Dvoudílná minisérie natočená podle populárních fantasy románů anglického autora Terryho Pratchetta. V první části je naivní turista Dvoukvítko (Sean Astin) na dovolené v Ankh-Morporku. Vzplane oheň a on uprchne z města s nekompetentním čarodějem jménem Mrakoplaš (Sir David Jason). Dvojice se vydá na dobrodružnou cestu, aniž by si byla vědoma, že se ji pokouší vystopovat arcikancléř Neviditelné univerzity, aby znovu zachytil silné kouzlo v Mrakoplašově hlavě… Ve druhé části naivní turista Dvoukvítko (Sean Astin) a neschopný čaroděj Mrakoplaš (Sir David Jason) spojí síly s úctyhodným hrdinou Cohenem (David Bradley) a zachrání obětní pannu Bethan (Laura Haddock). Sledováni čaroději a žoldáky, které vyslal nelítostný nový arcikancléř Neviditelné univerzity se tito čtyři vydali do Ankh Morporku. Mezitím se zlověstná červená hvězda zvětšuje… (TV JOJ)

Radiq

Terry Pratchett mě vždy odpuzoval množstvím knih, které napsal o Zeměploše a já si vždy říkal, že s tím ani nemá cenu začínat. I když jsem věděl, že jsou to knihy gut a vtip. Přerod do filmové podoby mě proto nijak nezklamal, právě naopak, spíš potěšil, pobavil, překvapil. Příběhu samotnému se nedá vytknout skoro nic, protože je to prostě sranda. Fantasy sranda. Akorát mi tam ze začátku neseděl ten herec, co hrál Mrakoplaše, ale to časem přešlo. Rozhodně to stojí za skouknutí. Nejoblíbenější postavy: zavazadlo a smrt... ()

SoolenJV

Převést knihy Terryho Pratchetta, aby byl zachován jejich styl, humor a gejzír nápadů, je přinejmenším velmi obtížné, ne-li vůbec nemožné. Tento film dělal co mohl, s prvními Zeměplošskými knihami se vyrovnal po svém, něco ubral, něco přehodil a něco přidal. Na televizní produkci překvapí slušné efekty, herecké výkony jsou dobré, Sean Astin je přímým ztělesněním svého knižního předobrazu, ale nejlepší je Barbar Cohen, stejně jako v knize. ()

wendelin9

Nemohu říct, že by byl film špatný nebo nudný, ale bohužel nesplnil má očekávání. Nemohu se zbavit dojmu, že je film poskládaný z několika malých příběhů, které spolu příliš nesouvisí.. Knihy jsem ale nečetla, takže je možné, že po přečtení změním na film názor (a hodnocení).. ()

Splasher

Můj klasický problém - viděl jsem Del Boye hrajícího Mrakoplaše (což je ale taky samo o sobě hodně vtipné - zasvěcení pochopí). To a celkově pomalejší rozjezd, neznačilo nic dobrého. Naštěstí se to postupem času rozjelo a druhá půlka už mě i hodně bavila. ()

filmmovier

Výborná adaptace prvních dvouch zeměploššských knih Terryho Pratchetta. Pár knížek jsem četl, hlavně ty novější a protože se mi líbily, rozhodl jsem se zkouknout i filmy. Barvou kouzel jsem začal. A bavil jsem se výborně. Geniálně napsané i zahrané postavy, povedené obsazení, dobré triky a napínavý i vtipný příběh. Opravdu dobrá fantasy. Nadchlo mě to už od první minuty a byl jsem spokojen i s českým dabingem. David Jason a Sean Astin jsou sice výborní, ovšem Tim Curry je překonal. Jeremy Irons mohl dostat více prostoru a asi se shodneme na tom, že nejlepší stejně vždycky bude Smrť. No a teď k příběhu - jsou tu draci, trollové, nezapomenutelný Barbar Cohen, Zavazadlo... Všechny postavy jsou úžasné a celé je to tak neuvěřitelně kouzelné, i vedlejší zápletka s oktávem. Těším se na další filmy, potěšilo by mě, i kdyby natočili nějaké nové. Nejlepší fantasy, kterou jsem tento rok viděl. Doporučuji nejen fanouškům Zeměplochy. Za mě 90%. ()

VaHo

Film určený především pro fanoušky, ti budou mít radost z každé minuty navíc. Nicméně, já musím říct, že ta stopáž, je až příliš dlouhá. Navíc si myslím, že zrovna Pratchett je těžko zfilmovatelný. Některé vtipy mohou fungovat jen v knize, ve filmu už jejich podání působí… „ne tak vtipně“.Je to ale příjemný a vtipný film, který knihám skládá velikou poctu. ()

plechulka

Moje představy o Zeměploše a představy pana režiséra se bohužel neprotly a to natolik, že jsem filmu nedala šanci až do konce, což není mým zvykem..... vypnula jsem "bednu", vzala si do ruky knihu pana Prachetta a bavila se daleko líp.... ()

ivan_drago

Tak jsem se odhodlal na to podívat.... a no... dopadlo to tak na půl cesty. Víte, já jsem četl každou knihu cyklu Zeměplocha a je jasný, že každej si ty postavy představí jinak. A mně se teda moc do vkusu netrefili... a nejhůř dopad Dvoukvítek. Televizosnost kouká z každého políčka a sebelepší produkce to nezlepší. Příběh a celková atmosféra se naopak poměrně blíží mým představám o zfilmování. Převedení dobrodružství z papíru na plátno s sebou samozřejmě nese určité okleštění, ale díky geniální předloze ani nešlo pokazit většinu vtípků... ()

Mrkvič

Tak tenhle Prachet mě ani trochu nevzal. Oproti pošťákovi jsem byl po hodině tak znuděnej, že jsem usnul. Předlohu neznám, ale z filmu na mě nekouklo tentokrát nic geniálního. ()

Helmutek

Pocta knížce a Pratchettovi, ale bohužel nic víc. Přijde mi, že film má dva zásadní problémy: za prvý špatný obsazení - naprosto tragicky vybranej a špatně zahranej Mrakoplaš odporující předloze všim, čim může, a jehož postava je ve filmu vlastně strašně nevyužitá (a přitom mi David Jason v Otci prasátek ale vůbec nevadil); moc zlej, nezajímavej, přehrávající a klišoidní záporák arcikancléř Trymon; hysterická buchta Barbara Conana atd. Na druhou stranu ale musim uznat, že Dvoukvítek Seana Astina byl fakt skvělej po všech stránkách, dobrej byl i Vetinari (i když jsem nějak teda nepochopil, proč šišlal). No a za druhý je zásadní problém ve špatnym scénáři a v kameře - děj filmu na mě působil spíš slepovaně a zamotaně, střihy na sebe často nenavazovaly vůbec nebo nedávaly smysl, některý scény byly moc dlouhý, jiný zase měly až moc estrádní nádech... Co se tý kamery týče, tvůrci měli peněz očividně na jednu stranu celkem dost, na druhou stranu asi ne tolik, aby zvládli udělat věrohodný triky a efekty (nebo to bylo jen diletanství?), takže u některejch záběrů bylo evidentní, že kamera se snaží nesnímat to, na čem by bylo vidět, jak je to nedotažený, to ale ve výsledku scény jenom rušilo; kamera byla nelogická, nepřehledná... A nerozumim prostě tomu, jak je možný, že se jim tak povede udělat A'Tuin se všema těma slonama a Zeměplochou tak, že to vůbec nevypadá špatně, že pak ale tak žalostně nezvládnou třeba obyčejnou Truhlu (její fyziku, související efekty atd. - jen z toho trčelo, jak levně a televizně je splácaná). Kdyby tam dali míň epickejch záběrů ve stylu Pána prstenů, možná by zbyly peníze na tohle... No, občas jsem se i zasmál, opravdu mile mě potěšil Dvoukvítek a cameo Pratchetta (už kvůli nim bych ty 3* nejradši dal) a celkově to žádnej průser určitě neni, jinak je to pro mě ale pod průměrem a rozhodně se nechystám, že se na to někdy podívám znovu. Je až s podivem, že Barvu kouzel natočil stejnej režisér jako Otce prasátek, kterej je prostě ne o ligu, ale o dvě jinde. ()

July

Skvělá výprava, nádherný hudební doprovod a epičnost celého příběhu, ale trochu méně humoru než v Hogfatherovi a místy větší zdlouhavost - to vše vystihuje filmovou Barvu kouzel. Přesto jde o příjemný a podařený snímek. A těším se na další filmové pratchettovky, až snad přijdou :-)! ()

T-pack

Na jednu stranu je to jasný Terry Pratchett. Ale z druhého konce filmu ubližuje ubohá výprava a někteří herci. Mrakoplaš, co vám budu povídat, mi přišel hrozný, nesplnil mé představy. Dokonce Irons v roli Vetinariho taky nebyl žádná hvězdná sláva (i když Vetinari je velké sousto pro kohokoli). Ale třeba Dvoukvítek byl fajn, Trémon se mohl víc snažit. Ale ta televizní premiéra tomu dala na frak, tím spíš, že Lehké Fantastično je můj nejoblíbenější díl a při jeho konci jsem skoro plakal. Tak nevím, Pratchetta si dokážu představit jako hollywoodský trhák, jen když by to vzali do rukou ti správní lidé. Smrť byl dobrej. Hodnotím průměrem. ()

majxik

Poměrně pěkné zpracování knižní předlohy do filmu kdy je to pochopitelné a stravitelnéi pro lidi kteří nemají s knižní předlohou mnoho co dočinění. Zde je totiž ukázka že SkyOne umějí zpracovávat předlohy velmi dobře. Humor je zde ale takový anglický a tak né každý se zasměje, ale to už je dáno předlohou. A ja tu po5ád žvaním o předloze a ne o filmu... takže hudba je příjemně laděná že podtrhuje atmosféru a mnohdy si ji ani nevšmnete jak tam zapadá, herecké obsazení je velmi dobře volené (což hodnotim dle představ z knižní předlohy) a příběh nemůže být špatný když se drží bestsellerové předlohy. Takže ve zkratce, pokud na další tř otázky odpovíte alespoň 2krat ano, je to film pro vás. Máte rádi fantasy? Máte rádi komedie které se nesnaží udělat srandu uplně ze všeho? Jste příznivci zeměplochy? ()

noriaki

Knihy Barva kouzel a Lehké fantastično které posloužily jako předloha pro film jsem četl a musím říct, že patří k tomu slabšímu co Terry Pratchett napsal. Humoru je v nich požehnaně, všechny známé postavy jsou přítomny, jen to nějak není ono. Z jejich zfilmované podoby mám úplně stejný pocit. Zápletka je napínavá, pořád se něco děje a scény se příjemně střídají, jen ta pravá zábava nepřichází. Důvodů proč tomu tak je se dá najít povícero. Výprava není špatná, ale místo aby Zeměplocha působila jako živoucí svět, je sterilní jako divadelní kulisy. Herecké výkony jsou rozpačité. Najdou se výjimky, jako Jeremy Irons, Tim Curry či perfektní David Jason, většina herců si ovšem odbyla slabší průměr a Sean Astin v roli Dvoukvítka mě vyloženě zklamal. To a celková roztahanost způsobily, že jsem se od půlky začal nudit a vydrželo mi to až do konce. ()

Kmotr76

Prattchetova předloha mě moc nenadchla a film mi přišel ještě horší. Film je ještě chaotičtější než kniha. Řekl bych, že bez znalosti knihy bych v ději tápal. Kvůli její znalosti mě naopak snímek (hlavně první polovina) nudil. Vizuálně ale není co vytknout, stejně jako výběru hrdinů. Takhle nějak jsem si to představoval. ()

ybuko

Aneb jak magicky transformovat inteligentni Pratchettuv humor v humor Zdenka Trosky, kde vtip plyne z toho, ze se lidi napriklad o neco prasti, upadnou, nebo se ruzne pitvori. Nekolik povedenych scen to bohuzel nezachranuje. ()

sochy.zirafka

Možná je to mým lehce nostalgickým vnímáním prvních dvou knížek ze světa Zeměplochy jako nedotknutelný vrchol komediální fantasy, snad i kvůli době, která od jejich přečtení uplynula, ale prostě mi toto zpracování nějak nesedlo. Mrakoplaš mi byl nesympatický, Smrť hlásil do prázdna a Ankh-Morpork nebyl dostatečně.....Ankh-Morporkský. Jistě, Jeremy Irons a Christopher Lee jsou lákadlo, ale roli měli na větší efekt příliš malou. Ač jsem se zasmál, raději zůstanu u knížek. ()

swe

Bylo sice hezké vidět Zeměplochu na vlastní oči, ale jako mi není blízký humor Terryho Pratchetta, není mi blízký ani tento film, navíc herecké výkony podle mě dost pokulhávají a to včetně Mrakoplaše, jehož představitel tady předvedl velké hovno. ()