále som sa nemohol zbaviť pocitu, ako by sa tvorcovia snažili vytvoriť futuristický epos, ktorý by bol niečo medzi Equilibriom a Divergenciou za pochodov námetu "Hunger Games rebélie". Hviezdu navyše pridávam za zaujímavé herecké obsadenie. Jeff Bridges a Meryl Streep ukázali, že nepatria ešte do starého železa, Katie Holmes potešila a Odeya Rush vizuálne spríjemnila 90 minút filmu. Soundtrack veľmi kvalitný. Celkovo teda priemer. 50 % ()

Fíkus

Nejparadoxnější na tom filmu je, že se snaží tvářit, že je pro starší publikum (young adult), než pro které byla určena kniha (děti nad 10 let), ale přitom je daleko hloupější než původní kniha... ()

Dangerman

Tento nápad vznikl už kdysi dávno a nutno podotknout, že v mnohem lepším provedení ... Gattaca a později Equilibrium, tím začíná a také končí výčet toho exkluzivního, nyní se snaží dostat opět do kurzu, ale marně, Divergence byla trapná, ale měla alespoň akci a nějaký závěr. Tady se prostě jen na bobech projedete sentimentální šedí a spletí nesmyslných událostí až k Santovu domečku a je konec. A nezachrání to ani pochmurný Jeff Bridges - 40%. ()

lobo87

Veľké prekvapenie! Podľa toho, ako sa vyvíjajú podobne young adult fantasy filmy (Divergencia, Labyrint, Hunger Games...) je Darca príjemným oživením žánru. Príbeh je inteligentný, dokáže diváka vtiahnuť a ponúka veľmi zaujímavé momenty, s ktorými sa scenár pekne pohral. Ústredné duo sympatické a uveriteľné, Bridges výborný. Potešili aj zábery z "nášho" sveta, ktoré nám ukazujú to, čo máme denne pred očami, ale nevážime si to - krásu a rozmanitosť našej planéty... 75% ()

Stumbleine

Dal bych tomu možná i trojku, ale ten závěr byl katastrofální. Takže synek /SPOILER/ skočí na motorce z útesu s kojencem v ruce, následně bloudí přes pouště, lesy a hory, přičemž mimino pochopitelně vůbec nepotřebuje nakrmit, a celé ty útrapy v pohodě zvládne. Najednou v zasněžené zemi nikoho objeví na kopci sáňky a projede s nimi jakýsi energetický štít, díky čemuž se celé kolonii, žijíci na stolové hoře, rázem "odblokují" mozky a vrátí emoce. Pod kopečkem pochopitelně čistě náhodou stojí jakási vánoční chaloupka, kde se synek i s kojencem budou moci zahřát a zachránit..a bum - závěrečné titulky. Tak to´s posjal, režisére :O ()

megajalec

Smolou filmu Darca je, že filmy s podobnou tématikou vyrástli ako huby po daždi. Samozrejme sú porovnávané a Darcovi to uberá body. Je vidieť menší rozpočet a navyše, divák už nie je nápadom tak očarený ako je tomu pri predchádzajúcich filmoch (Divergencia napr.). K samotnému podaniu: úvod a prvá polovica filmu je fajn, prijateľné, dá sa na to pozerať, a nenudí. Nemal som dobrý pocit z druhej časti a záveru, bolo to príliš prehnané, najmä od časti, ako Jonas putuje s malinkým (asi nesmrteľným) dieťaťom. A "vyriešenie" celého konfliktu alebo problému bolo hrozne odfláknuté. ()

Lewaso

Že by poselství na poslední chvíli? Hlavní síla filmu je to, že současnost spěje přímo k takovému černobílému cíli. Kdo to nevidí, chápu, že se nudil... ()

Aniki

Ze scénáře se něco vydolovat rozhodně dalo...ovšem bohužel, nestalo se tak. A přitom se atraktivní a zapamatovatelné scény přímo nabízely. Největší potenciál měly podle mne především rozhovory mezi mudrcem Bridgesem a bažantem Thwaitesem, tam bylo možno při těch předávkách štafety skutečně zabodovat, jenže to zazdily vždycky ty až obří nevěrohodnosti. Zkrátka znak levných snímků, které mají jakoby velké "scifi" ambice. Až jsem se malinko podivil účasti Streepové. Ale abych jen nehanil, určité úseky příběhu byly fajn, některé dokonce i dojemné a nebýt toho zpraseného konce s nemluvnětem ala "Piti, piti, pá", vyjádřil bych se stran filmu velmi smířlivě...takto prostě jen horší průměr. ()

blazma

Originální, zajímavé, k zamyšlení. Herecké výkony velmi povedené a sympatické (alespoň pro mě). Děj se trochu natahoval a docela často byl nudný, ale pokud se na to podívám celkovým pohledem, tak člověk dostal to co mu bylo slíbeno. Zajímavé Scifi drama, u kterého chvíli budete přemýšlet. ()

B3n odpad!

Takže geniálni tvorcovia už v roku 2014 vedeli, že bude treba pravidelná vakcinácia, dokonca na dennej báze. Kto ešte teraz nechápe, nech sa ide postaviť na tretiu dávku a neskôr na štvrtú, aby zodpovedne pomohol sploštiť krivku (veď to potrvá len 14 dní, hovorili to tí istí, čo vás teraz zatvárajú doma, oni predsa nikdy neklamali). A ozaj- nezabudnite potom ísť koncom mesiaca na Matrix 4... Toto je jeden nechutný programovací hnus... Nie je nikoho úlohou prebúdzať spiace ovce. Svoj osud si zaslúžite. Úlohou človekov je spájať sa. ()

Dárce a Piráti z Karibiku

Dárce a Piráti z Karibiku

22.11.2014

Čtvrtí Piráti z Karibiku vydělali miliardu dolarů, zároveň se ale dočkali tak tristního přijetí, že u Disneyho s pátým dílem nepospíchají. Scénář byl sice hotový už v roce 2011, producent Jerry… (viac)