Ve stylu dramatu 9. rota natočili ruští tvůrci neméně akční válečný film, který v hodnocení po celém světě boduje dokonce ještě víc, než zmíněný snímek. Čtyřdílný seriál se soustředí na osudy roty nadporučíka Alexandra Doronina, která je v průběhu 90. let odvelena na Severní Kavkaz. Skupina, kterou tvoří také mladí nezkušení vojáci, dostane za úkol bránit Průsmyk smrti. Právě sem se stahuje největší ozbrojená síla čečenských bojovníků chystající proti rotě zdrcující úder. Krutá válka, ve které nechybí nejmodernější těžká technika a ve které přijde o život tisíce lidí, může naplno začít. (oficiálny text distribútora)

DavidS.

Proruská démonizace Kavkazu, neskutečný válečný kýč a patos a ty nejtrapnější rodinné flashbacky...Ale má to svůj zvrhlý půvab a závěrečný díl je bitevní kalachové peklo... ()

helmut111

Keby nebolo tých pokrivených retrospektív, bol by som dal aj 5 hviezdičiek Skôr by som uvítal keby bola jedna časť tohto filmu vcelku venovaná civilnému životu a zdôvodneniu prečo šli bojovať do čečenska. ()

bloodcountes

Vynikající válečný epos, dobře natočený, zahraný, poskládaný, výborná hudba (znělku jsem si zamilovala). Taky dobrá sonda do sovětsko ruské společnosti v jejím přechodu od sojuzu k rasii. Výborně nasnímané akce a v neposlední řadě krásná krajina. Jak se ted hodně dívám na válečný filmy, vždycky mě napadne, proč se v takových čarokrásných místech musí válčit, proč všechny války nemůžou probíhat pěkně spořádaně na nějaký tý poušti, jako třeba v Iráku...Jo, v Iráku vědí, co je to slušnost a ohleduplnost:))) Takže čtyři hodiny naprostý spokojenosti, pátá hvězda nepadne jenom proto, že jsem neprožila nějaký ten satori nebo emo okamžik, ale jinak opravdu kvalitní věc, velmi kvalitní. ()

janesX

U mňa tento štvordielny TV film presne splnil účel. Strihač tu asi mal za úlohu čo najviac šetriť divákovým časom (čo ja osobne často preferujem), takže zaspávať naisto nebudete. A ani nudiť sa. Mohol by som trebárs namietať, že som pozeral na vojnu výlučne z  jednej strany, no ale tak...po pravde nad tým ani nebol čas rozmýšľať. Ak scenár niekam z bojiska odbočí, tak je to vždy do života niektorej z hlavných postáv, čím sa tento jednoduchý dej (stretnutie asi sto ruských vojakov proti tisícke čečenských povstalcov) rozvetvuje na viacero malých zaujímavých dejových línií. Na nejakú opačnú čečenskú stranu tu neostal čas a vlastne sa na ňu úplne serie. Teda, až na úplne poslednú a silnú vetu, ktorá vo filme zaznie z úst jedného čečenského vojaka na konci filmu. Na TV film sa tu rubľami nešetrilo, vidieť to hlavne v poslednej časti, no niekedy som mal pocit, že sú tu dvaja kameramani, pričom jeden bol profík, druhý amatér. Čo sa týka ešte scenára, vďaka nemu som si niektoré postavy behom troch prvých dielov obľúbil a bol som zvedavý, kto a či vôbec niekto tú bitku prežije. Napriek tomu to celkovo  nie je jeden z vojnových filmov na ktoré nikdy nezabudnem, ale určite si ma dokázal na chvíľu (na dva dni) omotať okolo prsta. ()

kubyno

Kavkaz má na podobné filmy veliký potenciál a tohle je výborná válečná minisérie. Není úplně bezchybný, ale táhne mě to s hodnocením nahoru. Ruský patriotismus není tak otravný a okoukaný, jako ten americký, v tom mají Rusové výhodu, a navíc ve filmu vidíme (kupodivu) i pár temných stránek ruské armády (šikana, obětování). Celý film, včetně bojových scén, které se mohou rovnat těm nejlepším, je syrový, reálný - prostě ruský. Vkusné retrospektivy byly také dobrou volbou a činí snímek více osobním (i když jsou některé úsměvné). Ve výsledku je to nesmírně poutavý a dobrý počin, v němž je lehce načrtnuto několik příběhů. Závěr mohl být fascinující, ale na můj vkus to byl až moc umělý happy end. ()

Gulde

Perfektní válečný film. Skvělý poměr bitevních scén vůči scénám "příběhovým". U mnoha filmů je délka spíše na škodu, ale tady tomu bylo přesně naopak, a vlastně jsem se ani chvíli za celé ty více než 3 hodiny nenudil. Jen to trochu sráží místy nedotažené technické zpracování, ale to je drobnost. Rusové prostě umí. ()

petikacka

Nooo, tak velké překvapení tedy pro mě...Uvěřitelné, syrové, silné...Kašlu na propagandistické podtóny, ten film se zkrátka povedl...Za mě 80% ()

mi-ib

V jistých chvílích se Rusáci snaží až moc oslnit, což je dle mého na škodu. A vůbec je ve filmu spoustu nešvarů, pravděpodobně okoukaných z Amerických válečných trháků. Ale nemůžu film odsoudit. Protože od mnohých jiných válečných filmů je tu celkem dost sympatických postav, kterým jsem mohl fandit. A vyvrcholení příběhu, i když se neobešlo bez výše zmíněných krávovin, se myslím tvůrců celkem povedl. Škoda. Prostředí ruské armády je mi mnohem blíž, než té americké. Ale celý snímek mohl být pojat mnohem více realisticky a odpustit si ty laciné hrdinovské činy a prohlášení. ()

Tipko

Oslovila ma vo filme myšlienka obrana vlasti, ktorá je rusom tak vlastná. Film je aktuálny aj do dnešných čias, v ktorých sa akosi vytratila láska k vlasti a svojim vlastným kultúrnym hodnotám, čím nebezpečne vzniká priestor napríklad pre cudzí multikulturalizmus s jeho negatívnym dopadom pre spoločnosť. ()

Lavinia

Jedna rota a pár rozvědčíků jde hájit průsmyk, který vede ... někam. Velení má ovšem za lubem je tam nechat co možná nejdéle, aby přilákali svou pouhou přítomností asi 1500 Čečenců a jejich přívrženců, kteří se chystají projít ... někam. Na pomoc jim má jet posila s tanky, která ovšem dorazí krapet pozdě. V zásadě jde o příběhy jednotlivců, hlavně zhýčkaného synáčka zbohatlíků, vodkomilného velitele, který vlastně chlastal z nešťastné lásky, nebo zhrzeného čečenského bojovníka s vybitou rodinou, jehož hrdinství Rusko již tradičně přehlíželo včetně předků. Samozřejmě umírají ti bezejmenní, naši hrdinové jsou neporazitelní. Osvědčené schéma flashback a současnost, asi až moc, protože místy otravné. ()

vox_populi

zatiaľ adept č. 1 na najlepší novodobý vojenský film...veľkolepý, uveriteľný, dojímajúci príbeh plný človečiny...čečenských islamistických hrdlorezov aj ich proamerických nohsledov som po celý čas z duše nenávidel a obdivoval som nefalšované vlastenectvo a heroizmus ruských bojovníkov - tak markantne odlišný od neúprimného, nakašírovaného amerického "vlastenectva". Za mňa, ako presvedčeného bojovníka za panslovanskú jednotu zaslúžených 5 hviezdičiek! ()

DJ Kritik

To, televízné spracovanie by mi až tak nevadilo, ale tie prihlúple dialogy a odfláknuté bojové akcie, na ktorých má vlastne film stáť to sa prepáčiť nedá. Celý film mi pripomínal prácu tak z konca 70-tich rokov a v tom období by som to aj bral, ale nie teraz. Vtiahnutie do deja: ** Akcia: *** Realita: ** ()

mbrdo

Perfektný akčný film, z ktorého som ani na chvíľu nevedel spustiť oči. Má proste všetko, podarený dej, skvelé akčné scény, stvárnenie vojny na úrovni. Hlavný hrdinovia sú až príliš idealizovaný a film je dosť propagandistický, napriek tomu ***** ()

jack_scott

Asi nejvejkolepější ruský novodobý válečný snímek. Scény mimo bojiště slouží sice jen k natažení stopáže, ale alespoň vysloveně neotravují. To už k těmto filmum bohužel asi patří...Tady se to zvládlo alespoň tak,že to fakt neoběžuje. Výprava, resp. použití techniky je ve snímku na jedné z nejlepších úrovní, co znám - jde velmi pozitivně vidět oficiální podpora. Zas tak propagandistické to není, za a) to ukazuje spoustu negativních rysů ruské armády a navíc postava Šacha je tak podivná ( pozitivně), že si člověk neni jist zda tento téměř mýtický válečník na poslední chvíli nezmění strany. Pozitivní konec jsem fakt nečekal, natož ten v nemocnici. Ale zvládnuté fakt v rámci možností tv filmu výborně. Takhle kdyby se povedl nový Red dawn :-D kéž by. Velmi slušných 80% ( pro nevojenské fandy bych tak 20% ubral). ()

Saxos

Filmová minisérie zachycující jednu bitvu z rusko-čečenských válek. O co vlastně v těchto dvou válkách šlo. No jasně, že prachy - nejkratší cesta pro ropovod vede přes Čečnu. Klady: klasické ruské zpracování; velmi realistické a nepřehnané bojové scény střídají vzpomínky na předchozí způsob života jednotlivých vojáků; jasně, že nechybí i ta láska a vodka. ()