Britská dobrodružná fantasy komedie je adaptací románu spisovatele Terryho Pratchetta Zaslaná pošta (v originálním názvu Going Postal), jehož hrdinou je notorický podvodník a padělatel Vlahoš von Rosret (Richard Coyle). Všechno mu vychází a svými vynalézavými zločiny získal už obrovské množství peněz. Jenže na každého jednou dojde. Vlahoš je zatčen v Ankh-Morporku a po vlastní popravě se neprobouzí v pekle, nýbrž v kanceláři lorda Vetinariho (Charles Dance). Ten mu nabídne nový život a práci, což Vlahoš, pokud chce přežít, nemůže odmítnout. Dostane však téměř nesplnitelný úkol obnovit Poštovní úřad. Za zády má neustále pana Pumpu (Marnix Van Den Broeke), golema, který ho hlídá, a k ruce má vysloužilého pošťáka Grešleho (Andrew Sachs) a mladého Slavoje (Ian Bonar), jehož vášní je sbírání špendlíků. Největším konkurentem Pošty je semaforová Velká linka, kterou vede nebezpečně zvrácený Nadosah Pozlátko (David Suchet) - a mezi oběma institucemi nastane tvrdý boj. Vlahoš se také seznámí s ne tak úplně křehkou slečnou Srdénkovou (Claire Foy), vůdčí osobností společnosti chránící práva golemů, a tahle slečna má s Pozlátkem nevyřízené účty... Režii velice zdařilé adaptace má Jon Jones. (oficiálny text distribútora)

easaque

Další Terry Pratchett od televize Sky ničím nepřekvapilo. Zpracování bylo stejně dobré jako předchozí - masky i triky mi tam dobře seděly, jen do příběhu jsem se nedokázal pořádně zakousnout. Možná je to i tím, že jsou všechny filmy sobě hodně podobné a dělané rutinně jako na posuvném pásu a bez jiskry. Přesto je to slušný průměr a docela příjemné dílko na jedno odpoledne. ()

dee-key

Co se mojí znalosti Pratchettovi tvorby týče, vím o ní asi tolik, co o černém moru (ale pořád je to víc než co vím o matematice), takže z těch stohů knih, co autor napsal, jsem přečetl jednu jedinou, tu první. Ale z nějakého důvodu mi zrovna tenhle dvoudílný kousek přirostl k srdci a vždycky si ho rád pustím znovu. ()

Fingon

Hodnocení po první části. Zasl(r)anou poštu jsem na rozdíl od předchozích filmových adaptací Pratchetta ještě nečetl. Přestože se to v první půlhodince nezdá, Going Postal je zajímavým filmem, který chytí. Zbožňuji hrátky se střihem, které tu tvůrci provozují (krocení koně! "Boris was a naughty boy!") - není divu, že postprodukce trvala tak dlouho. A Adora, celá v černém, s přísným pohledem... wow, se Zuzanou Smrťovou si můžou podat ruce. Rozhodně lepší než The Colour of Magic, na srovnání s The Hogfather ještě počkám. Srovnání lordů Vetinariů: víc se mi líbil ten v podání Ironse než Charles Dance. Druhá polovina už v sobě bohužel nemá tolik kouzelných momentů jako první, ale stále je se na co dívat. Hodnocení zůstává beze změny. ()

Parlay

Kdyby byla každému snímku určenému pro televizní obrazovky věnována taková péče, jako právě příběhu poštmistra Vlahoše von Rosreta, žili bychom zřejmě v dokonalém světě :-) Výprava, kostýmy, hudební doprovod… Profesionální zpracování filmových kvalit - snímku by bez ostychu více slušelo velké plátno… Jedná se o milé, vtipné a hravé fantasy, svým způsobem o příjemnou alternativu k mnoha temným fantasy opusům. Nemohu nepochválit herecké osazenstvo - Richard Coyle si Vlahošovu roli viditelně užívá, David Suchet opět dokazuje, že by bylo chybou si jej zaškatulkovat „pouze“ jako představitele belgického detektiva s buřinkou a knírkem a slečna Srdénková by dokázala rozehřát i srdce samotného golema :-) ()

Tom_Lachtan

Další filmová Zeměplocha, další radost pro oko Lachtanovo. Stejně jako i v Otci Prasátek a Barvě kouzel je základ v geniální předloze a v hereckých výkonech (přísahám, v knihách sem Adorátu tak rád neměl). Charisma navíc po heklolitrech dodával v roli zákeřníka David Suchet a v roli Vetinariho Charles Dance. Jen škoda sem tam nudnějších pasážích a ne zrovna dobře ztvárněné Noční hlídky PS: kdybys znala osobo, věděla bys, že Vetinari se usmívá často, pche ((o=´ ()

• Natáčení probíhalo v Maďarsku. (Chegi)
  • Sir Terry Pratchett, autor knižní předlohy, se ujal role jednoho z pošťáků, který se objevil v závěru filmu. (Tom_Lachtan)
  • Film knihu poměrně věrně kopíruje. V několika drobnostech se ale rozcházejí. Například smrt Tragoječe je v knize "brutálnější", když spadne do kouzelné třídičky pošty. Také zpráva, kterou Vlahoš (Richard Coyle) pošle po Velké lince, není odvysílána ze staré semaforové věže, jako ve filmu, nybrž z opuštěné kouzelné veže. Ve filmu se také například neobjeví jedna ze zásadních zeměplošských postav Smrť, přestože v původní literární předloze figuruje. (Chegi)

Indyho brácha chce vlastní seriál

Indyho brácha chce vlastní seriál

05.04.2012

Nejslavnější filmový archeolog měl spoustu inspirací. Jednou z nich byl lovec Allan Quatermain z románů H. R. Haggarda, který žil na konci 19. století a v Africe pátral po pokladech a ztracených… (viac)