1812 god

• Ruské impérium 1812 год (viac)
všetky plagáty

Dielo z éry čiernobieleho nemého filmu je umeleckým stvárnením historických udalostí roku 1812, známych v dejinách Ruska ako obdobie Vlasteneckej vojny (pozor, nie Veľkej vlasteneckej vojny - tou historici označujú až vojnové roky 1941-1945).
Filmovo primerane dobe svojho vzniku zobrazuje vpád dovtedy takmer neporaziteľného francúzskeho cisára Napoleona Bonaparteho do európskej časti Ruského impéria. Vo filme defilujú všetky podstatné udalosti tej vojny (najprv prehratá bitka Rusov pri Berezine, potom Kutuzovov taktický ústup z Moskvy, ktorú predtým nechal vypáliť, čím výrazne sťažil zásobovanie vojsk Napoleona, zrod a vývoj partizánskeho hnutia medzi civilným obyvateľstvom, až napokon pre Rusov rozhodujúca víťazná bitka pri Borodine, ktorou definitívne vytlačili Francúzov zo svojho územia).
Film je ladený patrioticky, nechýbajú masové scény jednotlivých bitiek, nie sú však rozohrané detailnejšie príbehy jednotlivých ľudí, žiadna romantická zápletka. (ČSFD)

Jezinka.Jezinka

Napoleon ante portas, první filmové zpracování slavné bitvy, ve které pozoruhodně zvítězily obě zúčastněné armády, ach ta relativita. Parádní táborák po celém městě a pak, s úderem mrazů, neslavný konec slavného tažení. Kam se na dramatičnost téhle černobílé krásy hrabe mnohonárodnostní seriál Vojna a mír nebo francouzský seriál Napoleon, ještě se máte mnoho co učit, neumětelové dneška. V závěru něco, co v jiném zpracování už být nemohlo - autentický pamětník zobrazených událostí, 115 letá stařenka E. I. Jernosenkova. ()

Flego

Filmári z cárskeho Ruska sa pri príležitosti stého výročia podujali zmapovať udalosti okolo bitky pri Borodine. Táto jednodenná krvavá bitka sa odohrala 7.9.1812 medzi ruskou armádou a napoleonskými vojskami. Pramene hovoria, že vojna skončila "remízou", pravdou je, že napokon Napoleon a jeho vyhladované vojská s veľkými stratami odtiahli preč do Francúzska. Tento krátky film nemá klasický dej. Je to zmes hraných krátkych scén podľa historických udalostí ( taký malý filmový dejepis ), kde dej posúvajú dôležité medzititulky. Druhý komentár. ()

Khagan1389

Mnohem lepší než o rok starší Obrana Sevastopolu. Film je přehledný, a drží si tempo, které nenudí ani dnes. Herecké výkony jsou překvapivě dobré (obzvlášť postava Napoleona). Co na filmu asi hodnotím nejlépe jsou scény s komparzem, kdy vidíme velké zástupy francouzských vojáků na koních (takové záběry se dnes ve velké míře digitalizují) a rovněž kostýmovou práci (zajímalo by mě jestli se ty uniformy dochovaly, nebo je musely šít speciálně pro tento film). Velkým plusem je navíc i poměrně nezaujatý pohled Napoleon není nijak démonizován.  Film se nevyhýbá i nejbolestivějším aspektům války, nechybí scény raněných, zabíjení zajatců a rovněž i z druhé strany, zabíjení vojáků rozběsněnými vesničany.   A navíc některé scény jsou i technicky vynalézavé (pohled skrze dalekohled). Na konci jako bonus jsou zaznamenány na kameru dva pamětníci z této bitvy Napoleonských válek. Film hodnotím velmi kladně a doporučuji všem co mají zájem o nejstarší ruskou kinematografii. ()