Nakladatel Riley Greenleaf slibuje bombovému expertovi Eddie Kaneovi výměnou za zabití úspěšného autora Allena Malloryho vydání jeho vlastní knížky. Allen Mallory je jednoznačně nejúspěšnější současný spisovatel, za tři měsíce však mění nakladatele a od Greenleafa se stěhuje k jeho konkurentovi Geoffrey Nealovi. V den plánované vraždy se opilý Riley objeví na večírku, kde začne Mallorymu vyhrožovat. Poté se přesune do blízké hospody, zatímco spisovatel odjíždí domů pracovat. Tam jej Kane chladnokrevně zabije. Noční hlídač objeví mrtvolu na chodbě a okamžitě uvědomí policii (oficiálny text distribútora)

Autogram

Tak trochu nejasná pointa mi mierne kazí dojem, ale možno je to len príliš neskorou nočnou hodinou. Ale Columbo tu ani nestvára nič mimoriadne, iba vypije kávu určenú pre mŕtveho. –––– Ti chudáci, ti amatéři, co dělali bomby a přitom se zabili, se to ode mně konečně naučí. Věřte mi, umím to. ()

Yardie

Opět skvělý Columbo, šťastný to víkend na dobré díly. Opět promyšlený zločin, inteligentní záporák a zapeklitý případ. Poručík bystrý jako vždy, prohnaný jako liška. Usvědčení jako povětšinou dokonalé. Columbo je prostě radost! Howgh! ()

laepus

Luxusně zajištěné alibi a pořádná práce pro Columba, aby to hlavnímu záporákovi dokázal. Každopádně to, jak mu to dokáže je asi nejslabší část celého dílu - tak "dokonalý" zločin by si zasloužil "dokonalejší" odhalení... ()

pravo

Columbo v prostredí spisovateľov a nakladateľov musí čeliť prípadu, ktorý je nesmierne zamotaný a hlavný podozrivý má tentoraz naozaj nepriestrelné alibi. Ako takmer vždy páchateľ doplatí na podcenenie protihráča a svoju snahu o dokonalosť zakrytia svojho antispoločenského správania. ()

Allan

V pořadí již druhý Columbo s mým oblíbeným vrahem a slizounem Jackem Cassidym. I kdyby se ani nepohnul, i kdyby nic neřekl, stále vypadá jako podezřelý číslo jedna. Kdosi o něm řekl, že chování i zjev má jako dušená šunka. Docela trefné. Ale zpět k věci – tak jako všechny Cassidyho vraždičky i tato byla připravena s mimořádnou přesností a perfekcionismem. A jako vždy neklapla, protože byla odhalena díky více méně blbé pointě se záměnou zámků a klíčů a rukopisů. Vtipné bylo, že Columbo zaníceně popisoval jeden svůj případ, který byl námětem pro předchozí díl Kandidát zločinu. Kriticky však musím uznat, že nejlepšího výkonu dosáhl Jack Cassidy pouze jedinkrát, a to pod vedením mistra nejmistrovatějšího – Stývna Špajlberga v dílu Vražda podle knihy. ()

Rudyamon

Jack Cassidy opět jako charismatický padouch bez nejmenší naděje uniknout detektivu, který (byť uznává, že má docela štěstí) prostě umí. Další zajímavou postavou tohoto dílu je psychopatický odborník na výbušniny s klasickým dotazem drsných hochů: „Srovnáme si čas?“, byť zde to jen trochu budí rozpačitý úsměv. Zajímavé, a v tomto seriálu vlastně výjimečné, byly střihy obrazů v obrazu z času vraždy. Jinak tento díl nějak výrazně nevyčnívá. Nicméně Columbo je Columbo a tak dávám jednoznačně 5 hvězdiček - 100%, když už pro nic jiného, tak pro naprosto geniální větu, kterou rád použiji v práci směrem ke kolegům, kteří si to fakt zaslouží: „Vy všichni si to tady zasloužíte!“... :-) ()

Godhaj

,,Píšete velký americký román, poručíku, nebo se učíte psát na stroji?“ Režisérsky zajímavý úvod mě namlsal, zbytek tohoto dílu ale z vyšlapaných kolejí tohoto seriálu nevybočil. Vražda je tentokrát zajímavá stejně jako alibi vraha. Cassidy si tady střihnul roli neurotického zabijáka a scény s ním byly pěkné. Vyšetřování je typicky Columbovské, v jeho průběhu ale vrahoun zbytečně komplikuje svoji situaci a závěrečné usvědčení není tak úderné jako v jiných dílech. ()

Tominni

Dobrý díl, kterému pomáhá v roli zločince Jack Cassidy. Přestože stopy a motiv na začátku vedou jasně k němu, ukáže se, že má jasné alibi. Pak už to je na poručíkovi, aby se do toho s vervou pustil. A tak řešíme různé klíče a různé zámky. Potěšil i odkaz na díl Kandidát zločinu, jen tak pro připomenutí. ()

majky19

Opět další nadprůměrná epizoda z columbovské série. Jack Cassidy v roli prohnaného a bezskrupulózního nakladatele Rileyho Greenleafa je jedním slovem perfektní a pozadu nezůstávají ani další zúčastnění na čele samozřejmě s Peterem Falkem v roli Columba. Vyšetřování tohoto případu je rovněž nadmíru dobře udělané a navíc se v tomto díle vyskytuje i řada velmi zábavných momentů. Nejlepší scéna podle mě byla ta, jak opilý Riley nabourá do jiného auta a přísedící dáma v druhém autě na něj volá: "Pane ve vašem stavu bych na vás nejradši zavolala policii." A on na to: "Madam, při pohledu na váš obličej bych vám nejradši zavolal plastického chirurga". ()

Hammond

Najemná vražda, dokonalé alibi, skvělé herecké obsazení, i hlášky jako "už je mrtvej," "kup si lepší xicht," či Columbův jasný výraz, když si ujasní, že si pachatel pamatuje události pouze "podvědomě," dělají z této epizody naprostou lahůdku, ke které se vždy rád vracím, a jejíž sledování si užívám snad čím dál více! ()